474
یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
10
عضو کمیسیون قضایی در همایش بررسی طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت:

اهداف طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت، نیاز امروز جامعه ماست

مصرف قارچ سمی 700‌ نفر را راهی بیمارستان کرد و جان 9 ‌نفر را گرفت

قاتلان وحشی پس از باران

فصل بهار و بارش‌های بهاری زمان خوبی برای رشد و از خاک برآوردن قارچ در مناطقی مثل جنگل است، اما خیلی از قارچ‌های وحشی برخلاف نژاد کنترل‌شده‌شان سمی هستند و این سم در مواقعی که فرد به بیمارستان منتقل نشود یا دیر برسد می‌تواند به مرگ بینجامد. از ابتدای سال به‌ویژه در یک ماه اخیر خبرهای زیادی از مسمومیت مردم به‌ویژه در مناطق غربی کشور به گوش می‌رسد و آمار این مسمومیت‌ها در حال افزایش است.

صبح نو

مصرف قارچ سمی 700‌ نفر را راهی بیمارستان کرد و جان 9 ‌نفر را گرفت

قاتلان وحشی پس از باران

فصل بهار و بارش‌های بهاری زمان خوبی برای رشد و از خاک برآوردن قارچ در مناطقی مثل جنگل است، اما خیلی از قارچ‌های وحشی برخلاف نژاد کنترل‌شده‌شان سمی هستند و این سم در مواقعی که فرد به بیمارستان منتقل نشود یا دیر برسد می‌تواند به مرگ بینجامد. از ابتدای سال به‌ویژه در یک ماه اخیر خبرهای زیادی از مسمومیت مردم به‌ویژه در مناطق غربی کشور به گوش می‌رسد و آمار این مسمومیت‌ها در حال افزایش است.

در حالت کلی یکی از مزیت‌های بسیار خوب قارچ جذب بسیار عالی آن است، همچنین قارچ حدود پنج تا ۶درصد پروتئین دارد. بعضی ویتامین‌های گروه  B‌و‌C  را هم در خود دارد. همچنین قارچ‌ها دارای عناصر مغذی چون مس، آهن، کلسیم و… هستند که برای رشد، به‌ویژه رشد کودکان بسیار مفیدند، با این تفاسیر به هر قیمتی نباید مصرف‌کننده این گیاه باشید.  آمار عجیب و غریب مسمومیت با مصرف قارچ‌های وحشی در روزهای اخیر به‌شدت باعث نگرانی مردم به‌ویژه در غرب کشور شده است چراکه بیشتر مسمومیت‌ها از این منطقه گزارش شده است. بنابر گفته اورژانس حدود 720‌نفر در یک ماهه اخیر با مصرف این قارچ‌ها دچار مسمومیت شده‌اند.
آخرین آمار
آقای مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور درباره آخرین وضعیت مسمومیت‌های ناشی از مصرف قارچ به روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «براساس آخرین آمارها تا ساعت 10‌صبح دیروز 29‌اردیبهشت‌ماه، 721‌نفر بر اثر مصرف قارچ مسموم شده‌اند که از این تعداد 190‌نفر بستری، 523‌نفر ترخیص و 9‌نفر نیز فوت شدند. همچنین براساس تفکیک استان‌ها در کرمانشاه از 293‌نفر مسموم ناشی از مصرف قارچ، 67‌نفر بستری، 219‌نفر ترخیص و هفت نفر فوت شده‌اند.» او ادامه می‌دهد: «در زنجان 55‌نفر مسموم شدند که از این تعداد 46‌نفر بستری و 9‌نفر ترخیص شده‌اند و در آذربایجان‌غربی 72‌نفر مسموم شدند که از این تعداد 32‌نفر بستری‌، 40‌نفر ترخیص و یک نفر در شرایط ویژه قرار دارد. همچنین در کردستان نیز 101‌نفر مسموم شدند که از این تعداد 11‌نفر بستری‌، 89‌نفر ترخیص و یک نفر نیز فوتی داشته است.» به گفته خالدی در لرستان هم 154‌نفر مسموم شدند که از این تعداد 22‌نفر بستری‌، 131‌نفر ترخیص و یک نفر نیز فوت شده است و در یاسوج نیز 6‌نفر مسموم شدند که از این تعداد 2‌نفر بستری و چهار نفر ترخیص شده‌اند. سخنگوی اورژانس کشور می‌گوید: «در ایلام نیز34 نفر مسموم شدند که از این تعداد 6‌نفر بستری و 28‌نفر ترخیص شده‌اند. در شهرکرد نیز سه نفر مسموم و هر سه نفر مرخص شده‌اند. در قزوین هم سه نفر مسموم و هر سه تن نیز بستری هستند.»
قارچ فله نخورید
دکتر میرحسین کولیوند، رییس پدافند غیرعامل وزارت بهداشت نیز درباره مسمویت وسیع هموطنان با قارچ خوراکی گفته است: «اگر سلامتی خود را دوست دارید
نه تنها باید از خوردن قارچ‌های وحشی و ناآشنا خودداری کنید بلکه به آنها دست هم نزنید زیرا خطر مسمومیت از طریق پوست در برخی از گونه‌های قارچ‌ها وجود دارد. همچنین تشخیص سمی یا خوراکی بودن قارچ‌ها کار ساده‌ای نیست و تنها راه دقیق از طریق آزمایش امکان‌پذیر است. بنابراین به هیچ‌عنوان نباید آن‌ها را در زیر زبان امتحان کرد.»  او ادامه داد: «تنها از قارچ‌هایی که در فروشگاه‌های معتبر و بسته‌بندی‌های بهداشتی عرضه می‌شود استفاده کنید و در صورت مصرف قارچ خودرو و قارچ‌هایی که از افراد متفرقه خریداری کرده‌اید اگر شاهد علائم مسومیت مانند درد شکم، تهوع، استفراغ، سرگیجه شدید سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنید. همچنین در صورت حضور در طبیعت مراقب کودکان و تماس آن‌ها با قارچ و گیاهان باشید.»

