sobhe-no.ir
479
یکشنبه، ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
2

نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه

کنگره حزب اصلاح‌طلب برای انتخاب اعضای شورای مرکزی به درگیری کشیده شد

فروپاشی اعتماد در اعتماد ملی

یکی از اصلی‌ترین کارویژه‌های احزاب سیاسی ارتقای فرهنگ سیاست‌ورزی در سپهر سیاست است؛ تا در این بستر جامعه سیاسی از مناسبات مجادله‌آمیز و تنش‌زا فاصله بگیرد و روند گفت‌وگو برای دست‌یابی به فصل مشترک آغاز شود.

صبح نو

کنگره حزب اصلاح‌طلب برای انتخاب اعضای شورای مرکزی به درگیری کشیده شد

فروپاشی اعتماد در اعتماد ملی

یکی از اصلی‌ترین کارویژه‌های احزاب سیاسی ارتقای فرهنگ سیاست‌ورزی در سپهر سیاست است؛ تا در این بستر جامعه سیاسی از مناسبات مجادله‌آمیز و تنش‌زا فاصله بگیرد و روند گفت‌وگو برای دست‌یابی به فصل مشترک آغاز شود.


کانون توحید تهران، میزبان دومین کنگره حزب اصلاح‌طلب بدون دبیرکل اعتماد ملی بود. این جلسه نخستین گام جدی برای آغاز سیاست‌ورزی گلایه‌آمیز اعتماد ملی در زمانه طرد آنان از تصمیم‌سازی‌های درونی شورای سیاست‌گذاری اصلاحات بود.
هرچند خلاصه دومین کنگره حزب اصلاح‌طلب اعتماد ملی، انحطاط فرهنگ سیاسی حزبی و استمرار بی‌اعتمادی درون‌حزبی ختم شد. یاران سیاسی آقای مهدی کروبی، پس از شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری نهم نسبت به مجمع روحانیون مبارز بی‌اعتماد بودند و تصمیم‌سازی‌های آنان را مبتنی بر رانت سیاسی در کارزار رقابت انتخابات به سود دکتر معین می‌دانستند.
مهدی‌کروبی از دبیرکلی مجمع روحانیون مبارز استعفا داد و جمعی را برای پیشبرد شعار اعلامی اعتماد ملی گرد آورد. هرچند پروژه حزبی او در دومین کنگره حزبی به شکست انجامید و حتی در این مقطع زمانی اعضای حزب اعتماد ملی به یکدیگر اعتماد ندارند.

کنگره بدون چشم‌انداز
آقایان محمدرضا‌عارف، الیاس‌حضرتی، علی‌مطهری، حجت‌الاسلام منتجب‌نیا و خانم فاطمه‌کروبی سخنرانان اصلی دومین کنگره حزب اعتماد ملی بودند؛ فصل مشترک سخنان آنان آرزوی رفع حصر و فعالیت مجدد حزب بود.
آقای رسول منتجب‌نیا که در غیاب مهدی‌کروبی هدایت حزب اعتماد ملی را برعهده داشت، پس از ناکامی در ارتقای جایگاه این حزب در شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و اختلافات درون‌حزبی مدتی از فعالیت حزبی فاصله گرفته بود؛ در سخنانی به ارتقای جایگاه حزب اعتماد ملی در مناصب حکومتی اشاره کرد و اظهار داشت: «روند توسعه حزب تا سال‌۸۸ ادامه داشت. بعد از سال‌۹۲ نیز با دست خالی فعالیت خود را مجدداً آغاز کردیم و ادامه دادیم و امروز حزب اعتماد ملی به‌عنوان یک تشکیلات اثرگذار در کشور مطرح است و مشاهده می‌کنیم که بدون فشار و رانت اعضای حزب در بخش‌های مختلف دولت، مجلس شورای اسلامی و همچنین شورای شهر حضور دارند. همچنین مشاهده می‌کنیم که با رأی شایسته شورای شهر تهران، آقای‌ افشانی از این حزب به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شده‌اند.»
آقای الیاس حضرتی در غیاب فعالیت رسول منتجب‌نیا، نفر شماره یک حزب اعتماد ملی قلمداد می‌شود؛ او خطاب به فاطمه‌ کروبی در سخنان غلوآمیز و تحریف صریح تاریخ انقلاب اسلامی گفت: «شما مادر انقلاب هستید. سلام ما را به آقای ‌کروبی برسانید و بگویید خیلی از تشکل‌ها هنگامی که دبیرکل حزب آن‌ها از حزب فاصله می‌گیرد یا دور می‌شود، از هم می‌پاشند ولی حزب اعتمادملی آن‌چنان علقه دلی و اعتقادی‌ با شما داشتند که شبانه‌روز زحمت کشیدند.
 من امروز می‌گویم کنگره بعدی را با حضور ایشان در ورزشگاه صدهزارنفره آزادی برگزار خواهیم کرد.»

لباس شخصی فرضی!
«لباس شخصی‌های سازمان‌دهی شده تشنج‌آفرینی کردند» این گزاره تکراری پرکاربرد جریان اصلاحات برای خبررسانی پیرامون جلسات سیاسی است. این‌بار لباس شخصی‌های فرضی و نامرئی به کنگره حزب اعتماد ملی حمله کرده بودند!
 آقای اسماعیل‌گرامی‌مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی از تشنج «افراد خارج از حزب» سخن به میان آورد و اظهار داشت: «تشنج اندکی هم در جلسه رخ داد که بیشتر افرادی بودند که خارج از حزب بودند و با برنامه ساماندهی از قبل پیش‌بینی‌شده قصد برهم زدن کنگره را داشتند که برنامه کنترل شد و در پایان نیز آقای‌ الیاس‌حضرتی اعلام کرد با توجه به رأی‌گیری صورت گرفته با قیام و قعود، جلسه خاتمه پیدا کرده است.»
و همچنین آقای محمدجواد‌حق‌شناس در توییت پیرامون درگیری‌های جدی از حضور «گروه فشار» یاد کرد و نوشت: «کنگره حزب اعتماد ملی که با شعار اتحاد و انسجام آغاز شد و با حضور بزرگان اصلاحات و سخنان دکتر‌عارف، مطهری، منتجب‌نیا، خانم کروبی و حضرتی ادامه و با استقبال بی‌نظیر بیش از 1800 نفر روبه‌رو شد، با اقدامات سازمان‌یافته گروه فشار با اختلال روبه‌رو شد و به‌‌رغم رأی اکثریت به شورای قبل ناتمام ماند.»
روایت دروغین حمله لباس شخصی‌ها به کنگره حزب اعتماد ملی با تکذیب روابط عمومی این حزب در قبال خبر خلاف واقع حمله به علی‌مطهری استمرار پیدا کرد.
آقای رحمت‌الله بیگدلی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، درگیری شدید اعضای حزب را به‌جای حمله لباس شخصی‌ها تأیید کرد و اظهار داشت: «درحالی‌که عده‌ای از اعضا همزمان اعضای شورای مرکزی احزاب دیگر هم هستند، در جایگاه هیات‌رییسه موقت قرار گرفتند. اعتراض ما این بود که مر اساسنامه حزب رعایت نشده است. همچنین اعضایی که حق رأی نداشتند، از سالن بیرون نرفته و در میان اعضای حزب حضور داشتند. با وضعیتی که پیش آمد، امکان رأی‌گیری برای اعضای شورای مرکزی مهیا نشد و این موضوع به هفته آینده موکول شد.»

جدال برای مناصب ساختمان بهشت
رسول‌منتجب‌نیا حضور محمدعلی‌افشانی بر صندلی ریاست شهرداری تهران را موفقیت حزب اعتماد ملی دانست. این موفقیت راز درگیری‌های شدید اعضای حزب اعتماد ملی است؛ اصلاح‌طلبان دلواپس مناصب ساختمان بهشت هستند حتی اگر با گزاره‌های خلاف واقع از لشگرکشی لباس شخصی‌های فرضی سخن بگویند.
سایت اصلاح‌طلب انتخاب، دلیل اصلی درگیری شدید اعضای حزب اعتماد ملی را ریاست محمدعلی افشانی، یکی از اعضای این حزب بر شهرداری تهران قلمداد می‌کند و معتقد است که «بسیاری از اعضا، صرفاً به فکر تقسیم غنائم شهر، پس از فتح شهرداری بودند.» و همچنین این سایت اصلاح‌طلب اعضای گرداننده جدال برای مناصب شهرداری را آقایان محمدجواد‌ حق‌شناس و الیاس‌حضرتی معرفی می‌کند که خواهان استمرار «روند رهبری و مدیریت و فضای حزب به همین شکل کنونی» هستند تا «آن‌ها اثرگذاری پیشین خود را داشته باشند» و از این طریق تیم‌سازی شهردار جدید تهران را انجام بدهند.

captcha
شماره‌های پیشین