467
چهارشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
11
همراه با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در هشتمین روز

ناشران تازه‌نفس در انتظار مخاطبان

این روزها اگر در نمایشگاه کتاب قدم بزنی طیف جدیدی از ناشران را می‌بینی که با افکار و ایده‌های نو و جدید در بازار نشر هم حضور پیدا کردند. طیفی که پیش از این در روزنامه‌ها و مجلات و البته صنعت نشر حضور فعالی داشتند. این ناشران حرف‌های جدید دارند و وقتی فضا برای انتشارشان توسط ناشران دیگر مهیا ندید خود دست به کار شدند و رسماً وارد عرصه نشر شدند. برخی از آنها طول حضورشان به پنج سال هم نمی‌رسد اما در طی سال‌های گذشته علاوه بر حضور پرقدرت در بازار نشر توانستند در میان دیگر ناشران نیز جلب توجه کنند و حتی عناوین برگزیده ناشر سال را نیز به دست بیاورند. در ذیل نگاهی کوتاه به برخی ازاین ناشران داریم:

خبر

صبح نو

همراه با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در هشتمین روز

ناشران تازه‌نفس در انتظار مخاطبان

این روزها اگر در نمایشگاه کتاب قدم بزنی طیف جدیدی از ناشران را می‌بینی که با افکار و ایده‌های نو و جدید در بازار نشر هم حضور پیدا کردند. طیفی که پیش از این در روزنامه‌ها و مجلات و البته صنعت نشر حضور فعالی داشتند. این ناشران حرف‌های جدید دارند و وقتی فضا برای انتشارشان توسط ناشران دیگر مهیا ندید خود دست به کار شدند و رسماً وارد عرصه نشر شدند. برخی از آنها طول حضورشان به پنج سال هم نمی‌رسد اما در طی سال‌های گذشته علاوه بر حضور پرقدرت در بازار نشر توانستند در میان دیگر ناشران نیز جلب توجه کنند و حتی عناوین برگزیده ناشر سال را نیز به دست بیاورند. در ذیل نگاهی کوتاه به برخی ازاین ناشران داریم:


نشر آرما
آرما فعالیت خود را از سال 88 آغاز کرد. گردانندگانش همان افراد پرشور مجله هابیل بودند که با نگاه متفاوت خود مجله‌ای درآورند که برای همه جذاب شد. این افراد با مدیریت آقای مجتبی شاهمرادی در آرما هم همین خط را دنبال کردند و در فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، ادبیات، دفاع مقدس، خاطرات و کودک و نوجوان آثار خوب و قابل تأملی را منتشر کردند. از نویسندگان جوان و تازه‌کار تا پیشکسوتان عرصه‌های متفاوت در نشر آرما کتاب دارند و این ناشر اصفهانی جزو ناشران جوانی است که مخاطبان خاص خود را در نمایشگاه کتاب دارد.
 آرما را شبستان اصلی راهرو دو، غرفه ۲۲ پیدا کنید.

نشر سایان
سایان را همگان با دایره‌المعارف هایش می‌شناسند که چند سالی است در نمایشگاه کتاب حضور پرسروصدایی دارد مخصوصاً از آن وقتی که سه‌گانه دایره‌المعارف‌هایش درباره زندگینامه امام خمینی؟ره؟، مقام معظم رهبری و مرحوم هاشمی رفسنجانی تکمیل شد. این سه کتاب به دلیل مصور بودن و استفاده از شیوه جدید در روایت زندگینامه دو رهبر فعلی و پیشین جمهوری اسلامی و نیز مرحوم هاشمی رفسنجانی توسط آقای جعفر شیرعلی نیا تدوین و روانه بازار نشر شد و استقبال فوق‌العاده از این آثار خصوصاً دو کتاب اول حتی باعث تعجب اهالی نشر هم شد. سایان همچنین در حوزه‌های سینمای، علمی، نظامی ، ورزش
 و ... دایره‌المعارف‌های خوبی ارائه کرده که علاقه‌مندان خاص خود را دارد. سایان در راهرو 17 عرفه 23 حضور دارد.

کتابستان
اهالی نشر کتابستان را از شب‌های ماه رمضان می‌شناسند. آنجایی که اهالی این نشر در متروها کتاب می فروختند. بعدها کتابستان به پاتوقی ثابت در مترو شهدا تبدیل شد و البته انتشاراتش نیز در شهر قم فعال شد و طرف چند سال در حوزه رمان‌های داخلی کتاب‌ها و آثار خوبی را منتشر و روانه بازار کرد. کتابستانی‌ها در کنار نشر از توزیع کتاب هم غافل نبودند و سرنوشت کتاب‌های‌شان را خودشان برعهده گرفتند تا در این آشفته بازار نشر آثار به دست مخاطبان و علاقه‌مندان کتاب برسد. کتابستان در سال 95 در بخشی جنبی ناشر برگزیده شد و در سال 96 به‌عنوان ناشر برگزیده غیر تهرانی معرفی گردید. کتابستان در شبستان راهرو ۲۲ غرفه هشت قرار دارد.

شهیدکاظمی
بعد از شهادت حاج احمد کاظمی جمعی از فعالان فرهنگی شهرستان نجف آباد دست به تأسیس مؤسسه‌ای با نام فرمانده شهید شهرشان زدند و به کار فرهنگی روی آوردند. دایره و گستره فعالیت این جمع به حدی گسترده شد که انتشاراتی نیز با همین نام تأسیس کردند و آثار و کتاب‌هایی را در حوزه‌هایی که نیاز داشتند منتشر کردند. این مؤسسه اولین مبدع معرفی کتاب در نمازجمعه‌ها بودند و نماز جمعه شهر نجف آباد اولین جایی بود که پذیرایی کتاب‌هایی می‌شد که توسط جمعی از فعالان فرهنگی معرفی شده بود. انتشارات شهید کاظمی هم در سال 95 در بخشی جنبی ناشر برگزیده شد و در سال 96 به‌عنوان ناشر برگزیده غیر تهرانی معرفی گردید.
این مؤسسه سال گذشته از یک جهت دیگر هم خبرساز شد و آن حضور شهید مدافع حرم محسن حججی بود که از اعضای این مؤسسه به شمار می‌آمد و شهادتش توسط تکفیری‌های داعش موج عظیمی از احساسات را در کشور راه انداخت و مراسم تشییع وی در تهران، اصفهان و نجف آباد با حضور پرشور مردم قدرشناس مواجه شد. انتشارات شهید کاظمی را شبستان راهرو19 غرفه 23 پیدا کنید.

نشر ستاک
مهدی بوشهریان از فعالان حوزه کتاب است که دستی بر نقد و نوشتن گزارش دارد. او هم از سال گذشته وارد جرگه ناشران شد و سعی کرد خلأ ترجمه آثار با کیفیت را در این زمینه پر کند. البته ستاک در حوزه‌های داخلی و شعر هم قرار است کتاب منتشر کند اما فعلاً با سری آثار ترجمه از بهترین کتاب‌های نویسندگان جهان به نمایشگاه امسال آمده است. ستاک را در شبستان راهروی ۱۸ غرفه ۲۰ پیدا کنید.

نشر قاف
امید مهدی نژاد و مهران عباسی و سایر رفقا وقتی از مجله طنز درآوردن در سیستم دولتی نتیجه نگرفتند دست به کار شدند تا به خودکفایی برسند و به این ترتیب بود که نشر قاف را در بخش خصوصی راه انداختند و طنزپردازان را دور خود جمع کردند و در حوزه نظم و نثر آثار خوب قابل تأملی را عرضه کردند. نشر قاف چندین سال است در نمایشگاه کتاب حضور دارد و معمولاً آثارش با استقبال خوبی هم مواجه می‌شود. قاف در شبستان راهروی ۵ غرفه ۲۹ قرار دارد.

نشر اطراف
کسانی که خانم نفیسه مرشدزاده را می‌شناسند معتقدند که آثار خاص از او منتشر می‌شود . همان گونه در دوران مدیریت او بر مجله همشهری داستان، این مجله تبدیل به یکی از پرمخاطب‌ترین نشریات ادبی کشور شد. مرشدزاده چند سال بعد از کناره‌گیری از ادبیات داستانی، نشر اطراف را انداخت و همگان منتظر بودند که دستپخت وی را ببینند که انتشار اولین کتاب این نشر به نام «کاشوب» که روایت‌هایی درباره محرم بود که این کتاب با استقبال خوبی مواجه شد. آثار دیگر این ناشر نیز متفاوت بود و روایت‌هایی قدیمی از اولین برخورد ایرانیان با پاریس و استانبول و ... بود. نشر اطراف امسال اولین حضور خود در نمایشگاه کتاب تجربه می‌کند و در شبستان، راهروی ۵، غرفه۳۴ قرار دارد.
نشر اسم
مدیران این انتشارات هم از جمله افراد فعال در صنعت نشر کشور هستند. آقای سعید مکرمی، مدیر انتشارات پیش از این با راه‌اندازی انتشارات عصر داستان وابسته به بنیاد ادبیات داستانی آثار مهم و خوبی از نویسندگان کشور به چاپ رساند و نشان داد توانایی‌های خوبی در این عرصه دارد. مکرمی بعد از خروج از عصر داستان فروشگاه ترنجستان سروش در خیابان انقلاب راه انداخت و آن را تبدیل به یکی از بهترین کتاب‌فروشی‌های راسته انقلاب تبدیل کرد. کافی است سری به ترنجستان بزنید تا مشتری ثابت آن شوید.  با این حال سودای نشر مکرمی را برآن داشت تا انتشارات اسم را راه‌اندازی کند و در اولین قدم نیز چند کتاب از نویسندگان سرشناس کشور و نیز آثار مهم در حوزه رمان خارجی را روانه بازار نشر کند. نشر اسم امسال برای دومین مرتبه در نمایشگاه کتاب حاضر شده است. اسم در شبستان اصلی راهرو پنج قرار دارد.

شهرستان ادب
مؤسسه شهرستان ادب یکی از پایگاه‌های مهم و انقلابی است که فعالیت در اواخر دهه هشتاد شروع شد و به تربیت شاعران جوان پرداخت. آقای علی محمد مؤدب که مدیر این مؤسسه است با جمعی از شاعران جوان ازجمله آقایان علی داوودی، محمدمهدی سیار، میلاد عرفان پور و ... . در این مؤسسه فعالیت گسترده‌ای انجام دادند. همزمان انتشارات شهرستان ادب با همین نام آثار شاعران جوان و البته شناخته شده کشورمان را منتشر می‌کرد و شهرستان ادب در ادامه با حضور عزتی پاک و البته آقای مجید اسطیری در عرصه داستان نیز وارد شدند و آثار خوبی و محکمی را در این عرصه روانه بازار نشر کردند. ثمره حضور شهرستان ادب در عرصه نشر کسب جایزه جلال توسط آقای محمدرضا شرفی خبوشان بود که البته دیگر آثار این نشر نیز در برخی دیگر از جوایز ادبی موفقیت‌هایی را کسب کردند. در شبستان راهروی 19 غرفه 25 می‌توانید شهرستان ادب را پیدا کنید

کتاب جمکران
انتشارات کتاب جمکران البته ناشر جدید و تازه‌کاری نیست و فعالیتش در حوزه تخصصی پیرامون امام زمان ؟عج؟ بود با این حال یکی دو سال است که این انتشارات با اضافه چند نیروی جوان در حوزه‌های داستانی البته مربوط به معارف اهل بیت حضور فعالی دارد و آثار ارزشمند و خوبی را در این عرصه منتشر کرده است و توانسته است نام انتشارات کتاب جمکران را مطرح‌تر از قبل کند. کتاب جمکران به دلیل فعالیت‌های خوب در سال 96 به عنوان ناشر برگزیده در بخش جنبی معرفی شد. کتاب جمکران در شبستان راهروی 25 غرفه 20 قرار دارد.

انتشارات صهبا
انتشارات صهبا چند سالی است که در میان علاقه‌مندان کتاب و البته طیف مذهبی شناخته شده است، آن وقتی که کتاب‌هایی درباره مقام معظم رهبری با شیوه‌ای نو و متفاوت روانه بازار کرد و مخاطبان توانستند با نظرات رهبر انقلاب از دریچه‌ای نوین آشنا شوند. صهبا درصدد بود تا تمام زوایای فکری رهبر انقلاب را به مخاطب نشان بدهد و از این رهگذر آثار ماندگاری خلق کرد، آثاری مثل دغدغه‌های فرهنگی، خانواده، مسیح در شب قدر و‌...
صهبا را می‌توانید در شبستان، انتهای راهروی ۲۸ پیدا کنید.

 

captcha
شماره‌های پیشین