sobhe-no.ir
469
یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
7
ابراز نگرانی مجمع نمایندگان تهران از افزایش سریع جمعیت پایتخت

جاذبه نابودگر

زنگ خطر انفجار جمعیت در پایتخت، سال‌هاست که زده شده اما صدای آن به گوش مسوولان نرسیده است، چراکه در غیر این صورت با افزایش یک میلیونی جمعیت تهران در پنج سال اخیر مواجه نمی‌شدیم. دهه‌هاست که تبلیغات پرزرق‌وبرق کلان شهرها برای کسب سرمایه و توسعه کار غیرمعمولی نیست اما زمانی که این تصور از چشم یک خانواده در شهری کوچک و دورافتاده نقش می‌بندد تنها چیزی که به او نشان داده می‌شود زندگی خوبی‌است که برایشان اتفاق نیفتاده است.

اعمال قانون برای وزیر ذکر نشده

صبح نو

ابراز نگرانی مجمع نمایندگان تهران از افزایش سریع جمعیت پایتخت

جاذبه نابودگر

زنگ خطر انفجار جمعیت در پایتخت، سال‌هاست که زده شده اما صدای آن به گوش مسوولان نرسیده است، چراکه در غیر این صورت با افزایش یک میلیونی جمعیت تهران در پنج سال اخیر مواجه نمی‌شدیم. دهه‌هاست که تبلیغات پرزرق‌وبرق کلان شهرها برای کسب سرمایه و توسعه کار غیرمعمولی نیست اما زمانی که این تصور از چشم یک خانواده در شهری کوچک و دورافتاده نقش می‌بندد تنها چیزی که به او نشان داده می‌شود زندگی خوبی‌است که برایشان اتفاق نیفتاده است.

مهاجرت به شهرها، رها کردن کسب و کار محلی، دور شدن از فرهنگ‌های اصیل و گرایش به شهرنشینی عواملی شده‌اند تا خانواده‌ها هر آنچه را دارند برای زندگی در شهرها حراج کنند و دست به خطری بزنند که نمی‌دانند در انتهای مسیر چه چیز انتظارشان را می‌کشد.
هزینه‌های سرسام‌آور و نبود شغل مناسب با توانایی‌های افراد نهایتاً باعث تسلیم شدن آنها در برابر فشار و مشکلات شهرنشینی می‌شود و آ‌نها را از متن شهر به حاشیه می‌راند. خیلی‌ها در دریای متلاطم شهرها اسیر شده‌اند و چاره‌ای جز تلاش برای زنده ماندن در این طوفان ندارند.

انتقال پایتخت اداری
آقای محمد وحدتی هلان، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تأکید بر اینکه زنگ خطر انفجار جمعیت در پایتخت به صدا درآمده است، می‌گوید: با بحران‌های زیادی مانند آلودگی هوا، ترافیک، کمبود آب، زلزله و مهم‌تر از همه انفجار جمعیت در پایتخت روبه‌رو هستیم که برای کنترل و مدیریت آنها راهی جز انتقال پایتخت اداری وجود ندارد.
او با انتقاد از روند افزایشی جمعیت پایتخت، می‌افزاید: متأسفانه انباشت و تجمیع امکانات، اشتغال و منابع در پایتخت باعث شده روزانه میلیون‌ها نفر از شهرهای مجاور برای اشتغال وارد این کلانشهر شوند.
او با انتقاد از نبود برنامه مناسب برای کنترل و مدیریت جمعیت پایتخت، تصریح می‌کند: براساس آمارها از سال 95 تا 90 نزدیک به یک میلیون و 250 هزار نفر به جمعیت تهران افزوده شده این در حالی است که طی این سال‌ها، سیاست‌ها برای کنترل جمعیت آن بیشتر شعاری و احساسی بوده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه می‌دهد: موضوع انتقال کارمندان از تهران در برهه‌ای از زمان اجرایی اما بعد از گذشت مدتی لغو شد؛ هر چند سال‌هاست موضوع زلزله تهران مطرح می‌شود اما متأسفانه نه تنها با کاهش روند جمعیت از این کلانشهر روبه‌رو نیستیم بلکه با هجوم جمعیت و به تبع آن بحرانی شدن وضعیت هوا، ترافیک و تأمین آب شرب نیز مواجه هستیم.

سیاست جمعیتی
او انتقال پایتخت اداری را مهمترین راهکار نجات تهران از انفجار جمعیت می‌داند و تصریح می‌کند: وزارت کشور برای ایجاد تعادل در جمعیت باید تمهیدات لازم را اتخاذ کند، در این رابطه نیاز است با ساخت شهرک‌های جدید در اطراف تهران بخشی از جمعیت را به سمت آن سوق داد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، می‌گوید: وزارت کشور باید برنامه مناسبی را برای معکوس کردن مهاجرت‌ها داشته باشد و از سویی دولت با ایجاد و بهبود اشتغال در روستاها و شهرستان‌های کمتربرخوردار، زمینه پیشگیری از مهاجرت‌ها را فراهم کند.

افزایش مراکز تجاری
آقای حسن خلیل‌آبادی، رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش با اشاره موضوع افزایش جمعیت در شهر تهران و دلایل آن در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، می‌گوید: یکی از دلایل ازدحام جمعیت در تهران این است که همه مراکز تصمیم‌گیری اعم از تصمیم‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در تهران است.
او با بیان اینکه گردش مالی در شهر تهران زیاد است، می‌افزاید: زیاد بودن مراکز تجاری و اقتصادی و همچنین گردشگری در شهر تهران باعث شده که سیل مهاجرت به تهران افزایش یابد اگرچه مهاجرت و نقل مکان به این شهر دلایل مختلف دیگری مانند دعواهای قومیتی، خشکسالی، بسته شدن کارگاهای کوچک در شهرستان‌ها هم دارد. احتمالاً نرخ زاد و ولد هم در تهران به نسبت گذشته افزایش داشته است.

فقدان امکانات در شهرها
آقای خلیل آبادی می‌افزاید: تهران ابر شهری است که نسبت به شهرهای دیگر جاذبه‌های بیشتری دارد اما آنچه که باعث می‌شود افراد به این شهر مهاجرت کنند فقدان امکانات حداقلی در شهرهای کوچک و روستاهاست. در حال حاضر کمبود آب در بسیاری از روستاها و شهرها و همچنین نبود مراکز اقتصادی و تجاری و کارخانه‌های تولیدی باعث شده که با افزایش جمعیت در تهران مواجه باشیم. بیشتر افراد برای کسب درآمد و گذراندن امرار معاش به اجبار به تهران می‌آید و گاهاً در شرایط بدی هم زندگی می‌کند.
رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش با اشاره به اینکه امکان انتقال پایتخت وجود ندارد، می‌گوید: پایتخت تصمیم‌گیری در کشور باید یک شهر باشد چراکه نمی‌توان مرکز تصمیم‌گیری کشور را به چند شهر انتقال داد. باید در کشور ثروت و قدرت در سایر استان‌ها هم توزیع شود تا کمی از مهاجرت به تهران کاسته شود. باید به دنبال تمرکززدایی از شهر تهران باشیم.
او ادامه می‌دهد: اگر مردم حداقل امکانات را در شهر و روستاهای خود داشته باشند هیچ‌گاه محل زندگی خود را ترک نمی‌کنند. بر این عقیده‌ایم که طی سال‌های گذشته مهاجرت معکوس از تهران به دیگر شهرها و روستاها هم داشته‌ایم. تهران آلودگی‌های فزاینده دارد و شرایط زیستی هم اکنون سخت شده است.

ناپایداری بافت‌های مسکونی
آقای خلیل آبادی به موضوع زلزله در تهران و بحران بعد از آن اشاره می‌کند و می‌گوید: بیشتر بافت‌های مسکونی شهر تهران ناپایدار است به همین منظور امکانات امدادی هم به تبع این امر در تهران کاهش می‌یابد. تراکم جمعیت در شهر تهران به خصوص مناطق جنوبی زیاد است، در برخی از مناطق شهر تهران به اندازه یک شهر سکنه است که همین موضوع اثرات تخریبی زیادی دارد که باید برای آن تدبیری اندیشیده شود.
هوای تهران نفس‌گیر شده، تورم و گرانی بار بر دوش خانواده‌ها را سنگین‌تر کرده به همین دلیل تنها راه خروج از این بحران و پاره‌ای از معضلات اجتماعی کاهش جمعیت است. بی‌تردید با کنترل و اعمال نظارت بر جریان مهاجرت‌ها، می‌توان بر آلودگی هوا، تورم روزافزون و دیگر مشکلات زندگی شهری تا حد زیادی غلبه کرده و سطح آنها را کاهش داد.

 

captcha
شماره‌های پیشین