چه قارچ‌هایی سمی‌اند؟
کارشناسان معتقدند تمام قارچ‌هایی که زیر درختان می‌رویند 100درصد سمی هستند و به هیچ‌عنوان نباید به‌عنوان خوراکی استفاده شوند. بیش از ‌50گونه قارچ سمی در کوه‌ها، چمنزارها و جنگل‌های ایران می‌روید، این قارچ‌ها معمولاً غیرقابل شناسایی بوده و به‌ظاهر تفاوتی با قارچ‌های خوراکی ندارد. قارچ‌های سمی در طبیعت و بیشتر در جنگل‌ها و انتهای درختانی مثل زیتون، گردو و انجیر به شکل خودرو، رشد می‌کنند. به گفته کارشناسان، فضله گاو، مردارها و نزدیک لانه حیوانات سمی نیز از جمله محل‌های مناسب برای رویش و رشد قارچ‌های سمی و خطرناک محسوب می‌شوند. قارچ‌های سمی اغلب به‌ رنگ‌های زیبای سیاه، سرخ و سفید بوده و کمی لزج و بدبو هستند، البته برخی از انواع این قارچ را می‌توان به‌واسطه وجود زائده کیسه مانند در پایه آن‌ها شناخت. نوعی قارچ در طبیعت وجود دارد که کلاهک آن قرمز با دانه‌های سیاه و بسیار سمی است. تشخیص سمی یا غیرسمی بودن قارچ کاری دشوار و نیازمند دانش و تجربه است و بهتر است هنگام گذر در طبیعت، از چیدن و خوردن هرگونه قارچی خودداری کنیم.

قارچ‌های سمی کشنده‌اند
قارچ‌ها در طبیعت فراوانند و انواع مختلفی دارند که بعضی از آن‌ها خوراکی و برخی دیگر سمی‌اند و ممکن است افراد هنگام گشت‌وگذار در مناطق جنگلی و طبیعت، با یک‌سری گیاهان وحشی و خودرو از جمله قارچ‌ها روبه‌رو شوند و تصور شود مصرف اینگونه گیاهان نه تنها مضر نیست، بلکه دارای خواص بسیاری است، ولی باید دانست تمام این قارچ‌ها و گیاهان خوردنی نیستند و تعدادی از آن‌ها سمی‌اند. بعضی از قارچ‌ها و گیاهان سمی، بسیار خطرناکند و خوردن چند لقمه از آن‌ها می‌تواند کبد، کلیه و حتی مغز را از کار بیندازد. تهوع، استفراغ، اسهال، شکم‌درد و تعریق جزء این علائم‌اند که گاهی علائم مغزی مانند توهم، خواب‌آلودگی، تشنج یا بی‌قراری با آن همراه می‌شود و این علائم معمولاً ۴ تا ۲۴ ساعت بعد از خوردن قارچ ظاهر می‌شوند. علائم دیررس هم شامل، نشانه‌های مسمومیت کبدی، کلیوی یا آسیب‌های مغزی است که امکان دارد در روزها یا هفته‌های بعد ظاهر شوند.
برای تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی، به هیچ‌وجه نباید آن را با گذاشتن در دهان امتحان کرد، مصرف برخی قارچ‌های وحشی عوارض شدیدی در کودکان ایجاد می‌کند و حتی منجر به مرگشان می‌شود. قارچ‌های سمی، بسیار شبیه قارچ‌های خوراکی هستند و اشتباه در تشخیص آن‌ها از هم به قیمت مسموم شدن و حتی مرگ افراد تمام می‌شود. در صورت هرگونه شک به مسمومیت با قارچ باید هرچه سریع‌تر فرد مسموم‌شده را به بیمارستان منتقل کرد تا تحت درمان‌های تخصصی قرار گیرد، سم قارچ، پادزهر ندارد و تنها باید از ورود آن به بدن جلوگیری کرد.

captcha
شماره‌های پیشین