sobhe-no.ir
477
چهارشنبه، ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
15
پخش سری جدید بزرگ‌ترین کار گروهی تلویزیون شروع می‌شود

میزبانی سیستان و بلوچستان از «فرمانده 4»

ایده مستند مسابقه فرمانده از ابتدای سال 1390 شکل گرفت. ایده اولیه این بود که آدم‌های معمولی در موقعیت‌هایی قرار گیرند که در زندگی عادی امکان تجربه آن را نداشتند. باور به این واقعیت که هر فردی در درون خود نیروهای ناشناخته‌ای دارد و تلاش برای کشف این نیروها، انگیزه گروه سازنده برای ساخت مستند مسابقه فرمانده شد.

خبر

صبح نو

پخش سری جدید بزرگ‌ترین کار گروهی تلویزیون شروع می‌شود

میزبانی سیستان و بلوچستان از «فرمانده 4»

ایده مستند مسابقه فرمانده از ابتدای سال 1390 شکل گرفت. ایده اولیه این بود که آدم‌های معمولی در موقعیت‌هایی قرار گیرند که در زندگی عادی امکان تجربه آن را نداشتند. باور به این واقعیت که هر فردی در درون خود نیروهای ناشناخته‌ای دارد و تلاش برای کشف این نیروها، انگیزه گروه سازنده برای ساخت مستند مسابقه فرمانده شد.

این توضیحاتی است که گروه تولید «فرمانده» آن را در توضیح شکل‌گیری و ساخت چنین برنامه‌ای ارائه داده‌اند. مسابقه‌ای که قالب متفاوتی نسبت به برنامه‌ها و مسابقاتی که اغلب در شبکه‌های مختلف می‌بینیم دارد.
«فرمانده» از آن دست تولیداتی است که در قالب یک رئالیتی‌شو یا مستند مسابقه شکل گرفته و در طول آن در هر 12 نفر از شرکت‌کنندگان مسابقه در دو گروه 6 نفری تقسیم شده و با یکدیگر رقابت می‌کنند. دوربین و دستیاران فرمانده، چشمان فرمانده‌اند که فقط طول مسابقه را رصد نمی‌کنند بلکه همیشه و همه جا شرکت‌کنندگان را زیر نظر دارند. مسابقه‌دهندگان و شخصیت خاص هر کدام مورد توجه قرار می‌گیرد و بیننده تشویق می‌شود سرانجام هر شرکت‌کننده را در موقعیت‌های مختلف دنبال کند. در این مسابقه در کنار شرکت‌کنندگانی که از فضاهای مختلف در آن حاضر می‌شوند، سردارانی از حوزه دفاع مقدس به‌عنوان فرمانده مسابقه مرحله به مرحله با شرکت‌کنندگان همراهی و آنها را رصد می‌کنند. سردار علی مسجدیان و  سردار حاج محمد ناظری _فرمانده نیروهای ویژه دریایی که در اردیبشهت‌ماه 95 به یاران و همسنگرانش پیوست_ از کسانی بودند که در این مسابقه با جوانان همراه شدند.
ساز و کار «فرمانده» این‌گونه است که در هر قسمت، گروهی که موفقیت کمتری کسب کرده است، پس از مشورت یک نفر را به فرمانده پیشنهاد می‌کنند تا از گردونه مسابقه خارج شود.  بنابراین در هر مرحله یک نفر از گروه بازنده حذف می‌شود. البته در بخش‌هایی که شمار افراد گروه‌ها تفاوت فاحش پیدا کند، بنا بر نظر فرمانده، افرادی از گروه برنده به گروه دیگر نیز منتقل می‌شوند.
بعد از پشت سرگذاشتن سه فصل از این مسابقه که کم‌وبیش مورد استقبال قرار گرفت، تیم تولید «فرمانده» به سراغ سری چهارم رفتند و در این فصل بعد از  سردار ناظری، سردار محمودی با گروه‌ها همراه می‌شود.
نشست فرمانده چهار که در سیستان و بلوچستان ضبط می‌شود، روز گذشته با حضور عوامل این مسابقه و آقایان یوسف کرمی و ارشا اقدسی برگزار شد.

