465
دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
4
برایند چهار حوزه تقابلی ایران و اسرائیل

ایران قدرت مقتدر

رییس‌جمهوری: آمریکا به‌زودی دچار پشیمانی تاریخی می‌شود

برنامه روحانی برای تصمیم ترامپ

در آستانه پایان 120‌روزه ضرب‌الاجل ترامپ، روز گذشته رییس‌جمهوری روحانی هشدار داد که اگر آمریکا از برجام خارج شود، به‌زودی دچار پشیمانی تاریخی می‌شود.

مجتهد زاده: برجام یک شیء مرده است

صبح نو

رییس‌جمهوری: آمریکا به‌زودی دچار پشیمانی تاریخی می‌شود

برنامه روحانی برای تصمیم ترامپ

در آستانه پایان 120‌روزه ضرب‌الاجل ترامپ، روز گذشته رییس‌جمهوری روحانی هشدار داد که اگر آمریکا از برجام خارج شود، به‌زودی دچار پشیمانی تاریخی می‌شود.

 

 


حجت‌‌الاسلام حسن روحانی روز یکشنبه در جمع مردم سبزوار با بیان اینکه «‌برای هر تصمیم ترامپ، برنامه داریم» تاکید کرد: امروز ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که شما مردم غیور و متحد هم باید از آن مطلع باشید.
وی افزود: آقایی جدیداً ‌رییس‌جمهوری آمریکا شده و از 15‌ماه پیش مرتب گفته است که برجام بدترین توافق تاریخ آمریکا بوده و این توافق فقط به سود ایران و به زیان آمریکا بوده و در نتیجه اشتباه آمریکایی‌ها، ایرانی‌ها سر ما کلاه گذاشتند.
 روحانی گفت: ما سر کسی کلاه نگذاشتیم؛ مذاکراتی با 6‌کشور بزرگ دنیا انجام شد که در نتیجه به توافقی رسیدیم که سازمان‌ملل و شورای امنیت این سازمان نیز آن را تصویب کردند. ملت ایران متحد و یک‌صدا قدم مستحکم و درستی برداشت و در طول زمان سپری شده از این توافق، همه مردم جهان به ایران بزرگ به‌عنوان یک قدرت بالیدند و افتخار کردند. هیچ‌کس در دنیا نیست که بگوید کار ایران اشتباه بوده، الا آمریکا، رژیم منحوس صهیونیستی و عربستان سعودی.

تشکر روحانی از رهبری و نیروهای مسلح
 رییس‌جمهوری اضافه کرد: همه مردم شریف ایران، همواره در طول این مسیر از دولت حمایت کردند و من از ملت بزرگ ایران، رهبری معظم انقلاب، نیروهای مسلح و همه کسانی که دست‌به‌دست هم دادند تا به این پیروزی و این نقطه برسیم، تشکر می‌کنم. اگر قدمی برداشتیم و امروز به این نقطه رسیده‌ایم که به ناحق می‌گویند ایران سر ما را کلاه گذاشته است، این قدم‌ها با کمک ملت ایران و با وحدت برداشته شده است.
روحانی اظهار داشت: امروز نیز باید با وحدت به پیش برویم. آمریکایی‌ها ممکن است در رابطه با برجام چند سناریو را مد نظر داشته باشند؛ یا از آن خارج شوند، یا به آن لطمه بزنند یا اینکه راه اروپا و آمریکا از هم جدا شود. اما ای مردم عزیز و ملت بزرگ ایران، به شما عرض می‌کنم که آمریکا در برابر این ملت کاری از پیش نخواهد برد.

دستور اقتصادی دولت برای خروج از برجام
روحانی خاطر نشان کرد: به شما ملت بزرگ ایران به صراحت می‌گویم که همه دستورات لازم از چند ماه پیش به بخش‌های مرتبط اجرایی کشور داده شده است. به مسوولان سازمان انرژی اتمی دستورات لازم ابلاغ شده و چند روز پیش باز هم با مسوولان ارشد این سازمان درباره برنامه‌های آینده صحبت کردم و مسیر ما در این زمینه مسیر روشنی است.
وی با بیان اینکه به بخش‌های مختلف دیگر از جمله بخش اقتصادی نیز دستورات لازم داده شده است، گفت: به‌عنوان مثال، طرح جدیدی که برای ساماندهی بازار ارز اجرا شد، برای این بود که آمریکایی‌ها بفهمند هر توطئه‌ای هم که بخواهند اجرا کنند، مردم ایران باید خیالشان راحت باشد. دولت ارز مورد نیاز برای هر آنچه در زمینه واردات برای تولید و خدمات مورد نیاز کشور است با قدرت و با قیمتی که اعلام کرده است در اختیار واردکنندگان و کارآفرینان قرار خواهد داد و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
روحانی افزود: مردم عزیز ایران بدانید که مطابق پیش‌بینی‌ها در سال 97، حداقل 100‌میلیارد دلار درآمد از محل صادرات نفتی و غیرنفتی خواهیم داشت در‌حالی‌که مخارج ارزی ما بیش از 70‌میلیارد دلار نیست، بنابراین به هیچ‌وجه مشکل کمبود ارز نداریم.

چین و روسیه بر حمایت «خلل ناپذیر» خود از برجام تأکید کردند
در‌حالی‌که «دونالد ترامپ» گفته احتمال دارد هفته آینده در موعد تمدید تعلیق تحریم‌های ایران، از برجام کناره‌گیری کند، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دولت این کشور و دولت چین بر لزوم پایبندی همه طرف‌ها به توافق هسته‌ای با ایران، تأکید دارند.»
به نوشته خبرگزاری «اینترفکس»، در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «روسیه و چین بر حمایت خلل‌ناپذیر خود از اجرای کامل و مؤثر برجام، آن‌طور که توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان‌ملل متحد تأیید شده، تأکید می‌کنند.»
این بیانیه می‌افزاید: «روسیه و چین بر لزوم اینکه همه طرف‌های امضاکننده باید به دقیق‌ترین و کامل‌ترین شکل به تعهدات خود ذیل برجام پایبند باشند، تأکید دارند.»
ترامپ پیش از این برای ماندن در توافق شروطی از جمله دائمی شدن محدودیت غنی‌سازی، محدود شدن فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای و بازرسی از مراکز نظامی ایران را مطرح کرده بود.

captcha
شماره‌های پیشین