467
چهارشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
2
حجت‌الاسلام قرائتی در درس خارج فقه رهبر انقلاب از کم‌توجهی به درس تفسیر قرآن گفت

رهبر انقلاب: این یک درد قدیمی است

آمریکا از برجام خارج شد

به درک

ترامپ بازهم بر خلاف پیش‌بینی‌ها عمل کرد، دقیقاً همانگونه که برخلاف پیش‌بینی‌ها، شد رییس‌جمهوری آمریکا! حالا در روزهایی که همه منتظر 12 می (‌‌22اردیبهشت) بودند؛ او چند روز زودتر از موعد، نظر خود را اعلام کرد و گفت: آمریکا از برجام خارج خواهد شد.

بعد از خبر خروج آمریکا از برجام کاربران با راه‌اندازی هشتگ #unter_us_table واکنش نشان دادند، تعدادی از این واکنش‌ها به شرح زیر است:

صبح نو

آمریکا از برجام خارج شد

به درک

ترامپ بازهم بر خلاف پیش‌بینی‌ها عمل کرد، دقیقاً همانگونه که برخلاف پیش‌بینی‌ها، شد رییس‌جمهوری آمریکا! حالا در روزهایی که همه منتظر 12 می (‌‌22اردیبهشت) بودند؛ او چند روز زودتر از موعد، نظر خود را اعلام کرد و گفت: آمریکا از برجام خارج خواهد شد.


رییس‌جمهوری تاجر‌مسلک آمریکا حتی اجازه نداد زمان به 22‌اردیبهشت برسد و شب گذشته موضعش را درباره برجام اعلام کرد. این اعلام موضع، یک معنی بسیار مهم دارد. پس از باخت بزرگ حامیان غرب در انتخابات لبنان، بدون شک ترامپ می‌خواهد نقشه راهی را تعیین کند که در آن دیگر معادلات منطقه‌ای را به سود واشنگتن به پایان ببرد.
البته او نمی‌داند که با این تصمیم خود لطف بزرگی به ایران کرد. به‌عبارت دیگر، او شرایط را به‌گونه‌ای پیش برد که طرف‌های دیگر، به‌ویژه ایران دچار دردسرهای عمیقی در مسائل خود شوند. متاسفانه در طول هفته‌های گذشته در کشور ما اوضاع اقتصادی‌ای رقم خورد که آمریکایی‌ها با توجه به آن تصمیم خود را نهادینه کردند.
ترامپ در ادامه نمایش‌های خود گفت: توافق هسته‌ای به ایران اجازه داد تا غنی‌سازی اورانیوم را ادامه دهد و این توافق فاجعه‌آمیز به نظام ایران میلیون‌ها دلار اعطا کرد و به ایران اجازه می‌دهد تا در آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای قرار بگیرد. ترامپ افزود: امروز دلایل قاطعانه‌ای داریم که وعده‌های ایران درباره توقف غنی‌سازی اورانیوم دروغ بوده و اگر به این توافق اجازه داده شود که ادامه یابد مسابقه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه به‌وجود خواهد آمد و این توافق فعالیت‌های ایران برای بی‌ثبات کردن منطقه را متوقف نکرد و این توافق نتوانست مانع از توسعه برنامه موشکی بالستیک ایران شود.
وی افزود: توافق هسته‌ای نمی‌تواند مانع از دستیابی ایران به خطرناک‌ترین سلاح‌ها شود. رییس‌جمهوری آمریکا اضافه کرد: طی ماه‌های اخیر با شرکا و متحدان‌مان برای اصلاح برجام تلاش کردیم. سخنان وقیحانه، زننده و پر از دروغ ترامپ با خروج از برجام به پایان رسید و او تاکید کرد که فرمان اجرایی برای اعمال شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران را امضا خواهد کرد.

واکنش اروپا
اما اروپایی‌ها که در این مهلت ترامپ نهایت تلاش خود برای راضی کردن آمریکا را به‌کار بست بعد از تصمیم ترامپ، تأسف خود را از این تصمیم ابراز داشتند. «امانوئل ماکرون» رییس‌جمهوری فرانسه که تلاش زیادی برای تغییر نظر ترامپ به خرج داده بود، بلافاصله در توییتر نوشت که «فرانسه، آلمان و انگلیس از تصمیم ایالات متحده برای خروج از برجام تأسف می‌خورند. رژیم منع اشاعه در خطر است.»
همچنانکه فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا یعد از سخنرانی ترامپ در نشستی خبری درحالی‌که از این اقدام آمریکا بسیار عصبانی و برافروخته بود تاکید کرد که «اتحادیه اروپا هم از این تصمیم تأسف می‌خورد.» موگرینی همچنین گفته که «برجام برای امنیت منطقه، اروپا و کل جهان، حیاتی است.»
روحانی: آمریکا رسماً اعلام کرد به تعهدات بین‌المللی توجهی ندارد
اما پس از صحبت‌های ترامپ، رییس‌جمهوری کشورمان نیز در ارتباط زنده تلویزیونی در واکنش به تصمیم آمریکا برای خروج از برجام گفت: آمریکایی‌ها اعلام کردند از برجام خارج شدند، این تصریحی بود بر کاری که آن‌ها در ماه‌های گذشته به شکل دیگری انجام داده بودند، آمریکا بگوید از زمان توافق هسته‌ای تا امروز کی به همه تعهداتش عمل کرده است؟ جز چند امضا و بیانیه آیا هرگز به نفع مردم ایران و در چارچوب برجام عمل کردند یا نه؟
حجت‌الاسلام روحانی افزود: ملت ایران طبق اذعان آژانس به تعهد خود وفادار بوده است. شاهد آن هستیم که کشوری که به تعهدات بین‌المللی احترام نمی‌گذارد کیست؟ برجام توافق بین ایران و آمریکا نبود که آمریکا بگوید از آن خارج می‌شود. برجام توافق چند جانبه و بین‌المللی بود. برجام مورد تایید شورای امنیت سازمان‌ملل قرار گرفته است. آمریکا رسماً اعلام کرد به تعهدات بین‌المللی توجهی ندارد. رییس‌جمهوری با تاکید براینکه برجام بدون آمریکا ادامه می‌یابد، گفت: موجود مزاحم از برجام خارج شد. روحانی ادامه داد: از این لحظه توافق برجام میان ایران و پنج کشور است؛ از این لحظه 1+5، یک را از دست داده است و در این شرایط ما باید منتظر آن باشیم که 6کشور بزرگ جهانی نسبت به این توافق چگونه عمل خواهند کرد.

برجام از اوباما تا ترامپ
‌20 ژانویه سال‌2017 (‌جمعه یکم بهمن 1395‌) دونالد ترامپ بعد از مراسم سوگند رسماً فعالیت خود را به‌عنوان چهل‌و‌پنجمین رییس‌جمهوری ایالات‌متحده‌آمریکا آغاز کرد. هر روزی که از حضور او در کاخ‌سفید می‌گذشت بسیاری، خصوصاً در محافل رسانه‌ای غربی معتقدند میان رویکرد او با دولت «باراک اوباما»، رییس‌جمهوری سابق آمریکا در اجرای برجام تفاوت از زمین تا آسمان است. خود ترامپ هم بارها در سخنرانی‌ها و بیانیه‌هایش با متهم کردن دولت قبلی به مماشات تأکید کرده که او روش متفاوتی را پیش گرفته است.
آمریکا همواره  بعد از برجام از یک طرف سیاست پیوند‌زدن تعهدات هسته‌ای ایران به تعهدات غیرهسته‌ای و از طرف دیگر حفظ سایه تهدید بر سر برجام را دنبال کرده است، بنابراین راهبرد ترامپ در قبال برجام با تمام هیاهوها و جنجال‌های آن سیاست تازه‌ای نبود.
اتخاذ چنین رویکردی و حفظ آن از چند جهت به نفع دولت آمریکا بود. اول آنکه، ضمن بی‌اثر کردن برجام برای ایران، آمریکا را به‌صورت اسمی و صوری در آن نگه می‌داشت و هزینه‌های خروج را متوجه این کشور نمی‌کرد.
مواضع برجامی ترامپ تاکنون در حفظ فضای سردرگمی برای سرمایه‌گذاری در ایران موفق بوده‌اند. همین چند روز پیش، روزنامه وال‌استریت‌ژورنال نوشت: «سیاست ترامپ باعث سردرگمی شرکت‌های بین‌المللی  برای تعامل با ایران شده و آنها نگران مبادلاتی با ایران هستند که از این پس ذیل این توافق مجاز خواهد بود.»
از طرف دیگر، دولت ترامپ با ادامه این روش می‌توانست محاسبات طرف‌های اروپایی برای وادار کردن ایران به پذیرفتن تعهدات بیشتر در برجام اثر بگذارد؛ کاری که انجام آن برای دولت اوباما به جهت آنکه خودش مبتکر برجام حساب می‌شد، ناممکن بود. لذا ادامه این روش محدودیت‌های بیشتری برای ایران داشت‌. حال با خروج آمریکا از برجام ایران راحت‌تر می‌تواند برای آینده خود تصمیم بگیرد با این تفاوت که دیگر محدودیت‌های برجامی را هم ندارد.

 

captcha
شماره‌های پیشین