472
چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
3
فرار به جلو به سبک روزنامه دولت

مسوولان دیروز؛ بی‌تقصیران امروز!

در عالم سیاست تاکتیکی وجود دارد به‌نام «فرار به جلو»؛ این تاکتیک اشاره به نوعی مغالطه از مغالطات مقام دفاع دارد که در آن فرد مورد نقد -که قادر به دفاع منطقی از موقعیت خود نیست- از پاسخگویی فرار می‌کند و با محّق جلوه دادن خود سعی دارد به‌جای موضع ضعف از موضع قدرت سخن بگوید. این مغالطه معمولاً با فرافکنی همراه است.

دولت کدام تضامین واقعی را از اروپا بخواهد؟

صبح نو

فرار به جلو به سبک روزنامه دولت

مسوولان دیروز؛ بی‌تقصیران امروز!

در عالم سیاست تاکتیکی وجود دارد به‌نام «فرار به جلو»؛ این تاکتیک اشاره به نوعی مغالطه از مغالطات مقام دفاع دارد که در آن فرد مورد نقد -که قادر به دفاع منطقی از موقعیت خود نیست- از پاسخگویی فرار می‌کند و با محّق جلوه دادن خود سعی دارد به‌جای موضع ضعف از موضع قدرت سخن بگوید. این مغالطه معمولاً با فرافکنی همراه است.

