sobhe-no.ir
474
یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
12
کوچ دولتی‌ها از تلگرام

از حرف تا عمل

مدیر پیام‌رسان «بله» در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

1600‌میلیارد تومان تراکنش تا ابتدای سال جدید داشتیم

این ایام روزهای پر تب و تاب استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی به‌جای تلگرام است. مردم اما در انتخاب پیام‌رسان برگزیده هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌اند، چرا که هر کدام از پیام‌رسان‌های داخلی خدماتی ارائه می‌دهند. از طرفی هم با مشکلاتی مواجهند که کاربران را ناراضی کرده است. در این رابطه با آقای مصطفی رادمرد، مدیر پیام‌رسان «بله» گفت‌وگو کرده‌ایم تا از تصمیمات مدیران این پیام‌رسان در حوزه ارتقا و بهبود خدمت‌رسانی به مردم و همچنین دغدغه‌هایی چون امنیت اطلاعات کاربران و حریم خصوصی بیشتر مطلع شویم. رادمرد، دانشجوی دکترای آی‌تی، مدیرعامل شرکت النون(شرکت مادر پیام‌رسان بله) و مدیر استراتژی این پیام‌رسان است.

صبح نو

کوچ دولتی‌ها از تلگرام

از حرف تا عمل

یک ماه از اعلام دستورالعمل خروج دستگاه‌های دولتی از پیام‌رسان خارجی تلگرام گذشته است. شواهد حاکی از آن است که بسیاری از سازمان‌ها و دستگاه‌های وابسته به دولت، از این پیام‌رسان خارج شدند اما هنوز برخی کانال‌های مربوط به برخی وزارتخانه‌ها در تلگرام فعالیت دارند. در مهرماه سال‌۹۵ معاونت قضایی دادستان کل کشور، استفاده از تلگرام برای امور اداری توسط نهادهای دولتی را ممنوع اعلام کرد؛ در آن زمان به برخی نهادها که از این شبکه اجتماعی در امور اداری استفاده کرده بودند تذکر داده شد. به همین دلیل شورای‌عالی فضای مجازی در مردادماه سال‌۹۶ در مصوبه‌ای با هدف ساماندهی فضای پیام‌رسان‌ها در کشور و حمایت از پیام‌رسان‌های بومی، بر لزوم رفع انحصار پیام‌رسان خارجی تلگرام در کشور و ترغیب مردم به استفاده از ابزارهای بومی تاکید کرد. در این مصوبه دستگاه‌های اجرایی ملزم به خروج از تلگرام در مبادلات اداری و تبلیغاتی خود شدند. در نهایت در ۲۹‌فروردین‌ماه امسال با ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست‌جمهوری به دستگاه‌های دولتی، فعالیت تمامی نهادها و موسسات دولتی و عمومی غیردولتی در پیام‌رسان تلگرام، ممنوع اعلام شد. همچنین در همین روز معاون اول رییس‌جمهوری در بخشنامه‌ای به همه دستگاه‌های دولتی و عمومی، تاکید کرد: ظرف یک هفته هرگونه فعالیت و ارائه خدمات از طریق پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی انجام شود. پیش از این ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه شمار کاربران پیام‌رسان‌های بومی به ۱۳‌میلیون نفر رسید، از پیگیری نظارت بر اجرای مصوبه ساماندهی پیام‌رسان‌ها خبر داد و گفت که «برنامه شورای‌عالی فضای مجازی برای تقویت شبکه‌های پیام‌رسان داخلی، اجرای استراتژی کوچ داوطلبانه از تلگرام است و سندی نیز در حمایت از پیام‌رسان‌های بومی تدوین شده است. همچنین تلاش داریم در دانشگاه‌ها و آموزش‌وپرورش از ارائه خدمات در تلگرام خودداری کنیم.» مهر در گزارشی آورده است: در این راستا و حتی قبل از مسدود شدن پیام‌رسان خارجی تلگرام در کشور، بسیاری از دستگاه‌های دولتی از کوچ از تلگرام استقبال کرده و به شبکه‌های اجتماعی بومی مهاجرت کردند. این شبکه‌ها با صدور اطلاعیه‌هایی کانال اطلاع‌رسانی خود را در شبکه‌های بومی مانند سروش، بله، گپ، آی‌گپ، بیسفون، ایتا، ویسپی و... فعال کردند. وزارتخانه‌هایی مانند ارتباطات، علوم، ورزش، اقتصاد، صنعت، آموزش‌وپرورش، ارشاد، امور خارجه، نیرو و‌... از جمله وزارتخانه‌هایی هستند که از کوچ تلگرامی استقبال کرده و ارتباطات خود را در جهت حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی، به این شبکه‌ها منتقل کرده‌اند.
 از این‌رو با گذشت زمان کمی از مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی و بخشنامه دولت در عدم استفاده از تلگرام، به نظر می‌رسد استقبال خوبی از پیام‌رسان‌های بومی صورت گرفته و میزان نصب این پیام‌رسان‌ها در بازارهای اپلیکیشن نیز گویای این موضوع است. اگرچه با وجود تاکیدات صورت‌گرفته در لزوم مهاجرت به شبکه‌های داخلی و حفظ امنیت اطلاعات در کشور، همچنان برخی زیرمجموعه‌های دستگاه‌های اجرایی و معاونت‌های وزارتخانه‌های دولتی از بستر تلگرام برای اطلاع‌رسانی استفاده می‌کنند و برخی نیز در کنار فعالیت تلگرام، کانال اطلاع‌رسانی خود را در شبکه‌های بومی نیز ایجاد کرده‌اند. برای مثال، «وبدا» کانال اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و «مفدا» وابسته به این وزارتخانه، کانال‌های اطلاع‌رسانی اغلب دانشگاه‌های کشور وابسته وزارت علوم، کانال اطلاع‌رسانی شرکت فرودگاه‌ها وابسته به وزارت راه، کانال اطلاع‌رسانی گمرک و پنجره واحد تجارت وابسته به وزارت صنعت، دبیرخانه هیات حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی (شورای‌عالی انقلاب فرهنگی)، پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت (شانا) و کانال اطلاع‌رسانی شرکت توانیر از جمله مجموعه‌هایی هستند که همچنان در تلگرام فعالند. از سوی دیگر برخی کانال‌های اطلاع‌رسانی دولتی با این‌که فعالیت خود را در تلگرام متوقف کرده‌اند، همچنان اطلاع‌رسانی خود را از طریق کانال‌های تلگرامی انجام می‌دهند. برای مثال می‌توان به کانال اطلاع‌رسانی سخنگوی وزارت خارجه اشاره کرد که اگرچه کانال تلگرامی خود با همین عنوان را تعطیل کرده اما کماکان اخبار و مواضع خود را در کانالی با عنوان دیپلماسی رسانه‌ای در تلگرام منعکس می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین