sobhe-no.ir
477
چهارشنبه، ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
7
ماجرای دلالی در تیم ملی و حذف عجیب ملی‌پوشان آماده اخلاق عجیب کی‌روش را دوباره سرزبان‌ها انداخته است

پیشه: لجبازی

هنوز چند وقت از بحث‌های جادوگری، تبانی، دلالی‌های عجیب در لیگ دسته اول و حتی لیگ برتر و سقوط پرحرف و حدیث صبای قم به لیگ دسته دوم نگذشته و متهمان آن درحال شناسایی یا رفع اتهام هستند ولی باز هم مدیران وقت فوتبال، صحبت از سلامت کامل در این رشته می‌کنند.

این کی‌روشِ فراموش‌کار

صبح نو

ماجرای دلالی در تیم ملی و حذف عجیب ملی‌پوشان آماده اخلاق عجیب کی‌روش را دوباره سرزبان‌ها انداخته است

پیشه: لجبازی

هنوز چند وقت از بحث‌های جادوگری، تبانی، دلالی‌های عجیب در لیگ دسته اول و حتی لیگ برتر و سقوط پرحرف و حدیث صبای قم به لیگ دسته دوم نگذشته و متهمان آن درحال شناسایی یا رفع اتهام هستند ولی باز هم مدیران وقت فوتبال، صحبت از سلامت کامل در این رشته می‌کنند.

در مواقعی اما ورق برمی‌گردد و همین مدیران لب به اعتراف می‌گشایند و آنچه را بارها رد کرده‌اند، تأیید می‌کنند یا اخبار مستند و موثقی منتشر می‌شود که خط بطلانی بر تمام اظهارات مدیران قبلی یا فعلی فوتبال بکشد اما همچنان مرغ همسایه غاز است و متهمان آزاد و فعال‌تر از قبل. جدیدترین پرونده فساد در فوتبال، این‌بار از اردوی تیم ملی سرباز زد؛ اتفاق تلخی که بعد از دو سال با مصاحبه کاروس کی‌روش علنی شد و نشان داد برخی افراد برای انتقال بازیکنان حتی در اردوی تیم ملی حاضر می‌شوند؛ آن‌هم ساعت 1:30 بامداد! سرمربی پرتغالی تیم ملی در بخشی از مصاحبه اخیر خود با صراحت اعلام کرد: «ما در تیم ملی شخص یا افرادی را نمی‌خواهیم که پشت سر من و ساعت 1:30 بامداد، بازیکن من را بیدار کرده تا آنها به جای استقلال، به پرسپولیس بروند. من این‌گونه ایجنت‌ها که به‌اصطلاح به آنها دلال گفته می‌شود، را در تیم ملی قبول نخواهم کرد و نخواهم پذیرفت.»
اینکه چرا به چنین افرادی اجازه حضور در اردوی تیم ملی، آنهم در چنین ساعتی داده می‌شود، یک سوی قضیه است و سمت دیگر آن واسطه‌گری و دلالی مسوولان تیم ملی است که یک فساد بزرگ بوده که تا به امروز همچون رازی سر به مهر باقی‌مانده بود؛ فسادی که یا قرار نبوده کسی به آن رسیدگی کند یا نمی‌بایست علنی می‌شد.

اپیزود نخست: ابهام
سرمربی تیم ملی ایران در آخرین مصاحبه‌اش پیش از سفر تیم ملی به ترکیه، صحبت از شخص یا افرادی می‌کند که از طریق دوست‌شان که قصد داشته به تیم ملی کمک مالی داشته باشد، در هتل تیم ملی حضور یافته و بازیکنانی که در آستانه پیوستن به تیم استقلال هستند را پرسپولیسی می‌کند. به نظر می‌رسد منظور کی‌روش از این شخص، آقای «حسین هدایتی» باشد. کسی که همچنان مرد خبرساز در فوتبال ایران محسوب می‌شود. فردی که خودش، چندی پیش در مورد این اتفاق شفاف‌سازی کرده بود: « فدراسیون فوتبال در کمک به پرسپولیس درباره جذب وحید امیری و سیدجلال حسینی نقش داشته و لازم شد من در آن موقع سه، چهار میلیارد تومان به فدراسیون پرداخت کنم، اقدامی که هم دلایل خاص خود را داشته و بازگو کردن آن به صلاح نیست.» پرسش اصلی این است که چه موضوعی قرار نبود بازگو شود زیرا به صلاح فوتبال نیست؟ شاید بخشی از این رقم به حساب فدراسیون ریخته شده تا برخی از مطالبات کارلوس کی‌روش و دستیارانش پرداخت شود و شاید هم نه... . شاید این فرد به خاطر همین پرداخت میلیاردی به حساب کادر فنی تیم ملی، اجازه حضور در اردو و هتل تیم ملی را بدست آورد و سرشام عکس به یادگار با اعضای کادر فنی گرفت که در آن عکس چهره بشاش کارلوس کی‌روش کاملاً مشخص است و شاید هم نه... . شاید سرمربی تیم ملی خبر نداشته برای ایجاد شرایط لازم برای انتقال امیری و سیدجلال و حتی بیرانوند به پرسپولیس، این فرد حاضر شده رقمی میلیاردی را به حساب فدراسیون واریز کند تا مطالبات اعضای کادر فنی تیم ملی پرداخت شود و شاید هم نه... . همه این‌ها «ابهام»های بزرگی است که شاید چند روز، چند ماه و چند سال دیگر، با مصاحبه فرد مطلعی دیگر، شفاف‌سازی شود یا همچون فسادهای دیگر در فدراسیون فوتبال، پرونده‌اش خیلی زود مختومه شود...

