sobhe-no.ir
469
یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
7
ابراز نگرانی مجمع نمایندگان تهران از افزایش سریع جمعیت پایتخت

جاذبه نابودگر

زنگ خطر انفجار جمعیت در پایتخت، سال‌هاست که زده شده اما صدای آن به گوش مسوولان نرسیده است، چراکه در غیر این صورت با افزایش یک میلیونی جمعیت تهران در پنج سال اخیر مواجه نمی‌شدیم. دهه‌هاست که تبلیغات پرزرق‌وبرق کلان شهرها برای کسب سرمایه و توسعه کار غیرمعمولی نیست اما زمانی که این تصور از چشم یک خانواده در شهری کوچک و دورافتاده نقش می‌بندد تنها چیزی که به او نشان داده می‌شود زندگی خوبی‌است که برایشان اتفاق نیفتاده است.

اعمال قانون برای وزیر ذکر نشده

صبح نو

اعمال قانون برای وزیر ذکر نشده

دیروز خبری منتشر شد و حاکی از این موضوع که اضافه بنای غیرمجاز ویلای یکی از وزرا در روستای فشند ساوجبلاغ به دستور دادستانی ساوجبلاغ تخریب شده است. معاون دادستان ساوجبلاغ در این باره گفته است: تخریب بیش از 100 ویلای غیرمجاز به منظور آزادسازی اراضی کشاورزی صورت گرفت و طبق قانون هیچ تبعیضی قائل نمی‌شویم. تلاش استاندار البرز و فرماندار ساوجبلاغ برای جلوگیری از تخریب ویلای غیرمجاز بی‌نتیجه ماند. جالب اینکه صاحب این ویلا، خود یکی از متولیان مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز است.»
به اعتقاد کارشناسان دلایل گسترش ساخت و سازهای غیرقانونی و غیراصولی منفعت‌طلبی برخی مالکان در عدم اخذ پروانه ساختمانی یکی از دلایل رواج این موضوع است. از دیگر دلایل گسترش
ساخت و سازهای غیرمجاز ارجاع این موارد به کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و جریمه‌های ناچیز مالکان ساختمان‌های غیرمجاز است به‌طوری‌که به‌جای برخوردی قاطع همچون تخریب بنای غیرمجاز، مالک می‌داند که نهایت توبیخ وی به خاطر رعایت نکردن قوانین ساخت و ساز، ارجاع به کمیسیون ماده ۱۰۰ و در نهایت اخذ جریمه است. جریمه‌ای که در قبال سود ملک از ساخت و ساز غیراصولی بسیار ناچیز به نظر می‌رسد.
مورد دیگر ساخت و سازهای غیرمجاز مربوط به زمین‌هایی است که سند مالکیت آن دارای اشکال است و امکان اخذ پروانه ساخت ندارند و از این رو مالکان چنین زمین‌هایی اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز می‌کنند. تمامی دستگاه‌های متولی امر ساخت و ساز در استان همچون سازمان نظام‌مهندسی، شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی باید برای مقابله با اقدامات غیرقانونی باهم هماهنگ باشند، اداره کل راه و شهرسازی جهت مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز بحث نظارت عالیه را به شدت مورد توجه قرار داده و ناظرانی در این باره تعیین و به‌صورت مستمر از ساخت و سازها بازدید شود چراکه می‌تواند در بهبود نظارت مهندسین ناظر ساختمانی بسیار مؤثر باشد.
آقای عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور پیش‌تر با تأکید بر اینکه در مبارزه با ساخت و سازهای غیر مجاز جدی هستیم، گفته بود: «هر کجا فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها نسبت به تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز اقدامی نکردند؛ بازرسی‌ها ورود کنند و گزارش آن را بدهند. فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها قاطعانه با ساخت و سازهای غیرمجاز برخورد کنند با پرداخت جریمه به راحتی از کنار این مسائل عبور نکنید بلکه باید این ساخت و سازها تخریب شوند.»
بحث ساخت و سازهای غیرقانونی باید از مهم‌ترین اولویت‌های ناظران و مجریان قانون باشد مردم نگاهشان به آنهاست. اگر قرار باشد مقام‌های مسوول کشور از قدرت نفوذ خود برای اقدام‌های خلاف قانون استفاده کنند مسلماً رعایت قانون برای مردم به‌ویژه کسانی که به دنبال راهی برای انجام تخلف هستند، سخت‌تر می‌شود.
باید همه به قوانینی که دولت و مجلس آن را نوشته و مصوب کرده‌اند و مردم را به رعایت آن الزام می‌کنند، احترام بگذارند. مسوولان نظام از این قائده مستثنی نیستند و رعایت نکردن این موضوع باعث بروز مشکلات بیشتری در کشور خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین