468
شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
5
حمله به یگان 9900‌ سرویس جاسوسی اسرائیل در سری‌ترین نقطه

پاسخ مقاومت به جولان اسرائیل

مقاومت در روز چهارشنبه در یک حمله واکنش‌گرا به صهیونیست‌ها پاسخی «کوتاه اما مشخص» به بیش از 40‌نقض حریم و حملات تل‌آویو داد. این حمله توسط ارتش سوریه و اتاق عملیات مقاومت طرح‌ریزی شد و ظرف مدت کوتاهی اهداف گوناگونی از صهیونیست‌ها را هدف قرار داد.

24 میلیون رأی‌دهنده عراقی امروز پای صندوق می‌روند

پیروزی دوباره تکرار می‌شود

صبح نو

24 میلیون رأی‌دهنده عراقی امروز پای صندوق می‌روند

پیروزی دوباره تکرار می‌شود

چهارمین دور انتخابات پارلمانی عراق درحالی امروز 22‌اردیبهشت‌ماه با حضور۲۴‌میلیون رأی‌دهنده واجد شرایط برگزار می‌شود که روز گذشته مرحله نخست آن برای اتباع این کشور در خارج از مرزها و همچنین نیروهای امنیتی این کشور برگزار شد و امروز شنبه مردم عراق ۳۲۸‌نماینده را از ۱۸‌استان کشور راهی بغداد خواهند کرد. این نخستین انتخابات عراق پس از شکست گروه تروریستی تکفیری داعش است که از سال‌2014، مناطق زیادی از عراق را اشغال کرده بود و اکنون نیز هسته‌های خاموش آن در برخی از مناطق صحرایی این کشور و نقاط مرزی مشترک با سوریه، پنهان است و تهدید کرده است که رای‌دهندگان و نامزدهای انتخاباتی را هدف قرار خواهد داد. از این‌رو 943‌هزار نیروی امنیتی دیروز جمعه در داخل عراق آراء خود را به صندوق انداختند تا در روز انتخابات که امروز شنبه ‌22‌اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود، آماده باشند و صرفاً به کار تأمین امنیت بپردازند.
حضور 943‌هزار نیروی امنیتی برای ایجاد ثبات
کشور عراق صرف نظر از همه مسائل و چالش‌های پیش رو، این‌روزها با شور و حرارت خاصی، خود را برای انتخابات گسترده پارلمانی آماده کرده است. این انتخابات برای مردم و سیاستمداران عراقی از اهمیت به‌سزایی برخوردار است و دولت فعلی عراق با رهبری «حیدر العبادی» تمرکز ویژه‌ای روی انتخابات کرده است. حساسیت‌های حاکم بر فضای سیاسی عراق را می‌توان در شهرها و روستاهای این کشور که در رسانه‌های این کشور انعکاس‌یافته به خوبی مشاهده کرد.
از طرفی دیگر شرایط گذار این کشور از مرحله بی‌ثباتی به مرحله ثبات درصد قابل‌توجهی از مردم عراق را به کمیت و کیفیت انتخابات و نتایج آن در آینده‌ای نزدیک به خود مشغول کرده است. آرایش سیاسی گروه‌ها و احزاب سیاسی در عراق با محوریت گروه‌ها تا حدود زیادی مسیر انتخابی جریانات و گروه‌های سیاسی را روشن ساخته است. جریان النصر، الفتح، السائرون و احنه، جریان وابسته و تأثیرگذاری هستند که به حیدر العبادی نخست‌وزیر فعلی، گروه الحشد، جریان وابسته به مقتدا صدر و جریان حکیم وابسته‌اند که تأثیر سرنوشت‌سازی در انتخابات عراق خواهند داشت.
تلاش رسانه‌های معارض برای کم‌رنگ کردن انتخابات در اقلیم
انتخابات عراق صرف‌نظر از اهمیتی که در داخل این کشور دارد، اهمیتی مضاعف برای همسایگان خود همچون جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، عربستان سعودی، قطر، امارات و حتی کشورهای غربی مانند آمریکا دارد و با نگاه خاصی انتخابات این کشور را دنبال می‌کنند.
از طرفی دیگر کردهای منطقه اقلیم عراق نیز با برگزاری رفراندوم و عقب‌نشینی از آن که سال گذشته داشتند موجب شده است تا رسانه‌های معاند با سیاست‌های این کشور، از همراه نبودن آن‌ها در این دور از انتخابات سخن بگویند. البته سفر
حیدر العبادی به منطقه اقلیم نشان‌دهنده مسیری جدید در به وحدت رسیدن بیشتر مردم این کشور را نشان داد و تاکید کرد که فرقه‌ای کردن انتخابات و به‌هم ریختن تب انتخابات نمی‌تواند در سرنوشت مردم این کشور تاثیر منفی داشته باشد.  در 40‌سال اخیر عراق همیشه درگیر جنگ بود و حالا با تشکیل حشدالشعبی (بسیج مردمی) و از بین رفتن داعش، بغداد می‌رود که ثبات پسا جنگ و ساختن کشوری نوین را شاهد باشد.
 همراهی مردم با سیاست‌های مقاومت
در این بین نباید به نقش مرجعیت در عراق بی‌توجه بود. امنیت حاضر و یکپارچگی کشور در عراق بر اساس فتوای حضرت آیت‌الله سیستانی به‌وجود آمد و قطعاً رویکردهای دینی و مذهبی کاندیداها و نیز نزدیکی شعارهای احزاب به خواست مرجعیت می‌تواند در جلب آرای عمومی مؤثر باشد که بیشتر مردم پیرو چنین رویکردهایی هستند. جایگاه ممتاز مرجعیت در مسیر نوپای سیاسی عراق تأثیر‌گذار بوده است به‌ویژه که در خطبه‌های نماز جمعه عراق شفاف‌سازی برای حضور در صحنه و کیفیت انتخاب و گروه‌های مورد تأیید از سوی علمای برجسته‌ای همچون حضرت «آیت‌الله سیستانی» اعلام شده است که همراهی بیشتر مردم را به سوی خود معطوف ساخته است.
به همین دلیل در‌می‌یابیم، مردم عراق به کسانی رأی خواهند داد که در بحران داعش با آن‌ها همراه بودند و برای حفظ سرزمین و اعتقاداتشان شهید دادند .فداکاری نیروهای مقاومت و حشدالشعبی که از بدنه مردمی تشکیل شده قدرت بالایی برای اثر بخشی در انتخابات عراق ایجاد می‌کند که می‌توان به لیست فتح که سرآمد این نیروها در انتخابات پارلمانی است، اشاره داشت.
حال باید دید محور مقاومت عراق، نتیجه پیروزمندانه‌ای که در لبنان برای حزب‌الله و متحدانش در انتخابات پارلمانی این کشور درهفته گذشته رقم خورد و حزب‌الله را برگزیدند آیا با ادامه آن در عراق شاهد تکمیل شدن این حلقه سیاسی برای عراق هم خواهیم شد؟ و موضوعی که تاکنون شاهد همراهی مردم در سنگر نظامی و دفاعی مقاومت بودیم؛ امروز هم پیروزی دیگری در سنگر سیاسی برای محور مقاومت عراق رقم خواهد زد؟
ایجاد بستری آرام در انتخابات عراق
گفته می‌شود، به‌دلیل تهدیدهای امنیتی متعدد علیه این انتخابات، دولت، تدابیری را برای برگزاری آن در بستری آرام اندیشیده است. هیات گذرگاه‌های مرزی عراق از نیمه‌شب دیروز جمعه، کلیه فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های مرزی این کشور را به مدت 24‌ساعت بسته اعلام کرد. همچنین عنوان شده است برای آرامش و ثبات بیشتر انتخابات، قانون منع رفت‌وآمد در پایتخت این کشور برقرار است.
یک‌میلیون‌و200هزار نفر از اتباع عراقی در 21 کشور اردن، ایران و ترکیه، امارات، لبنان، مصر، دانمارک، هلند، بریتانیا، آلمان، کانادا، سوئد، استرالیا، نروژ، لهستان، فنلاند، بلژیک، آمریکا، نیوزلند، سوریه و فرانسه آراء خود را به صندوق انداختند.
24‌میلیون رأی‌دهنده واجد شرایط در انتخابات پارلمانی عراق حائز رأی دادن‌اند که ۳۲۸‌نماینده را از ۱۸استان کشور راهی بغداد خواهند کرد.

captcha
شماره‌های پیشین