466
سه شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
5
#نحن_فائزون

لبنان #مقاومت را برگزید

گزارش روح‌الله فرقانیانتخابات پارلمانی لبنان برای نخستین‌بار بر اساس قانون تناسبی روز یکشنبه با رقابت نزدیک به 600نامزد انتخاباتی برگزار شد که براساس آرا اعلام شده، دیروز حزب‌الله لبنان و متحدانش موفق شدند بیشترین کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص دهند.

نصرالله: آنچه می‌خواستیم محقق شد

صبح نو

#نحن_فائزون

لبنان #مقاومت را برگزید

گزارش روح‌الله فرقانیانتخابات پارلمانی لبنان برای نخستین‌بار بر اساس قانون تناسبی روز یکشنبه با رقابت نزدیک به 600نامزد انتخاباتی برگزار شد که براساس آرا اعلام شده، دیروز حزب‌الله لبنان و متحدانش موفق شدند بیشترین کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص دهند.

نتایج انتخابات پارلمانی لبنان نشان داد حزب‌الله و متحدانش به پیروزی قاطعی در این رقابت دست یافته‌اند که نشان‌دهنده همراهی و حمایت مردم از محور مقاومت بود. این امر به‌دلیل پیروزی نامزدهای مقاومت و هم‌پیمانان آنها موجی از شادی مردمی در جنوب لبنان را رقم زد و نشان داد که حزب‌الله به‌عنوان یک جریان قومی اساساً مطرح نیست بلکه مردم، مقاومت را متعلق به خود می‌دانند و برای حمایت از آن در ابعاد گوناگون تردیدی به خود راه نمی‌دهند.
این انتخابات که به‌دلیل نبود ثبات سیاسی پس از 9‌سال برگزار می‌شد، جنبش «حزب‌الله» در تمامی حوزه‌ها با «امل» ائتلاف کرده بود اما درعین‌حال تأکید داشت قصدش کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان با هدف سیطره بر دولت نیست.
اتحاد حزب‌الله و امل که به گروه هشت مارس معروف هستند در انتخابات پارلمانی نشان داد که تسلط کاملی بر صحنه شیعی لبنان و جذب آرا در تمامی حوزه‌های خود داشتند. موفقیت این دو حزب فعال و مردمی لبنان موجب شد تا کرسی‌های شیعه در پارلمان لبنان یعنی 27‌صندلی را به‌صورت کامل کسب کنند. علاوه‌بر این پیروزی دیگر متحدان حزب‌الله نشان‌دهنده این است که مقاومت برای پیش‌برد راهبردها و سیاست‌هایش دیگر با چالشی همچون 14‌مارس روبه‌رو نیست.

نبیه بری: وزارت دارایی به شیعیان می‌رسد
موفقیت حزب‌الله و متحدانش در انتخابات پارلمانی موجب شد تا «نبیه بری» رییس پارلمان لبنان پس از اعلام نتایج انتخابات در کنفرانس مطبوعاتی عنوان کند: وزارت دارایی در اختیار طایفه شیعه قرار می‌گیرد و باید هر چه سریع‌تر یک دولت جدید تشکیل دهیم.
بری با اشاره به اینکه مثل گذشته بر عهد و پیمانم خواهم ماند، افزود: طایفه‌گرایی و گرایش‌های مذهبی بی‌فایده است و زندگی مسالمت‌آمیز و اتحاد تنها نتیجه انتخابات است.

رژیم صهیونیستی: حزب‌الله مساوی است با لبنان
از سویی دیگر، پیروزی مقاومت در انتخابات پارلمانی لبنان خشم دشمنان حزب‌الله را هم برانگیخت و «نفتالی بنت» وزیر آموزش رژیم صهیونیستی در صفحه توییتر خود در واکنش به نتایج انتخابات پارلمانی لبنان، نوشت: نتیجه انتخابات لبنان نشان داد،‌ حزب‌الله مساوی است با لبنان.
وزیر آموزش رژیم صهیونیستی که عضو کابینه امنیتی این رژیم نیز هست، اظهار کرد: از نظر اسرائیل، دولت مستقل لبنان و حزب‌الله فرقی با هم ندارند و ما لبنان را مسوول هر‌گونه اقدامی در خاک این کشور می‌دانیم.
البته انتخابات لبنان را می‌توان بزرگ‌ترین شکست در تاریخ حزب «المستقبل» رقیب سیاسی حزب‌الله دانست که از حمایت‌های مالی و رسانه‌ای کشورهای عربستان، آمریکا، فرانسه و رژیم صهیونیستی برخوردار بود.
جریان المستقبل در نتیجه تغییر قانون انتخاباتی لبنان از اکثریت به «تناسبی»، شکست انتخاباتی را پذیرفت تا بداند با داشتن حمایت‌های مالی و سیاسی برخی کشورهای عربی و آمریکا از جایگاه عمومی برخوردار نیست. البته گروه‌های سیاسی دیگر فقط برخی از کرسی‌های خود را از دست دادند که توانستند آن‌ها را در حوزه‌های دیگر جبران کنند اما ائتلاف پارلمانی المستقبل از حدود 30‌نماینده به 20‌نماینده کاهش یافت.

الاخبار: سعد حریری سیلی تاریخ حیات سیاسی خود را دریافت کرد
 اما «‌ابراهیم الامین» تحلیلگر لبنانی با اشاره به نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این کشور، درتحلیلی متفاوت به شکست 14‌مارسی‌ها اشاره کرد و در روزنامه الاخبار نوشت: در این انتخابات سعد حریری و جریان المستقبل بزرگ‌ترین سیلی تاریخ حیات سیاسی خود را دریافت کردند. حریری دیگر قادر نیست از انحصار نمایندگی خود در میان
اهل تسنن کشور و در اختیار داشتن رأی شهرهای بزرگ سخن بگوید. او حتی نمی‌تواند از رهبری تیم سیاسی وابسته به محور آمریکایی-سعودی در لبنان حرف بزند. شکست‌های حریری در العرقوب و صیدا و جبل لبنان و بیروت و طرابلس و زحله و بقاع غربی طوری نیست که نتایج مثبت حوزه عکار برای حریری بتواند آن‌ها را جبران کند.
وی تاکید کرد: جنجال فرقه‌ای و مذهبی که رهبران جریان المستقبل طی دو روز گذشته در لبنان به راه انداخته بودند، نتوانست واقعیت‌ها را دگرگون کند.
با توجه به این نتایج، حریری چاره‌ای جز اذعان به آن و تعامل با این واقعیت ندارد که چهره لبنان نسبت به قبل از روز یکشنبه تغییرات زیادی داشته است.

عصبانیت آل‌سعود از پیروزی انتخاباتی حزب‌الله
از طرفی دیگر، رسانه‌های سعودی که از پیروزی محور مقاومت در انتخابات پارلمانی لبنان مطمئن بودند، نتوانستند عصبانیت و احساسات خود را کنترل کنند و به بدگویی و توهین به حزب‌الله و ایران پرداختند.
«مشاری الزایدی» در مقاله‌ای درالشرق الاوسط عنوان کرد؛ حزب‌الله منتظر طرح جدید دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا در زمینه تعامل با ایران به عنوان هدف اصلی از درگیری‌های آمریکایی-عربی-اسلامی در منطقه است.
این نویسنده سعودی افزود: تحریم‌های آمریکا باید حزب‌الله را به‌عنوان خطر دوم در منطقه هدف قرار دهد، حال در شرایطی که این حزب در بدنه مؤسسات لبنانی و متن ارتش و مؤسسات امنیتی و سیاسی و پارلمانی قرار دارد، لبنان چگونه می‌تواند از پیامدهای این تحریم‌ها در امان بماند؟
انتخابات یکشنبه لبنان نشان داد که نسبت مشارکت از 54‌درصد در انتخابات 2009 به 20/49‌درصد در انتخابات فعلی کاهش داشته است. درحالی‌که برخی حوزه‌های انتخاباتی همان نسبت مشارکت پیشین را داشتند اما برخی دیگر از حوزه‌ها نسبت به انتخابات پیشین عقب‌گردی محسوس نشان داد.
حزب‌الله، امل و متحدانش 36‌کرسی در این انتخابات به‌دست آوردند تا در برابر جریان المستقبل با 18‌کرسی در امور سیاسی این کشور پیشتاز باشند. دیگر احزاب لبنانی همچون حزب المرده: دو کرسی، جریان ملی آزاد و متحدان: ‌27کرسی، القوات‌البنانیه: 15‌کرسی، حزب «الاشتراکی التقدمی»: هشت کرسی، جریان «العزم»: چهار کرسی، حزب «الکتائب»: سه کرسی، «المجتمع المدنی» یک کرسی و احزاب مستقل: 16‌کرسی در این دور از انتخابات به‌دست آوردند.
پارلمان لبنان 128‌کرسی دارد که نزدیک 600‌نامزد در 6‌هزار مرکز رأی‌گیری در سراسر این کشور روز یکشنبه با یکدیگر به رقابت پرداختند.
کرسی‌های پارلمان آینده لبنان میان احزاب سنی، شیعه، دروزی، علوی، مارونی، کاتولیک رومی، ارتدوکس رومی‌، انجیلی، کاتولیک ارمنی، ارتدوکس ارمنی و اقلیت‌ها تقسیم می‌شود.
سهم کرسی‌های شیعیان در پارلمان لبنان 27‌کرسی است و حزب‌الله و امل با ائتلاف با یکدیگر موفق شدند تمام این کرسی‌ها را به‌دست آورند.
در ساختار سیاسی لبنان، رییس‌جمهوری توسط پارلمان انتخاب می‌شود و رییس‌جمهوری با انتخاب فردی برای نخست‌وزیری وی را مأمور تشکیل دولت می‌کند. «میشل عون» اکنون رییس‌جمهوری لبنان است که وی سال گذشته «سعد الحریری» را به‌عنوان نخست‌وزیر مأمور تشکیل دولت کرد.
تحلیل‌گران معتقدند نتیجه این انتخابات تشکیل یک دولت فراگیر ملی خواهد بود که اولویت‌های ملی لبنان بر اولویت‌های قومی و طایفه‌ای ترجیح خواهد یافت. تشکیل چنین دولتی امنیت جامعه لبنان را تضمین خواهد کرد. هرچند دشمن صهیونیستی و همراهان مرتجع آن در سطح منطقه تلاش خواهند کرد تا از ملت لبنان انتقام این شکست بزرگ را بگیرند ولی تردیدی نیست که ملت و ارتش و مقاومت لبنان در کنار دولت برای تأمین امنیت لبنان هوشیارانه همه این تلاش‌ها را همچون گذشته خنثی خواهند کرد.

captcha
شماره‌های پیشین