472
چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
7
داستان‌های عجیب در انتخابات فدراسیون‌های ورزشی ادامه دارد

داورزنی: مهندسی آرا صحت ندارد

شائبه مهندسی شدن مجامع انتخاباتی فدراسیون‌های مختلف، مهم‌ترین چالش این روزهای جامعه ورزش کشور است. شائبه‌ای که البته مدیران وقت ورزش در هر دوره‌ای، این سناریوهای از قبل نوشته شده را بارها و بارها تکذیب می‌کردند اما نحوه ثبت‌نام، حذف رقیبان مدعی و دردسرساز، تکمیل اعضای مجمع با افراد قابل اطمینان، مهمانی‌ها و لابی‌های همراه با پاداش یا تهدید، همگی نشان‌دهنده مشخص بودن رییس، قبل از برگزاری مجمع است.

آتش جواب جرقه

صبح نو

داستان‌های عجیب در انتخابات فدراسیون‌های ورزشی ادامه دارد

داورزنی: مهندسی آرا صحت ندارد

شائبه مهندسی شدن مجامع انتخاباتی فدراسیون‌های مختلف، مهم‌ترین چالش این روزهای جامعه ورزش کشور است. شائبه‌ای که البته مدیران وقت ورزش در هر دوره‌ای، این سناریوهای از قبل نوشته شده را بارها و بارها تکذیب می‌کردند اما نحوه ثبت‌نام، حذف رقیبان مدعی و دردسرساز، تکمیل اعضای مجمع با افراد قابل اطمینان، مهمانی‌ها و لابی‌های همراه با پاداش یا تهدید، همگی نشان‌دهنده مشخص بودن رییس، قبل از برگزاری مجمع است.

همین اتفاقات باعث شد در این سال‌ها بسیاری از انتخاب‌ها با انصراف برخی کاندیداهای نمایشی و کنار گذاشته شدن رقبای اصلی، تنها با حضور یک نامزد یا همان فردی که باید رییس شود، برگزار شد و حاضران با قیام و قعود یا رأی فرمایشی، رییس جدید را انتخاب کردند.

تعریف جدید دموکراسی در ورزش
متأسفانه در سال‌های پیش، مجامع انتخاباتی مانند پهن کردن فرش قرمز برای فردی بوده که باید رییس شود، بدون در نظر گرفتن آینده آن رشته ورزشی. جنجالی‌ترین انتخابات ماه‌های اخیر، به انتخابات ریاست کمیته ملی المپیک و پیروزی دکتر سیدرضا صالحی‌امیری برمی‌گردد؛ مدیری که ابتدا «خبره ورزشی» لقب گرفت تا با این بهانه فرصت حضور در انتخابات را کسب کرده و درنهایت با «قیام و قعود» بر این کرسی مهم ورزشی بنشیند. رییس شدن صالحی‌امیری کپی‌برداری کامل از نحوه رییس شدن علی کفاشیان بر فوتبال بود و انتخاب‌های هر دو این مدیران درحالی برگزار شد که خیلی‌ها چنین اتفاقی را یک مهندسی بزرگ و معامله در ورزش نامیدند؛ هرچند برخی از مقام‌های ارشد ورزش و کمیته ملی المپیک در آن مقطع و زمان فعلی، آن را کاملاً مردود برشمردند اما از قدیم گفته‌اند:« چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است».
به نظر می‌رسد این داستان تلخ در ورزش ایران که در دولت‌های گذشته آغاز شده بود، در دولت تدبیر و امید هم ادامه پیدا کرده و مدیران وقت ورزش، نه تنها به فکر حل مشکلات نبودند بلکه هیچ تدبیری برای شایسته‌سالاری در ورزش نداشته و ندارند و نه امیدی می‌توان به پایان مهندسی در ورزش و حضور مدیران ناکارآمد در رأس هدایت فدراسیون‌های ورزشی داشت.

انتخاب‌های سال 97، تکرار دور باطل
بسیاری از انتخاب‌های رؤسای فدراسیون‌های ورزشی در سال 96 به خاطر برگزاری انتخابات ریاست کمیته ملی المپیک، با سرعت بسیار بالا برگزار شد و در نهایت نفرات منتخب در این فدراسیون‌ها، تنها نامزد ریاست کمیته را با شکلی فراموش نشدنی، انتخاب کردند.
به نظر می‌رسد این اتفاق‌های در سال 97 هم در حال تکرار است زیرا تا به امروز انتخابات فدراسیون‌های تیروکمان و شمشیربازی با حرف و حدیث‌های بسیار برگزار شد و ثبت‌نام کاندیداهای ریاست فدراسیون‌های بدمینتون، قایقرانی، اسکواش و بولینگ و بیلیارد که قرار است در نیمه نخست سال برگزار شود، با حواشی بسیار درحال انجام است.
همچنین قرار است در نیمه دوم سال هم انتخابات هفت فدراسیون دیگر یعنی سوارکاری، انجمن‌های ورزشی، تنیس (خاکی)، ووشو، ورزش همگانی، کونگ فو و گلف، با پایان دوره چهار ساله مدیریت‌شان برگزار شود.
در این بین، محمدرضا داورزنی یکی از مدیران اصلی وزارت ورزش و جوانان درباره اتهام مهندسی شدن انتخابات‌ این‌گونه توضیح می‌دهد: «طرح موضوع مهندسی انتخابات، بحث باطلی است و متأسفانه از سوی نامزدهایی که مورد تائید مجمع قرار نگرفتند، مطرح می‌شود زیرا وزارتخانه کاملاً در موضوع انتخابات بی‌طرف است و شخصیت مجمع به‌عنوان بالاترین رکن تصمیم‌گیری، مورد احترام و قبول همه باید باشد»

انتخابات مخفی تیروکمان
نخستین و عجیب‌ترین انتخابات سال 1397 روز سه‌شنبه 18 اردیبهشت‌ماه برگزار شد که طی آن آقای غلامرضا شعبانی بهار، معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش -یکی از مدیران اصلی این وزارتخانه- در مجمعی که با دستور داورزنی، خبرنگاران اجازه ورود به آن را نداشته و پشت درهای بسته برگزار شد، به‌عنوان رییس فدراسیون تیروکمان انتخاب شد.
شعبانی‌بهار درحالی جانشین محمدعلی شجاعی، رییس و سرپرست پیشین و پرحاشیه این فدراسیون شد که یک سؤال اساسی بعد از انتخابش مطرح است و آن اینکه «با ریاستش در تیروکمان، تکلیف مسوولیت معاونت توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش چه می‌شود؟ و اینکه شعبانی بهار نباید از این معاونت اعلام استعفا کند؟ یا با توجه به چارت جدید وزارتخانه نیازی به این کار نیست؟»
البته یک مقام مسوول در وزارت ورزش که نمی‌خواست نامش فاش شود، در این باره گفت: «حکم وزیر ورزش تعیین کننده است. شعبانی بهار هم با دریافت حکمش از سلطانی‌فر، می‌تواند ریاستش در فدراسیون تیروکمان را آغاز کند و اصلاً هم نیازی به اعلام استعفا از معاونت ورزش همگانی ندارد.»
از سوی دیگر، هرچند انتخابات فدراسیون تیروکمان پس از ماه‌ها تأخیر برگزار و مدیریت این فدراسیون پس از ۶ سال، مشخص شد اما همچنان حواشی پیرامون این انتخابات ادامه دارد به خصوص اینکه دو کاندیدای این فدراسیون در نامه‌ای سرگشاده خطاب به شخصِ وزیر ورزش، با اشاره به اقدامات غیرقانونی در مسیر برگزاری انتخابات، خواستار برگزاری مجدد مجمع انتخاباتی شدند.
این نامه اعتراضی، توسط آقایان کریم صفایی و منصور عبدی نوشته شده زیرا صفایی به‌خاطر نقص مدارک مدیریتی و عدم تأیید صلاحیت به انتخابات فدراسیون تیروکمان نرسید درحالی‌که مدعی است مراجع ذی‌صلاح پروسه تأیید صلاحیت را انجام داده و وزارت ورزش هم باید تأیید صلاحیتش را اعلام می‌کرد و منصور عبدی هم نایب‌رییس فدراسیون تیروکمان بود که در انتخابات اخیر هیچ رأیی به دست نیاورد.
در پایان آن مجمع پرحاشیه هم عبدی در جمع خبرنگاران با طرح این پرسش که «چه زمانی فساد از ورزش ما جمع خواهد شد؟»، و با تأکید بر اینکه پروسه مهندسی شدن انتخابات از ۶ ماه پیش توسط توسط شجاعی و شعبانی‌بهار، شروع شد، گفت: «در ورزش ما وزیر دنبال یک نفر است و معاونش دنبال فرد دیگری. این ورزش با لابی‌های که دارد و شماره حساب‌هایی که در آن جابه‌جا می‌شود، به جایی نمی‌رسد.»
وی همچنین به موضوع قابل تأملی اشاره کرد: «از بودجه بیت‌المال به تمام هیأت‌ها پول دادند. از دیشب هم تمام مدیرکل‌های استانی به هیأت‌های استانی برای رأی آوردن شعبانی‌بهار فشار آوردند. از اینکه ورزشی‌ها در رأس کار نیستند و افرادی سیاسی با پشتوانه‌های سیاسی و با سفارش روی کار می‌آیند، ناراحتم.»

ریاست دوباره، بدون رقیب
آقای فضل‌الله باقرزاده که در انتخابات عجیب سال 96 کمیته ملی‌المپیک، با کسب 25 رأی، نائب رییس دوم کمیته ملی المپیک شد، در دور جدید انتخابات ریاست فدراسیون شمشیربازی با کسب تمامی آرای مجمع، برای مدت چهار سال دیگر، برکرسی ریاست این فدراسیون ابقا شد.
ثبت‌نام از کاندیداهای مجمع انتخاباتی فدراسیون شمشیربازی اسفندماه سال گذشته انجام شد و در زمان
 ۱۰ روزه ثبت‌نام، تنها فضل‌الله باقرزاده و انوش جهانی رییس و نایب‌رییس این فدراسیون، برای حضور در انتخابات نام‌نویسی کردند.
پس از پایان پروسه ثبت‌نام از کاندیداهای شمشیربازی، خیلی‌ها با صراحت گفتند که انوش جهانی به نفع رییسش از انتخابات کناره‌گیری می‌کند، اتفاقی که در روز برگزاری مجمع انتخاباتی یعنی 25 اردیبهشت‌ماه رخ داد تا مجمع انتخاباتی این رشته، با یک نامزد برگزار شود.
البته در فدراسیون شمشیربازی، مدعی خاصی برای ریاست وجود ندارد اما برگزاری انتخابات‌های ورزشی یک کاندیدا، داستانی است که پایانی ندارد.

 

captcha
شماره‌های پیشین