sobhe-no.ir
474
یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
4
بلومبرگ گزارش داد:

چگونه اروپا می‌تواند نقل‌وانتقال پول با ایران را حفظ کند

طرح آمریکایی‌ها در عراق چه بود

پیروزی جریان ضدآمریکایی در انتخابات عراق

با آغاز بحران داعش در عراق و نزدیک شدن به انتخابات 2018، تلاش واشنگتن جلوگیری از برگزاری انتخابات عراق و لغو این انتخابات در سال جاری میلادی بود. از دو سال قبل طرح آمریکایی‌ها برگزار نشدن انتخابات در موقع معین و تشکیل دولت موقت در دوران لغو و تعلیق انتخابات بود. با این خط عراق رسماً وارد فضای نوین سیاسی می‌شد و بغداد مجبور بود قانون اساسی جدیدی را تنظیم کند که قطعاً در این قانون اساسی طرح‌هایی برای محدودیت مقاومت و از همه مهمتر جایگاه سیاسی شیعیان در دستور کار قرار می‌گیرد. آمریکایی‌ها مایل بودند با برجسته کردن حضور داعش در عراق و افزایش موج ناامنی بر شهرهای بزرگ با اقدامات تروریستی مسیر برگزاری انتخابات در عراق را غیرمعقول و امری باطل معرفی کنند که با تشکیل حشدالشعبی و عملیات‌های پی‌درپی در مناطق مختلف عراق ازجمله موصل، تکریت، فلوجه و... عراق در سال 2017 میلادی پاکسازی شد و گروه‌های تروریستی مجبور شدند به مناطق بیابانی پناه ببرند. این دستاورد در مرحله نخست طرح آمریکایی‌ها را برای برگزار نشدن انتخابات از بین برد و سناریو قانون اساسی نوین عراق را نابود ساخت. قانون اساسی که می‌توانست عراقی‌ها را به برده سیاست‌های واشنگتن در منطقه تبدیل کند.

صبح نو

بلومبرگ گزارش داد:

