472
چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
8

خبر

گفت‌وگوی«صبح نو» با سه جامعه‌شناس درباره آثار اجتماعی خروج آمریکا

جای خالی مردم و جامعه در برجام

دقیقاً یک هفته می‌گذرد که آمریکا از برجام خارج شده است. خارج از حرف و حدیث‌هایی که بعد از خروج آمریکا در بین پنج عضو امضاکننده برجام به‌وجود آمد، خروج آمریکا از برجام اثرات گسترده‌ای هم داشت. اثرات اقتصادی که باعث تلاطم در بازار ارز و رکود دلار در کشور شد و تأثیراتی که روی کسب‌وکارهای بین‌المللی و صادرات نفت خام به‌وجود آمد. در این میان اما خروج آمریکا از برجام تأثیر مهم‌تری هم داشت؛ تأثیری که برجام روی اذهان عمومی گذاشت. تأثیرات اقتصادی برجام مهم‌اند و روی آینده کشور تأثیر می‌گذارند، اما نباید به تأثیرات اجتماعی که خروج آمریکا ممکن است بر کشور ایجاد کند، بی‌توجه بود.

صبح نو

خبر

تغییر شیب اعتیاد در میان زنان
رییس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی از شیوع ۱۰درصدی اعتیاد در بین زنان خبر داد و گفت: اعتیاد زنانه نشده است اما شیب سوءمصرف موادمخدر در جامعه زنان تغییر کرده است.خانم فاطمه عباسی ادامه داد: اعتیاد زنانه نشده است چراکه زنانه شدن اعتیاد به معنی این است که شیوع مصرف مواد مخدر در بین جامعه زنان بیش از 50 درصد باشد در حالی که اینگونه نیست، البته در گذشته تعداد کمتری از زنان مواد مخدر مصرف می‌کردند اما اکنون شیب اعتیاد در زنان تغییر کرده است. به همین منظور مراکز درمان اعتیاد ویژه زنان را در دستور کار داریم و در بحث پیشگیری اولیه ورود کرده‌ایم. وی با اشاره به اینکه برنامه‌های زیادی در محلات شهری و روستایی برای پیشگیری از گرایش زنان به اعتیاد در دستورکار قرار گرفته است، ادامه داد: در پیشگیری ثانویه، مراکز درمانی را توسعه خواهیم داد و در پیشگیری سطح سه، رویکرد کاهش آسیب از طریق بیماری‌های ناشی از تزریق سرنگ مشترک و بیماری‌های مقاربتی مانند ایدز را دنبال می‌کنیم و در این رابطه مراکز درمان سرپایی (DIC) را برای سطح سه پیشگیری توسعه داده‌ایم.رییس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی گفت:‌ طبق آخرین پیمایش شیوع‌شناسی اعتیاد در کشور 10 درصد از معتادان را زنان تشکیل می‌دهند به همین دلیل تهیه و تدوین پروتکل‌های درمانی ویژه زنان ضروری به نظر می‌رسد.
 
بازگشت مصوبه افزایش نرخ کرایه تاکسی
و اتوبوس به شورای شهر
عضو کمیته انطباق فرمانداری تهران از برگشت مصوبه شورا در مورد نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس خبر داد. آقای قانبیلی با بیان اینکه کمیته انطباق برای مصوبه شورا درباره نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس برگزار شد، گفت: این طرح اشکالات زیادی داشت و بر همین اساس به شورای شهر برگشت داده شد تا نسبت به اصلاح آن اقدام شود. وی با بیان اینکه افزایش قیمت کرایه تاکسی غیرمتعارف بود و در این لایحه دو تبصره وجود داشت که خلاف مقررات بود، تصریح کرد: بر اساس این مصوبه در روزهایی که شرایط جوی نامناسب است و یا در زمان پیک ترافیک کرایه‌ها ۲۰ درصد افزایش می‌یابد که این دو تبصره مخالف است. عضو کمیته انطباق فرمانداری تهران با بیان اینکه مشخص نیست که چرا شورا اینگونه طرح‌ها را تصویب می‌کند، گفت: درست است که رانندگان تاکسی نیازمند حمایت هستند اما دلیل نمی‌شود که به هر میزان که خواستند کرایه‌ها را افزایش دهیم.
 
برخورد پلیس با موتور سیکلت‌سواران متخلف
 افزایش یافت
معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از افزایش اعمال قانون موتور سیکلت‌های متخلف در روز گذشته خبر داد. سرهنگ مسعود جبارزاده با اشاره به طرح‌های برخورد با تخلفات موتورسیکلت‌سواران به‌ویژه تخلفات حادثه‌سازی چون عبور از محل ممنوعه، نداشتن کلاه ایمنی، انجام حرکات نمایشی، حمل بار با موتور سیکلت و... اظهار کرد: مأموران به منظور حفظ ایمنی خود موتورسواران و افزایش ایمنی دیگر شهروندان با چنین تخلفاتی برخورد می‌کنند. وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون برخورد با تخلفات موتورسواران در دستور کار قرار گرفته است، گفت: در همین راستا عوامل پلیس راهور با استقرار کافی در نقاط مختلف شهر به‌ویژه هسته مرکزی نسبت به توقیف موتورهای متخلف اقدام می‌کند و علاوه بر آن تعداد دیگری از موتورسیکلت‌ها نیز اعمال قانون می‌شوند. وی با اشاره به آمار روز گذشته پلیس راهنمایی و رانندگی تهران در برخورد با تخلفات موتورسواران اظهار کرد: مقایسه این آمار با مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد که برخورد با تخلف نداشتن کلاه ایمنی در روز گذشته
 53 درصد افزایش داشته است. همچنین اعمال قانون موتور سیکلت‌سواران متخلف نیز در همین بازه زمانی افزایشی 37 درصدی داشته است.
 
بار مالی ۹۰۰ میلیاردی ناشی از افزایش تعرفه‌ها
 برای «بیمه سلامت»
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به بار مالی ۹۰۰ میلیارد تومانی ناشی از افزایش تعرفه‌ها برای سازمان بیمه سلامت، گفت: حتی تخصیص ۱۱۰ درصدی اعتبارات بیمه سلامت هم به‌عنوان بخشی از تأمین کسری بودجه این سازمان مطرح می‌شود و بنابراین باید منابع دیگری برای تأمین بار مالی تعرفه‌ها لحاظ شود. آقای طاهر موهبتی، درباره چگونگی تأمین منابع مالی ناشی از افزایش پنج درصدی تعرفه‌های پزشکی سال ۹۷، گفت: باید توجه کرد کسی نمی‌تواند با اصل افزایش تعرفه‌ها مخالفت کند؛ چراکه طبیعی است با افزایش نرخ تورم و هزینه مربوط به کارمند، کارگر و ساختمان، تعرفه‌های پزشکی هم از همین موارد تأثیر گرفته و بر همین اساس استخراج می‌شود. وی با بیان اینکه افزایش سالانه تعرفه‌های پزشکی حق مسلمی است که ما هم به‌عنوان سازمان بیمه‌گر با آن موافقیم، افزود: آنچه که گاهی اوقات ما را نگران می‌کند، بحث تأمین منابع مالی لازم به دنبال افزایش تعرفه‌ها است.
در گذشته این موضوع یک نگرانی علمی و اقتصادی بود اما اکنون نوعی نگرانی قانونی هم محسوب می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین