475
دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
15
«کن2018» با دست‌های پر و خالی سینماگران جشنواره‌ای ایران تمام شد

پایان سیاسی ترین جشنواره سینمایی جهان

اختتامیه جشنواره «کن» برگزار شد و در کنار معرفی برگزیدگان، حواشی دیگری نیز در این مراسم اتفاق افتاد. جشنواره کن امسال، میزبان بیشترین سینماگران ایرانی در تاریخ این رویداد بود. فرانسه از ایران خواسته بود که به جعفر پناهی اجازه خروج بدهد تا در هنگام نمایش فیلمش در جشنواره کن باشد. همچنین عربستان سعودی در این جشنواره اعلام کرده برای نخستین‌بار به جشنواره کن می‌رود. «اسپایک لی» کارگردان سیاه‌پوست آمریکایی نیز فیلم خود را طعنه‌ای به فاشیسم و رادیکالیسم دوران ترامپ خواند.

خبر

صبح نو

«کن2018» با دست‌های پر و خالی سینماگران جشنواره‌ای ایران تمام شد

پایان سیاسی ترین جشنواره سینمایی جهان

اختتامیه جشنواره «کن» برگزار شد و در کنار معرفی برگزیدگان، حواشی دیگری نیز در این مراسم اتفاق افتاد. جشنواره کن امسال، میزبان بیشترین سینماگران ایرانی در تاریخ این رویداد بود. فرانسه از ایران خواسته بود که به جعفر پناهی اجازه خروج بدهد تا در هنگام نمایش فیلمش در جشنواره کن باشد. همچنین عربستان سعودی در این جشنواره اعلام کرده برای نخستین‌بار به جشنواره کن می‌رود. «اسپایک لی» کارگردان سیاه‌پوست آمریکایی نیز فیلم خود را طعنه‌ای به فاشیسم و رادیکالیسم دوران ترامپ خواند.

هفتاد‌ویکمین دوره جشنواره فیلم کن از هشت تا ۱۹ می ۲۰۱۸ در کن فرانسه برگزار شد. کیت بلانشت، بازیگر استرالیایی ریاست هیات‌داوران این دوره را برعهده داشت.

برگزیدگان 2018  
جایزه دوربین طلایی بهترین فیلم بلند اول به فیلم «دختر» ساخته لوکاس دونت رسید. ویکتور پولستر ستاره ۱۶‌ساله فیلم دونت، جمعه شب در بخش جانبی نوعی‌نگاه موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر شده بود.
جایزه دوربین طلایی توسط هیات داورانی اهدا شد که از اعضای آن می‌توان به اورسولا مایر، کارگردان سوئدی، ماری آماچوکلی، کارگردان فرانسوی، آیریس بری، کارگردان فرانسوی-آمریکایی، سیلوین فیگ، رییس کمپانی سینه‌فیز، جین لاپوایری، فیلمبردار و آرنو و ژان-ماری لاریو نویسنده اشاره کرد.
جایزه نخل طلای بهترین فیلم کوتاه به‌خاطر فیلم «تمام این مخلوقات» به چارلز ویلیامز رسید.
هیات داوران این بخش توسط برترند بونلو، کارگردان فرانسوی هدایت شد و از دیگر اعضای آن می‌توان از خلیل جوریگ، کارگردان لبنانی، والسکا گریسباخ، کارگردان آلمانی، آلانته کاوایت، کارگردان اهل لیتوانی و آریان لابد، بازیگر اهل فرانسه نام برد.
در کنار آلیس رورواچر برای فیلم «شاد مثل لازارو»، آقای نادر ساعی‌ور برای فیلم «سه رخ» به کارگردانی آقای جعفر پناهی موفق به کسب جایزه بهترین فیلمنامه کن‌۲۰۱۸ شد. سامال یِسلیامووا برای نقش‌آفرینی در فیلم «آکیا» جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کرد. جایزه بهترین کارگردان به پاول پاولیکفسکی رسید.
او با فیلم «جنگ سرد» پس از سه سال به فستیوال کن بازگشته بود.
مارسلو فونته برای فیلم «داگ‌من» جایزه بهترین بازیگر مرد را به خود اختصاص داد. این فیلم توسط ماتیو گارونه کارگردانی شده است.
فیلم «کفرناحوم» به کارگردانی نادین لَبَکی موفق به کسب جایزه هیات‌داوران شد.
فیلم «کتاب تصاویر» جدیدترین اثر ژان‌لوک گدار جایزه «نخل طلای ویژه» را از آن خود کرد.
کیت بلانشت در سخنرانی خود از جعفر پناهی و کریل سربرنیکوف، نویسنده و کارگردان روس تجلیل کرد که هیچ‌کدام در مراسم حضور نداشتند.
اسپایک لی آمریکایی با فیلم «مرد سیاه کو کلاکس کلن» برنده جایزه بزرگ کن شد. اسپایک لی هنگام دریافت جایزه خود اول از نخستین سفر خود به فستیوال کن در سال ۱۹۸۶ سخن گفت و بعد به وضعیت فعلی دنیا اشاره کرد.
او گفت: مردم فکر می‌کنند من می‌دانم در آمریکا چه خبر است اما نمی‌دانم. نظر شما درباره اتفاق‌هایی که در دنیای امروز می‌افتد چیست؟ من به این فیلم به‌عنوان سالی در خطر زندگی کردن اشاره می‌کنم.
به گزارش مهر، کیت بلانشت در توضیح اهدای جایزه «نخل طلای ویژه» که برای نخستین‌بار در تاریخ فستیوال فیلم کن اهدا می‌شود، گفت: ما به‌عنوان هیات داوران خواستار اهدای یک جایزه ویژه به کارگردانی شدیم که فرم هنری فیلم را به چالش می‌کشد و به سمت جلو هدایت می‌کند.
فیلم «دله دزدها» یا «Shoplifters» ساخته هیروکازو کوره‌ادا از ژاپن که یک درام خانوادگی است، با وجود اینکه تحسین همه را برانگیخته بود ولی به‌عنوان فیلمی با شانسی نه چندان زیاد برای کسب جایزه اصلی به حساب می‌آمد، جایزه نخل طلای کن‌۲۰۱۸ را به خود اختصاص داد.

