477
چهارشنبه، ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
1
«صبح نو» در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر جلوه‌های دیگری از دفاع‌مقدس را بررسی می‌کند

مادرانِ جعبه آینه‌ها

ظاهراً جنگ فرایندی کاملاً مردانه است اما در جنگی تمام‌عیار کجا می‌توان نشانی از زنانگی یافت؟ پاسخ ساده است: زمانی که جنگ از سوی یکی از دو طرف، وجه دفاعی به خود می‌گیرد. موضع زنانه در زمان تجاوز، موضعی تدافعی است. درباره شکل تدافعی، اگر به تفاوت رفتار زن با مرد توجه کنیم، درمی‌یابیم که معمولاً آنکه سرانجام از مرز واقعی خانه‌اش دفاع می‌کند، زن است. رفتار مردانه در چنین موقعیت‌هایی یا رفتاری تهاجمی است که از مرز عبور می‌کند یا رفتاری توأم با عقب‌نشینی.

خداحافظی با مرد صراحت و تفنگ

خبر

پخش سری جدید بزرگ‌ترین کار گروهی تلویزیون شروع می‌شود

میزبانی سیستان و بلوچستان از «فرمانده 4»

ایده مستند مسابقه فرمانده از ابتدای سال 1390 شکل گرفت. ایده اولیه این بود که آدم‌های معمولی در موقعیت‌هایی قرار گیرند که در زندگی عادی امکان تجربه آن را نداشتند. باور به این واقعیت که هر فردی در درون خود نیروهای ناشناخته‌ای دارد و تلاش برای کشف این نیروها، انگیزه گروه سازنده برای ساخت مستند مسابقه فرمانده شد.

ظریف: ایران به دوران پس از آمریکا می‌اندیشد

12 پاسخ به 12 اتهام

در ادامه نمایش مضحکانه ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید مبنی بر خروج ایالات متحده از تعهد بین‌المللی و چند جانبه برجام بدون داشتن دلایل مستدل مبنی بر عدم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش، شاهد سفر اخیر مایک پمپئو، وزیر جدید امور خارجه آمریکا ( رییس سابق سازمان سیا ) به منطقه خارومیانه با هدف ایجاد ائتلاف ضدایرانی در منطقه و جهان هستیم که ماحصلش در سخنرانی وی در مرکز مطالعاتی «هریتیچ» بیان شد. البته این سخنرانی بار دیگر سناریوی تکراری و نخ‌نمای سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا را در قبال جمهوری اسلامی ایران (با تمرکز بر جدایی بین مردم و حکومت) در 12 بند آشکار می‌سازد.

«صبح نو» آمار کم‌طلاق‌ترین استان‌های ایران را بررسی می‌کند

ردپای سنت پای سفره عقد

درباره طلاق و رشد شیب آن حرف‌وحدیث‌های زیادی وجود دارد. درحالی‌که همه از افزایش طلاق در کشور می‌گویند و سال 96 را «پر طلاق‌ترین سال» می‌نامند، استان‌هایی هم هستند که آمار طلاق‌شان از همه کمتر است. استان‌هایی که از نظر بسیاری از کارشناسان، توجه به سنت یکی از عوامل پایین آمدن آمارشان است.

پاسخ‌های وزیر کشاورزی درباره مشکلات، نمایندگان مردم را قانع نکرد

کارت زرد مجلس با طعم گرانی

وزیر جهاد کشاورزی در جریان رسیدگی به سؤال یکی از نماینده‌ها درباره نابسامانی‌های ایجاد شده در حوزه‌های مختلف از گوشت و مرغ گرفته تا خریدهای تضمینی و جبران خسارات کشاورزان، در مجلس شورای اسلامی حاضر شد اما جواب‌های آقای وزیر نتوانست نماینده‌ها را قانع کند و همین موضوع باعث شد تا نخستین کارت زرد دولت در نیمه دوم ریاست جمهوری نصیب آقای محمود حجتی شود.

