467
چهارشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
1
سرمقاله

کار و کار و کار

«صبح نو» از هفته فرهنگ و هنر اقوام ایرانی گزارش می‌دهد

رقص رنگ‌ها و سنت‌ها در «ایران زمین»

ایران به چهارفصل بودن و فرهنگی غنی و اقوام متنوعش مشهور است. این تنوع هم در فرهنگ، موسیقی، غذا و هم در زبان و لباس وجود دارد. تنوعی که این روزها در شلوغی روزمرگی‌های زندگی شهری به فراموشی سپرده شده است. نمایشگاه هفته فرهنگ و هنر اقوام ایرانی که از 15 تا 21 اردیبهشت‌ماه در فرهنگسرای ابن‌سینا تهران برگزار شده است، اما سعی دارد آشنایی با فرهنگ و سنت اقوام ایرانی را دوباره به شهرنشینان نشان دهد.

همراه با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در هشتمین روز

ناشران تازه‌نفس در انتظار مخاطبان

این روزها اگر در نمایشگاه کتاب قدم بزنی طیف جدیدی از ناشران را می‌بینی که با افکار و ایده‌های نو و جدید در بازار نشر هم حضور پیدا کردند. طیفی که پیش از این در روزنامه‌ها و مجلات و البته صنعت نشر حضور فعالی داشتند. این ناشران حرف‌های جدید دارند و وقتی فضا برای انتشارشان توسط ناشران دیگر مهیا ندید خود دست به کار شدند و رسماً وارد عرصه نشر شدند. برخی از آنها طول حضورشان به پنج سال هم نمی‌رسد اما در طی سال‌های گذشته علاوه بر حضور پرقدرت در بازار نشر توانستند در میان دیگر ناشران نیز جلب توجه کنند و حتی عناوین برگزیده ناشر سال را نیز به دست بیاورند. در ذیل نگاهی کوتاه به برخی ازاین ناشران داریم:

آمریکا از برجام خارج شد

به درک

ترامپ بازهم بر خلاف پیش‌بینی‌ها عمل کرد، دقیقاً همانگونه که برخلاف پیش‌بینی‌ها، شد رییس‌جمهوری آمریکا! حالا در روزهایی که همه منتظر 12 می (‌‌22اردیبهشت) بودند؛ او چند روز زودتر از موعد، نظر خود را اعلام کرد و گفت: آمریکا از برجام خارج خواهد شد.

صبح نو

سرمقاله

کار و کار و کار

آمریکا از برجام خارج شد و فرصت‌های زیادی را برای ایران ایجاد کرد تا قراردادی را رها کند که جز «هیچ» برای او عایدی‌ نداشته است؛ این اتفاق در ورطه نخست شرطی‌شدن بخش‌هایی از کشور نسبت به بیانیه‌های آمریکایی را از میان می‌برد. حالت تعلیقی که هر‌بار تا مدت‌ها بر فرایندهای کسب‌وکار، سیاست و رسانه اثر می‌گذاشت. آمریکا بدعهدی خود را نیز به تمامه نشان داد، حکومتی غیرقابل اعتماد، متناقض و به‌هم‌ریخته که اکنون سودای برهم‌زدن معادلات منطقه را نیز دارد؛ ایران با نیتی مثبت پا به این مذاکرات گذاشت و حالا به آن خیانت شده است و تجربه تاریخی 40ساله جمهوری اسلامی را بار دیگر اثبات کرد. حالا نوبت کار و کار و کار است؛ اقتصاد مردمی تنها راه فائق آمدن بر مشکلات است و این مطالبه و همراهی عمومی را می‌طلبد و عزم و جدیت دولت و سایر قوا. اینکه ایران اعلام کرده است که مشروط در برجام خواهد ماند؛ می‌توان آن را به گونه‌های مختلفی تحلیل کرد اما هرچه هست یک وجه آن، ایجاد آرامش برای افکار عمومی است تا از این مقطع تاریخی بتواند عبور کند، اما شاید این توقع وجود داشت که از یک اقدام مشخص در برابر دیوانگی ترامپ رونمایی می‌شد.

captcha
شماره‌های پیشین