sobhe-no.ir
475
دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
6
دادستان تهران خبر داد: ارسال پرونده قاتل

شهدای گلستان هفتم به دایره اجرای احکام

گزارش «صبح‌نو» از ریشه‌های اختلافی قدیمی در هرمزگان

آب از میناب می‌رود؟

منابع آبی ایران در چند سال گذشته به شدت کاهش یافته که این اتفاق دلایل زیادی ازجمله تغییر اقلیم و سوءمصرف آب دارد، در سال‌های اخیر با کاهش بارندگی و افزایش مصرف‌های مدیریت نشده منابع آبی شهرها به شدت مورد تهدید قرار گرفته است. بر همین اساس انتقال آب به‌عنوان اقدامی برای نجات شهرها از خشکی در دستور کار قرار گرفته است اما این طرح هم مخالفان سرسختی در بین مردم، کشاورزان و منتقدان پیدا کرده است.

صبح نو

دادستان تهران خبر داد: ارسال پرونده قاتل

شهدای گلستان هفتم به دایره اجرای احکام

 سال‌96، سال پرتنش و پرحادثه اجتماعی در کشور بود. سالی پر از پرونده‌های جنایی و قتل، سالی که با پرونده آشوب‌های دراویش به پایان رسید. حال در نشست روز گذشته دادستان شهر تهران آقای «عباس جعفری دولت‌آبادی» با موضوع تبیین نقش مهم رسانه‌ها در بیان و ارائه راهکارهایی برای رفع آسیب‌های اجتماعی، از لزوم پیوند رسانه و کاهش آسیب‌های اجتماعی گفته است. قبل از هر چیز اما جعفری به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، درباره رسیدگی به پرونده بنیتا، گفت: «پرونده قاتل بنیتا به اجرای احکام دادسرای جنایی تهران ارسال ‌شده است.»
این البته تنها خبر خوش برای رسیدگی به پرونده‌های سال گذشته نبود: «قاتل مأموران ناجا در آشوب‌های اسفند سال‌۹۶ به اجرای احکام نزدیک می‌شود. با توجه به تأیید حکم صادره در دیوان‌عالی کشور و انجام تشریفات لازم حکم صادره اجرا خواهد شد. حکم هشت فقره محکومیت نسبت به متهمان آشوب‌های اسفندماه صادرشده است و به‌موجب آن متهمان به حبس و مجازات‌های تکمیلی محکوم شده‌اند.»
او با اشاره به نقش رسانه و انتشار اخبار آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد: «اوایل سال‌جاری سخنگوی سازمان ثبت احوال آماری در مورد طلاق ارائه داد که این خبر اگرچه ممکن بود بخشی از واقعیت باشد اما بیانگر همه واقعیت‌های مربوط به طلاق نبود؛ چرا که سازمان ثبت احوال این خبر را اصلاح کرد و مشخص شد که وضعیت طلاق در کشور بحرانی نیست. البته تغییراتی در خصوص طلاق در کشور رخ داده اما برای ارائه این آمار سازمان ثبت احوال آمار طلاق سال‌های گذشته را با هم جمع کرده بود که هیچ تناسبی با یکدیگر نداشت و انتشار این خبر به آن نحو موجب موج‌سواری‌های رسانه‌های بیگانه شد.»  دادستان با بیان این‌که انتشار اخباری از این قبیل از سوی مسوولان جز دلسردی و ناامید کردن جوانان از ازدواج و تلقی فروپاشی خانواده در ایران پیام دیگری ندارد، موضوع آمارهای اعتیاد را مورد اشاره قرار داده و توضیح داد: «در‌حال‌حاضر در کشور آمارهای اعتیاد متفاوت است و رقم دقیقی اعلام نمی‌شود؛ چرا‌که با ارائه هر رقمی به اهرمی علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل می‌شود. اقدامات مؤثر جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با اعتیاد، قابل‌تقدیر است و باید بر لزوم دقت در انتشار اخبار در حوزه اعتیاد توجه داشت. ایران در مبارزه با اعتیاد هم در بعد جهانی و هم در بعد منطقه‌ای بیشترین مبارزه را انجام می‌دهد و این در حالی است که در همسایگی کشور افغانستان قرار دارد که به تعبیری کشت مواد مخدر در آن افزایش بسیاری داشته است.»  او با اشاره به شهادت صدها تن در راه مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: «در همسایگی ایران کشوری سرشار از کشتزارهای مواد مخدر قرار دارد که به افزایش آمار مصرف‌کنندگان منجر شده و ترانزیت آن نیز مشکلاتی را برای ایران ایجاد کرده است و وجهه بین‌المللی کشور را تحت‌تأثیر قرار داده است؛ اما عده‌ای چشم بر این موضوعات بسته‌اند و عنوان می‌نمایند که مصرف مواد مخدر در ایران روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند درحالی‌که با ملاحظه گزارش‌های پلیس، اقدامات قوه‌قضاییه و سایر سازمان‌های مربوطه، سختی راه مبارزه با مواد مخدر مشخص می‌‌شود.»  جعفری در بخش دیگری از سخنانش تمرکز و سرمایه‌گذاری دشمن را بر سه محور بی‌اعتمادی مردم به مسوولان، ناامیدی و ناکارآمدی جمهوری اسلامی دانست و گفت: «مدیران مسوول رسانه‌ها باید مراقب باشند با انتشار اخبار خلاف واقع به خیال‌پردازی‌های دشمنان که از ابتدای شکل‌گیری انقلاب بیان می‌کنند، دامن زده نشود. نباید مردم را از آینده انقلاب ناامید کرد و بی‌اعتمادی و ناکارآمدی را ترویج داد. این موضوع در مبارزه با فساد رخ داده و آن‌قدر اخبار فساد منتشرشده است که ادراک فساد بر مبارزه با فساد پیشی گرفت؛ درحالی‌که پرونده‌های مبارزه با فساد با قاطعیت مورد رسیدگی قرارگرفته و می‌گیرد.» 

captcha
شماره‌های پیشین