حذف‌های خبرساز
بازی با تیم امیدهای ازبکستان به پایان می‌رسید؛ دیداری که قرار است تیم ملی را برای رقابت با مراکش، پرتغال و اسپانیا آماده‌تر کند. نبردی که بیش از عملکرد ضعیف ملی‌پوشان، روی چهره عصبانی و درهم کی‌روش بحث می‌شود خصوصاً وقتی به‌راحتی با داور درگیر شده یا پایان بازی، در حرکتی نمادین، به تابلوهای تبلیغاتی کنار زمین تکیه می‌دهد. هرچه به جام جهانی نزدیک‌تر می‌شویم، از یکسو شرایط سخت رقابت با سه تیم مطرح همگروه و از سوی دیگر انتقادها نسبت به عملکرد و رفتارهای سرمربی تیم ملی، فشارها را روی کی‌روش و دستیارانش بیشتر می‌کند اما این خود کی‌روش است که آب بر آسیاب منتقدان می‌ریزد. آخرین شاهکار سرمربی موفق تیم ملی در میدان سبز و ناکام در مهار حاشیه‌های خود و تیم ملی، به اعلام فهرست 24نفره تیم ملی برای جام جهانی و کشیدن خط قرمز روی نام بازیکنان آماده لیگ یعنی وریا غفوری، سیدجلال حسینی و سیدحسین حسینی و یکی از لژیونرهای موفق ایران یعنی کاوه رضایی است!
سرمربی تیم ملی که با حذف ستاره‌های سرخابی، بیش از گذشته از سوی کارشناسان، منتقدان و هواداران تحت فشار است، برای فرار رو به جلو، دست به بیان جملات احساسی همچون «سیدجلال مرا عاشق بازیکنان ایرانی کرد» یا «سیدجلال یکی از ستون‌های ساختمان پک و جزو ۶ بازیکن برتر تاریخ فوتبال ایران است» را بیان می‌کند. یا به خاطر لجاجت، کی‌روش در مراسم قرعه‌کشی جام ملت‌ها شرکت نکرد و گفت: «برای بنده محترمانه نبود بدون اینکه سرمربی تیم ملی در جام ملت‌ها باشم در این مراسم شرکت کنم ولی از حذف سیدجلال به نیت حضورش در آن رقابت‌ها سخن می‌گوید... . این مطالب درحالی بیان می‌شود که بازیکنی مانند خانزاده از یکی از تیم‌های پایین جدول و با عملکرد بسیار ضعیف‌تر  از سیدجلال در فهرست نهایی تیم ملی قرار می‌گیرد؛ آنهم درحالی‌که همه می‌دانند اگر بیرانوند دروازه‌بان اصلی تیم ملی باشد، در این چند ماه ثابت کرده بدون سیدجلال، آمار ترسناکی دارد. دعوت از عابدزاده جوان که در تیم‌های راه‌آهن، پرسپولیس، لندن تایگرز، ایرانیان لندن، لس آنجلس بلوز و باریرنسه موفق نبود و هفت سال تنها 44بازی انجام داد و حذف نام حسینی به خاطر چند بازی نیمکت‌نشینی یا ترجیح‌دادن رامین رضائیان در تیم اوستنده بلژیک 17 بازی غایب، 9بازی تعویضی و سه بازی فیکس بوده و یک اخراج و یک پاس گل به خودی داده به وریا غفوری که بهترین بازیکن فصل جاری لیگ برتر بود.
کی‌روش با بیان جمله احساسی دیگر که خودش نیز از فهرست نهایی تیم ملی شوکه شده، سعی در توجیه انتخاب‌هایش می‌کند اما چرا از دعوت کردن بازیکنی مانند دژاگه که در فصل گذشته تعداد بازی‌های باشگاهی‌اش از ملی‌اش کمتر بوده یا بردن نام استیون بیت‌آشور بعد از چهار سال، دچار شوک نشده است. از سوی دیگر او کاوه رضایی را با بهانه‌های عجیب کنار گذاشت، درشرایطی که باتوجه به عملکرد نه‌چندان موفق سردار آزمون در فصل جاری، اشتباهات بزرگ و دیپورت طارمی از الغرافه و ناآماده بودن قوچان‌نژاد، این مهاجم جوان می‌توانست در فهرست نهایی تیم ملی باشد. حالا نمی‌دانیم با این «ایهام»های کی‌روش چه کنیم اما قطعاً مجبوریم به خاطر موفقیت تیم ملی، دم خروس‌ها را نبینیم و دل به تدابیر این مربی ببندیم تا شاید شاهد اهتزاز پرچم کشورمان در روسیه بعد از درخشش یا عملکرد قابل قبول مقابل مراکش، اسپانیا و پرتغال باشیم.

 

captcha
شماره‌های پیشین