477
چهارشنبه، ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
2

هزینه‌های دولت‌های آمریکا برای پروژه‌های براندازی در ایران

ظریف: ایران به دوران پس از آمریکا می‌اندیشد

12 پاسخ به 12 اتهام

در ادامه نمایش مضحکانه ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید مبنی بر خروج ایالات متحده از تعهد بین‌المللی و چند جانبه برجام بدون داشتن دلایل مستدل مبنی بر عدم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش، شاهد سفر اخیر مایک پمپئو، وزیر جدید امور خارجه آمریکا ( رییس سابق سازمان سیا ) به منطقه خارومیانه با هدف ایجاد ائتلاف ضدایرانی در منطقه و جهان هستیم که ماحصلش در سخنرانی وی در مرکز مطالعاتی «هریتیچ» بیان شد. البته این سخنرانی بار دیگر سناریوی تکراری و نخ‌نمای سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا را در قبال جمهوری اسلامی ایران (با تمرکز بر جدایی بین مردم و حکومت) در 12 بند آشکار می‌سازد.

صبح نو

هزینه‌های دولت‌های آمریکا برای پروژه‌های براندازی در ایران

 اظهارات «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در اندیشکده دست‌راستی «هریتیج» که نخستین سخنرانی او برای تشریح سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران بود به‌عنوان سخنانی از جنس براندازی تعبیر شد، با این حال اما براندازی سیاستی نیست که آمریکا به‌تازگی آن را در دستور کار قرار داده باشد و چنانکه خواهیم دید در دولت‌های مختلف آمریکا در دستور کار قرار داشته اما همواره ناکام مانده است. مهار و مدیریت ایران سیاستی است که از نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی در دستور کار قرار داشته و تا کنون میلیون‌ها دلار نیز صرف دستیابی به این هدف شده است.به گزارش تسنیم،
«کنث کزمان» تحلیلگر ارشد مسائل ایران در «سازمان تحقیقات کنگره آمریکا» در گزارش‌های متعددی که اخیراً درباره ایران به‌رشته نگارش درآورده به گردآوری بودجه‌هایی پرداخته که از سال‌2005 در قالب برنامه‌های دستگاه‌های مختلف آمریکا و برای براندازی در ایران به تصویب کنگره درآمده‌اند. او در آخرین گزارش خود  توضیح می‌دهد که کنگره آمریکا و دولت‌های این کشور این بودجه‌ها را با هدف «ایجاد تغییرات سیاسی در ایران از طریق ارتقاء دموکراسی» تصویب کرده‌اند. «کزمان» سپس نام برنامه‌های دستگاه‌های مختلف آمریکا و بودجه‌هایی را که به آن‌ها اختصاص‌یافته در قالب یک جدول -که ترجمه آن در زیر آورده شده- خلاصه کرده است.
سال مالی     اعتبار اختصاص‌یافته
2005    سه میلیون دلار از تخصیص‌های بودجه‌ای کمک‌های خارجی برای ترویج دموکراسی در ایران اختصاص یافت. بخش‌های دارای اولویت در این زمینه شامل توسعه احزاب سیاسی، رسانه، حقوق کار، ارتقاء جامعه مدنی و حقوق بشر است.
2006    15/11‌میلیون دلار برای ترویج دموکراسی در ایران اختصاص یافت که در این میان 15/4میلیون دلار به وزارت امور خارجه و برنامه حمایت از مبارزان حقوق اجتماعی تعلق گرفت و هفت میلیون دلار نیز به دفتر امور خاور نزدیک اختصاص یافت.
2007    در بودجه سال‌2007 میلادی نیز 55/6میلیون دلار برای ایران و سوریه اختصاص یافت که 04/3میلیون دلار تنها برای ایران استفاده شد. البته منابع مالی بیشتری نیز مورد درخواست نبود.
2008    در سال‌2008، 60‌میلیون دلار از 75‌میلیون دلار درخواستی به این برنامه اختصاص یافت که 6/21‌میلیون دلار آن به برنامه ترویج دموکراسی در ایران اختصاص یافت. 9/7میلیون دلار نیز برای حمایت از مبارزان حقوق اجتماعی اختصاص یافت. همچنین از طریق این بودجه 6/33میلیون دلار دیگر نیز برای رسانه‌های مرتبط با ایران درخواست شده بود که بودجه تلویزیون صدای آمریکا دراین‌باره 20‌میلیون دلار و رادیو فردا 1/8میلیون دلار بود. پنج میلیون دلار دیگر نیز برای مبادلات با ایران اختصاص یافت.
2009    مبلغ مورد درخواست وزارت امور خارجه برای برنامه سال 2009، 65‌میلیون دلار بود. این برنامه با این هدف شکل گرفت که «به حمایت از خواسته‌های مردم ایران برای جامعه‌ای دموکراتیک و باز با ترویج جامعه مدنی، مشارکت مدنی آزادی رسانه‌ها و آزادی اطلاعات بپردازد» از این میزان 25‌میلیون دلار تنها به پروژه ایران تعلق گرفت.
2010    40‌میلیون دلار برای پیشبرد برنامه دموکراسی در خاور نزدیک از کنگره درخواست شد. طرح اصلی این برنامه ترویج حقوق بشر، جامعه مدنی، و دیپلماسی عمومی در ایران با استفاده از این بودجه بود که قرار بود برای کل منطقه مورداستفاده قرار بگیرد اما بیشتر آن در امور ایران مورد استفاده قرار گرفت.
2011    40‌میلیون دلار برای پیشبرد دموکراسی در کشورهای منطقه درخواست شد که میزان مورداستفاده از این بودجه برای ایران مشابه سال‌2010 بود.
2012    این بودجه بازهم در سال‌2012 کاهش یافت و به 35‌میلیون دلار برای کل منطقه رسید.
2013    در سال‌2013 بودجه درخواستی به 30‌میلیون دلار رسید و در مورد طریقه هزینه‌کرد آن در کشورهای منطقه اطلاع خاصی در دست نیست.
2014    30‌میلیون دلار مانند سال قبل
2015    30‌میلیون دلار مانند سال قبل و البته در سال 2015 بیشتر این بودجه صرف مبارزه با سانسور و فیلتر اینترنت در ایران شد.
2016    30‌میلیون دلار از کنگره درخواست شده است که سهم ایران مانند سال‌های قبل خواهد بود.
2017    30‌میلیون دلار از کنگره درخواست شده است که سهم ایران مانند سال‌های قبل خواهد بود.

البته انتظار می‌رود هزینه‌هایی که واشنگتن برای نفوذ و تغییر معادلات قدرت در ایران صرف می‌کند از ارقام ذکرشده در بالا نیز بسیار بالاتر باشد، چرا که در واقع سازمان‌هایی که مجری این برنامه‌ها هستند علاوه‌بر بودجه دولتی از طرف نهادهای دیگری هم تأمین مالی می‌شوند.

captcha
شماره‌های پیشین