472
چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
7
داستان‌های عجیب در انتخابات فدراسیون‌های ورزشی ادامه دارد

داورزنی: مهندسی آرا صحت ندارد

شائبه مهندسی شدن مجامع انتخاباتی فدراسیون‌های مختلف، مهم‌ترین چالش این روزهای جامعه ورزش کشور است. شائبه‌ای که البته مدیران وقت ورزش در هر دوره‌ای، این سناریوهای از قبل نوشته شده را بارها و بارها تکذیب می‌کردند اما نحوه ثبت‌نام، حذف رقیبان مدعی و دردسرساز، تکمیل اعضای مجمع با افراد قابل اطمینان، مهمانی‌ها و لابی‌های همراه با پاداش یا تهدید، همگی نشان‌دهنده مشخص بودن رییس، قبل از برگزاری مجمع است.

آتش جواب جرقه

صبح نو

آتش جواب جرقه

آقای امیر قلعه‌نویی وارد معرکه می‌شود و از انتشار اسامی تیم ملی قبل از بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا انتقاد می‌کند. گلایه او البته بر سر این است که چرا اسامی منتشر شد و چرا به سادگی به فیفا داده نشد تا این بازی بگذرد و بعد اسامی رسانه‌ای شوند. انتقاد امیر قلعه‌نویی از کارلوس کی‌روش البته وضعیت آتش‌بس بین این دو را مختل می‌کند. چرا که کی‌روش استاد جنگ‌های روانی است و منتظر برای چنین پاس گل‌هایی.
مصاحبه قلعه‌نویی آغازگر حرکت دومینو‌وار بازیگرانی است که پشت سنگر سکوت پناه گرفته بودند. کارلوس کی‌روش که پیش از این هم نشان داده بود از امیر قلعه‌نویی بابت اجازه ندادن به بازیکنان ذوب‌آهن جهت حضور در اردوهای تیم ملی گلایه دارد‌، با مصاحبه‌ای تند و سنگین پاسخ سخنان قلعه‌نویی را می‌دهد. کی‌روش چنان به قلعه‌نویی می‌تازد که طرفدارانش حسابی سر ذوق می‌آیند. چون چند وقتی بود که از این جنگ‌های روانی به‌راه نینداخته بود؛ کی‌روش در مصاحبه سنگین خودش علیه قلعه‌نویی دو هدف را دنبال می‌کند. نخست اینکه اعلام می‌کند آذری، مدیرعامل ذوب‌آهن از قول بازیکنان این تیم به او سخنانی علیه قلعه‌نویی را نقل کرده و دوم اینکه خبر می‌دهد قلعه‌نویی قرار است تا یک ماه دیگر جای او را در تیم ملی بگیرد. بخش اول صرفاً به‌دلیل ایجاد جنگ داخلی در ذوب‌آهن و در میانه‌های مذاکرات برای تمدید قرارداد است و بخش دوم برای راه انداختن جو رسانه‌ای علیه امیر قلعه‌نویی.
در حقیقت کارلوس کی‌روش به سادگی آنچه امیر به سمتش پرتاب کرد را به نفت آغشته نمود‌، آتش زد و به اردوی خودش برگرداند. این بود که امیر قلعه‌نویی ناچار شد دوباره مصاحبه کند و توضیح دهد که از کی‌روش گلایه نکرده و فقط درخواست داشته که اسامی اعلام نشود تا بازی‌های حساس لیگ قهرمانان به پایان برسد.
همه ماجرا اما این نبود. بازی امیر قلعه‌نویی قبل از تقابل با استقلال‌، به‌هم‌ریختن تیم سابقش بود که در روزهای اخیر به کرات شاهدش بودیم. مصاحبه‌های پی‌در‌پی او علیه مدیران باشگاه و درخواستش از وزیر ورزش برای ورود به باشگاه و برخورد با چند نفر و همچنین مصاحبه‌های قبل از بازی‌اش همه و همه در راستای یک هدف صورت گرفت. احساسی کردن جو ورزشگاه و مسابقه و دور کردن استقلال از یک فضای عقلانی و منطقی. قلعه‌نویی در آستانه بازی بزرگش مقابل استقلال دست به احساساتی کردن فضا برد. با این همه کارلوس کی‌روش دعوا و اضطراب را به اردوی خود او پس فرستاد و در روز بازی با استقلال او را واداشت تا در یک مصاحبه مفصل‌، روی خنثی کردن مین‌هایی تمرکز کند که کارلوس برایش پهن کرده بود.
مطمئن باشید حمله کی‌روش به قلعه‌نویی ابداً واکنشی به سخنان او نبوده بلکه حسابی بوده که باید صاف می‌شده است.
بدترین بخش حملات کی‌روش اما آن جمله نامفهوم و بسته‌ای بود که مطرح کرد و بعد هم به راحتی نیمه‌کاره رهایش ساخت. اینکه به خبرنگارها گفت همین آقایان یک ماه دیگر جای مرا می‌گیرند. قطعاً فدراسیون فوتبال برای جام ملت‌های آسیا اگر هم سراغ کی‌روش نرود‌، به‌سراغ امیر قلعه‌نویی هم نخواهد رفت و هزینه‌های چنین عقب‌گردی را نخواهد پذیرفت. قلعه‌نویی همین حالا دو، سه مشتری دست‌به‌نقد باشگاهی دارد و خیلی هم زود با یکی از آن‌ها قراردادش را می‌بندد و این حمله کی‌روش چندان منطقی و عقلانی نیست مگر اینکه استاد قصد داشته طرفدارانش را در فضای مجازی به جان قلعه‌نویی بیندازد که از او بعید نیست.
دعوای این دو نفر، معاون وزارت ورزش را هم وادار کرد تا وارد گود شود. او در مجمع انتخابات فدراسیون شمشیربازی در پاسخ به سؤال خبرنگاران تاکید کرد که وزارت ورزش خودش را وارد قرارداد کی‌روش و فدراسیون نمی‌کند و فدراسیون فوتبال اختیار عمل دارد.
 کاش وزارت ورزش شأن بالای خودش را حفظ می‌کرد و در یک‌سری از انتخابات فدراسیون‌های دیگر هم دخالت نمی‌کرد! بگذریم.

captcha
شماره‌های پیشین