472
چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
15
مدیر پیام‌رسان ایتا در گفت وگو با «صبح‌نو»:

پیام‌رسان‌های داخلی ارتقا خواهند یافت؛ صبور باشید

بعد از مسدودسازی تلگرام و کوچ مخاطبان به انواع پیام‌رسان‌های داخلی، دولت به فکر حمایت و ارتقاء پیام‌رسان‌های داخلی افتاد. همچنین مدیران و دست‌اندرکاران این پیام‌رسان‌ها با تلاش بی‌وفقه در حال ارتقاء کیفیت خدمات‌رسانی خود به مردم هستند. در این رابطه با آقای محسن غفاری، مدیر پیام رسان ایتا به گفت‌وگو پرداختیم.

خبر

صبح نو

خبر

استعفای تعدادی از کارکنان گوگل
به دنبال عقد قرارداد جنجالی با پنتاگون
در ماه‌های گذشته افشا شده بود که پنتاگون در حال همکاری با وزارت دفاع آمریکا به منظور توسعه فناوری هوش مصنوعی است. به گزارش فورچون هدف از این همکاری این است که از سیستم‌های پیشرفته هوش مصنوعی به منظور تجزیه و تحلیل سریع   تصاویر گرفته شده با پهپادها در قالب ابتکار عملی موسوم به ماون استفاده شود. دخالت گوگل در این طرح تحقیقاتی که می‌تواند به ساخت سلاح‌های جنگی خطرناک و نقض حریم شخصی کاربران منجر شود، خشم برخی کارمندان گوگل را برانگیخت و برخی از این افراد با ارسال نامه‌ای خطاب به ساندار پیچای رییس گوگل خواستار توقف اجرای طرح مذکور شدند. در این نامه از رییس گوگل خواسته شد تا تعهد دهد به منظور ابداع فناوری‌های جنگی با هیچ شرکت یا سازمان ثالث همکاری نکند. اما ساندار پیچای به این امر توجهی نشان نداده است. ظاهراً 3000 کارمند گوگل این نامه را امضا کرده‌اند. پیش از این کارمندان شرکت‌های آی بی ام، مایکروسافت، آمازون و ... با تهیه یک نامه اعتراضی دسته جمعی در مورد همکاری شرکت‌های فناوری برای توسعه فناوری‌های جنگی به شدت هشدار داده بودند.

تعلیق 200 برنامه ثالث در فیس بوک
به علت سوءاستفاده از اطلاعات کاربران
مدیران فیس بوک با به روز کردن اطلاعات منتشر شده در مورد تحقیقات خود در ارتباط با حفظ حریم شخصی کاربران، اعلام کردند که فعالیت حدود 200 اپلیکیشن یا برنامه نرم‌افزاری ثالث را به حالت تعلیق درآورده‌اند. به گزارش ورج، فیس بوک به دنبال رسوایی اخیر و افشای دسترسی غیرمجاز شرکت کمبریج آنالیتیکا به داده‌های خصوصی حدود 90 میلیون نفر تحقیقات گسترده‌ای را در مورد عملکرد برنامه‌های ثالث آغاز کرده و قصد دارد جلوی فعالیت برنامه‌هایی که بی‌سروصدا اطلاعات خصوصی کاربران را می‌دزدند، بگیرد .البته هنوز ثابت نشده که آیا برنامه‌های یادشده از دسترسی خود به حساب کاربری افراد در فیس بوک سوءاستفاده کرده‌اند یا خیر. اما فیس بوک فعالیت آنها را تعلیق کرده تا پس از بررسی عملکردشان در مورد فعالیت یا عدم فعالیتشان در روزهای آتی تصمیم بگیرد.
 فیس بوک برای بررسی این موضوع در حال گفت‌وگو و مصاحبه با توسعه‌دهندگان، برنامه‌نویسان و غیره بوده و اطلاعات دریافتی در مورد این برنامه‌های ثالث را هم به دقت بررسی می‌کند. هنوز مشخص نیست نتیجه این بررسی‌ها چه زمانی اعلام می‌شود.

استفاده از موتور جست‌وجوی بومی
برای دستگاههای دولتی الزامی می‌شود
معاون وزیر ارتباطات گفت: در حال تهیه دستورالعملی هستیم که در صورت تصویب هیأت وزیران، استفاده از موتور جست‌وجوی بومی برای دستگاه‌های دولتی الزامی شود.
آقای رسول سراییان در گفت‌وگو با  «مهر» با اشاره به برنامه‌ریزی برای عملیاتی‌شدن استفاده از موتور جست‌وجوی بومی در کشور گفت: پروژه مطالعاتی از دو موتور جست‌وجوی بومی یوز و پارسی‌جو در مرکز تحقیقات مخابرات به اتمام رسیده و هم اکنون سازمان فناوری اطلاعات مجری عملیاتی‌کردن و کاربردی کردن این پروژه در سطح کشور شده است. وی با بیان اینکه توسعه و ترغیب کاربران به استفاده از موتور جست‌وجوی بومی در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: بر این اساس مجری این پروژه را در سازمان فناوری اطلاعات منصوب کردیم تا نسبت به برنامه‌ریزی برای کاربردی شدن این پروژه در کشور اقدام لازم صورت گیرد. رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران خاطرنشان کرد: در این زمینه در حال تدوین دستورالعملی هستیم تا استفاده از موتورهای جست‌وجوی بومی در دستگاه‌های اجرایی الزامی شود و همچنین مردم و کاربران نیز ترغیب به استفاده از این پروژه ملی شوند. سراییان خاطرنشان کرد: بخشی از این دستورالعمل باید در وزارت ارتباطات به تصویب برسد و مورد موافقت وزیر ارتباطات قرار گیرد، در همین حال بخشی از آن را نیز به
هیأت وزیران می‌بریم تا به تصویب برسد.
معاون وزیر ارتباطات گفت: پیش‌بینی می‌کنیم تا حدود سه ماه آینده اتفاقات خوبی در حوزه کاربردی کردن موتور جست‌وجوی بومی در کشور اتفاق بیفتد و بتوانیم قابلیت‌های این پروژه را توسعه داده و آن را به مردم معرفی کنیم.
 پیام‌رسان بله، برنده تندیس جشنواره جایزه ملی تحول دیجیتالی
در دومین دوره از «جشنواره جایزه ملی تحول دیجیتالی در محور نوآوری دیجیتالی»، پیام‌رسان بله، برنده تندیس سیمین نوآوری دیجیتالی این جشنواره شد.
ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در این جشنواره گفت: با گسترش کاربرد فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، ضرورت پرداختن به پیام‌رسان‌های مالی بیش از پیش احساس می‌شود و بانک‌ها نمی‌توانند از این رویکرد گریزان باشند. وی افزود: کسب و کارهای دیجیتال هم امروزه اهمیت فراوانی پیدا کرده‌اند که می‌توانند در اشتغال‌زایی نقش مهمی را ایفا کنند لذا باید بسترهای لازم برای رشد این نوع کسب و کارها به وجود آید.

 

captcha
شماره‌های پیشین