464
یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
7
روزنامه «صبح نو» از عزم ملی برای حمایت از تولید داخلی گزارش می‌دهد

غرور و تعصب ایرانی روی بیلبوردهای شهر

مصرف‌کنندگان بازیگران اصلی عرصه تولید کشور به شمار می‌روند، زیرا با خرید و حمایت از کالاهای ایرانی ضمن کمک به رونق صنعت و تولید کشور، اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حمایت از تولید داخلی و مبارزه با کالای قاچاق را محقق می‌سازند.

کدام مطهری؟

صبح نو

کدام مطهری؟

استاد شهید مرتضی مطهری ایدئولوگ، فیلسوف، نظریه‌پرداز، فقیه و روشنفکری دینی بود.
12 اردیبهشت هر سال به مناسبت شهادت این «معلم انقلاب» به‌نام «روز معلم» نامگذاری شده است. بدین مناسبت در سراسر کشور و رسانه‌های گوناگون برنامه‌هایی برگزار می‌شود. آنچه با گذشت 40سال از پیروزی انقلاب اسلامی و نیز شهادت استاد مطهری برای زمانه و روزگار کنونی خود به‌شدت محتاجیم، بازخوانی واقعی افکار، اندیشه‌ها و سیره مطهری است آنگونه که بود‌؛
1- مطهری فقیه و مجتهدی تراز اول بود. در خانواده علم و روحانیت پرورش یافته بود. شاگرد برجسته امام خمینی (ره) و علامه طباطبایی بود اما به‌دلیل نوآوری در اندیشه و پویایی فقهی که مبتنی بر فقه صاحب جواهر «فقه سنتی» بود حوزه علمیه قم او را تحمل نکرد و مطهری در دهه‌40 ناگزیر به مهاجرت به تهران شد. اگر چه این هجرت برای مطهری و جامعه دانشگاهی، جوانان و روحانیون انقلابی بس مبارک بود اما مقاومت حوزه علمیه وقت قم با افکار و اندیشه‌های مطهری گویای «عدم پویایی» بود که نه تنها با مطهری بلکه با امام خمینی‌ (ره) هم در تقابل بود. آنجا که کوزه‌ای که فرزند امام از آن آب نوشیده بود را فتوا به عدم طهارت دادند چرا که امام در حوزه درس فلسفه می‌داد؟!
2- مطهری خط تماس روحانیت انقلابی و نیز میانه‌رو از یک سو و جریان روشنفکر دینی و مبارز از سوی دیگر بود. حلقه علامه طباطبایی (صاحب تفسیر‌المیزان) پروفسور هانری کوربن فرانسوی و کسانی چون سید حسین نصر، داریوش شایگان و... در حوزه مباحث علمی و فلسفی در آن حضور داشتند که یکی از نتایج آن کتاب اصول فلسفه و روش‌های رئالیسم بود که منظومه فکری برای فلسفه اسلامی و پاسخ به سایر مکاتب فلسفی بود.
آمد و شد و ارتباط وثیق با مبارزان مسلمان و روشنفکران دینی چون استاد محمدتقی شریعتی، دکتر علی شریعتی، مهندس مهدی بازرگان، دکتر یداله سحابی و‌... نوع دیگری از سیره و سلوک استاد مطهری بود. شرح صدر، آستانه تحمل و مدارای سیاسی، یافتن حداقل‌های لازم به ارتباط با دیگران و تاکید و برجسته‌سازی روی اشتراکات از نقاط بارز سیره مطهری بود.
3- مطهری قهرمان مبارزه با انحراف و التقاط بود و بالاخره جان خود را در این راه داد. او مجتهد و اسلام‌شناس بزرگی بود. از سوی دیگر بر سایر علوم و مکاتب فلسفی و ادیان اشراف داشت. نقاط قوت و ضعف آن‌ها را عالمانه تبیین ‌کرد و بسیار جلوتر از دیگران علایم و هشدارها را به جامعه و مخاطبان می‌داد.
او با بیان ، گفتار و آثارش در نقد عالمانه مارکسیسم که در آن زمانه غول ایدئولوژی و فلسفی بود و بسیاری از نفوس جهان را در خود بلعیده بود به مصاف رفت و حتی تاکید داشت که در دانشکده الهیات دانشگاه تهران دروس مارکسیسم توسط استادان بنام و برجسته مارکسیسم تدریس و کرسی‌های مناظره میان اسلام با آن برپا شود تا به عیان به رخ دیگران برتری اسلام را نشان دهد. مطهری التقاط و انحراف سازمان مجاهدین خلق (منافقین) را بسیار جلوتر از دیگران متوجه شد و در مکاتبات خود با امام خمینی‌ (ره) که در نجف بود در میان گذاشت.
4- مطهری الگوی واقعی یک عالم دینی و روشنفکر مسلمان بود. در «جاذبه و دافعه علی‌؟ع؟» از «جاذبه در حد اعلی و دافعه درحد ضرورت» برای نظام ارتباطی یک مسلمان واقعی گفت. در «نهضت‌های اسلامی در 100ساله اخیر» از آفات انقلاب اسلامی چون: «خستگی تدریجی نیروهای انقلاب» ، «ناتمام گذاشتن نهضت توسط روحانیت انقلابی»، «نفوذ و رخنه فرصت‌طلبان در ارکان انقلاب، تأویل و تفسیرهای انحرافی از ایدئولوژی انقلاب، و «بازگشت به ارزش‌های قبل از انقلاب»گفت. در «حماسه حسینی» خط بطلان بر تحریفات نهضت امام حسین‌ (ع) و قیام عاشورا کشید.
از مظلومیت امام حسین‌ (ع) در نزد شیعیانی که قیام و حماسه او را برای «آب»روایت کرده و هنوز هم می‌کنند؟!
و نادرستی‌هایی را در طول تاریخ بر این حماسه که برای «امر به معروف و نهی از منکر» و «اصلاح‌طلبی» صورت گرفته است را یک به یک با استدلال علمی و فقهی کنار نهاد و درست به‌همین‌خاطر «جریان»، «اسلام تحجر و واپسگرا» با او به مقابله برخاستند و شخصیت مطهری را هدف قرار دادند.
 
این اوصاف، ویژگی‌ها و خصوصیات بارز مطهری بود که امام خمینی‌ (ره) او را «حاصل عمر خود نامید» و «همه آثارش را بی‌استثناء آموزنده» بر شمرد. پس از شهادت مطهری هیچ‌کس نتوانسته است جای خالی او را پرکند و حوزه‌های علمیه، روحانیت، جامعه روشنفکری و دانشگاهی ایران روز‌به‌روز خلأ فکری‌، معنوی و اخلاقی مطهری را همواره احساس می‌کند به‌راستی اگر مطهری زنده بود شرایط و زمانه روزگار ما چگونه بود؟

  یادداشت
  دکتر علی دارابی
عضو هیأت علمی دانشگاه صدا و سیما

captcha
شماره‌های پیشین