474
یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
2

سفر رییس کمیسیون انرژی اتحادیه اروپا برای دادن تضمین به ایران

برنامه جایگزین برای حفظ درآمدهای نفتی

رییس کمیسیون انرژی اروپا برای تضمین به وزیران ایرانی نسبت به تمایل اتحادیه اروپا برای حفظ تجارت با ایران با وجود خروج آمریکا از برجام و دیدار با پنج وزیر از جمله وزیر نفت و وزیر امورخارجه به ایران سفر و روز گذشته با آقای بیژن زنگنه مذاکره کرد، مذاکره‌ای که آینده صنعت نفت ایران بعد از خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های نفتی را مشخص می‌کند.

تشکیل کمیته مشترک تحقیق برای شناسایی عوامل حوادث کازرون

صبح نو

سفر رییس کمیسیون انرژی اتحادیه اروپا برای دادن تضمین به ایران

برنامه جایگزین برای حفظ درآمدهای نفتی

رییس کمیسیون انرژی اروپا برای تضمین به وزیران ایرانی نسبت به تمایل اتحادیه اروپا برای حفظ تجارت با ایران با وجود خروج آمریکا از برجام و دیدار با پنج وزیر از جمله وزیر نفت و وزیر امورخارجه به ایران سفر و روز گذشته با آقای بیژن زنگنه مذاکره کرد، مذاکره‌ای که آینده صنعت نفت ایران بعد از خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های نفتی را مشخص می‌کند.

اروپا از مشتریان عمده نفت ایران است و همراهی آن‌ها با آمریکا می‌تواند تاثیرات مخربی بر درآمد نفتی جمهوری اسلامی  بگذارد.
از سویی دیگر مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا برای حفظ برجام در جریان است، بر همین اساس رویترز گزارش داد که میگل آریاس کانته، کمیسر اروپایی انرژی‌، طی دو روز با پنج وزیر ایرانی از جمله وزیر نفت و وزیر امور خارجه دیدار خواهد کرد، اتحادیه اروپا قصد دارد رعایت تحریم‌های دولت آمریکا را برای شرکت‌های اروپایی ممنوع کند و از‌دولت‌های این منطقه خواسته است برای اجتناب از جریمه شدن توسط آمریکا به بانک مرکزی ایران مستقیماً پول انتقال دهند.

رویترز: اتحادیه اروپا پرداخت مستقیم پول
به بانک مرکزی ایران را بررسی می‌کند
طرح اتحادیه اروپا برای پرداخت مستقیم پول نفت به ایران پس از آنکه آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای تحریم‌های ایران را باز‌می‌گرداند، می‌تواند به‌عنوان آغاز یک جنگ تجاری میان آمریکا و اتحادیه اروپا تلقی شود. این طرح که توسط منابع آگاه فاش شده است، پرداخت پول نفت خریداری شده از تهران توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا به بانک مرکزی ایران را از طریق یورو ممکن می‌کند. این اقدام بخشی از اقدامات طراحی شده از سوی اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران پس از خروج آمریکا از این توافق است.
روزنامه فایننشیال‌تایمز به نقل از تحلیلگران نوشت که این اقدام نگرانی را در میان رهبران اروپایی از جمله امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه ایجاد کرده که ممکن است به یک مناقشه جدید میان بروکسل و واشنگتن تبدیل شود.
کمیسیون اروپا روز جمعه از آغاز فرآیند مقررات مسدود‌کننده برای محافظت از شرکت‌های اروپایی خبر داد که از این شرکت‌ها می‌خواهد با تحریم‌های آمریکا علیه ایران همکاری نکند. به نوشته فایننشیال‌تایمز، این اقدام به تهران اجازه می‌دهد تا درآمدهای حاصله از نفت خود را به‌ویژه درصورت بازگردانده شدن تحریم‌های آمریکا که شرکت‌های اروپایی فعال در داد‌وستدهای نفتی با ایران را هدف قرار می‌دهد به‌صورت مستقیم دریافت کند.
این روزنامه همچنین به نقل از تاجران نفت گزارش داد که پرداخت مستقیم پول به بانک مرکزی ایران می‌تواند به میزان زیادی برای شرکت‌های نفتی کوچک‌تر اروپا مؤثر باشد که حضور بین‌المللی بزرگ یا تعامل گسترده‌ای با آمریکا ندارد.

