465
دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
2

دیدار خانواده‌های دو شهید نیروی انتظامی با رهبر انقلاب

تصمیم‌های تو خالی

دلارِ دست‌نیافتنی

دلار و دیگر هیچ! حتی هیاهوی تلگرام و هشتگ‌های رییس‌جمهوری هم تب‌وتاب بازار ارز را نخواباند! رقم‌های مختلف بر لبان دلالان ارز جاری می‌شود از 6800تومان تا 7100‌تومان! گزارش‌های میدانی هم می‌گوید در فرودگاه امام خمینی (رحمه الله علیه) دلار 7200‌تومان هم به فروش رفته است! هر چه دلار در این میدان خودنمایی می‌کند مردان اقتصادی دولت جا خالی می‌کنند و گویا حرفی برای گفتن هم ندارند.

خبر

صبح نو

تصمیم‌های تو خالی

دلارِ دست‌نیافتنی

دلار و دیگر هیچ! حتی هیاهوی تلگرام و هشتگ‌های رییس‌جمهوری هم تب‌وتاب بازار ارز را نخواباند! رقم‌های مختلف بر لبان دلالان ارز جاری می‌شود از 6800تومان تا 7100‌تومان! گزارش‌های میدانی هم می‌گوید در فرودگاه امام خمینی (رحمه الله علیه) دلار 7200‌تومان هم به فروش رفته است! هر چه دلار در این میدان خودنمایی می‌کند مردان اقتصادی دولت جا خالی می‌کنند و گویا حرفی برای گفتن هم ندارند.

بیستم فروردین‌ماه گذشته بود که اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری در مقابل دوربین صداوسیما ایستاد و از تصمیم دولت برای تک‌نرخی شدن ارز سخن گفت و اعلام کرد دلار 4200‌تومان شد و هرگونه مبادله‌ای بالاتر ازاین رقم قاچاق محسوب می‌شود! حالا پس از حدود یک ماه از آن شب معاون اول باید بپذیرد که او و دولت در سیاست‌های ارزی خود شکست سنگینی را متحمل شده‌اند! فردای همان روز بانک مرکزی نیز اطلاعیه پشت اطلاعیه صادر کرد اما نه سخن معاون اول، نه تک‌نرخی شدن ارز، و نه اطلاعیه‌های بانک مرکزی نتوانست حریف دلالان بازار ارز شوند.

اظهارات عجولانه سخنگوی دولت
حالا قیمت دلار به شکل چشمگیری افزایش یافته، نه ثبات دارد و نه نشانه‌هایی از آرامش! در این بین همواره این اصل در علم اقتصاد مطرح بوده که اظهار نظر مقام‌های رسمی در مواقعی که دلار منتظر تلنگری برای افزایش قیمت است باید حساب‌شده و منطقی و به دور از هیجانات باشد! اما دقیقاً در همین ایام آقای محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در اظهاراتی با پیش‌بینی این موضوع که رییس‌جمهوری آمریکا از برجام خارج خواهد شد، گفت: باید برنامه‌ریزی مناسبی برای آن ایام (‌خروج آمریکا از برجام‌) را داشته باشیم. بسیاری از کارشناسان اقتصادی نیز این اظهارات سخنگوی دولت را مزید بر علت افزایش دلار می‌دانند.
توکلی: قیمت دستوری 4200 تومانی برای دلار یک رقم من درآوردی است
با گذشت یک ماه از سیاست‌های جدید دولت دلار 4200‌تومانی هنوز با ابهامات زیادی رو‌به‌رو است؛ آقای احمد توکلی، نماینده اسبق مجلس در این ارتباط گفته است: «‌می‌گویند که افزایش قیمت دلار صادرات را افزایش می‌دهد در‌حالی‌که باید گفت 86‌درصد واردات ما مربوط به کالاهای واسطه‌ای و ماشین‌آلات ضروری است. بنابراین اگر دلار گران شود کالای مصرفی ما گران نمی‌شود، بلکه کالاهای اساسی و ماشین‌آلات سیر صعودی پیدا می‌کند و باعث ضربه‌خوردن تولید می‌شود. قیمت دستوری ‌4200تومانی برای دلار یک رقم من درآوردی است که مطابقت آنچنانی با اصول و فرمول‌های اقتصادی ندارد و این نرخ اشتباه است و به‌طور‌کلی باید گفت که تعیین نرخ ارز کار بسیار پیچیده‌ای است. در این حالت طبعاً بازار دچار اختلال می‌شود و بیکاری و فقر افزایش می‌یابد و حتی خطر آشوب نیز وجود دارد. من به آقای جهانگیری هم گفتم که اگر ارز به نقطه بحران برسد حداقل سه سال طول می‌کشد تا به ریل و تعادل خود بازگردد. به مصلحت دولت است که یک اقتصاددان قوی برای بانک مرکزی را انتخاب کند تا بتواند به بازار پولی و مالی سامان ببخشد.»

