470
دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
2
رهبر انقلاب در دیدار رییس‌جمهوری سریلانکا:

کشورهای آسیایی باید هر چه بیشتر با یکدیگر همکاری کنند

خروج آمریکا از برجام بر معادلات بازار تأثیری نداشت

آرامش دلار در تلاطم ترامپ

برجام قرار بود گشایش‌های اقتصادی برای ایران به‌ارمغان بیاورد، گشایش‌هایی که بنا به گفته بسیاری از کارشناسان «تقریباً هیچ» بود، شاید به همین دلیل هم بود که بازار ارز و بورس توجهی به گزافه‌گویی‌های ترامپ و خروج او از توافق هسته‌ای نداشت؛ به‌گونه‌ای که بورس سبزپوش ماند و حتی دلار که روند افزایش داشت، سیر نزولی به خود گرفت، البته این موضوع تا حد زیادی به عملکرد درست و به‌موقع دولت در کنترل بازار بر‌می‌گردد. اما همچنان عده‌ای در تلاش‌اند تا افکار عمومی را از تأثیرات اقتصادی خروج از برجام ترسانده و بر مذاکره با اروپایی‌ها تأکید کنند.

بیانیه مجلس خبرگان رهبری:

مسوولان به‌خاطر خسارت‌های وارده در برجام عذرخواهی کنند

صبح نو

خروج آمریکا از برجام بر معادلات بازار تأثیری نداشت

آرامش دلار در تلاطم ترامپ

برجام قرار بود گشایش‌های اقتصادی برای ایران به‌ارمغان بیاورد، گشایش‌هایی که بنا به گفته بسیاری از کارشناسان «تقریباً هیچ» بود، شاید به همین دلیل هم بود که بازار ارز و بورس توجهی به گزافه‌گویی‌های ترامپ و خروج او از توافق هسته‌ای نداشت؛ به‌گونه‌ای که بورس سبزپوش ماند و حتی دلار که روند افزایش داشت، سیر نزولی به خود گرفت، البته این موضوع تا حد زیادی به عملکرد درست و به‌موقع دولت در کنترل بازار بر‌می‌گردد. اما همچنان عده‌ای در تلاش‌اند تا افکار عمومی را از تأثیرات اقتصادی خروج از برجام ترسانده و بر مذاکره با اروپایی‌ها تأکید کنند.

در روز 18‌اردیبهشت ماه بود که ترامپ تصمیم خود مبنی‌بر خروج آمریکا از برجام را اعلام و دستوراتی برای اعمال تحریم‌هایی سخت علیه جمهوری اسلامی امضا کرد، در این میان ستون پنجم دشمن در داخل از یک‌سو و رسانه‌های ضدانقلاب خارج‌نشین از سویی دیگر تلاش کردند تا شرایط اقتصادی ایران بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را اسف‌بار خوانده و ذهن افکار عمومی را از آینده اقتصادی ایران بیمناک کنند.

نخستین قیمت دلار پس از خروج ترامپ از برجام
این استراتژی‌ها در حالی دنبال می‌شد که نرخ دلار نخستین روز کاری پس از خروج آمریکا از برجام در محدوده ۶۳۹۰‌تومان معامله شد. نکته جالب در شروع به کار بازارهای مرزی فاصله قیمت‌های پیشنهادی با قیمت‌های معامله شده بود. دلار در ساعت ۹ صبح در حدود ۶۴۵۰‌تومان قیمت خورد اما به فاصله اندکی در محدوده ۶۴۰۰تومان معامله شد.
رشد آرام قیمت‌ها در بورس تهران همچنین به‌رغم خروج ترامپ از برجام، بورس تهران در روز چهارشنبه و در نخستین دقایق باز شدن، شاهد رشد قیمت‌ها و در نتیجه افزایش آرام شاخص بود.‌ چهارشنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۸۶‌‌واحد رشد کرد و به رقم ۹۳‌هزارو‌۶۹۱ رسید، اما شاخص کل هم وزن ۱۴۱‌واحد افت کرد و تا رقم ۱۶‌هزارو۴۹۷ پایین آمد.

رشد آرام قیمت‌ها در بورس تهران
روند آرام بازار بورس همچنان ادامه دارد و روز گذشته بار دیگر شاخص کل بورس توانست از کانال ۹۴‌واحدی عبور کند. چند روز است که قیمت‌ها در بورس تهران مخصوصاً در سهم‌های شاخص‌ساز به آرامی رو به افزایش است و به تبع آن شاخص کل نیز به آرامی رشد همراه با احتیاطی را شاهد است. در واقع بعد از تصمیم ترامپ در مورد برجام راه برای سرمایه‌گذاران روشن‌تر شده و فضای ابهام به‌صورت مقطعی کمرنگ شده است. ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۱۴۳‌میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۷۰۳‌میلیون سهم و اوراق مالی طی‌۵۰‌هزار‌و‌۳۰۴ نوبت داد و ستد بود، همچنین ارزش معاملات فرابورس ایران تا رقم ۲۰۴‌میلیون سهم و اوراق مالی افزایش یافت و حجم معاملات به رقم ۳۴۸‌میلیون سهم و اوراق مالی رسید. همیشه یکی از عوامل نابسامانی بازار و افزایش یک‌دفعه‌ای نرخ ارز را عامل بیرونی و سیاسی دانسته‌اند که خروج ترامپ از برجام نیز می‌توانست تأثیر زیادی بر بازار ارز بگذارد اما شاهد چنین اتفاقی نبودیم. این موضوع نشان می‌دهد اگر دولت بخواهد می‌تواند در هر شرایطی بازار را کنترل کند و بر اوضاع مسلط شود. همچنان‌که بعد از تعطیلات عید نوروز شاهد افزایش افسارگسیخته نرخ دلار بودیم که نگرانی‌هایی را به اقتصاد کشور وارد ساخت و دولت بعد از چند هفته دست‌به‌کار شد و با اعمال سیاست‌های ارزی توانست بازار را کنترل کند.

پورابراهیمی: خروج ترامپ تأثیری بر بازار دلار و بورس کشور نگذاشته است
آقای محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح نو» درباره تأثیر خروج آمریکا از برجام بر بازار بورس و دلار گفت: خروج ترامپ از برجام تاثیری بر بازار دلار و بورس کشور نگذاشته است، قرار بود که برجام گشایش‌های اقتصادی برای ایران به ارمغان بیاورد اما این گشایش‌ها تقریباً هیچ بود و محقق نشد، آمریکایی‌ها از روز اول نقض عهد کردند‌ و اجازه ندادند کشورهای دیگر هم این گشایش‌ها را اجرایی کنند.
وی ادامه داد: بعد از برجام اگرچه ما انتظار گشایش‌های اقتصادی در عمیات بانکی،  مراودات اقتصادی و‌... داشتیم که محقق نشد، اما به روش‌های خود برای گشایش اقتصادی عمل کردیم، در واقع با وجود محدودیت‌ها‌ مسیر خود را پیدا کرده و در آن گام نهادیم، به همین دلیل هم خروج ترامپ از برجام بر اقتصاد ایران و بازار دلار و بورس تأثیر چندانی ندارد، ما هیچ خیری از مزیت مهم اقتصادی برجام ندیدیم، آمریکا پیش از این به شکل محتوایی از برجام خارج شده بود، پس خروج ظاهری‌اش از توافق هسته‌ای تأثیر چندانی بر اقتصاد ایران ندارد. رییس کمیسیون اقتصادی تاکید کرد: البته برجام در افزایش فروش نفت تاثیرگذار بود و احتمالاً در این زمینه تا حدودی با مشکل مواجه شویم اما هیچ زیرساخت فعالیت‌های اقتصادی مبتنی بر نظام بانکی و مراودات بین‌المللی و تعهدات در تراز بازرگانی و پرداختی بین کشورها شکل نگرفت و فضای مثبتی در بحث تحریم‌ها ایجاد نشد.
پورابراهیمی درباره جلوگیری از اثرات خروج آمریکا از برجام بر اقتصاد جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به کارشکنی‌های آمریکا ما کار را به گونه‌ای جلو بردیم و اجازه ندادیم با مشکلات روبه‌رو شویم، اما هزینه‌هایی بر ما تحمیل شده است، در واقع ما هزینه‌های اقتصادی خروج آمریکا از برجام را داده‌ایم و اکنون مشکلی پیش نمی‌آید اما باید به این مسیر ادامه داده و در اقتصاد و نظام بانکی هم مسیرهای جدیدی پیدا کنیم. وی همچنین تصریح کرد: خروج آمریکا از برجام نمی‌تواند ایران را متوقف کند و اکنون همین خروج از برجام یک سرمایه برای انسجام ملی در کشور را فراهم کرده، اگر آمریکا به تعهدات خود در برجام عمل می‌کرد شاید اکنون برای ما مشکل ایجاد می‌شد.

وعده جهانگیری برای کنترل بازار ارز پس از خروج آمریکا از برجام

روز گذشته اما مجلس شورای اسلامی میزبان آقای اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری بود تا در جلسه‌ای غیرعلنی برای کنترل بازار ارز به بحث و بررسی بپردازند، در این جلسه اما نماینده دولت وعده داد که خروج آمریکا از برجام تاثیری بر دلار نداشته باشد.
محمدرضا رضایی کوچی، رییس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی روز گذشته بهارستان گفت: در این جلسه اسحاق جهانگیری اعلام کرد ارز برای واردات را تأمین و قیمت آن را کنترل و نیاز مردم را تأمین خواهیم کرد. جهانگیری با تشریح برنامه‌ها تاکید کرد تلاش می‌کنیم خروج آمریکا از برجام تاثیری بر زندگی و معیشت مردم نگذارد.
رضایی کوچی با تاکید بر اینکه نمایندگان از اظهارات رییس کل بانک مرکزی و معاون اول رییس جمهوری در مورد نوسانات بازار ارز قانع نشدند، به مهر گفت: نرخ ارز متلاطم و بیش از ۴۲۰۰تومان است و ارز به‌صورت دلالی خرید و فروش می‌شود. مسوولان دولتی قول دادند نرخ ارز را در بازار باثبات کنند. اگرچه در یک قسمت‌هایی ارز با قیمت ۴۲۰۰تومان عرضه می‌شود اما در بخش‌های دیگر نرخ ارز بسیار متلاطم است.

 

captcha
شماره‌های پیشین