«صلاح زواوی» سفیر فلسطین در تهران با «صبح‌نو» مطرح کرد

رژیم اسرائیل به دنبال تکرار اندلس

6هفته از راهپیمایی «جمعه‌های بازگشت» فلسطینی‌ها نسبت به انتقال سفارت آمریکا به قدس در نوار غزه می‌گذرد، راهپیمایی‌هایی که تا کنون صدها کشته و مجروح در برداشته و رژیم صهیونیستی قساوت و دشمنی خود به مردم مظلوم فلسطین را با شهادت آنها همچنان نشان می‌دهد. به خصوص در هفته اخیر که همزمان با هفتادمین سال اشغالگری سرزمین فلسطین بود و مردمی که برای راهپیمایی و اعتراض به سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی به تظاهرات پرداخته بودند را آماج گلوله‌های خود قرار داد که براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت فلسطین راهپیمایی‌های 14 و 15 می( 24 و 25 اردیبهشت‌ماه) بیش از یکصد نفر شهید و نزدیک به سه هزار مجروح در برداشته است.

سرمقاله

همکاری دولت- ملت برای غلبه بر رژیم‌چنج- برجام جدید

صبح نو

سرمقاله

همکاری دولت- ملت برای غلبه بر رژیم‌چنج- برجام جدید

واقعاً در آمریکا چه خبر است؟ صحبت‌های پمپئو چه هدف و مقصدی را دنبال می‌کند؟ منظور او به‌طور دقیق از فهرست کردن خواسته‌های آمریکا از ایران چه بود؟ دستور کار نهایی واشنگتن در قبال تهران چه خواهد بود؟برای پاسخ به این سؤال‌ها که در واقع روح واحدی دارند باید گفت که ترامپ یک معادله برد- برد برای آمریکا طراحی کرده است. او گمان می‌کند که تحریم‌ها دو نوع کارکرد داشته باشند که هر کدام از آن‌ها می‌تواند یک طرف معادله برد را پوشش دهد. کارکرد اول ذیل چرخه تحریم- کم شدن منابع  مالی ایران- اعتراض و آشوب اجتماعی در ادبیات تیم ترامپ تعریف می‌شود که نوعی از نسخه به‌روز شده سیاست «رژیم‌چنج» آمریکایی است. کارکرد دوم در صورت موفق نبودن در سیاست آشوب اجتماعی به دنبال مذاکره با ایران در چارچوب پیشنهادات حداکثری تیم ترامپ است. در طراحی تیم ترامپ اما یک تغییر بزرگ نسبت به استراژی اوباما و اروپا دیده می‌شود که به نوعی بازگشت به عصر بوش پسر هم تلقی می‌گردد و آن حذف کردن میانه‌روها از ادبیات تهدیدی-مذاکراتی آمریکاست. اگر تیم اوباما، دولت روحانی را دولتی خوشبین به همکاری با غرب می‌دانست و سیاست خود در قبال ایران را بر این اساس تنظیم می‌کرد اما پمپئو علناً شکاف میان دولت-حاکمیت را منکر شد و فضای تنفس غرب‌گرایان ایرانی را تنگ کرد.با این تفاسیر، سال97 بسیار سال مهم و پیچیده‌ای برای جامعه، دولت و حکومت ایران خواهد بود.ترامپ اعتقاد دارد که در معادله رژیم‌چنج-‌برجام جدید حتماً پیروز خواهد شد و تحریم‌های اقتصادی می‌تواند یکی از دو کارکرد گفته‌شده را داشته باشد. در این استراتژی طبیعتاً برد بزرگ رژیم‌چنج و برد کوچک‌، برجام جدید است.در مقابل اما باید گفت که استراتژی تیم ترامپ بیش از حد آرمان‌گرایانه و غیر واقعی است چرا که اولاً ایران تجربه بزرگی برای عبور از تحریم آموخته و فرصت‌های جدیدی را در دوران تهدید ایجاد می‌کند. ثانیاً اجماع جهانی علیه ایران وجود ندارد و همکاری اروپا با ایران ذیل برجام همچنان مورد توجه است.
ثالثاً؛ برآورد واشنگتن از جامعه ایران دقیق و کامل نیست. ایرانیان می‌دانند که هدف نهایی ترامپ وحدت سرزمینی و قلمرویی ایران است و اساساً آمریکا، اسرائیل و عربستان، هویت و موجودیت ایران را تهدید برای خود می‌دانند. رابعاً؛ حرف‌های پمپئو بیانی از قدرت ایران در سطح جهانی بود و خود نقض غرضی بر سیاست رژیم‌چنج.درعین‌حال نکته مهم و اساسی‌ترمیم شکاف میان دولت-ملت در ایران است. حاکمیت و دولت باید بنای خود را بر بهبود رابطه با جامعه بگذارند و شکاف‌های موجود را در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پر کنند. راه غلبه بر استراتژی جدید آمریکا از همکاری دولت-ملت می‌گذرد.

captcha
شماره‌های پیشین