سیف و اصرار برای ماندن در صندلی
آقای ولی‌الله سیف، رییس‌کل بانک مرکزی که ماه‌های آخر مسوولیت‌ پنج ساله خود در بانک مرکزی را طی می‌کند و مشخص نیست که حکم او برای‌ پنج سال دیگر از سوی رییس‌جمهور تمدید می‌شود یا خیر، این روزها مرد شماره یک سیبل انتقادها نسبت به عدم کنترل صحیح بر بازار ارز بوده است! این انتقادها به حدی بود که در جلسه حضور او در صحن علنی مجلس تعدادی از نمایندگان مجلس با گفتن استعفا خواستار کناره‌گیری او از بانک مرکزی شدند. او در واکنش به درخواست استعفا گفته بود: درخواست یک نماینده، نمی‌تواند عملی شود؛ تصمیم‌گیری برای صدور حکم {انتصابم در این مسوولیت} یک مسیری داشت، طبیعتاً خاتمه کار من هم در مسیر خاص خودش خواهد بود. امیدوارم در چند صباحی که مسوولیت دارم، بتوانم مسوولیتم را خوب انجام دهم.

افزایش قیمت خانه، خودرو و لوازم خانگی
حالا که دلار سیر صعودی به خود گرفته؛ خرید و فروش املاک، لوازم خانگی و حتی خودرو نیز از این سیر صعودی عقب نماندند و رو به جلو حرکت می‌کنند و این افزایش قیمت‌ها در حالی است که سخنگوی دولت آن را تایید نمی‌کند، اما گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد که املاک و خانه در عین رکود افزایش خیره‌کننده داشته است‌، گروه خودروسازی سایپا نیز محصولات خود را هفته گذشته رسماً افزایش داد و خریداران نیز می‌گویند که لوازم خانگی 10‌درصد افزایش قیمت داشته است، در مقابل فروشندگان نیز عامل گرانی را افزایش نرخ ارز و عدم تخصیص ارز 4200‌تومانی عنوان می‌کنند!

سفر به سبزوار
دقیقاً در روزهایی که کشور و به‌ویژه شهروندان تهرانی با افزایش خیره‌کننده دلار و برخی اقلام ضروری مواجهند، روز گذشته رییس‌جمهوری و برخی از اعضای هیات‌دولت به سبزوار و نیشابور رفتند و برهمین اساس نگاه‌ها به محل سخنرانی رییس‌جمهوری بود تا مشخص شود رییس‌جمهوری چه واکنشی به تلاطم ارز نشان خواهد داد؟
اظهارات رییس‌جمهوری در‌باره ارز بیشتر از آنچه راه‌حل نشان دهد؛ اطمینان‌دهنده بود، اطمینانی که شاید نتوان روی آن حساب باز کرد چرا که پس از اظهارات وی نیز دلار حدود 100‌تومانی افزایش یافت.
اینکه مردم چقدر به سخن رییس‌جمهوری مبنی بر اینکه مشکل ارز برای امسال و اداره کشور به‌هیچ عنوان وجود ندارد؛ اعتماد کنند شاید امروز، فردا یا پس‌فردا در بازار ارز نشان دهد و مشخص کند آیا 22‌اردیبهشت روز تاثیرگذاری بر اقتصاد ایران خواهد بود یا خیر؟ موضوعی که رییس‌جمهوری درباره آن گفت: هرآنچه هفته آینده اتفاق بیفتد در زندگی ما تغییری ایجاد نخواهد کرد و هر تصمیمی ترامپ بگیرد ما در برابرش طرح و برنامه داریم.

captcha
شماره‌های پیشین