472
چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
14

خبر

اجرا شدن ایده‌ای جذاب

اولین پاتوق کتاب سیار کشور رونمایی شد

به نظر می‌رسد که ایده‌های خلاقانه در حوزه‌های توزیع کتاب همچنان خریدار دارد. چند سالی است که خودروهایی را می‌بینید که در خود کتاب جای داده و در شمایل تاکسی و آژانس فعالیت می‌کنند یا خودروهایی که کاملاً تغییر کاربری داده و مثلاً اتوبوس یا مینی‌بوس و حتی وانت را تبدیل به کتابفروشی سیار کرده‌اند.

صبح نو

اجرا شدن ایده‌ای جذاب

اولین پاتوق کتاب سیار کشور رونمایی شد

به نظر می‌رسد که ایده‌های خلاقانه در حوزه‌های توزیع کتاب همچنان خریدار دارد. چند سالی است که خودروهایی را می‌بینید که در خود کتاب جای داده و در شمایل تاکسی و آژانس فعالیت می‌کنند یا خودروهایی که کاملاً تغییر کاربری داده و مثلاً اتوبوس یا مینی‌بوس و حتی وانت را تبدیل به کتابفروشی سیار کرده‌اند.

مجتمع 13 آبان (لانه جاسوسی سابق ) روز گذشته میزبان یک رویداد فرهنگی از جنس ابتکار و نوآوری بود. در حاشیه نشست ائمه جماعات دانشگاه‌های تهران که توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد از نخستین پاتوق کتاب سیار رونمایی شد. این فروشگاه سیار کتاب که توسط پاتوق کتاب و با حمایت دفتر نشر معارف به‌صورت کاملاً داخلی و توسط جوانان فرهنگی در شهر قم طراحی و اجرا شده است؛ می‌تواند بیش از 700 جلد کتاب را به سهولت و به آسانی به نمایش بگذارد. امکان جابه‌جایی آسان و سرعت عمل در بازو بسته شدن و همچنین عدم نیاز به مکان زیاد و کمترین دخالت نیروی انسانی در راه‌اندازی و جمع شدن از ویژگی‌های منحصر به فرد این فروشگاه سیار کتاب است. نمایش و عرضه تعداد بالای عناوین در کمترین مساحت ممکن و عدم نیاز به داشتن توانایی خاص در رانندگی و راه‌اندازی از دیگر ویژگی‌های متمایز این کتابفروشی سیار است.

بزرگ‌ترین مشکل نشر کشور
وجود نداشتن شبکه مناسب توزیع است
آقای مسعود پیرمرادیان، مدیرعامل دفتر نشر معارف در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با «صبح‌نو» گفت: طراحی و اجرای این خودرو برای پاسخگویی به نیاز جامعه برای دسترسی به کتاب خوب انجام شده است. ما در دفتر نشر معارف بر این باوریم که بزرگ‌ترین مشکل حوزه نشر در کشور ما عدم وجود شبکه مناسب توزیع و ویترین کتاب خوب به میزان لازم در کشور است. از این‌رو ما با حمایت این طرح به دنبال ساده کردن دسترسی مردم به کتاب خوب هستیم.
وی همچنین با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری در رابطه با نیاز جامعه به عدالت در همه عرصه‌ها افزود: یکی از اهداف راه‌اندازی پاتوق کتاب سیار، بردن کتابفروشی در میان مردم خصوصاً در مناطق و محلاتی است که دسترسی کمتری به مراکز توزیع کتاب وجود دارد. ما در این طرح نگاه ویژه‌ای به روستاها و مناطق کمتر توسعه‌یافته، خواهیم داشت و یکی از اهداف اصلی جامعه، مخاطب ما مردم این مناطق خواهندبود. مدیرعامل دفتر نشر معارف با اعلام آمادگی برای حمایت از طرح‌های جدید و نوآورانه در زمینه کتاب و کتابخوانی گفت: ما در دفتر نشر معارف علاوه بر تمرکز بر تولید محتوای خوب و فاخر، اهتمام جدی بر کمک به چرخه توزیع کتاب‌های جبهه فرهنگی انقلاب داریم و به دنبال ایجاد بستر برای راه‌اندازی شبکه سالم و قوی برای عرضه محصولات این جبهه داریم و اساساً راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و حمایت از تأسیس شرکت پاتوق کتاب با این هدف صورت گرفته است. پیرمرادیان با تأکید بر این که طراحی و تولید این فروشگاه تماماً ایده‌پردازی و نوآورانه بوده است گفت: کار ایده‌پردازی، طراحی و تولید نمونه اولیه این فروشگاه سیار توسط جوانان انقلابی و در کارگاهی در قم انجام شده و ما در ساخت آن سعی کردیم به غیر از مواردی که کالای مشابه داخلی وجود ندارد از قطعات داخلی استفاده کنیم.

راه‌اندازی این فروشگاه سیار
در پاسخ به نیاز مجموعه‌های فرهنگی است
آقای مهدی اخویان، مدیرعامل شرکت پاتوق کتاب نیز در این در حاشیه آیین رونمایی از نخستین پاتوق کتاب سیار به خبرنگار ما گفت: امروز درحالی شاهد راه‌اندازی نخستین پاتوق کتاب سیار هستیم که فروشگاه‌های پاتوق کتاب در 27 استان کشور راه‌اندازی شده و به مرحله تثبیت و شکوفایی رسیده‌اند. رییس هیأت‌مدیره پاتوق کتاب نوآوری را لازمه پویایی و نشاط در کار فرهنگی دانست و افزود: راه‌اندازی این فروشگاه سیار، طرحی نوآورانه جهت پاسخ به نیاز مجموعه‌های فرهنگی برای تأمین کتاب و محصولات فاخر جبهه فرهنگی انقلاب است و امیدواریم با حمایت معنوی مسوولان بتواند در انجام این رسالت موفق باشد. اخویان در رابطه با ادامه اجرای این طرح گفت: این خودرو نمونه اولیه و درواقع آزمایشگاهی این طرح است و بنا داریم پس از برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در مدت زمان سه‌ماهه از اجرای این طرح بازخورد‌گیری کنیم و با احصاء و برطرف کردن کلیه نواقص احتمالی و تکمیل فرآیندها ، این خودرو را به تولید انبوه برسانیم. مدیرعامل پاتوق کتاب همچنین گفت: امیدواریم در مرحله اول اجرای این طرح بتوانیم همه مراکز استان‌های کشور را به حداقل یک دستگاه پاتوق کتاب سیار مجهز نماییم تا ضمن در دسترس قرار گرفتن کتاب برای همه مردم بتوان بازخورد خوب و دقیقی از اجرای این طرح به‌دست آورد.

قابلیت انتقال و نمایش هفتصد جلد کتاب
آقای احسان رضایی، مجری نخستین فروشگاه سیار کتاب نیز به خبرنگار ما گفت: سابقه خوب برگزاری نمایشگاه در مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد و کلیه مکان‌های عمومی ما را امیدوار کرده است که پاتوق کتاب سیار در اجرای این رسالت موفق خواهد بود. رضایی با اشاره به این که پاتوق سیار کتاب ظرفیت انتقال و نمایش بیش از هفتصد عنوان کتاب را به راحتی و سهولت فراهم می‌کند گفت: امیدواریم با اجرای این طرح بتوانیم به یکی از دغدغه‌های رهبری که راه‌اندازی کتابفروشی سر هر کوچه است جامه‌عمل بپوشیم و شهر به شهر و کوچه به کوچه کتاب خوب را به مردم معرفی کنیم و به دستشان برسانیم.  لازم به توضیح است است که پاتوق کتاب مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای است که از سال 92 توسط عده‌ای از جوانان فعال در عرصه کتاب و با حمایت دفتر نشر معارف راه‌اندازی شد و ظرف مدت کوتاهی توانست به یکی از شبکه‌های اصلی توزیع محصولات جبهه فرهنگی انقلاب تبدیل شود.

captcha
شماره‌های پیشین