468
شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
6
هشدار درباره حضور دوباره مزاحمین در شهر

سفید بالک‌ها به تهران بازمی‌گردند

حاشیه‌های انتخاب شهردار همچنان ادامه دارد

شهر و شوراها، گود سیاسی‌کاری اصلاح‌طلبان

پنجمین شورای شهر تهران فردا رأی خود برای دومین شهردار تهران در کمتر از یک‌سال گذشته را اعلام می‌کند، اما آش مدیریت شهری به قدری شور شده که حالا رییس نخستین شورای شهر تهران که منحل شد، درباره فعالیت شورای فعلی پایتخت می‌گوید: آقایان شعری سرودند که در آن مانده‌اند. منظورم همان است که می‌گویند ما پیمان بسته‌ایم که کسی از شورا نرود؟!

صبح نو

حاشیه‌های انتخاب شهردار همچنان ادامه دارد

شهر و شوراها، گود سیاسی‌کاری اصلاح‌طلبان

پنجمین شورای شهر تهران فردا رأی خود برای دومین شهردار تهران در کمتر از یک‌سال گذشته را اعلام می‌کند، اما آش مدیریت شهری به قدری شور شده که حالا رییس نخستین شورای شهر تهران که منحل شد، درباره فعالیت شورای فعلی پایتخت می‌گوید: آقایان شعری سرودند که در آن مانده‌اند. منظورم همان است که می‌گویند ما پیمان بسته‌ایم که کسی از شورا نرود؟!

شورای شهر تهران، فردا یکشنبه 23‌اردیبهشت قرار است شهردار تهران را از میان دو گزینه نهایی -که هفته گذشته انتخاب شدند- برگزیند. انتخابی که نتیجه درست و غلط بودن آن در آینده مشخص خواهد شد، کما اینکه نخستین انتخاب شورای پنجم برای سمت شهرداری تهران تنها حدود 6‌ماه دوام آورد و به‌دلیل بیماری از بهشت رفت.  اما سخنان آقای محمدعطریانفر، رییس نخستین شورای شهر تهران در گفت‌و‌گو با ایلنا خواندنی است. این در حالی است که آقای محمدتوسلی در جایگاه نخستین شهردار پس از انقلاب تهران نیز حرف‌های جالبی را مطرح کرده است. نظرات این دو چهره سیاسی در حالی مطرح می‌شود که انتقادات به فعالیت شورای شهر تهران در هفته‌های اخیر از سوی چهره‌ها و نظریه‌پردازان اصلاح‌طلب اوج گرفته است. از سوی دیگر شهروندان بحث‌ها و کشمکش‌های سیاسی را آفتی در اداره شهر می‌دانند که تأثیر آن اتفاقاتی چون تعطیلی خط هفت متروی تهران در دوره فعلی مدیریت شهری و نیز عملکرد غیرقابل مشاهده در پایتخت است.
عطریانفر که حدود 20‌سال قبل بر صندلی ریاست نخستین پارلمان پایتخت تکیه زده بود، در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به سابقه شکل‌گیری شوراها در قالب طنز و آن هم در زمان دولت اصلاحات، خواستار اصلاح شرایط شده است. وی همچنین با اشاره به اینکه هاشمی رفسنجانی معتقد بود که نباید شوراها بر پا شود چرا که ظرفیت در دولت و جامعه برای تشکیل شوراها فراهم نیست، گفته است: از خطاهای بزرگ دولت اصلاحات در زمینه تشکیل شوراها این بود که از تأسیس نهاد مدنی با هویت اجتماعی فقط تلقی سیاسی داشت و این تلقی این بود که چون دیگران کانون‌های مقاومت تشکیل داده‌اند ما هم می‌خواهیم کانون‌های مقاومت سیاسی را در شورای شهر بر پا کنیم. از این نگاه اداره شهر ممکن نخواهد شد و البته نگاه سیاسی که عطریانفر به آن اشاره کرده همچنان در اداره شهر برقرار است، چه آنکه پیش از این هم آقای غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی و شهردار اسبق تهران درباره شیوه اداره تهران از شهریور سال گذشته به بعد گفته بود: این افتخار نیست که مجموعه شهرداری که باید به مردم خدمت کند، توسط اعضای شورای شهر تهران بین زمین و هوا معلق بماند یا احیاناً فردی انتخاب شود که توانایی شخصی لازم را برای مدیریت شهر و قدرت هماهنگی با دولت،‌ قوه قضاییه و دستگاه‌های مختلف نظام برای حل مشکلات شهر نداشته باشد.

حضور نیروهای نیابتی در شورای شهر
عطریانفر در گفت‌وگوی خود با ایلنا به نکات مهم دیگری هم اشاره کرده که نشان‌دهنده شیوه اداره شهر از سوی اصلاح‌طلبان است. به باور وی وقتی یک گروه سیاسی آمده و شورایی را تشکیل می‌دهد و نیروهای نیابتی در شورا مستقر می‌شوند و می‌خواهند برای ما تصمیم بگیرند که از وجاهت کافی برخوردار نیستند ما هم باید با گردن‌کلفتی و اقتدار ایستاده و آدمی را که به درد مدیریت شهری می‌خورد را برای شهرداری انتخاب کنیم که به نیروهای سیاسی حکم کند که همین فرد باید شهر را اداره کند و الا تبدیل به بازی لگوی بچگانه می‌شود. عطریانفر در ادامه این را هم گفته که: «بعضی از بازی‌ها در شورا شبیه لگو‌بازی بچه‌هاست. من هیچ دفاعی از محسن هاشمی نمی‌کنم و گزینه اول من برای شهرداری تهران نبود و اما آقایان شعری سرودند که در آن مانده‌اند. منظورم همان است که می‌گویند ما پیمان بسته‌ایم که کسی از شورا نرود!» وی در ادامه با موضوع دشوار انتخاب شهردار برای شورای شهر اشاره کرده و پیشنهادی جدید ارائه کرده است. عطریانفر خاطرنشان کرده که اصلاح‌طلبان باید برای برون رفت از آسیب فعلی هیچ راهی ندارند جز اینکه باز هم دست به دامن رییس دولت اصلاحات شوند. این در حالی است که اعضای فعلی شورای شهر تهران نیز که بعد از حدود یک‌سال از انتخاب هنوز نتوانسته‌اند شهرداری را برای تهران برگزینند، نتیجه فهرستی هستند که توسط رییس دولت اصلاحات به تایید رسید.

وقتی که از شهر تلف می‌شود
محمد توسلی، نخستین شهردار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که دبیر کل حزب منحله آزادی است هم درباره شورای فعلی شهر تهران و انتخاب شهردار برای پایتخت گفته است: همه افراد شایسته به شورا راه نیافتند، با این حال اما باز هم مردم شرکت کردند و با بالاترین میزان مشارکت رأی دادند. وی بعد از حدود یک‌سال از آغاز به کار پنجمین دوره شورای شهر تهران و فعالیت محمدعلی نجفی به‌عنوان شهردار تهران در مدت 6‌ماه، گفته است: در انتخاب شهردار تهران احزاب سیاسی اشتباه بزرگی انجام دادند، هنوز احزاب سیاسی نگاه قدرت‌محور دارند همه دنبال قدرت هستند، تا نیروهای خود را بیشتر وارد شهرداری کنند. در شرایط فعلی هم که شورای شهر تهران فردا رأی نهایی خود برای دومین شهردار تهران در کمتر از یک‌سال گذشته را از گلدان‌های اخذ رأی بیرون خواهد آورد گویا همچنان باید شاهد اتلاف وقت و هزینه شهروندان بود، چه آنکه توسلی درباره انتخاب شهردار جدید برای تهران گفته است: متخصص‌ها از گزینه‌های شهرداری حذف شده و دو نفر مانده‌اند. یکی سابقه وزارت کشور دارد یعنی همه‌چیز را روتین اداره می‌کند؛ یکی هم کارمند سابق شهرداری است یعنی ادامه وضع موجود و احتمال تغییر کمتر است. احتمالاً آقای افشانی هم مدیریت اتوبوسی داشته باشند و همه مدیران را تغییر داده و فقط وقت تلف می‌شود. در چنین شرایطی به روشنی مشخص است که شهر عرصه تاخت‌وتاز نگاه‌ها و سلیقه‌های سیاسی اصلاح‌طلبان شده و همچنان باید منتظر بود تا دید سلامت شهردار منتخب پنجمین شورای شهر تهران در میان سیاسی‌کاری‌ها تهدید می‌شود یا نه؟

 

captcha
شماره‌های پیشین