464
یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
7
روزنامه «صبح نو» از عزم ملی برای حمایت از تولید داخلی گزارش می‌دهد

غرور و تعصب ایرانی روی بیلبوردهای شهر

مصرف‌کنندگان بازیگران اصلی عرصه تولید کشور به شمار می‌روند، زیرا با خرید و حمایت از کالاهای ایرانی ضمن کمک به رونق صنعت و تولید کشور، اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حمایت از تولید داخلی و مبارزه با کالای قاچاق را محقق می‌سازند.

کدام مطهری؟

صبح نو

روزنامه «صبح نو» از عزم ملی برای حمایت از تولید داخلی گزارش می‌دهد

غرور و تعصب ایرانی روی بیلبوردهای شهر

مصرف‌کنندگان بازیگران اصلی عرصه تولید کشور به شمار می‌روند، زیرا با خرید و حمایت از کالاهای ایرانی ضمن کمک به رونق صنعت و تولید کشور، اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حمایت از تولید داخلی و مبارزه با کالای قاچاق را محقق می‌سازند.

امسال، سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شد تا حمایت از کالاهای ساخت داخل مد نظر تمام بخش‌ها، سازمان و ارگان‌ها قرار گیرد هرچند برای خرید کالای ایرانی تنها نام ایران کافی نیست و آنگونه که بخش‌های گوناگون مدیریتی و اقتصادی اذعان دارند کالایی مورد حمایت قرار می‌گیرد که شاخص کیفیت را سرلوحه خود قرار دهد. در سال‌های گذشته، با وجود تمام مشکلات، برندهای ایرانی زیادی نیز با هوشمندی متولد شدند و جای خود را در بازار داخل و خارج پیدا کردند. برخی پاساژهای بزرگ در شمال پایتخت، گاهی قبله برای برندهای خارجی و لوکس تبدیل شده است. اما در همین پاساژها، فروشگاه‌ها چرمی با برند ایرانی، با ازدحام مشتریانی بیشتر از رقبای خارجی خود فعالیت می‌کنند.  متأسفانه گاهی شاهد هستیم در بخش‌هایی که تولید مرغوب داخلی روی دست تولیدکنندگان داخلی مانده، کالای خارجی وارد می‌شود و در بسیاری از موارد هم پای رانت و عده‌ای ویژه‌خوار در میان است. در حالت کلی اگر به دنبال رسیدن به یک اقتصاد پویا و غیروابسته، رفاه اجتماعی، افزایش نرخ اشتغال، سرمایه‌گذاری برای نسل‌های آینده و... هستیم، چاره‌ای جز حمایت از تولید داخلی و مصرف کالای ایرانی نیست.

توصیه‌ای همگانی
تأکید بر مصرف کالای ایرانی، فقط توصیه‌ای برای مصرف‌کنندگان نیست بلکه تولیدکننده هم باید با ارائه کیفیت برتر و قیمت پایین‌تر، اجاره ندهد که مشتریان به کالای خارجی تمایل پیدا کنند. تولیدکننده باید مصرف‌کننده را محترم بشمارد و کالای مرغوب به او بدهد و مصرف‌کننده هم باید تا جنس ایرانی هست، جنس خارجی نخرد. البته این به آن معنا نیست که مردم، چشم‌بسته کالای نامرغوب و گران بخرند. برای ریشه‌کن کردن عادت مصرف کالای خارجی در کشور، نمی‌توان همه چیز را به حال خود رها کرد و اجازه داد فساد فراگیر شود، آن وقت با استفاده از زور و مجازات به برخورد با آن پرداخت بلکه منظور این است که مشتریان ضمن خرید کالای داخلی، عیب و ایراد آن را هم بگیرند، انتقاد کنند و به تولیدکنندگان داخلی برای بهبود کیفیت فشار بیاورند ولی دست از کالای ایرانی برندارند و از سوی دیگر همه دستگاه‌های اجرایی و تصمیم‌گیر باید از تولید داخلی و تولیدکننده ایرانی حمایت جدی نمایند. ایرانیان به تولید محصول باکیفیت شهره بوده‌اند اما متأسفانه در روزگار ما منافع زودگذر باعث شده برخی از تولیدکنندگان از کیفیت کالای خود بکاهند. تشویق تولیدکنندگان کالای باکیفیت در کنار صادرکنندگان باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد. باید از کالاهایی که اشتغال زیاد تولید می‌کند حمایت کرد. مثل صنایع دستی، زیرا حدود 10 میلیون ایرانی یا به صورت دائم یا فصلی از این صنعت ارتزاق می‌کنند. به‌ویژه در مناطق روستایی. عدم حمایت از صنایع‌دستی باعث بیکاری آنها و خالی شدن روستاها از جمعیت می‌شود.

