sobhe-no.ir
474
یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
6
رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان خبر داد:

کاهش اقبال ایرانیان به فرزندآوری

نماینده تندروی آلمانی خواستار حمله به بانوان محجبه در این کشور شد

بی‌حجابی اجباری در آلمان

«آن‌هایی که برقع می‌پوشند، دختران روسری به سر، مردان چاقوکش و چنین بی‌مصرف‌هایی رفاه اقتصادی کشور ما را تضمین نمی‌کنند.» این جمله‌ها، از دل تظاهرات ضدحجاب یا تجمع‌های نژادپرستانه بیرون نیامده است. این‌ها، جملات یکی از نمایندگان پارلمان آلمان است که اتفاقاً از سوی همتایانش نیز با استقابل مواجه شد. خانم «آلیس وایدل» که یکی از سران حزب تندروی «آلترناتیوی برای آلمان (AFD)‌» است، این جمله‌ها را در نطقی گنجانده بود که در آن ضمن انتقاد از سیاست‌های مهاجرتی دولت آلمان‌، خارجی‌ها را به باد انتقاد گرفته بود. این، البته تنها بخشی از زندگی سخت مسلمانان و زنان آلمانی و همچنین مهاجران این کشور است که سال‌هاست آماج حمله‌های اسلام‌هراسان آلمانی و مدعیان حقوق بشر قرار گرفته‌اند و هربار، اتهام و برچسبی جدید را روی پیشانی خود می‌بینند.

صبح نو

رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان خبر داد:

کاهش اقبال ایرانیان به فرزندآوری

رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان با اشاره به اینکه اقبال مردم به فرزندآوری کاهش یافته است، گفت: زوج‌هایی که به‌تازگی ازدواج می‌کنند تا پنج سال نخست زندگی‌شان تمایلی به فرزندآوری ندارند.
دکتر زهرا آیت‌اللهی در مراسم گرامیداشت روز ملی جمعیت که در شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده برگزار شد، با بیان اینکه در‌حال‌حاضر دو سال است در فاز کاهش فرزندآوری در کشور قرار داریم، گفت: براساس اعلام وزارت بهداشت در چند سال گذشته اقبال مردم نسبت به فرزندآوری کاهش یافته است و زوج‌هایی که به‌تازگی ازدواج می‌کنند تا پنج سال نخست زندگی‌شان تمایلی به فرزندآوری ندارند.
او با اشاره به اینکه تجرد قطعی بین دختران در حال افزایش است، اظهار کرد: این مسأله باعث کاهش فرزندآوری می‌شود. به نظر می‌رسد دستگاه‌های مختلف دولتی نیز عملکرد قابل توجهی در این زمینه نداشتند این در حالی‌ست‌که بخش غیردولتی اقدامات قابل توجه‌تر و بهتری در این زمینه انجام داده است.
در بخش دیگری از این نشست حسین مروتی -‌پژوهشگر و جمعیت‌پژوه‌- با بیان اینکه به‌دنبال سیاست استعماری کاهش جمعیت در ایران در سال‌۷۱ تعداد فرزندان زنان ایرانی به چهار مورد رسیده است، گفت: پس از مدتی قانونی به تصویب رسید که به فرزندان چهارم به بعد تسهیلاتی ارائه نشود سپس متعهد شدیم تا نرخ باروری را به 1/2 برسانیم تا رشد جمعیت به صفر برسد.
او با بیان اینکه بر اساس این فرهنگ و ذائقه‌سازی تعداد مطلوب فرزندان در اذهان ایرانیان به‌شدت کاهش یافته است، اظهار کرد: تغییر ذائقه فرزندخواهی مردم نیازمند اقدامات فرهنگی گسترده‌ای است. اقدامات مثبتی باید برای ترویج فرزندآوری در کشور انجام شود. اگرچه برخی از اقدامات مانند ترویج زایمان طبیعی گام مثبتی است اما لزوما به افزایش جمعیت منتهی نخواهد شد.
مروتی با بیان اینکه آموزش جامع مسائل جنسی ذیل سند آموزش ۲۰۳۰ به بهانه مبارزه با ایدز در کشور مطرح شده و از سوی برخی نهادها دنبال می‌شود، تصریح کرد: این آموزش‌ها نباید در سطح کلی ارائه شود. نزدیک به ۷۰‌درصد مبتلایان به ایدز از طریق اعتیاد به این بیماری مبتلا شده‌اند اما آموزش‌هایی به نوجوانان داده می‌شود که برای آنان خطرناک و آسیب‌زاست. این آموزش‌ها حتی به کودکان در مهد کودک‌ها و دبستان‌ها نیز ارائه می‌شود.
این پژوهشگر با اشاره به اینکه از هر ۱۰۰‌هزار دانش‌آموز چهار نفر از طریق رابطه جنسی به ایدز مبتلا شده‌اند، تصریح کرد: هیچ عقل سلیمی قبول نمی‌کند که به‌خاطر این تعداد دانش‌آموز مبتلا در این سطح گسترده به دانش‌آموزان آموزش داده شود. می‌توانیم در سطح مدارس مشاوره‌هایی را ارائه و به دانش‌آموزان در معرض تهدید آموزش‌هایی را عرضه کنیم.
مروتی در ادامه با بیان این پرسش که چرا تیمی که قبلا برای کنترل جمعیت در کشور مشغول فعالیت بوده‌اند در‌حال‌حاضر به دنبال افزایش سن ازدواج و قانونی کردن ممنوعیت ازدواج زیر ۱۸ سال هستند؟ گفت: طرح مرتبط با ازدواج و تعالی خانواده 6سال است که در مجلس به سرانجامی نرسیده اما قانون ضد جمعیتی تنظیم خانواده همچنان پابرجاست. بحران‌های ناشی از کاهش جمعیت در سال‌های آینده نمود پیدا
خواهد کرد.
این پژوهشگر حوزه جمعیت با اشاره به اینکه همانطور که در گذشته کنترل جمعیت از سوی دولت‌های مختلف حمایت شده است و مسأله افزایش جمعیت نیز باید از سوی دولت حمایت شود، اظهارکرد: برخی از مدیران میانی وزارت بهداشت نمی‌توانند با سیاست‌های جمعیتی حال حاضر کشور پیش بروند و به آن کمک کنند. همچنین برخی از کارشناسان که در گذشته در مورد میزان جمعیت کشور آمار جعل کردند همچنان در برخی از مراکز سمت‌هایی دارند و با آمارسازی‌های خود تلاش می‌کنند تا این بحران را کم جلوه دهند.
وی با بیان اینکه به دنبال انقلاب جنسیتی در غرب آمار طلاق بالا رفته، سقط جنین افزایش یافته و نرخ باروری نیز به‌شدت کاهش پیدا کرده است، گفت: نرخ باروری در کشورهای غربی به نزدیک 7/1‌درصد رسیده است، این در حالی‌ست‌که این کشورها افزایش جمعیت در کشورهای در حال توسعه را خطرناک می‌دانند و اعطای وام‌های بین‌المللی به آن‌ها را به کاهش جمعیت این کشورها منوط کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین