469
یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
1
رهبر انقلاب:

در فلسفه، سرعت حرکت علمی افزایش یابد

اسماعیل هنیه: فلسطینیان روز نکبت را به نکبتی برای اسرائیل تبدیل می‌کنند

14می؛ روز خروش مقاومت

درحالی فردا 24 اردیبشهت‌ماه با هفتادمین سال اشغالگری سرزمین فلسطین مصادف است که شاهد تظاهرات سراسری و گسترده مردم مظلوم فلسطین برای بازگشت به سرزمین خود هستیم.

بانوان فوتسالیست ایرانی برای دومین‌بار مقتدرانه قهرمان آسیا شدند

#دختران_انقلاب

آمریکا و اعمال فرا سرزمینی قوانین

دکتر علاسوند در نشست «مادری، اشتغال و سیاست اجتماعی در ایران»:

حاکمیت اسلامی هزینه مادری را جبران کند

هفته گذشته، مرکز تحقیقات زن و خانواده، میزبان نشست «مادری، اشتغال و سیاست اجتماعی در ایران» بود. در این نشست دکتر راحله کاردوانی، عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده به ارائه رساله خود با موضوع بررسی سیاست‌گذاری‌های اشتغال زنان و تأثیر آن بر نهاد مادری پرداخت و دکتر فریبا علاسوند، عضو دیگر هیأت علمی این مرکز و دکتر عباس نرگسیان، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران به نقد و بررسی آن پرداختند. در این نوشته، گزارشی از سخنان کاردوانی و علاسوند ارائه می‌کنیم.

کارگردان‌ مستند «گیلن‌باره» در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

«کاغذپاره‌ها»،جای‌وحدت‌ملی‌ را نمی‌گیرند!

مستند «گیلن باره» که مستندی تحلیلی با موضوع تبعات اقتصادی فتنه سال 88 است، به کارگردانی و تهیه کنندگی آقای داوود مرادیان ساخته شده است.

خبر

«صبح‌نو» از روند پرونده حقوق‌های نامتعارف پس از دو سال گزارش می‌دهد

اقامت امن نجومی‌بگیرها پشت دیوار بی‌خبری

براساس آن چیزی که رییس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران گفته در پرونده حقوق‌های نجومی تا به حال ۳۲ فقره پرونده با صدورکیفرخواست به محاکم ارسال شده که از این تعداد تاکنون ۱۵ فقره پرونده منجر به صدور رأی شده است، براساس اعلام دیوان محاسبات کشور بین دریافت‌کننده حقوق‌های غیرمتعارف و مدیری که حقوق نجومی پرداخت کرده تفکیک صورت گرفته است و در واقع تصمیم‌گیرنده برای پرداخت حقوق غیرمتعارف تخلف کرده است.

گروه جوانی که برای تأمین ساخت مدرسه در ایرانشهر موسیقی می‌نوازند

ساختن مدرسه روی نت‌های مهربانی

هر روز زیر پل کریمخان، بین خیابان‌های ایرانشهر و ماهشهر، یک جوان بساطش را پهن کرده است. آویزهای دست‌ساز و دستبندها از وسایلی هستند که او به فروش می‌رساند. در بعضی از روزها هم مراسم نواختن موسیقی در کنار خیابان هم انجام می‌شود. فرهنگستان کوچولو نام گروهی است که با هدف فرهنگ‌سازی کودکان و ساخت مدرسه در خیابان فعالیت می‌کنند. همه هزینه‌هایی که گروه «فرهنگستان کوچولو» از موسیقی به دست می‌آورند، خرج ساخت مدرسه‌ای در دهکده کوچکی در شهر ایرانشهر، شهرستان فنوج، روستای گوج کوه سیستان و بلوچستان می‌شود.

«صبح‌نو» لغو برنامه‌های پاموک در ایران را بررسی کرد

فرصتی که از دست رفت

در روزهای ابتدایی نمایشگاه کتاب خبری اعلام شد که تقریباً مثل بمب عمل کرد؛ «اورهان پاموک» برنده جایزه نوبل ادبیات به ایران می‌آید. تقریباً در سال‌های اخیر در حوزه ادبیات شخصیت جهانی به ایران نیامده بود و حال حضور پاموک در ایران فرصت خوبی بود تا مستقیم با نگاه نویسنده کشور همسایه خود آشنا شویم هر چند کتاب‌هایش عموماً در ایران ترجمه شده است. اورهان پاموک، نویسنده و رمان‌نویس اهل کشور ترکیه و برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۰۶ است. او نخستین ترک‌تباری است که این جایزه را دریافت کرده‌است. از او تاکنون 17 اثر منتشر شده است.

سرمقاله

... و شد ایامی «چند»

صبح نو

سرمقاله

... و شد ایامی «چند»

«چند» در زبان فارسی عددی دال بر ابهام، نامعین و نامعلوم بودن است و بدین اعتبار، این جمله رییس‌جمهوری ایران در برابر مواضع مداخله‌جویانه دونالد ترامپ -که ما چند هفته مذاکره و صبر می‌کنیم- معنایی ابهام‌آمیز، گنگ و بی‌انتها دارد. اما همان ادبیات‌فارسی روشن کرده که «چند» نمی‌تواند کمتر از سه و بیشتر از 9 باشد که در اینجا می‌شود فاصله زمانی‌ای کمتر از سه هفته یا دو ماه. این‌که چرا دولت ما نمی‌تواند در برابر اقدام مشخص، روشن و واضح طرف آمریکایی -که از گذشته‌ها آن را کشور اصلی بدخواه می‌دانست- اقدامی متقابل، ولو در حد تعیین زمان انجام دهد، درد بزرگی است که بهتر است به آن کمتر فکر کنیم. ولی آنچه اکنون تعیین‌کننده است، مطالبه محدودیت زمانی موجود و به سرانجام رساندن توافق برجام است تا علاوه‌بر خسارت‌بار بودن آن، حیثیت ملی را نیز خدشه‌دار نکند. تاکنون رییس‌جمهوری با برخی روسای کشورهای تروئیکا تلفنی مذاکره کرده و پیش از این در سطح وزیر و معاون وزارت خارجه گفت‌وگوهایی صورت گرفته که احتمالاً نتیجه آن را ماندن اروپا در برجام معرفی کرده‌اند. لیکن اروپایی که مدعی تقلیل توان دفاعی ایران، کوتاه آمدنش از مقاومت و اعمال توقف ممنوعیت ابدی توسعه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیزش است، با چنین اروپایی کار سختی در پیش است که ان‌شاءالله دولت، از پس آن برآید و منافع کشور را به نحو شایسته تأمین کند.

captcha
شماره‌های پیشین