پیام ویژه کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا
برای وزیر نفت ایران
زنگنه در ابتدای این دیدار با اشاره به ملاقات سال گذشته‌ای که با کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا داشت، اظهار کرد: سال گذشته در همین روزها با هم ملاقات داشتیم. شرایط در‌حال‌حاضر ویژه است و با مذاکرات ما می‌تواند حساس‌تر باشد. محور اصلی این مذاکرات بررسی روابط اتحادیه اروپا با ایران در حوزه انرژی خواهد بود.
وی  با بیان این‌که کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا پیام مشخص این اتحادیه را در حفاظت از برجام به ما رساندند، گفت: مذاکره‌ای نیست که دو طرف داشته باشد، بلکه یک تلاش دو جانبه و مشترک برای یافتن راه‌حل‌هایی برای مسائلی است که با آن روبه‌رو هستیم. این مسائل هم همان گاز، نفت، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی است
.
تشکیل کارگروه مشترک ایران و اروپا
برای حل مشکلات نفتی ایران
همچنین، میگل آریاس کانتیه بعد از دیدار با زنگنه، وزیر نفت کشورمان از ایجاد کارگروه مشترک ایران و اتحادیه اروپا برای حل مشکلات بازرگانی نفت خبر داد و گفت: این کارگروه در راستای حل مشکلات مذکور برگزار می‌شود تا راهکارهایی بیابیم که ایران بتواند سطح تجارت جهانی نفت خود را بدون تغییر حفظ کند. نخستین جلسه این کارگروه برگزار شد تا دستور کار، موضوعات و چارچوب زمانی حل مشکلات را تعیین کنیم و ما به تلاش‌هایمان برای کمک به ایران برای حفظ سطح تجارت نفتی خود پایبندیم. اروپا به‌دنبال این است که تضمین‌های لازم را به ایران بدهد که سطح تجارت نفتی بدون تغییر حفظ شود.
کانتیه ادامه داد: همچنین قصد داریم همه مشکلاتی که در‌حال‌حاضر تجارت عادی نفت را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد بررسی کنیم. وزیر نفت ایران با جزییات درباره همه مشکلاتی که باید به حل آن بپردازیم صحبت کرد که این تنها شامل مشکلات تأمین اعتبار نمی‌شود، بلکه موانعی مانند بیمه، ذخیره‌سازی نفت و غیره را نیز در بر‌می‌گیرد.
با وجود تلاش‌های اروپا برای حفظ برجام اما همراهی آن‌ها با مواضع ضدایرانی ترامپ نگران‌کننده است، اتحادیه اروپا خواستار مذاکره درباره موضوعات موشکی و منطقه با ایران است که هرگز قابل پذیرش نیست و این خواسته اروپا باعث شده تا بسیار از کارشناسان به دوره مذاکرات خوشبین نباشند و احتمال همراهی مجدد اروپا با آمریکا را بالا بدانند.
در دوران قبلی تحریم‌ها، صادرات نفت ایران با کاهش خریداران اروپایی کاهش یافت، مشکلات فاینانس ممکن است باعث شود تجارت نفت با ایران تحت‌تأثیر قرار بگیرد. کارشناسان هشدار داده‌اند مانع بزرگ دیگر برای صادرات نفت ایران ممکن است مشکل بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران باشد. اگر بازهم اروپاییان نسبت به خرید نفت از ایران به هم‌پیمانان و شرکت‌های خود هشدار دهند،
چه سرنوشتی در انتظار ایران است؟ راهکارهای فروش نفت ایران و دور زدن این تحریم‌های نفتی چیست؟

خطیبی: با ارائه آزادی عمل در بازپرداخت
خریداران نفت ایران را حفظ می‌کنیم
آقای رسول خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح نو» درباره راه‌های خروج از تحریم‌های نفتی گفت:
در تحریم‌های گذشته که بعد از برجام خیلی هم باز نشد، از چند جبهه به فروش نفت ایران فشار آمد، در بخش خرید اروپایی‌ها نفت ایران را نمی‌خریدند، در بخش دوم بیمه‌های محموله نفتی و کشتی‌های حامل آن‌ها با مشکل مواجه شد، کشتی و محموله‌هایی را که به سمت ایران می‌آمد یا از ایران بارگیری می‌شد، بیمه نمی‌کردند که برای حل این معضل بیمه‌های ایران وارد عمل شدند و بیمه‌ای درست شد که دولت ریسک موضوع را برعهده گرفت.
وی ادامه داد: از سویی دیگر کشورهای خریدار نفت ایران در بخش بانکی دچار مشکل می‌شدند، همچنین ایران باید تضمین می‌داد که خریداران نفت دچار مشکل نشوند، در آن زمان با راه‌اندازی سیستمی در دولت، مشکلات کمی کمرنگ‌تر شد، حال باید برای تکرار این موضوع آماده بود.
خطیبی تاکید کرد: دولت باید به خریداران نفتی اطمینان خاطر دهد که از لحاظ حمل‌ونقل و بیمه نگرانی وجود ندارد، همچنین با تعریف مکانیزم‌هایی مشخص از لحاظ بازپرداخت، آزادی عمل به آن‌ها داده شود. دولت باید نگرانی‌های مشتریان نفتی ایران را از بین برده و آن‌ها را مطمئن کند که هیچ ریسکی آن‌ها را تهدید نمی‌کند.
وی افزود: با این شرایط برای خرید نفت با مشکلی مواجه نخواهیم شد مگر اینکه عوامل سیاسی در این زمینه ورود کنند، در واقع اگر دولت‌ها شرکت‌هایشان را از خرید نفت ایران منع کنند، فایده‌ای ندارد، مثل اروپا که قبلاً به شرکت‌ها دستور داد  نفت ایران را نخرند، در این صورت راهکارها کارساز نخواهد بود و  باید با دیپلماسی اقتصادی بازار جدیدی برای فروش نفت کشور پیدا کرد.

قره‌خانی: مبادلات پول نفت با ارزهای ملی
مشکلات نقل‌وانتقال را حل می‌کند
در ادامه، آقای اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح نو» درباره وضعیت فروش نفت و نقل‌وانتقال پول با خروج آمریکا از برجام، گفت: این نکته مهم است که بدانیم وضعیت ما از گذشته بهتر است و ما تجربه‌ای درباره دور زدن تحریم‌ها داریم. تحریم‌های فعلی نیز بدون اجماع جهانی است و از جنس تحریم‌های شورای امنیت نیست.
وی افزود: آمریکا به‌دنبال افزایش فشار اقتصادی برای کاهش درآمدهای ما از طریق فروش نفت است. ما نیز می‌توانیم در واکنش به این اقدامات امتیازات خاصی به خریداران (همچون مدت‌دار کردن پرداختی‌هایشان و در نظر گرفتن شرایطی برای آن‌ها) در نظر بگیریم.
این نماینده مجلس همچنین درباره راه‌حل مشکل نقل‌وانتقال پول با تحریم‌های جدید آمریکا، گفت: در حوزه نفت یک بحث فروش است و بحث دیگر بازگشت پول است که این احتمال وجود دارد با مشکلاتی مواجه شویم. باید ببینیم که معاملات‌مان با طرف مقابل بر اساس دلار، یورو یا ارز دیگری خواهد بود، برای مراودات با اروپا از یورو، مراودات با ترکیه از لیر و مراودات با چین از یوآن استفاده می‌کنیم. با دیپلماسی اقتصادی می‌توانیم ارزهای ملی را در معادلاتمان جایگزین دلار و یورو کنیم تا مشکلی پیش نیاید.

 

captcha
شماره‌های پیشین