sobhe-no.ir
480
دوشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
1
این شب‌ها برخی تشکل‌های مردمی با توزیع افطار ساده حال‌وهوای شهر را دوست‌داشتنی‌تر از همیشه کرده‌اند

نان و مهر و چای شیرین

یکی از کارهای خیری که در ماه رمضان انجام می‌شود، افطاری دادن است. چند سالی است که سنت افطاری ساده، در خیابان‌ها و کوچه‌ها باب شده است. امسال اما موضوع افطاری دادن در خیابان‌های اصلی شهر خیلی بیشتر دیده می‌شود. تقریباً در همه محله‌ها و در همه خیابان‌های اصلی شهر افطاری می‌دهند. ویژگی این افطاری‌ها هم در مردمی بودنشان است. موضوعی که افطاری‌های ساده را دوست‌داشتنی‌تر از سفره‌های پرزرق‌و‌برق و پر تجملی کرده که تنها عده خاصی و با اهداف خاصی از آن بهره‌برداری می‌کنند. اینجا و در دل شهر اما بسیاری از گروه‌های مردمی به‌صورت خودجوش دست‌به‌کار شده‌اند و به روزه‌دارانی که بنا به شرایطی، لحظه اذان مغرب، نتوانسته‌اند در خانه باشند افطاری می‌دهند؛ آن هم به خودمانی‌ترین شکل ممکن.

بازیگرسریال‌رمضانی‌شبکه‌دو درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» بیان کرد:

«بچه‌مهندس»قصه‌گو است و‌برای‌بچه‌ها

سریال «بچه مهندس» به کارگردانی آقای علی غفاری و تهیه‌کنندگی آقای سعید سعدی، شب‌های ماه مبارک رمضان از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

اعتراض شدید وزیر حقوق زنان فرانسه به حجاب دانشجویی محجبه، موجی از واکنش ها را به دنبال داشت

لبخند مریم به دهن‌کجی فرانسوی‌ها

قیمت خودرو همچنان افسار گسیخته بالاتر می‌رود

ترمز بریده‌ها

قیمت خودرو هر سال به بهانه‌های مختلف افزایش می‌یابد، افزایشی که هربار به بهانه افزایش قیمت ارز، مواد اولیه، قیمت قطعات و رشد هزینه‌های تولید رخ می‌دهد. اینکه خودروسازان بدون رویه قانونی و براساس میل شخصی و منفعت‌طلبی دست به چنین کاری می‌زنند باعث آزار مردم شده است. در این بین شاید مهم‌ترین موضوعی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که انحصاری شدن و حضور دولت در این بخش بی‌تأثیر در خودمختاری شرکت‌های خودروسازی نیست.

گزارش «صبح‌نو» از یک اتفاق تأسف‌برانگیر!

«بازجوهای تحریم‌کننده»

درخواست‌های کشورهای غربی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای و همچنین سرکشی به تأسیسات نظامی ایران، ازجمله مباحثی بوده که همواره چه قبل از امضای برجام و چه پس از توافق هسته‌ای مورد نقد و تحلیل‌های مختلفی قرار می‌گرفت و حالا به نظر می‌رسد ابعاد جدیدی از این مقوله آن هم پس از خروج آمریکا از برجام باز شده است.

پلیس با همکاری اتحادیه ناشران، 20هزار کتاب غیرمجاز را جمع کردند و دو کتابفروشی نیز تعطیل شد

نفوذ قاچاقچیان کتاب به دستگاه‌های دولتی

صبح دیروز خبری منتشر شد که پلیس تهران با هماهنگی و همکاری اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران حدود 10 وانت از کتاب‌هایی که به شکل غیر قانونی منتشر و تکثیر شده بودند را جمع کرد.

شهرداری تهران در اقدامی جدید ورودی کتابخانه ملی را هم پولی کرد

دوردورهای هزینه‌بر!

به گفته یکی از اعضای شورای شهر تهران از حدود ۱۰‌روز گذشته تاکنون پیش از ورود شهروندان تهرانی به محوطه باغ کتاب و کتابخانه ملی به بهانه تأمین امنیت، پیمانکار مربوطه با شیوه‌ای غیرشفاف از خودروهای ورودی عوارض ورود دریافت می‌کند که این موضوع موجب اعتراض و نارضایتی شهروندان شده و به نظر می‌رسد وعده مدیریت جدید مسوولان شهرداری برای گران شدن زندگی در شهر در حال تحقق است.

آنچه ما داریم فقه‌الاداره است نه مدیریت فقهی

تهران تسلیم نمی‌شود

عابدی‌نژاد، نویسنده کتاب «فقه پیشرفت» در گفت‌وگو با «صبح نو» مطرح کرد

فقه پیشرفت؛ ارائه‌کننده مدل تحول اجتماعی

کتاب «ماهیت و الزامات فقه پیشرفت (درآمدی بر فلسفه فقه نظام اجتماعی پیشرفت‌گرا)» نوشته حجت‌الاسلام دکتر امین‌رضا عابدی‌نژاد، شنبه هفته جاری در نمایشگاه قرآن رونمایی شد. این کتاب را حجت‌الاسلام دکتر امین‌رضا عابدی‌نژاد تألیف کرده است. او همزمان با تحصیلات حوزوی، در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) تا درجه دکترای فلسفه تطبیقی پیش رفته است. کتاب فقه پیشرفت او حاصل تحقیقات او در زمینه فلسفه فقه نظام یا فقهی است که رویکرد تمدن‌ساز دارد و موضوع رساله دکترای او نیز در همین زمینه بوده است و توسط انتشارات موسسه امام خمینی (ره) منتشر شده است. به بهانه رونمایی کتاب، گفت‌وگویی درباره مفهوم فقه پیشرفت با او انجام دادیم.

خطر چپ‌های تقلبی برای آینده دانشگاه

یادداشت میثم مهدیار معاون پژوهشی پژوهشکده فرهنگ و هنر

دستاوردهای حمله به پایگاه‌های 10 گانه اسرائیل چه بود

آن سوی موشک‌باران جولان

فروردین‌ماه امسال بود که رژیم صهیونیستی در حمله به مرکز مستشاری ایران در سوریه ، هفت تن از مستشاران نظامی را با موشک هدف قرار داد و به شهادت رساند. همان زمان بسیاری از تحلیل‌گران معتقد بودند جمهوری اسلامی ایران نسبت به این موضوع واکنش تندی نشان خواهد داد و این حادثه بی‌جواب نمی‌ماند. تا آنکه مقامات دفاعی و امنیتی ایران به صورت رسمی اعلام کردند این حمله با پاسخ ایران همراه خواهد بود. سردار باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با بیان چرایی تأخیر در پاسخ به اقدامات تی‌فور گفت: « چنانچه دشمن نسبت به منافع ما چشم‌داشتی یا تجاوز اندکی صورت دهد ، جمهوری اسلامی ایران در زمان مناسب پاسخ مناسب را خواهد داد، این که بعضی اتفاقات در روزهای گذشته افتاد و هنوز پاسخی دریافت نکرده‌اند به معنای سکوت یا پذیرش این تجاوزکاری آ‌نها نیست و در موعد مقرر و لازم پاسخ دشمنان داده خواهد شد. »

سرمقاله

شفاف‌سازی

شماره‌های پیشین