حواشی
«اسپایک لی» کارگردان سیاه‌پوست آمریکایی که یکی از جوایز جشنواره را برد، قبلاً در نشست خبری اثر جدیدش -که کاری ضد نژادپرستی است- فیلم را طعنه‌ای به فاشیسم و رادیکالیسم دوران ترامپ خواند و او را حرامزاده لقب داده بود!
یکی از نقاط اوج اختتامیه زمانی از راه رسید که آسیا آرجنتو که برای اهدای جایزه بهترین بازیگر زن به سامال یسلیامووا روی صحنه رفته بود، به تهیه‌کننده رسواشده هالیوود اشاره کرد و گفت: «هاروی واینستین برای من مزاحمت ایجاد کرد. این فستیوال زمین شکار او بود. حتی همین امشب هم افرادی اینجا حضور دارند که باید به‌خاطر رفتارشان مسوول شناخته شوند. خودتان می‌دانید چه کسانی هستید، اما مهم‌تر از همه ما می‌دانیم شما چه کسانی هستید و دیگر به شما اجازه نمی‌دهیم قسر در بروید.»
 اما یکی دیگر از مسائل قابل توجه اختتامیه حضور پررنگ آسیایی‌ها در فهرست برگزیدگان بود.
سینمای آسیا در این دوره جشنواره بسیار موفق بود و از میان 11جایزه مراسم اختتامیه، 6جایزه از جمله نخل طلا را از آن خود کرد.

فرهادی جا ماند
جشنواره کن امسال، میزبان بیشترین سینماگران ایرانی در تاریخ این رویداد بود.
به‌جز دو نفر که در آثاری کاملاً غیر ایرانی حضور داشتند، آقایان اصغر فرهادی برای فیلم «همه می‌دانند» و جعفرپناهی برای «سه‌رخ» دو سینماگر ایرانی بودند که فیلم‌هایشان در کن به نمایش درآمد. فیلم فرهادی که در آن چند بازیگر مطرح بین‌المللی هم حضور داشتند به‌عنوان فیلم افتتاحیه کن انتخاب شد.
پس از اکران «همه می‌دانند» در کن، برخلاف انتظارهای اولیه، منتقدان خارجی به فیلم جدید کارگردان «فروشنده» اقبال زیادی نشان ندادند و نهایتاً «همه می‌دانند» در لیست فیلم‌های نمایش داده‌شده در کن، جزو سه فیلم ضعیف جشنواره طبق امتیاز منتقدان بین‌المللی قرار گرفت.
هرچند که فیلم جدید این کارگردان ایرانی برخلاف کن، در سینماهای فرانسه به‌طور قابل توجهی مورد استقبال قرار گرفت.
«همه می‌دانند» که همزمان با کن در فرانسه به اکران عمومی رسید، توانست رکورد فروش را بزند.
دومین کارگردان ایرانی که فیلمش در کن به نمایش درآمد، جعفرپناهی بود.
پناهی که به‌دلیل حکم قضایی ممنوع‌الخروج است، برای اکران فیلمش نتوانست به کن برود اما دیگر عوامل این فیلم راهی کن شدند.
 «سه‌رخ» به نمایش درآمد و نظرات مختلفی درباره آن توسط منتقدان منتشر شد.
البته کم و کیف نظرات منتقدان نسبت به فیلم جدید پناهی احتمال این را به‌وجود می‌آورد که این فیلم هم قدمی جلوتر از «تاکسی» نباشد.
هرچند که همانطور که پیش‌بینی می‌شد، مسوولان کن، پناهی را دست خالی نگذاشتند و جایزه بهترین فیلمنامه را به‌صورت مشترک به وی دادند.
هرچند که باتوجه به عدم نمایش فیلم در ایران، نمی‌شود نظر درستی درباره کیفیت ساخت آن داد و غنای جایزه اهدا شده به وی را سنجید اما عقبه پناهی و حواشی همیشگی سیاسی او باعث می‌شود که برخی گمانه‌زنی‌های غیر هنری را دراین‌باره به‌وجود آورد.
آقای عزت‌الله ضرغامی، رییس سابق رسانه ملی در کانال شخصی‌اش نوشت: «قبل از اختتامیه در جلسه‌ای درباره کن گمانه‌زنی می‌شد. گفتم به فیلم فرهادی جایزه نمی‌دهند ولی به فیلم پناهی هرطور شده جایزه‌ای می‌دهند... دوستان پیامک زدند که پیش‌بینی‌ات درست بود؛ ازکجا فهمیدی؟ گفتم: صحنه روشن‌تر از آن بود که نورافکن بخواهد!»

captcha
شماره‌های پیشین