حالا موضوع برجام و موافقان آن به سراغ این تاکتیک رفتند، بر همین اساس روزنامه دولت در گزارش روز سه‌شنبه خود با انتشار بیانیه دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت از عنوان «دلواپسان دیروز، شاکیان امروز» استفاده کرده است و محل بحث این گزارش نیز همین نکته است.
گویا تمام دلخوری‌های دولتی‌ها  از این است که چرا گفته شده رییس‌جمهوری عذرخواهی کند! یا چرا مسوولیت مذاکره را تنها به رییس‌جمهوری حواله می‌کنید! یادمان هم نرفته است که رییس‌جمهوری روحانی چه در ایام انتخابات و چه پس از آن بارها گفته بود که اگر جایی اشتباه کردیم ابایی از عذرخواهی نخواهیم داشت. حالا مشخص نیست ناراحتی و دلخوری این روزنامه و دولت از این‌که رییس‌جمهوری عذرخواهی کند از چیست؟ از عذر‌خواهی یا از چیز دیگری!
به اوایل آغاز مذاکره هسته‌ای بر‌می‌گردیم. نشست خبری رییس‌جمهوری با موضوع برجام؛ خبرنگار از وی سؤال می‌کند که آیا شخصاً مسوولیت مذاکرات هسته‌ای را بر عهده می‌گیرد و این را که گفته می‌شود ممکن است این مسوولیت به سران قوا داده شود، تأیید می‌کنید، رییس‌جمهوری اینچنین پاسخ می‌دهد: «تیم مذاکره‌کننده ما تیم خوب و قوی‌ای است، چه شخص آقای ظریف و دیگران همه مسلط به موضوع‌اند و خیلی‌خوب با طرف خارجی مذاکره می‌کنند و خیلی‌ها هم این مسأله را اظهار می‌کنند و حتی طیف‌های غربی هم به این نکته اشاره کرده‌اند، ما از تیم مذاکره‌کننده متشکریم و امروز صبح هم از وزارت خارجه تقدیر کردیم. «دولت و رییس‌جمهوری مسوول مذاکرات است» و امروز هم گفتم که «من مسوولیت تمام کارها را بر عهده می‌گیرم» و به همین دلیل مسوولان احساس قوت قلب می‌کنند.»
البته علاوه‌بر رییس‌جمهوری یک‌بار محمد‌جواد ظریف هم مسوولیت مذاکرات هسته‌ای را برعهده گرفته بود. بنابراین تاکنون مشخص شده است که این مذاکرات دو مسوول مستقیم داشته است. هرچند بنای این گزارش شناسایی مسوولان مذاکرات هسته‌ای نیست و این‌که مسوولیت مذاکرات هسته‌ای، دقیقاً با کدام یک از این دو نفر است خیلی مهم نیست چراکه هر دو نفر مسوولیت دارند. اما آنچه بسیار مهم است این‌که چرا روزنامه دولتی بر این نکته واقف نیست که در همه جای دنیا عرف است که همیشه وقتی اشتباهی‌ یا قصوری‌ یا شکستی در برنامه رخ می‌دهد همیشه آن مسوول از مردم و هوادارانش عذرخواهی می‌کند. مخصوصاً رییس‌جمهوری که شعار بدهد «ما اهل عذرخواهی هستیم!»
حالا مشخص نیست چرا این روزنامه تلاش می‌کند عذرخواهی را به گردن دلواپسان بیندازد! گویا پنج‌سال تمام مسوولیت مذاکره با منتقدان برجام بوده و آنان باید از مردم عذرخواهی کنند.
و جالب‌تر این‌که در زمان ایام مذاکرات هسته‌ای وقتی منتقدان خواستار توجه تمام دولت به توطئه‌های آمریکا می‌شدند پاسخ محمد جواد ظریف این بود که «امضای کری» تضمین است. یا وقتی منتقدان  می‌گفتند دولت بهتر است در این چارچوب «9شرط رهبر انقلاب»، «10شرط شورای‌عالی امنیت ملی» و«9شرط مجلس شورای اسلامی» حرکت کند و آن‌ها را لازم‌الاجرا برای خود بداند پاسخ این بود که کاسبان تحریم و دلواپسان از این‌که تحریم‌ها از شانه ملت برداشته می‌شود ناراحت‌اند؟ حالا این روزنامه بد نیست به این سؤال پاسخ دهد که چه کسی باید عذرخواهی کند؟ البته که دولت جدا از نظام نبوده و در برابر آمریکا همه مردم یک‌صدا از دولت قانونی خود حمایت خواهند کرند اما شاید کمی بهتر باشد که هواداران رسانه‌ای دولت هم به‌جای فرار به جلو واقعیت را به مردم بگویند یا اگر هم خیلی احساس مسوولیت یا مراعات حال دولت را می‌کنند به نمایندگی از طرف رییس‌جمهوری از مردم ایران عذرخواهی کنند.
برای فرار از پاسخ، نیاز به تناقض‌گویی هم نیست. گویا رسانه‌های دولتی یا به آرشیو سخنان رییس‌جمهوری اعتقاد ندارند یا احساس می‌کنند حافظه مردم کوتاه است. این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به واکنش رییس مجلس خبرگان رهبری نسبت به خروج آمریکا از برجام نوشته است: «‌برخی کارشناسان منتقد بیانیه آیت‌الله جنتی برخلاف مواضع وی، معتقدند که برجام تصمیم نظام بوده چنانکه شورای‌عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی بر آن مهر تأیید زده‌اند و بنا بر اظهارات اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، جزئیات مذاکرات هم با مقامات عالیه کشور هماهنگ می‌شده است.»
برای این روزنامه باید یادآوری کرد که یک‌بار دیگر مشروح سخنان رییس‌جمهوری در چهارمین نشست خبری وی را بخوانند. جایی‌که به صراحت می‌گوید رییس‌جمهوری و دولت مسوول مذاکرات هسته‌ای هستند. یا در همین هفته گذشته، پیش از آنکه آمریکا رسماً از برجام خارج شود، رییس‌جمهوری تلویحاً از ادامه برجام بدون حضور آمریکا ابراز رضایت می‌کند. رضایتی که پیش‌تر رییس‌جمهوری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود مذاکره مجدد با موضوع برجام آن هم با آمریکا غیرممکن است و حالا ظریف و تیم همراه وی در تور برجامی در بروکسل به‌دنبال راهی برای تضمین بیشتر برجام و ادامه آن بدون حضور آمریکا هستند.
برجامی که قرار بود روزی با ضمانت جان کری برقرار باشد حالا پایه‌هایش سست‌تر از همیشه شده و مشخص هم نیست که در این مسیر اروپا حاضر می‌شود تمام و کمال با جمهوری اسلامی ایران کار کند یا خیر. همکاری که بی‌شک یک طرف آن باید پشت کردن به آمریکا باشد؛ یعنی بزرگ‌ترین متحد اروپایی‌ها.

captcha
شماره‌های پیشین