465
دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
1
پس از نامه نجفی و استعفا به‌دلیل بیماری شرکت شهر سالم اطلاعیه داد

چکاپ سلامت نامزدهای شهرداری

تصمیم‌های تو خالی

دلارِ دست‌نیافتنی

دلار و دیگر هیچ! حتی هیاهوی تلگرام و هشتگ‌های رییس‌جمهوری هم تب‌وتاب بازار ارز را نخواباند! رقم‌های مختلف بر لبان دلالان ارز جاری می‌شود از 6800تومان تا 7100‌تومان! گزارش‌های میدانی هم می‌گوید در فرودگاه امام خمینی (رحمه الله علیه) دلار 7200‌تومان هم به فروش رفته است! هر چه دلار در این میدان خودنمایی می‌کند مردان اقتصادی دولت جا خالی می‌کنند و گویا حرفی برای گفتن هم ندارند.

رییس‌جمهوری: آمریکا به‌زودی دچار پشیمانی تاریخی می‌شود

برنامه روحانی برای تصمیم ترامپ

در آستانه پایان 120‌روزه ضرب‌الاجل ترامپ، روز گذشته رییس‌جمهوری روحانی هشدار داد که اگر آمریکا از برجام خارج شود، به‌زودی دچار پشیمانی تاریخی می‌شود.

«صبح نو» گزارش می‌دهد«صبح نو» گزارش می‌دهد

کتاب‌های ناشران افغانستانی پشت مرز ایران

شش روز از نمایشگاه کتاب تهران می‌گذرد و تقریباً همه ناشرانی که باید می‌آمدند، آمدند و بساط کردند و کتاب‌های‌شان را هم در معرض دید مردم قرار دادند اما خبر رسید که کتاب‌های پنج ناشر افغانستانی در پشت مرز ایران و افغانستان مانده و اجازه ترخیص ندارد.

آمار قابل تأمل از قربانیان اسیدپاشی: روزی دو نفر

به لندن پایتخت اسیدپاشی دنیا خوش آمدید

شاید در نگاه اول این‌طور به نظر بیاید که مساله اسیدپاشی تنها در کشورهای در حال توسعه وجود دارد. آمار اسیدپاشی در اروپا و به‌ویژه در انگلستان اما، خلاف این تصور را نشان می‌دهد. تنها در روز گذشته سه نفر در این کشور قربانی اسیدپاشی شدند. با این حال داستان اسیدپاشی در لندن پایتخت بریتانیا داستان جدیدی نیست. سالانه صدها نفر در پایتخت اسیدپاشی جهان قربانی اسیدپاشی می‌شوند. طبق آمار منتشر شده در سال گذشته، سال 2017، بدترین سال اسیدپاشی در لندن بوده است.

لوایح سه‌گانه درخواستی FATF در مجلس رأی می‌آورد؟

عجله برای خودتحریمی

مجلس هفته‌ای سرنوشت‌ساز را پیش رو دارد و بررسی سه لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم»، «اصلاح قوانین مبارزه با تأمین مالی تروریسم» و «لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» یعنی همان لوایح سه‌گانه درخواستی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) از ایران، در دستور کارش است، لوایحی که FATF ابزار لازم برای تشدید تحریم علیه کشورمان را در اختیار آمریکا قرار می‌دهد!

گزارش‌ «صبح نو» از وام هایی که فارابی می دهد و بر نمی‌گردد

تابش: تسویه نکرده‌اند، نامه زده‌ایم

اقدامات بنیاد سینمایی فارابی در حوزه مشارکت و اعطای وام در تولید فیلم‌های سینمایی، حواشی زیادی دارد که قابل بررسی‌اند.

سرمقاله

‌آی مردم...

صبح نو

سرمقاله

‌آی مردم...

مردمی که به صرافی‌ها هجوم برده‌اند برای خرید ارز و سکه، دیگر متعلق به یک طبقه خاص اقتصادی یا فکری نیستند؛ در میان آنها می‌توان هم بالاشهری‌ها را دید و هم پایین‌شهری‌ها و نام‌گذاری‌شان به‌نام طبقه متوسط شهری هم خطایی بیش نیست. این عطش، طمع و شتاب برای تبدیل پول رایج مملکت به مسکوکات با ارزش یا دلار، برآمده از ذهنیتی است که گویا اتفاقی نظیر خروج خیالی آمریکا از کشور، همه مناسبات را بر هم خواهد ریخت و «تخم لق» این ادعا را نیز برخی مقامات مسوولی کاشتند که در سه هفته اخیر، مرتباً از شرایط خاص بعد 22 اردیبهشت‌ماه سخن گفته‌اند و در محافل خصوصی،‌ 10‌برابر بیش‌تر از آن‌چه در میان رسانه‌ها گفته‌اند، ترس و واهمه ایجاد کرده‌اند. اقتصاد دنیا دهه‌ای است که بر شانه تحولات بازار ارز می‌چرخد و مهم‌تر آن‌که بازار ارز نیز، کاملاً وابسته به هیجانات سیاسی است. سرمایه‌گذاری عجیب دشمن بر شکل‌دهی به یک بین‌الاذهانی کاذب و زمینه‌سازی و مؤیدهایی از جانب مقامات مرتبط، می‌تواند به این بحران دامن بزند، چه این‌که بازکردن جبهه‌های جدید برای دعاوی داخلی را می‌توان نمونه‌هایی از مؤیدسازی درونی دانست و اتفاقاً دولت با دادن باج به این خریداران طمع‌کار بازار ارز و سکه و وعده فروش بیشتر و عرضه بالاتر، بر دامنه بحران می‌افزاید، چون مکانیزم‌های دیگر را برای مهار قیمت‌ها به‌کار نمی‌گیرد و خریدار تصور می‌کند که بازهم قیمت افزایش خواهد یافت، هیچ‌وقت از سود آنی خود صرف‌نظر نخواهد کرد. بخش زیادی از مکانیزم‌ها در آرامش‌بخشی نهفته است که پیام‌های اینستاگرامی و طعنه‌های علنی، شرایط آن ‌را فراهم نمی‌آورد.

captcha
شماره‌های پیشین