تبلیغات مهم هستند
آقای آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به کمپین حمایت از کالاهای ایرانی به خبرنگار روزنامه «صبح نو» می‌گوید: یادآوری‌های بصری و همچنین تبلیغات محیطی برای ترغیب مردم به بحث خرید کالای ایرانی می‌تواند بسیار تأثیرگذار و مهم باشد چراکه مردم بیشتر اوقات بیرون هستند و کمتر وقت می‌کنند پای تلویزیون و رادیو بنشینند و به پیام‌هایی که توسط آنها در جهت آگاهی داده می‌شود توجه کنند. او ادامه می‌دهد: پیام بنرهایی که در سطح شهر نصب شده خوب و قابل لمس است، شعارهای سال گذشته بیشتر به سمت مسوولان بود اما امسال پیام‌ها مردم را نشانه گرفته‌اند. مردم سهم زیادی نسبت به استفاده از مصرف کالای داخلی دارند هرچند برخی از شعارها باید خطاب به تولید کنندگان هم باشد تا آنها دریابند که باید کالای با کیفیت و مرغوب و همچنین قابل رقابت با دیگر کشورها به مصرف‌کنندگان ارائه دهند. استاد اقتصاد دانشگاه تهران اضافه می‌کند: تبلیغ کالای ایرانی می‌تواند اثرات مثبت خود را در جامعه داشته باشد، زمانی که ما تبلیغ خرید از کالاهای داخلی را در سطح شهر داشته باشیم، مردم به سمت آن سوق پیدا می‌کنند. معتقدم کالاهای ایرانی هم جنس‌های متفاوتی دارند که باید درباره آن تبلیغات صورت گیرد.

وظیفه‌ای روی دوش سازمان‌ها و نهادها
آقای سعید سادات‌نیا، کارشناس حوزه شهری با اشاره به وظیفه سازمان‌ها و نهادها در راستای حمایت از کالاهای ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: در راستای ایجاد حمایت از کالای ایرانی باید زمینه‌سازی‌های فرهنگی در کشور ایجاد شود اگر مسوولان با فرهنگ‌سازی بتوانند در مردم عرق ملی به وجود بیاورند، بدون تردید مردم ترغیب به خرید کالای ایرانی می‌شوند. او با بیان اینکه امروزه بازار کشور را اجناس چینی و اجناس بی‌کیفیت دیگر کشورها پر کرده است، می‌افزاید: عدم ثباتی که در مسائل مالی و تولید و همچنین نوسانات ارز وجود دارد باعث شده تا زمینه لازم برای اطمینان‌بخشی نهادهای گوناگونی که ذی‌نفع هستند به وجود نیاید. کارشناس حوزه شهری ادامه می‌دهد: در سال‌های گذشته بیشتر شاهد استفاده اجناس ایرانی در سطح شهر بودیم در حالی که امروز حتی کارخانه کفش ملی ما به یک کارگاه خرده‌پا بدون امنیت شغلی برای کارگر تبدیل شده است. آقای سادات نیا با تأکید بر اینکه ما باید از بخش صنعت ملی و تولیدات داخلی حمایت کنیم، می‌گوید: زمانی که اجازه واردات بی‌رویه را در کشور صادر می‌کنیم همین امر باعث می‌شود در زمینه‌های اقتصادی و صادرات رشد نداشته باشیم. مشکل اصلی در کشور این است که ما از تولیدات داخلی نتوانستیم حمایت کنیم و به خوبی آن را گسترش دهیم.

کسب و کاری برای آن‌وری‌ها
او اضافه می‌کند: با توجه به عدم حمایت از تولید ملی بسیاری از کارخانه‌های ما در کشور بسته شد و برخی از افراد سرمایه‌های خود را از ایران خارج کردند و در دیگر کشورها با سرمایه‌های خود کسب و کار خوب راه‌اندازی کردند. کارشناس حوزه شهری با بیان اینکه بیلبوردهای شهری، پنجره نهایی ارائه کالا هستند، می‌گوید: با این کار کالاهای داخلی و ملی به جای اجناس خارجی به مردم معرفی می‌شود. در بسیاری از مواقع کالای ایرانی به درستی به مردم معرفی نمی‌شود. آقای سادات‌نیا تأکید می‌کند: دولت و حاکمیت باید از کالاهای داخلی حمایت و همچنین با پشتیبانی از این موضوع بستری را برای رشد اقتصادی کشور فراهم کنند. به‌رغم تمام مشکلات در راه تولید بسیاری از تولیدکننده‌های داخلی هم کالاهای بسیار با کیفیتی تولید می‌کنند که مصرف‌کننده می‌تواند برای حمایت از تولید داخلی خود را مجاب به استفاده از آنها کند. این باید یادمان باشد که دست آخر سرنوشت هر ملتی به دستان خود آن ملت است.

captcha
شماره‌های پیشین