تصورمان از سیستان تغییر کرد
 آقای حسین افشار، به‌عنوان تهیه‌کننده «فرمانده» از شکل‌گیری این مسابقه گفت و در ادامه با اشاره به فصل دوم این  مجموعه بیان کرد: فصل دوم «فرمانده» به دلیل حضور سردار حاج محمد ناظری مورد استقبال فراوانی قرار گرفت و او خودش در واقعیت یک قهرمان بود که بسیاری از جوانان و دیگر اقشار را جذب می‌کرد. شهادت او هم به نوعی برای ما پایان کار بود و به‌رغم فیدبک‌ها قصد ادامه دادن این مجموعه را نداشتیم و پیشنهاد سردار محمد پاکپور باعث تولد دوباره «فرمانده» شد. بعد از شهادت سردار ناظری، او ما را صدا زد و پیشنهاد داد که با یک نفر دیگر کار را پیش ببریم. ما هم بنا به پیشنهاد او به سیستان و بلوچستان رفتیم و کار را در آنجا ضبط کردیم.
او درباره حضور در سیستان برای ضبط فصل جدید برنامه گفت: ما تصور می‌کردیم این استان امنیت لازم را ندارد و نمی‌توان در آن راه رفت چه برسد به اینکه برنامه ضبط کنیم اما با تولید برنامه در آنجا تصورهای ذهنی‌مان به هم ریخت و دیدیم این استان از امنیت کافی، طبیعت زیبا و مردمان پرتلاشی برخوردار است.
گروه 400 نفره
این تهیه‌کننده «فرمانده» را بزرگترین کار گروهی تلویزیون خواند و از گروه 100 نفره‌ای گفت که با محوریت نیروی زمینی سپاه و با مشارکت نیروی دریایی و هوافضای سپاه اقدام به تولید کردند.
او اضافه کرد: درواقع حدود ۴۰۰ نفر در ساخت این برنامه همراه ما بودند. اگر قرارگاه قدس با ما همکاری و تعامل نداشت ساخت این مسابقه ممکن نبود. همچنین ساخت این مجموعه با یک کارگردان ممکن نبود و سه کارگردان با یک نوع تفکر مسابقه را پیش بردند.
افشار همچنین درباره نبود سلبریتی‌ها در این مستندمسابقه عنوان کرد: بسیاری به من می‌گویند که چرا از سلبریتی‌ها در این مسابقه استفاده نشده است در حالی که در رئالیتی شو خود شرکت‌کننده‌ها باید قهرمان شوند و استفاده از چهره‌های محبوب یک راه میانبر است.

حتی ورزش خانم‌ها هم پخش نمی‌شود
حضور خانم‌ها در این مسابقه و دیگر برنامه‌های اینچنینی که اغلب به دلیل چارچوب‌های موجود مغفول واقع می‌شود، موضوع دیگری بود که افشار درباره‌اش گفت: شاید خانم‌ها نتوانند در این مسابقه حضور داشته باشند چون در تلویزیون حتی ورزش خانم‌ها هم نمی‌تواند، پخش شود. از طرف دیگر کاراکتر دخترها به کماندو نمی‌خورد و شاید ورزش‌ها و برنامه‌های دیگری با حضور آنها بتواند رقم بخورد.
وی در پایان درباره توجه به ژانرهای دیگر در تلویزیون گفت: صداوسیما هنوز به غیر از حوزه داستانی در حوزه‌های دیگر سرمایه‌گذاری نمی‌کند به طور مثال شبکه مستند جزو شبکه‌های پرمخاطب تلویزیون است ولی هنوز قالب مستند جزو قالب‌های مهجور است.
از کار در بیابان تا جای خالی فرمانده
در ادامه آقای امین کفاش یکی از کارگردانان «فرمانده» از دشواری‌های تولید چنین پروژه‌ای گفت و افزود: تصویری که از «فرمانده» در ذهن من است مثلثی است که بخشی از آن هنرمندان و تیم تولید هستند، بخشی افراد نظامی و بخشی هم شرکت‌کننده‌ها. تصویربردار در این مسابقه به جای اینکه در استودیو زیر کولر باشد ساعت‌ها باید در بیابان یا قایق مشغول به کار باشد.
آقای مهدی ماهان، دیگر کارگردان این مجموعه هم به ضرورت ساخت مسابقه‌ای مثل فرمانده و جای خالی آن در تلویزیون اشاره کرد.
او بیان کرد: ما حس کردیم فضا و تولیداتی در این رسانه لازم است که با آ‌نها قالب کلیشه‌های ذهنی جوانان را بشکنیم و آنها را در موقعیت‌هایی سخت قرار دهیم. بسیاری از شرکت‌کننده‌های ما در پایان مسابقه می‌گفتند، فکرش را نمی‌کردند که بتوانند از پس انجام چنین کارهایی در مسابقه بربیایند.

نظر کارشناسان
آقای یوسف کرمی، تکواندوکار کشورمان هم که به‌عنوان کارشناس در این نشست حضور داشت درباره سازوکار «فرمانده» بیان کرد: این مسابقه یاد داد که همه ما می‌توانیم جمله «من می‌توانم» را پیاده کنیم. من باخت را زیاد تجربه کردم و در این مسابقه هم شرکت‌کنندگانی را دیدم که چطور توانمندی‌های خود را نمایش دادند. این مسابقه نشان داد هیچ‌گاه نباید ناامید شد خداوند به ما توانمندی‌هایی داده است که می‌توانیم کوه را هم جابه‌جا کنیم.
همچنین آقای ارشا اقدسی هم به‌عنوان کارشناس فنی می‌گوید: دنیا را آدم‌های معمولی نجات می‌دهند پس مهم است که این آدم‌های معمولی را چنین برنامه‌ای جمع می‌کنید و از آنها قهرمان می‌سازید. ممنون از عوامل این برنامه که به مخاطبان احترام گذاشتند و اجازه دادند ما هم سطح بالای کیفیت را در این برنامه ببینیم.

captcha
شماره‌های پیشین