sobhe-no.ir
474
یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
11
«صبح‌نو» برنامه‌های صدا و سیما در ماه رمضان را معرفی می‌کند

تلاش برای همراهی با ماه رمضان

طبق رسم چندین ساله تلویزیون که همزمان با مناسبت‌های مشخص و قابل توجه، دست به تولید برنامه‌هایی ویژه همان رویداد می‌زند، امسال هم این رسانه با تولیدات مختلفی به استقبال ماه رمضان رفته است.

خبر

صبح نو

«صبح‌نو» برنامه‌های صدا و سیما در ماه رمضان را معرفی می‌کند

تلاش برای همراهی با ماه رمضان

طبق رسم چندین ساله تلویزیون که همزمان با مناسبت‌های مشخص و قابل توجه، دست به تولید برنامه‌هایی ویژه همان رویداد می‌زند، امسال هم این رسانه با تولیدات مختلفی به استقبال ماه رمضان رفته است.

به گفته دبیر شورای معارف سیما، شبکه‌های مختلف، امسال بیش از ۱۸۰عنوان برنامه را به‌مناسبت این روزها تولید کرده‌اند، برنامه‌هایی که هر یک با فضایی درخور این ماه شکل گرفته‌اند و البته کم‌وکیف آنها جای بحث دارد.
در ماه رمضان اغلب برنامه‌ها به دو گروه که اهمیت بیشتری دارند تقسیم می‌شوند، گروهی که به‌ویژه برنامه‌های نزدیک افطار اختصاص دارند و مجموعه‌های دیگری که در سحر مخاطبان را به خود جلب می‌کنند. در بین این تولیدات هم برنامه‌هایی مثل جمع‌خوانی‌های قرآن در زمان‌های مختلفی از روز پخش می‌شوند. همچنین برای بخش سرگرمی و سریال‌سازی هم همیشه مجموعه‌هایی در نظر گرفته می‌شود، مثل امسال که تلویزیون مجموعه‌های «بچه مهندس»، «رهایم نکن» و «سردلبران» را در شبکه‌های یک، دو و سه به روی آنتن برده است. در ادامه به برخی از این تولیدات اشاره می‌کنیم:
 
شبکه یک
شبکه اول سیما با ویژه‌برنامه افطار «ماه و ماهی» هر روز با اجرای آقای امیرحسین مدرس میهمان روزه‌داران می‌شود.در ادامه پیش از پخش سریال شبانگاهی آن هم سخنان آیت‌الله سبحانی با موضوع درس‌هایی از یکی از سوره‌های جزء سی‌ام قرآن کریم پخش می‌شود. همچنین این شبکه بعد از سریال سر‌ دلبران برنامه «دعوت» را به طور زنده و در قالب یک جنگ شاد، با اجرای آقا و خانم نیما کرمی و زینب زارع و تهیه کنندگی آقای مجتبی کشاورز  از از برج میلاد پخش می‌کند. ویژه‌برنامه سحر «ماه خدا» در شبکه یک هم با اجرای آقای هادی صلح‌جو، در سحرهای ماه رمضان به روی آنتن می‌رود. مراسم جزء‌خوانی قرآن کریم هم در این شبکه از ساعت ۴:۴۵ تا ۶ بامداد از حرم مطهر امام رضا (ع) به روی آنتن می‌رود.

شبکه دو
علاوه بر سریال «بچه مهندس» که هر شب ساعت ۲۱:۳۰ به روی آنتن می‌رود، مراسم جزءخوانی قرآن کریم هم در این شبکه از حرم حضرت معصومه ؟سها؟در ساعت ۱۱ تا ۱۲ پخش می‌شود.

شبکه سه
شبکه سه امسال بازهم برنامه یکنواخت و همیشگی خود(ماه عسل) را از ساعت 19تا زمان افطار، به روی آنتن می‌برد. همچنین در ادامه سریال «رهایم نکن» به تهیه‌کنندگی آقای علی پورکیانی به‌عنوان نخستین مجموعه، این روزها پخش می‌شود. این شبکه مراسم جزءخوانی قرآن کریم در حرم حضرت معصومه  (س) را از ساعت ۱۴:۴۵ تا ۱۶ پخش می‌کند.
 
شبکه چهار
«گفت‌وگوی تنهایی»، «معنای زندگی»، «۳۰ سریال» و «جزءخوانی قرآن کریم» از مهمترین برنامه‌های این شبکه برای ماه رمضان امسال هستند. «معنای زندگی» به تهیه‌کنندگی آقای محسن کرمی در 30قسمت 50 دقیقه‌ای هر روز ساعت 19 از شبکه چهار سیما پخش می‌شود. این برنامه که در قالب ترکیبی در گروه فرهنگ و اندیشه تهیه و تولید می‌شود با دعوت از اساتید بنام، در حوزه‌های مختلف جامعه‌شناسی، روانشناسی، فلسفه، مردم‌شناسی و ... به معنای زندگی در دنیای دیجیتالی امروز می‌پردازد.
«۳۰ سریال» هم با نمایش و تحلیل ۳۰سریال شاخص رمضانی ویژه‌برنامه دیگری از شبکه چهار سیماست که گروه ادب و هنر آن را برای پخش در ساعات عصرگاهی ماه رمضان تدارک دیده است. این برنامه در ۳۰ قسمت در مدت زمان ۹۰ دقیقه به تهیه‌کنندگی آقای حسین مروی تولید می‌شود و در آن قرار است ۳۰ سریال شاخص رمضانی که از سال ۱۳۸۰ تاکنون پخش شده، بررسی شود. «جزءخوانی قرآن مجید» هم هر روز ساعت ۱۱ تا ۱۲ در ارتباط زنده از حرم احمدبن موسی (ع) شاه چراغ شیراز، از دیگر برنامه‌های ثابت شبکه چهار برای این ماه است.

شبکه پنج
شبکه پنج هم با برنامه «جشن رمضان» از ساعت ۲۱:۳۰، به صورت زنده مهمان خانه‌های مردم می‌شود، این برنامه هر شب از بوستان گفت‌وگو پخش می‌شود. همچنین «انس با قرآن» عنوان برنامه معارفی شبکه پنج سیماست که هر روز ساعت ۱۳:۴۵ دقیقه پخش می‌شود. این برنامه با پخش یک جزء از قرآن کریم به صورت ترتیل با حضور قاریان بین‌المللی و ممتاز قرآن از حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) با مخاطبان همراه می‌شود. مراسم جزءخوانی قرآن کریم هم در مشهد اردهال از ساعت ۲:۳۰ تا ۳:۳۰ بامداد از این شبکه پخش می‌شود.
«شهر عزیز» نیز، ویژه‌برنامه افطار این شبکه است که با اجرای آقای سید کاظم احمدزاده هر شب ساعتی قبل از لحظات ملکوتی افطار از شهر مشهد مقدس به طور زنده مخاطبان شبکه پنج را زائر حرم رضوی می‌کند.

شبکه قرآن
شبکه هشت سیما که به شبکه قرآن معروف است، در‌ایام رمضان در چند وعده تلاوت قرآن دارد، برخی از این زمان‌ها عبارت‌اند از بعد از اذان صبح ساعت ۴:۳۰ از کاشان، ساعت ۱۰:۳۰ صبح از حرم امام رضا؟ع؟ و ساعت ۱۶ از حرم امام خمینی (ره). همچنین پوشش محافل قرآنی و نمایشگاه قرآن از دیگر تلاش‌های ویژه شبکه قرآن در ماه رمضان امسال است.

 شبکه سلامت
شبکه سلامت هم از دور برنامه‌های ماه رمضانی جا نمانده است و با برنامه «همین امشب مهتاب» که مانند سال گذشته در ساعت 19:30 شب‌های مبارک ماه رمضان به روی آنتن می‌رود، در هر قسمت میزبان یک کارشناس و میهمانانی از حوزه‌های مختلف می‌شوند.همچنین برنامه «ضربان» هم در این روزها با محوریت مباحثی پیرامون تغذیه و ورزش در ماه رمضان، پخش می‌شود.

 رادیو
در کنار شبکه‌های تلویزیونی، رادیو هم در این شبکه‌های مختلف خود برنامه‌هایی را برای افطار و سحر در نظر گرفته است.
به‌عنوان نمونه رادیو ایران با برنامه‌های «از تو به یک اشاره» و «قرار بی‌قراران» در ساعت به ترتیب 19:30 و 2:30 بامداد به استقبال روزه‌داران می‌رود.
 رادیو اقتصاد هم از ساعت سه‌بامداد، برنامه «در خلوت حضور» و بعد از آن در ساعت 20 برنامه «از دعا تا اجابت» را به روی آنتن می‌برد.
برنامه «دعوت» هم شامل تفسیر دعای هر روز ماه مبارک رمضان، پخش مناجات، پخش سخنرانی آیت‌ا... جوادی‌آملی، گزارش از فواید ذکر صلوات و مساجد محلات تهران، پخش سخنرانی، گفت‌وگو با یک کارآفرین و گفت‌وگو با یک مهمان ویژه. ساعت19:30 از رادیو تهران پخش می‌شود. این شبکه برنامه «به تماشا سوگند» را هم از ساعت سه بامداد، برای مخاطبان خود دارد.
رادیو جوان هم با برنامه «مهمانی» در زمان افطار و «هفت آسمان» در سحر میزبان مخاطبان خود است. از ساعت 20 هم رادیوفرهنگ با برنامه «عصر فیروزه‌ای» در لحظات افطار و با «پله پله تا ملاقات خدا» در سحر، با این روزها همراه می‌شود.
در کنار این شبکه‌ها  رادیو سلامت، گفت‌‌وگو، قرآن، صبا، ورزش و... هم برنامه‌هایی را در ساعات افطار و سحر در نظر گرفته‌اند.

 

captcha
شماره‌های پیشین