472
چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
6
خیز دوباره مجلس برای افزایش مجدد حقوق

دریافتی 20درصد بالاتر برای اقشار کم‌برخوردار

نخستین کارخانه تولید انبوه فرآورده‌های سلولی غرب آسیا در ایران افتتاح شد

محصولی به‌نام زندگی

نخستین کارخانه تولید انبوه فرآورده‌های سلولی در کشور صبح دیروز با حضور معاون اول رییس‌جمهوری، وزیر بهداشت و جمعی دیگر از مسوولان افتتاح شد. این کارخانه با سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ؟ره؟ و دانش فنی پژوهشکده رویان وابسته به جهاد دانشگاهی فعالیت خود را آغاز کرد.

صبح نو

نخستین کارخانه تولید انبوه فرآورده‌های سلولی غرب آسیا در ایران افتتاح شد

محصولی به‌نام زندگی

نخستین کارخانه تولید انبوه فرآورده‌های سلولی در کشور صبح دیروز با حضور معاون اول رییس‌جمهوری، وزیر بهداشت و جمعی دیگر از مسوولان افتتاح شد. این کارخانه با سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ؟ره؟ و دانش فنی پژوهشکده رویان وابسته به جهاد دانشگاهی فعالیت خود را آغاز کرد.

کارخانه تولید دارو سل تک فارمد، زیر‌مجموعه گروه دارویی برکت است که در حوزه سلول‌های بنیادی و طب‌ترمیم فعالیت دارد. این شرکت در سی‌ام بهمن‌ماه سال‌۱۳۹۲ برای تأمین نیاز کشور به سلول درمانی، تأسیس شد. بنیانگذاران شرکت سل تک فارمد، پژوهشگاه رویان و شرکت دارویی برکت هستند.
پشتوانه فعالیت‌ها و پروژه‌های این شرکت، تحقیقات گسترده در حوزه سلول‌های بنیادی، بیوتکنولوژی (زیست فناوری)، نانوتکنولوژی (فناوری نانو) و حیطه‌های دارویی اعلام شده است. خط تولید محصولاتی مانند منیوسل برای درمان حمله قلبی، ریکالرسل برای درمان ویتیلیگو، رنیودرم سل به منظور درمان پیری پوست، اسکار و آکنه، لیپوس سل برای درمان پیری پوست، مزستروسل با هدف درمان آرتروز و دستروسل برای درمان GVHD در این شرکت وجود دارد.
حجم سرمایه‌گذاری در پروپوزال امکان‌سنجی نزدیک ۱۰۰‌میلیون‌دلار برای راه‌اندازی مجموعه کارخانه‌هایی که قادر باشند روزانه به بیش از ۱۰۰بیمار سرویس‌دهی کنند، در نظر گرفته شده است. حجم سرمایه‌گذاری اولیه برای طرح پایلوت نیز ۵۰۰‌میلیارد‌ریال مقرر شده بود.

آمادگی برای جایگزینی سلولی
آقای حجت نیکی ملکی، روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ در این‌باره به روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «اتفاقی که در رویان درباره سلول‌های بنیادین افتاد در این کارخانه خواهد افتاد. دانش سلول‌های بنیادین با سرمایه‌گذاری ستاد مرکزی امام و گروه دارویی برکت تبدیل به محصول شده است.»
او ادامه می‌دهد: «کاری که در این کارخانه انجام می‌شود تولید پنج محصول است، از سلول‌های بنیادین در حوزه درمان بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی، استخوانی، غضروفی و مفصلی و‌... استفاده می‌شود. در واقع سلول آن بخشی که از بین رفته در این فرایند تولید و با تزریق سلول سالم جای سلول بیمار را می‌گیرد.»

تولید اندام
او با اشاره به آینده فرایند تولیدات این کارخانه اضافه می‌کند: «انتهای این مسیر تولید تمام ارگان‌هاست. یعنی می‌توانیم در آینده امیدوار به تولید کل یک اندام مانند کلیه باشیم.»
نیکی ملکی تاکید کرد: «رهبری از این کار استقبال کردند و اگر ریل‌گذاری مجموعه رهبری بر این کار نبود شاید امروز نمی‌توانستیم شاهد افتتاح این کارخانه باشیم. این اقدام در دنیا رتبه علمی بالایی دارد و در دنیا شاید 10‌کشور باشند که به چنین علمی دسترسی دارند. در منطقه غرب‌آسیا هم تنها کشور ایران است که به چنین دستاوردی دست یافته است.»

رتبه نخست ایران در حوزه سلول‌درمانی
وزیر بهداشت در مراسم افتتاح این مجموعه گفت: استفاده از سلول‌ها در درمان (سلول‌های درمانی) نزدیک به نیم‌قرن قبل در دنیا مطرح شد. پیش از انقلاب نیز در ایران افرادی بودند که در این حوزه فعالیت می‌کردند که این فعالیت تا اوایل دهه70 ادامه داشت. در این دهه مسوولان جهاد دانشگاهی از جمله مرحوم کاظمی گام‌های بلندی از جمله در تأسیس موسسه رویان برداشتند. این موضوع به موازات آن در مراکز دانشگاهی و وزارت بهداشت دنبال شد.
وی با اشاره به رتبه‌۱۵ ایران در دنیا و رتبه نخست در منطقه در زمینه استفاده از سلول درمانی تصریح کرد: ما دانشمندان بسیار خوبی در این زمینه داریم که امیدواریم این مجموعه‌ای که کار تولید انبوه سلول انجام می‌دهد، بتواند آن‌ها را به هم پیوند زند. در این صورت هم‌افزایی حاصل می‌شود که می‌تواند فاصله ما را با کشورهای رقیب افزایش دهد. وزیر بهداشت ادامه داد: در این مجموعه تقسیم سلول انجام می‌شود که در درمان برخی از بیماری‌های صعب‌العلاج مؤثر است. بیش از ۲۵‌سال است که درمان سرطان خون از طریق پیوند سلول‌های بنیادی انجام می‌شود، با وجود این، فناوری‌های جدید کمک می‌کند که ثمره بهتری در درمان بیماری‌ها داشته باشیم.
وزیر بهداشت در ادامه بیان کرد: حدود ۱۵‌سال پیش رفتارهای ناصحیح و روش‌های غیرعلمی در زمینه سلول درمانی در مراکز علمی کشور اتفاق افتاد و از طریق رسانه‌ها تبلیغ شد و مردم را به زحمت انداختند. دانشمندان نیز دچار تردید شدند. با راه‌اندازی این مرکز این مشکلات نیز برطرف می‌شود. معاونت درمان وزارت بهداشت نیز متعهد می‌شود که طی یک ماه آینده ضابطه مراکز درمانی را که کار سلول درمانی انجام می‌دهند، تدوین و این استانداردها را به تمام کشور اعلام کند. هاشمی با اشاره به برخی تخلفاتی که در زمینه سلول‌درمانی در کشور اتفاق می‌افتد، افزود: این تخلفات در این حوزه کم نیست و بخشی از آن از چشم ما پنهان است. اگر بخش بالینی و علمی با هم پیوند بخورند، این دانش نیز در مسیر صحیح خود قرار داده می‌شود. نباید مقاومتی برای بخش بالینی ایجاد شود. این مجموعه نیز درگیر بحث بالینی نشود و روی تولید سلول و دانش حرکت کند.

سلول‌درمانی چیست و چه کاربردی دارد؟
آقای سیامک سید ملکی، پاتولوژیست با اشاره به اینکه بسیاری از بیماری‌های لاعلاج با استفاده از سلول درمانی بهبود‌پذیر است، عنوان کرد: بیماری مثل دیابت که امروزه بسیار فراگیر شده است در برخی کشورها به نتایج مثبتی در درمان آن رسیده‌اند که با سلول‌درمانی می‌توان آن را بهبود بخشید؛ اما درمان دیابت با سلول‌های بنیادی، عوارضی چون بیماری‌های عفونی و سرطان را در پی دارد و در واقع کوشش این درمان بر حذف تزریق انسولین است، سم سل یا سلول‌های بنیادی اشاره به این دارد که می‌توان در درمان بیماری‌ها از آن استفاده کرد.
ملکی تصریح کرد: محققان از سلول‌های پوست استفاده کردند تا بتوانند آن را به سلول‌های بنیادی تمایز دهند؛ حتی موفق شدند سلول‌هایی بسازند که شاید سلول ارتباطی با پوست شخص ندارد توانسته‌اند ارتباطی بین پوست و مولکول ناشناخته برقرار کنند، از سم سل‌ها استفاده می‌کنند که از بافت فرسوده پیوند برقرار کنند و بتوانند پوست از‌بین‌رفته را ترمیم دهند.
از اهداف تأسیس این شرکت می‌توان به تولید انبوه سلول، تجاری‌سازی محصولات سلولی، ژن‌درمانی و مهندسی بافت، همکاری با مراکز و مؤسسات پژوهشی و تحقیقاتی برای توسعه محصولات جدید و حرکت به سوی صادرات فناوری اشاره کرد. در‌حال‌حاضر این مجموعه با ساخت  نخستین کارخانه تولید انبوه سلول با ظرفیت 4500 محصول سلولی خودی (اتولوگ) توانسته گام مهمی را در توسعه و تجاری‌سازی پزشکی بازساختی و سلول‌درمانی در کشور بردارد.

 

captcha
شماره‌های پیشین