472
چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
6
خیز دوباره مجلس برای افزایش مجدد حقوق

دریافتی 20درصد بالاتر برای اقشار کم‌برخوردار

نخستین کارخانه تولید انبوه فرآورده‌های سلولی غرب آسیا در ایران افتتاح شد

محصولی به‌نام زندگی

نخستین کارخانه تولید انبوه فرآورده‌های سلولی در کشور صبح دیروز با حضور معاون اول رییس‌جمهوری، وزیر بهداشت و جمعی دیگر از مسوولان افتتاح شد. این کارخانه با سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ؟ره؟ و دانش فنی پژوهشکده رویان وابسته به جهاد دانشگاهی فعالیت خود را آغاز کرد.

صبح نو

خیز دوباره مجلس برای افزایش مجدد حقوق

دریافتی 20درصد بالاتر برای اقشار کم‌برخوردار

نمایندگان مجلس باز هم برای افزایش حقوق دست‌به‌کار شده‌اند. آنان امسال برای افزایش حقوق تصمیم به طرح افزایش پلکانی گرفته‌اند. به‌طوری‌که اگر کسی دومیلیون تومان حقوق دریافت می‌کند به میزان ۲۰‌درصد افزایش حقوق داشته باشد. در این صورت درآمد دومیلیون‌و‌سیصد‌هزار‌تومان مشمول دریافت ۱۸‌درصد افزایش می‌شود. این روند تا سقف پنج میلیون تومان ادامه دارد و کسانی که پنج میلیون درآمد ماهانه دارند دیگر مشمول افزایش حقوق نمی‌شوند. البته باید گفت زمانی‌که توزیع درآمدها در کشور صحیح نباشد اجرای این طرح نابرابری محسوب نمی‌شود.
چنانچه درگذشته دستگاه‌هایی به‌وسیله مجلس برای کارمندان خود افزایش حقوق می‌گرفتند، بر مبنای لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری از این به بعد تنها دستگاه‌هایی که تاکنون از این راه استفاده نکرده‌اند می‌توانند افزایش حقوق دریافت کنند. دولت ضریب ریالی برای سنوات به‌صورت میانگین برای سال‌۹۷ به میزان ۱۰درصد پیش‌بینی کرده بود. نمایندگان روز گذشته در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دو فوریت استفساریه جزء یک بند الف تبصره‌12 قانون بودجه‌97 در خصوص افزایش حقوق طبقات پایین جامعه و جلوگیری از افزایش حقوق نمایندگان، وزرا، معاونین، استانداران و مقامات دیگر با 168‌رأی موافق، 22‌رأی مخالف و هفت رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
گفتنی است آقای احمد امیرآبادی در توضیح دو فوریت این طرح گفت: نمایندگان زمان تصویب قانون بودجه سال‌97 کار بزرگی مبنی بر افزایش حقوق پایین‌ترین طبقات جامعه انجام دادند.
عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی افزود: هدف این بود افرادی که دارای پایین‌ترین دریافتی حقوق هستند در سال‌97 دریافتی بیشتری داشته باشند. همچنین طبقات بالاتر حقوق‌شان به میزان کمتری افزایش پیدا کند. بنابراین قرار شد به‌صورت پلکانی و نزولی این مصوبه اجرایی شود.
وی تصریح کرد: البته در بند دیگری از تبصره‌12 تاکید شد حقوق مقامات، نمایندگان مجلس، وزرا، سفرا و استانداران در سال‌97 اضافه نشود. بنابراین دولت می‌توانست با دست بازتر حقوق افراد پایین‌دست را افزایش دهد اما دولت در آیین‌نامه اجرایی افزایش را بین 6 تا 12 درصد در نظر گرفته است.
امیرآبادی تاکید کرد: منظور مجلس از این مصوبه آن بود که حقوق پایین‌ترین طبقه جامعه باید 20 درصد افزایش پیدا کند بنابراین استفساریه‌ای مطرح شد مبنی بر اینکه آیا منظور از افزایش پلکانی نزولی حقوق مندرج در جزء یک بند الف تبصره 12 قانون بودجه 97 یعنی برای طبقات پایین‌تر افزایش 20 درصدی حقوق در نظر گرفته شود که پاسخ آن بله است.
لازم به ذکر است آقای علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان باید حداکثر ظرف 72 ساعت آینده طرح را در صحن علنی مجلس مطرح کنند که بررسی جزئیات طرح امروز چهارشنبه 26 اردیبهشت در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.
طبق اظهارات مسوولان دولتی میزان افزایش نرخ تورمی سال ۱۳۹۷ به میزان ۹ درصد خواهد بود. به همین جهت نیز حقوق کارمندان دولتی و تمامی شرکت‌هایی که از بودجه دولتی تبعیت می‌کند. در سال جاری بالاتر از میزان نرخ تورم یعنی ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.

captcha
شماره‌های پیشین