469
یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
4

خبر

با انتخاب ماهاتیر محمد ، عربستان در مالزی هم شکست خورد

«نه» بزرگ کشورهای اسلامی به آل سعود

عربستان سعودی که با حمایت از سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در تلاش است بر روند جریان های سیاسی منطقه و جهان اسلام دست برتری داشته باشد به همین منظور برای روی کار آوردن جریانات نزدیک به خود در انتخابات های اخیر کشورهای اسلامی تلاش ها و تحرکات زیادی از طریق پرداخت رشوه و حمایت های مالی انجام داد اما با روشن شدن نتایج انتخابات در این کشورها همانند لبنان، مالزی شاهد پاسخ «نه» مردمی به سیاست های غربی - عبری آل سعود هستیم.

صبح نو

خبر

عطوان، نویسنده برجسته عرب عنوان کرد:
چرایی ترس اسرائیل از ژنرال سلیمانی
«عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه رأی‌الیوم در مطلبی با موضوع حمله موشکی به پایگاه‌های ارتش رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی نوشت: تحولات اخیر منطقه به معنی پایان مرحله جنگ‌های نیابتی و آغاز مرحله رویارویی مستقیم پس از شکست هم‌پیمانان کشورهای حامی تروریست در منطقه است.
عطوان در ادامه افزود: ارتش رژیم صهیونیستی بیش از صد‌بار مواضع ارتش سوریه را با جنگنده‌های خود مورد هدف قرار داد، بنابراین تجاوز اخیر جنگنده‌های صهیونیستی به خاک سوریه موضوع جدیدی نیست. اتفاق جدید در روزهای اخیر موضوع هدف قرار دادن پایگاه‌های اسرائیلی با موشک‌هایی در جولان اشغالی و ناتوانی سامانه گنبد آهنین در رهگیری موشک‌های مذکور است.
این تحلیلگر برجسته جهان عرب با بیان اینکه وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به رهگیری تنها برخی از موشک‌های شلیک‌شده به پایگاه اسرائیلی اذعان کرد، یادآور شد: اگر گنبد آهنین اسرائیل در رهگیری موشک‌های نه‌چندان پیشرفته ناکام بود، وضعیت این گنبد در صورت شلیک هزاران موشک پیشرفته همزمان و از چند پایگاه، به چه شکل خواهد بود؟ اسرائیل وقتی در برابر 20‌موشک در جولان شکست می‌خورد در برابر 100‌موشک ایرانی چه خواهد کرد؟ آیا ترس لیبرمن در سوریه محقق می‌شود؟
 سردبیر روزنامه رأی‌الیوم در ادامه به اظهارات دروغین وزیر جنگ رژیم اشغالگر قدس مبنی بر از بین بردن ساختار زیر بنایی نظامی ایران در سوریه اشاره و عنوان کرد: لیبرمن در ادامه سخنان دروغین خود مدعی شده است که جنگنده‌های اسرائیلی ساختار زیربنایی نظامی ایران در سوریه را به‌طور کامل منهدم کرده است. این موضوع را می‌توان از دو جهت تکذیب کرد؛ یکی اینکه این نصف این موشک‌ها که تعدادشان ۸۰‌موشک بوده، براساس بیانیه وزارت دفاع روسیه رهگیری شدند. دوم اینکه رژیم اشغالگر قدس در سال‌های اخیر بیش از صدبار ساختارهای زیربنایی سوریه و حزب‌الله را هدف قرار داد، اما نتوانست زیر ساخت‌های سوریه وحزب‌الله را از بین ببرد، بلکه برعکس ادعای صهیونیست‌ها این ساختارها مستحکم‌تر شدند.
عطوان در قسمت دیگری از یادداشت خود به احتمال آغاز رویارویی مستقیم بین ایران و رژیم صهیونیستی پرداخت و نوشت‌: درشرایطی که برخی از کشورهای عربی در حال عادی‌سازی روابط خود با رژیم اشغالگر قدس‌اند؛ حملات موشکی اخیر احتمال آغاز جنگ گسترده میان ایران واسرائیل را محتمل‌تر کرده است. البته موضوعی که سطوح امنیتی و سیاسی اسرائیل را نگران می‌کند، تبدیل شدن سوریه به خط مقابله با اسرائیل است و این‌بار دو دولت قوی منطقه خاورمیانه برای نخستین‌بار به شکل مستقیم با یکدیگر وارد جنگ می‌شوند.
 عطوان با اشاره به حمله صهیونیست‌ها به T4و شهادت تعدادی ایرانی، یادآور شد: این اتفاق در شرایطی شکل می‌گیرد که کشورهای عربی از رویارویی با اسرائیل عقب‌نشینی کرده و تسلیم خواسته‌های صهیونیست‌ها وآمریکایی‌ها شدند و به‌دنبال قرارداد صلح‌اند.
نگرانی اسرائیل از این است که ژنرال سلیمانی، فرمانده سپاه قدس بتواند در مرزهای فلسطین اشغالی یا جنوب لبنان مقرهای نزدیکی برای حمله به اسرائیل شکل دهد.
البته سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله در سخنرانی اخیر خود به مراحل جدیدی از مواجهات سیاسی اسرائیل و آمریکا و برخی متحدان عربی در منطقه اشاره داشت که رسیدن به سرنوشت نهایی دور نیست. امیدوارم‌ در روزهای پیش رو شاهد اینچنین تحلیلی باشیم.

انتخابات عراق در آرامش و امنيت برگزار شد
انتخابات پارلمانی عراق از صبح دیروز در سراسر این کشور آغاز و روند أخذ رأی تقریباً در عموم استان‌ها در آرامش برگزار شد.
انتخابات پارلمانی 2018، چهارمین انتخابات پارلمانی عراق پس از سقوط رژیم بعث در سال‌2003 و دومین انتخابات پس از خروج نیروهای آمریکایی در سال‌2011 و نخستین انتخابات پارلمانی عراق بعد از نابودی داعش در سال‌2017 است.
مرحله نخست این انتخابات، پنجشنبه و جمعه پیش برای اتباع عراقی در سایر کشورها و نیز نیروهای امنیتی، کارمندان وزارتخانه‌های کشور و دفاع و کمیساریای عالی انتخابات، در سراسر عراق برگزار شد تا روز شنبه، کلیه نیروهای امنیت و کارمندان بخش‌های مذکور روی برگزاری انتخابات شفاف متمرکز شوند. به گزارش کمیساریای عالی انتخابات، نزدیک به
یک میلیون نفر از اتباع عراقی در‌21 کشور خارجی رأی خود را طی دو روز پیش به صندوق انداختند.
حدود 5/24میلیون عراقی از 18‌استان این کشور آراء خود را برای انتخاب اعضای پارلمان جدید، به صندوق رأی می‌اندازند. 5/3میلیون نفر از این تعداد، رأی اولی هستند و در استان بغداد که 71‌کرسی در پارلمان عراق دارد، پنج‌میلیون‌و‌300‌هزار نفر مجاز به شرکت‌ در انتخابات‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین