468
شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
10
هر ساعت ۵۰ نفر به زندان می‌روند

مجازات‌های جایگزین راه کاهش ورودی به زندان

خیانتی که برخی کشورهای عربی در حق فلسطینی‌ها می‌کنند

پا به رکاب شدن بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی

به رسمیت نشناختن ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس در میادین ورزشی و عدم رویارویی با آن‌ها در مسابقات مهم منطقه‌ای و جهانی، یک تاکتیک ارزشی در سطح بین‌الملل است که از روزهای آغازین انقلاب شکوهمند ایران اسلامی آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

صبح نو

خیانتی که برخی کشورهای عربی در حق فلسطینی‌ها می‌کنند

پا به رکاب شدن بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی

به رسمیت نشناختن ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس در میادین ورزشی و عدم رویارویی با آن‌ها در مسابقات مهم منطقه‌ای و جهانی، یک تاکتیک ارزشی در سطح بین‌الملل است که از روزهای آغازین انقلاب شکوهمند ایران اسلامی آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

ورزشکاران ایرانی به‌عنوان سردمداران این حرکت و برای دفاع از مردم بی‌دفاع فلسطین و ستمدیدگان این کشور، در بسیاری از میادین خصوصاً رقابت‌های جهانی و حتی المپیک از مدال‌های رنگارنگ و عنوان بسیار ارزشمند گذشتند تا ندای حق‌طلبی و دفاع از مظلومان جهان را در این میادین مهم علناً به اثبات برسانند. در این سال‌ها، نفراتی همچون آرش اسماعیلی، امیررضا خادم و... که مدال ارزشمند المپیک را فدای این آرمان ارزش دینی و انقلابی کردند و سپس ورزشکارانی مانند علیرضا کریمی، کشتی‌گیر جوان و مدعی کشورمان که علاوه‌بر از دست دادن مدال طلای جهانی، تلخی محرومیت را به جان خرید، تا این راه مقدس را تداوم داشته باشد؛ حرکت‌هایی که بازتاب‌های بسیاری را در رسانه‌های گوناگون جهانی به همراه داشته و دارد. خوشبختانه در این بین حمایت برخی از چهره‌های ورزشی کشورهای آسیایی، عربی و حتی اروپایی از عقیده و آرمان «به رسمیت نشناختن ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس» و عدم رقابت یا دست دادن به چهره‌های ورزشی رژیم صهیونیستی، باعث شد که محافل ورزشی جهان نیز مانند عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی، شاهد تحریم رژیم اشغالگر قدس به خاطر تجاوزات آن علیه ملت مظلوم و بی دفاع فلسطین و اشغال اراضی فلسطینی باشیم. در چنین وضعیتی که هم‌صدایی این چهره‌های مطرح ورزشی با ورزشکاران ایرانی، واکنش‌های رسانه‌ای گوناگونی در سراسر دنیا داشت و بیش از گذشته صهیونیست‌ها را تحت فشار قرار داده و می‌دهد، ناگهان ورزشکاران برخی کشورهای عربی، با یک نمایش حقیرانه، با ورزشکاران این کشور جنگ‌طلب و غاصب به رقابت می‌پردازند تا استعمار شدن خود را بیش از گذشته به نمایش بگذارند.
آخرین اقدام این چاپلوسان و نان‌به‌نرخ‌روز‌خوران، به حضور دوچرخه‌سواران بحرینی و اماراتی در مسابقات دوچرخه‌سواری در مرزهای غصب‌شده از سوی رژیم اشغالگر قدس باز می‌گردد؛ هر چند رخ‌دادن چنین اتفاق خیانت‌گونه که همچون خنجری بر جانفشانی‌های فلسطینی‌ها بود، از کشورهای امارات و بحرین عجیب نیست زیرا آن‌ها مدت‌هاست یوغ بندگی را به گردن انداخته‌اند اما زحمات سایر ورزشکاران عرب و مسلمان را زیر سؤال می‌برند...

بحران غاصبان در المپیک ریو
وقتی اقدام ورزشکاران بحرین و امارات را می‌بینیم که نشان‌دهنده مستعمره شدن هرچه بیشتر این کشورهاست، یاد اقدام‌های مقدس ورزشکاران مسلمان و جهان عرب در المپیک ریو می‌افتیم که با حرکات ارزشی خود، لکه‌ننگی بزرگ بر دامن اشغالگران فلسطین به یادگار گذاشتند. در آن بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان که سال‌2016 در شهر ریو دوژانیرو برزیل برگزار و به صحنه‌ای برای تحقیر رژیم صهیونیستی از سوی طرف‌های گوناگون بین‌المللی تبدیل شده، ورزشکاران کشورهای گوناگون به نشانه محکومیت تجاوزات و سرکوبگری‌های این رژیم علیه ملت فلسطین دست به اقدامات گوناگون برای تحریم و تحقیر این رژیم زدند. در نخستین اقدام در راستای تحریم اسرائیل در بازی‌های المپیک ریو 2016، پایگاه ارتباط جمعی فیس‌بوک، اقدام به حذف پرچم جعلی این رژیم از فهرست کشورهای شرکت‌کننده در صفحه ویژه بازی‌های المپیک کرد که این مساله خشم و اعتراض‌های محافل صهیونیستی را به‌همراه داشت ولی عاقبت تمام این واکنش‌ها، قرار گرفتن عبارت «ورزشکاران مستقل» به‌جای نام «اسرائیل» در هر دو بخش انگلیسی زبان و عبری این سایت بود. سپس کاروان ورزشی لبنان در اقدامی اعتراضی و تحسین‌برانگیز، وقتی متوجه شدند که قرار است ورزشکاران رژیم صهیونیستی سوار اتوبوس آن‌ها جهت حضور در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک ریو‌2016 شوند، در اتوبوس را بسته و از سوار شدن‌شان به اتوبوس خود جلوگیری کردند؛ اتفاقی که تحقیر این کاروان دروغین و اشغالگر را به همراه داشت. در پرده بعدی، «‌جودی فهم» دختر جودوکار عربستانی که با مشکلات بسیار شانس حضور در المپیک را به‌دست آورده بود، از رویارویی با حریفی از رژیم اشغالگر قدس امتناع ورزید تا حتی سیاست‌های کشورش (در آن مقطع زمانی) برای عادی‌سازی روابط ریاض با تل‌آویو را زیر سؤال ببرد. اقدام بعدی هم در رشته جودو رخ داد و «اسلام شهابی» ورزشکار مصری هرچند با  توبیخ کتبی از سوی مسوولان برگزاری مسابقات روبه‌رو شد اما از دست دادن به نماینده رژیم صهیونیستی امتناع ورزید.

اقدام‌های ارزشی در رقابت‌های ورزشی
در روزهایی که صهیونیست‌ها، برای خروج از این چالش و بحران بزرگ، دست به تدابیری همچون محرومیت و جریمه نقدی ورزشکاران و کشورهایی معتقد به آرمان «به رسمیت نشناختن ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس» می‌زنند، ناگهان اتفاق‌هایی رخ می‌دهد که همچون پتک بر سر اشغالگران و متحدان جهانی‌اش فرود می‌آید. یکی از نمونه‌های جذاب این اتفاق، برگزاری دوی ماراتن منحصر به فرد «بدو برای فلسطین» با حضور هزاران دونده در این کشور و 30‌شهر دیگر دنیا با هدف معطوف کردن توجه افکار عمومی به وضعیت وخیم حقوق بشر فلسطینیان در سرزمین‌های اشغالی و درخواست پایان اشغالگری و تبعیض نژادی رژیم صهیونیستی علیه آن‌ها، همزان با برگزاری المپیک ریو بود. همچنین هزاران ورزشکار حرفه‌ای در دوی ماراتنی که در شهر «فوز دو ایگواسو» برزیل و با حضور فعالان و شخصیت‌های سیاسی همچون «ابراهیم زبن» سفیر فلسطین در برزیل، شهردار فوز دو ایگواسو، رییس موسسه سد ایتایبو برگزار شد، شرکت کردند تا فریادی بلند باشند در حمایت از مردم مظلوم فلسطین... در این بین اما حرکات برخی از ورزشکاران و چهره‌های محبوب دنیا، جریان ضدصهیونیستی در عرصه ورزش را بیش از پیش جلوه می‌دهد. یکی از این اتفاق‌ها در سپتامبر سال‌2016 رخ داد که در پیش از شروع رقابت تیم ملی فوتبال ایتالیا با رژیم صهیونیستی، «جان‌لوئیجی بوفون» پس از دست دادن با داور و کمک‌داوران، حاضر نشد با کاپیتان رقیب دست دهد، حرکتی که در رسانه‌های جهان به حمایت دروازه‌بان محبوب آتزوری از ملت مظلوم فلسطین برابر ظلم‌هایی که رژیم صهیونیستی تعبیر شد. همچنین در جریان آن مسابقه که با پیروزی سه بر یک ایتالیا مهمان رقابت، همراه شد، بوفون در صحنه‌ای از بازی رو به هواداران تیم میزبان کرده و فریاد «فلسطین را آزاد کنید» سر داد، خبری که تأیید نشد، اما برخی رسانه‌های جهان این حرکت بوفون را در همبستگی با مردم فلسطین توصیف و او را یک قهرمان جهانی نامیدند. از سوی دیگر رونالدو، کفش‌های طلای خود را برای حمایت از کودکان فلسطینی فروخت و درآمد آن را صرف ساخت مدرسه و مرکز خیریه در غزه کرد. این ستاره پرتغالی همچنین در پایان بازی تیم کشورش با رژیم صهیونیستی، حاضر به تعویض پیراهنش با بازیکن تیم مقابل نشد. او در پاسخ به سؤال خبرنگار الجزیره ورزشی مبنی بر این‌که «شما در خاک اسرائیل هستید یا فلسطین؟» گفت: من در خاک فلسطینم. جالب است بدانید بازیکن مسلمان و ستاره تیم ملی الجزایر که در جام‌جهانی‌2014 به‌همراه تیمش نمایش درخشانی داشت، از جمله کسانی بود که اعتراضش را به کشتار مردم بی‌گناه در غزه نشان داد. فغولی به همراه دیگر بازیکنان تیم ملی الجزایر تمام پاداش ۹‌میلیون یورویی فیفا را به مردم غزه اهدا کرد. اما در جدیدترین اقدام که واکنش‌های بسیاری در سطح بین‌المللی داشت، پس از ارائه دادخواستی توسط گروهی با عنوان «کمیسیون ملی برای حمایت از مقاومت عرب و مخالفت با عادی‌سازی روابط با صهیونیسم» دادگاهی در کشور تونس ورزشکاران رژیم صهیونیستی را از حضور در مسابقات تکواندوی قهرمانی نوجوانان جهان به میزبانی شهر ساحلی حمامات این کشور، محروم و منع کرد. هرچند این ممنوعیت به ضرر کشور تونس همراه شد اما شکست دیگری را برای صهیونیست‌ها در عرصه بین‌المللی به همراه داشت.
تمام این اقدام‌های ورزشکاران که در راستای مخالف با سیاست‌های حرکات نژاد‌پرستانه رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم مظلوم فلسطین رخ داده و می‌دهد و همچون تیری در قلب صهیونیست‌ها فرو می‌رود، خشم آنها و متحدان جهانی‌اش را به همراه داشته و دارد و نشان می‌دهد سیاست‌های آن‌ها در عرصه ورزشی هم با شکست روبه‌رو شده است؛ حتی اگر اماراتی‌ها و بحرینی‌ها برای خودشیرینی، تن به هر ذلتی دهند...

 

captcha
شماره‌های پیشین