470
دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
4

نوش‌داروی پس از مرگ برجام

وزیر امورخارجه: آمریکا قطعنامه 2231 را نقض کرد

چین اولین مقصد ظریف برای مذاکرات بدون آمریکا

آقای محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اولین مقصد خود برای دور جدید مذاکرات برجامی با گروه پنج که در صدر یک هیأت بلندپایه سیاسی و اقتصادی به چین سفر و با آقای وانگ یی، همتای چینی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

هادی‌محمدی در گفت‌وگو با «صبح نو » انتخابات عراق را تحلیل کرد

خنثی شدن عملیات ایذایی سعودی‌ها در فرودگاه اربیل

صبح نو

وزیر امورخارجه: آمریکا قطعنامه 2231 را نقض کرد

چین اولین مقصد ظریف برای مذاکرات بدون آمریکا

آقای محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اولین مقصد خود برای دور جدید مذاکرات برجامی با گروه پنج که در صدر یک هیأت بلندپایه سیاسی و اقتصادی به چین سفر و با آقای وانگ یی، همتای چینی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

 

 

 

در این دیدار که حدود دو ساعت به طول انجامید درباره طیف گسترده‌ای از موضوعات دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به‌ویژه برجام گفت‌وگو و تبادل نظر شد.
وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: برای من مهم بود دیدار با اعضای برجام منهای آمریکا را از چین شروع کنم. چین و ایران دو کشور دوست و شریک راهبردی هستند که همواره در کنار هم هستند. ایران و چین در همه زمینه‌ها همکاری گسترده دارند و چین بزرگترین شریک تجاری ایران است. وزیر امور خارجه با تشریح شرایط برجام قبل و بعد از خروج آمریکا از آن اظهار داشت: از موضع دولت چین در قبال برجام و اقدام رییس جمهوری آمریکا قدردانی می‌کنیم. آمریکا با خروج خود از این توافق چند جانبه توازن آن را خدشه‌دار کرد و صریحاً قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرد. ما هم می‌خواهیم مطمئن شویم ملت ایران در صورت ادامه حضور در برجام که شما و دیگر طرف‌ها توصیه به ماندن کردید از منافع آن بهره‌مند می‌شود.
به گزارش «فارس»، در ادامه این دیدار آقای وانگ یی ایران را کشوری بسیار مهم و متنفذ خواند و گفت: چین مایل است روابط راهبردی دو کشور ادامه یابد و ادامه هم خواهد یافت. همکاری با ایران در زمینه‌های اقتصادی رو به پیشرفت است و در سایر زمینه‌های سیاسی، امنیتی و ... هم به‌خوبی پیش می‌رود. آقای وانگ وایی برجام را یک توافق چند جانبه بین‌المللی خواند که همه طرف‌ها موظف به اجرای آن هستند. بسیاری از کشورها و اعضای جامعه بین‌المللی از اقدام اخیر ترامپ ناخشنودند و از آن حمایت نمی‌کنند. ما از چند جانبه‌گرایی حمایت می‌کنیم که برجام یکی از ثمره‌های آن است.‌ وی تأکید کرد: مواضع ما بسیار روشن است و طبیعی است اگر منافع ایران در برجام حتی بدون آمریکا تضمین شود در آن بمانید.‌ چین شریک مهم تجاری ایران است و دو طرف باید از منافع مشروع خود در مقابل دیگران دفاع کنند.
ظریف پس از پکن راهی مسکو می‌شود تا با مقامات روس درباره خروج آمریکا از برجام و آینده آن به گفت‌وگو بپردازد.
وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه نیز به بروکسل می‌رود و در نشستی با حضور وزرای خارجه E3 (فرانسه، آلمان و انگلستان) و خانم فدریکا موگرینی مسوول‌ سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرکت خواهد کرد.
 سه‌شنبه شب 18 اردیبهشت‌ماه سال جاری دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در اظهاراتی خروج این کشور از برجام را اعلام کرد و پس از آن سندی را برای بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران امضا کرد و گفت که بالاترین سطح تحریم‌های اقتصادی را اعمال خواهیم کرد.
آقای حسن روحانی، رییس جمهوری ایران دقایقی بعد به این اظهارات ترامپ واکنش نشان داد و گفت: از این لحظه توافق برجام بین ایران و پنج کشور است از این لحظه 5+1 ، یک را از دست داده است و در این شرایط ما باید منتظر آن باشیم که شش کشور بزرگ جهانی نسبت به این توافق چگونه عمل خواهند کرد.
رییس جمهوری کشورمان تأکید کرد: من به وزارت خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته آینده با مذاکرات با کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ دیگر یعنی روسیه و چین رایزنی‌ها، هماهنگی‌های لازم و مذاکرات لازم را انجام دهند. اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه ما به این نتیجه رسیدیم که با همکاری پنج کشور می‌توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم به‌رغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلاش‌های آنها و حرف‌های بی‌نزاکت امشب‌ترامپ برجام پایدار خواهد ماند و ما می‌توانیم به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان، قدم‌های خودمان را برداریم و اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد به زودی من با مردم ایران صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم می‌رسانم.
در همین راستا «بوریس جانسون» و «ژان ایو لودریان» چهارشنبه 19 اردیبهشت‌ماه در تماس‌های تلفنی جداگانه با محمدجواد ظریف ضمن حمایت از تداوم برجام، بر لزوم بهره‌مندی ایران از منافع این توافق تأکید کردند.
وزیر خارجه کشورمان در این تماس تلفنی ضرورت ارائه تضمین از سوی دیگر طرف‌های برجام برای دستیابی ایران به منافعش از این توافق را مورد تأکید قرار داد و در این گفت‌وگوها برای انجام دیدارهای فشرده کارشناسی و نیز در سطح وزرا توافق شد.
فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز جمعه 21 اردیبهشت‌ماه تلفنی درباره لزوم تداوم برجام با ظریف گفت‌وگو کرد. در این تماس تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان نیز ضرورت ارائه تضمین‌های لازم برای دستیابی ملت ایران به منافع برجام را مورد تأکید قرار داد.
برنامه‌ریزی و توافق درباره نشست روز سه‌شنبه با وزرای خارجه سه کشور اروپایی در بروکسل از دیگر محورهای گفت‌وگوی ظریف و موگرینی بود.
وزرای خارجه نروژ و ژاپن نیز روز جمعه در تماس‌های تلفنی جداگانه با ظریف ضمن حمایت از تداوم برجام، بر لزوم بهره‌مندی ایران از منافع این توافق تأکید کردند.

captcha
شماره‌های پیشین