چگونه اروپا می‌تواند نقل‌وانتقال پول با ایران را حفظ کند

تصمیم اتحادیه اروپا چین و روسیه برای زنده نگه داشتن برجام پس از خروج آمریکا بی‌اثر نخواهد بود چرا که نفوذ اتحادیه اروپا بر سوئیفت بیشتر از آمریکاست.
به گزارش «فارس» به نقل از بلومبرگ، تصمیم و پافشاری اتحادیه اروپا، روسیه و چین برای حفظ برجام بی‌نتیجه نخواهد بود. چراکه اروپا نفوذ بیشتری را نسبت به آمریکا بر نظام سوئیفت دارد.
شبکه پرداخت جهانی واقع در بروکسل موسوم به سوئیفت در دهه 1970 میلادی توسط گروهی از بانک‌های بین‌المللی که می‌خواستند با به اشتراک گذاشتن اطلاعات، نقل‌وانتقالات مالی را استاندارد کرده و با تعیین استانداردهای خودساخته توسط کشورها و یا حتی بانک‌های بزرگ و اعمال این استانداردها جلوگیری کنند، تشکیل شد.
سوئیفت متعلق به اعضای تشکیل دهنده آن بوده و محور اصلی بانکداری بین‌المللی مدرن است و روزانه شاهد 30 میلیون پیام‌های مرتبط با نقل‌وانتقالات مالی بین 11 هزار بانک است.
به دلیل اینکه این سیستم در بروکسل واقع است، تابع قوانین اتحادیه اروپاست. در سال 2012 اتحادیه اروپا بانک‌های ایران را تحریم کرد و سوئیفت 30 بانک ایرانی ازجمله بانک مرکزی ایران را از این سامانه اخراج کرد.
در سال 2016 اما بانک‌های ایرانی مجدداً به سوئیفت وصل شدند با از دست رفتن دسترسی بانک‌ها به سوئیفت ایران توانایی دریافت پول نفت صادراتی خود و همچنین پرداخت پول کالاهای وارداتی را از دست داد.
شرکت‌های ایرانی و به طور کلی طرف ایرانی پس از این اقدام به طرف سیستم پرهزینه، قدیمی و کند حواله بانکی روی آورد.
اگرچه رییس‌جمهوری آمریکا اوایل ماه جاری اعلام کرد آمریکا از برجام خارج خواهد شد اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه در برجام باقی ماندند. این بدین معناست که سوئیفت دسترسی بانک‌های ایران را مجدداً قطع نخواهد کرد.
سوئیفت اعلام کرده با قانونگذاران آمریکا و اروپا در این زمینه مشاوره کرده اما بعید به نظر می‌رسد سوئیفت برخلاف قانون اتحادیه اروپا عمل کند.
تحریم‌های آمریکا اشخاص حقیقی و شرکت‌های حقوقی که در آمریکا فعالیت می‌کنند را از ادامه فعالیت و سرمایه‌گذاری در ایران بازمی‌دارند. اما در صورتی که ایران بتواند صادرات نفتی خود را حفظ کند این تحریم‌ها تأثیر جدی نخواهد داشت.
در غالب تحریم‌های سال 2012 تنها راه صادرات نفت ایران استفاده از نظام حواله بانکی بود که البته بانک‌های کمی در خارج از این کشور این حواله‌ها را قبول می‌کردند.
این مسأله اصلی‌ترین دلیل کاهش شدید درآمدهای نفتی ایران از 92 و نیم میلیارد دلار در سال 2011 به 52 میلیارد دلار در سال 2012 بود و این روند تا زمان توافق هسته‌ای ادامه یافت. در صورتی که اتصال ایران به سوئیفت ادامه یابد بعید به نظر می‌رسد تحریم‌های جدید تأثیر جدی بر ایران بگذارد.
به عبارتی دیگر اروپا که هم اکنون در موضوع اعمال تعرفه گمرکی برای واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا با دولت این کشور اختلاف دارد لزومی ندارد که سیاست‌های ترامپ در قبال ایران را پیروی کند. در صورتی که اتحادیه اروپا از قطع کردن اتصال ایران به سوئیفت خودداری کند آمریکا می‌تواند سوئیفت را تحریم کند اما این مسأله هم به ضرر خود آمریکا خواهد بود و هم عواقب جدی برای نظام مالی بین‌المللی در پی خواهد داشت.
اگر سوئیفت غیرقابل اعتماد شود تقاضا برای نظام‌های اطلاعات پرداخت جایگزین به‌شدت افزایش خواهد یافت و این امکان وجود دارد که استارت‌آپ‌هایی نظیر بلاک‌چین و یا دیگر نظام‌های پرداخت جایگزین آن شود. هم اکنون مدت‌هاست روسیه و ایران به سمت نظام‌های پرداخت بلاک‌چین محور به‌عنوان جایگزینی برای سوئیفت رفته‌اند تا بتوانند مبادله بر اساس دلار را کنار بگذارند.
از طرفی روسیه نظام بومی پرداخت جایگزین سوئیفت را در داخل این کشور راه‌اندازی کرده و در حال فشار به بانک‌ها و شرکت‌های اتحادیه ارواسیا  برای استفاده از آن است.
نکته قابل توجه این نظام پرداخت هزینه بسیار تبادل پیام‌های آن در مقایسه با سوئیفت است. از سال 2015 نیز چین به صورت آزمایشی نظام پرداخت غیرمرزی خود به یوآن را راه‌اندازی کرد. استفاده از این سیستم هنوز به صورت گسترده انجام نشده اما می‌تواند برای کشوری که می‌خواهد تحریم‌های آمریکا را دور بزند راه‌حل خوبی باشد.
هر چه کار با سوئیفت سخت‌تر باشد سیستم‌های جایگزین آن از جذابیت بیشتری برخوردار است. از سوی دیگر بازگشت به دوران پیش از سوئیفت که بانک‌ها مجبور بودند با فرمت‌های مختلف اطلاعات نقل‌وانتقال پول را ارسال کرده و دریافت کنند، دور از تصور نخواهند بود.
در صورتی که اتحاد بین کشورها ضعیف شده و قوانین نادیده گرفته شوند زیرساخت‌های جهانی که از آنها به‌عنوان برگ برنده استفاده می‌شود نیز نسبت به فشارها، شوک‌ها و حتی فروپاشی در امان نخواهند بود.
سوئیفت به کمک اتحادیه اروپا می‌تواند بی‌طرفی خود را حفظ کرده و تا زمانی که آمریکا از تصمیم خود بازگردد از حفظ برجام حمایت کند.

captcha
شماره‌های پیشین