464
یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
5
شیخ الاسلام: تمرکز آمریکا برشرق فرات برای قطع کردن راه ارتباطی مقاومت است

طمع آمریکا به شرق فرات

الحسکه، الرقه و دیرالزور از مهمترین شهرهای بخش«شرق فرات» سوریه هستند که چند ماهی است توسط ارتش و نیروهای مقاومت سوری از اشغال گروه‌های تروریستی داعش آزاد شدند و ائتلاف آمریکایی در تلاش است تا با واگذاری این بخش از سوریه به نیروهای دموکراتیک و معارض سوری تجزیه این کشور را رسماً رقم زند.

خبر

صبح نو

شیخ الاسلام: تمرکز آمریکا برشرق فرات برای قطع کردن راه ارتباطی مقاومت است

طمع آمریکا به شرق فرات

الحسکه، الرقه و دیرالزور از مهمترین شهرهای بخش«شرق فرات» سوریه هستند که چند ماهی است توسط ارتش و نیروهای مقاومت سوری از اشغال گروه‌های تروریستی داعش آزاد شدند و ائتلاف آمریکایی در تلاش است تا با واگذاری این بخش از سوریه به نیروهای دموکراتیک و معارض سوری تجزیه این کشور را رسماً رقم زند.

 تجزیه کشورهای منطقه غرب آسیا و ایجاد خاورمیانه بزرگ از دیر باز در دستور کار استعمارگران غربی به‌خصوص آمریکا و انگلیس بوده است، از این رو ایجاد برخی ناامنی‌ها در کشورهای منطقه همچون سوریه و عراق را می‌توان در راستای اجرای این پروژه غربی عبری دانست که سال گذشته برای جداسازی منطقه اقلیم کردستان عراق با شکست کلید خورد و با ایستادگی و مقاومت دولت مرکزی بغداد، این تجزیه در عراق روی نداد.
البته آمریکا و متحدانش پس از شکست در تجزیه‌طلبی عراق، به دنبال این هستند تا نقشه خاورمیانه بزرگ خود را از سرزمین شام و بخش شرقی فرات سوریه کلید زنند. از این رو حمایت‌های گسترده تسلیحاتی و نظامی از نیروهای دموکراتیک سوریه در شرق فرات انجام دادند و عنوان کردند که هدفشان از حمایت این نیروها به این خاطر است که یک حکومت محلی در مناطق آزاد شده از دست داعش ریشه بدواند.

تقویت نیروهای تروریستی سوری توسط آمریکا
سوریه که هفتمین سال جنگ خود با گروه‌های تروریستی داعش و معارضان دولت را با موفقیت پشت سر گذاشته است در ماه اخیر با حملات موشکی آمریکا، انگلیس و فرانسه مواجه شد. حملاتی که آمریکا و متحدانش بیش از 100 موشک از دو ناو نیروی دریایی آمریکا دردریای سرخ و از هواپیماهای تاکتیکی بر فراز حوضه دریای مدیترانه به تأسیسات نظامی و زیرساختی سوریه شلیک کردند. هر چند پدافند هوایی سوریه بیشترحملات موشکی را دفع کرد اما پیروزی‌های محور مقاومت و ناکامی تروریست‌ها در رسیدن به اهدافشان را می‌توان مهمترین دلیلی دانست که غربی‌ها را برآن داشت تا با اینگونه حملات به تقویت نیروهای تروریستی بپردازند.
علاوه بر این، غرب و متحدان منطقه‌ای آن(عربستان، امارات) در صددند تا عملاً سوریه را به دو قسمت تقسیم کنند و با جدا کردن بخش شرقی فرات بتوانند در کند ساختن ارتباطات محور مقاومت، تأثیری داشته باشند.
واقعیت این است که نیروهای دموکراتیک بدون کمک‌های آمریکا، نمی‌توانستند شرق فرات را از چنگال داعش خارج سازند. طبیعی است که آمریکا از این کمک‌ها، در پی هدفی مهم بوده است. اگر یک نکته وجود داشته باشد که اظهارات ترامپ برای خروج آمریکا از سوریه را قابل تردید سازد، همین هدف است.

نیروهای دموکراتیک سوریه مهره بازی آمریکا در شرق فرات
برخی کارشناسان معتقدند؛ اصلی‌ترین مهره آمریکا در صحنه میدانی و سیاسی سوریه برای چانه‌زنی جهت طراحی آینده این کشور، شرق فرات است. واشنگتن می‌خواهد با دنبال کردن طرح تجزیه توسط نیروهای دموکراتیک سوریه در شرق فرات با این مهره بازی کند.
برخی دیگر از تحلیلگران بر این باورند که لنگراندازی آمریکا در شرق فرات؛ سرآغاز تجزیه سوریه است و از این رو است که حضور متفاوت آمریکا در شرق فرات و اشغال شمال سوریه با تجهیزات نظامی قوی و مدرن و استقرار بیش از 30 هزار نظامی، نشانه‌های آشکار لنگراندازی آمریکا در این کشور دیده می‌شود.
در حقیقت آمریکا می‌خواهد یک دولت خودمختار متشکل از نیروهای کُرد سوریه اعم از «پ.ی.د»، «ی.پ.گ» و بخشی از نیروهای کرد ترکیه یعنی «پ.ک.ک» در شرق فرات بنیانگذاری کند؛ تصویب بودجه 550 میلیون دلاری پنتاگون جهت حمایت از نیروهای کرد سوریه و استقرار تجهیزات نظامی قوی و مدرن در شرق فرات، دلیلی روشن بر این موضوع است.
شمار افراد آموزش‌دیده توسط ارتش آمریکا در سوریه نیز حدود 12 هزار و 500 تن اعلام شده که بیش از 11 هزار نفر از آنان را «نیروهای دموکراتیک سوریه» تشکیل می‌دهند.
 علاوه بر این آمریکا دو هدف مهم دیگرهمچون بهره‌برداری از نفت و فشار بر گرو‌ه‌های مقاومت را
در این باره دنبال می‌کند.

شیخ الاسلام: آمریکا با تمرکز برشرق فرات در اندیشه قطع کردن راه ارتباطی محور مقاومت است
البته «حسین شیخ الاسلام» در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، با اشاره به اینکه آمریکا با دست گذاشتن بر شرق فرات در اندیشه قطع کردن راه ارتباطی محور مقاومت است، عنوان کرد: آمریکا و متحدانش با دست گذاشتن بر شرق فرات در این اندیشه‌اند تا به خیال خام خودشان بزرگراه ارتباطی ایران، سوریه و عراق به محور مقاومت و
حزب الله را قطع کنند که به این نتیجه دست نخواهند یافت.
این کارشناس امور غرب آسیا، در پاسخ به این سؤال که چرا آمریکا منطقه غرب فرات را که نزدیک اسرائیل است به اشغال در نیاورده و به سمت شرق معطوف شده است، تصریح کرد: قنیطره و جولان از مهمترین مناطق درغرب سوریه و نزدیک مرزهای رژیم صهیونیستی بود که به اشغال تروریست‌ها درآمد و حتی وزارت بهداشت صهیونیست‌ها به آ‌نها امدادرسانی انجام می‌داد و بعضاً نتانیاهو از مجروحان آنها بازدید می‌کرد. اشغال غرب فرات سوریه از اهداف ابتدایی آنها بود ولی با مقاومت نیروهای سوری و مردمی، غرب در این جبهه شکست خورد.

اتصال کردها به دریا، رؤیای آمریکا درسوریه و عراق!
شیخ الاسلام، ادامه داد: اوباما، سارکوزی، کمرون، شاه عبدالله سعودی، امیر پیشین قطر و حتی اردوغان که اکنون در دنیای سیاست باقی مانده است هدفشان در سال‌های گذشته این بود که حکومت سوریه را ساقط سازند و حملات مشترکی هم انجام دادند و حتی در زمان اشغال حلب صحبت تجزیه را هم مطرح کردند اما با مقاومت مردمی روبه‌رو شده و شکست خوردند.  
وی با اشاره به اینکه آمریکا بارها برای رسیدن به منافعش از احساسات کردها استفاده کرده است، ادامه داد: اتصال به دریا موضوع مهمی است که در تقسیم بخش‌های کردی سوریه و عراق آن را دنبال می‌کنند از این روست که در تحریک کردهای عفرین، عین‌العرب و حسکه شاهد حمایت‌های نظامی آمریکا از کردها هستیم و حتی اقدام به ساخت پایگاه‌های نظامی در این بخش‌ها کرد.
این کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به اینکه آمریکا در برخی مسائل منطقه گیر کرده و به مشکل خورده است، یادآور شد: آمریکا برای نابودی صدام و حزب بعث دست به اقداماتی زد که به نفع ما شد و نیروهای آمریکایی در عراق به گونه‌ای عمل کردند که صدام ساقط شد اما موضوع در خصوص سوریه متفاوت است و آمریکا نمی‌خواهد نیرو و یا کشته و مجروح دهد به همین خاطر انگیزه استقلال طلبی را در کردها بر می‌انگیزد اما بهتر است که بدانند این امر شدنی نیست چرا که بیشتر جمعیت بخش شرق فرات را عرب‌ها تشکیل می‌دهند و کردها در اقلیت به سر می‌برند.

برگزاری تظاهرات مردمی بر علیه نظامیان آمریکایی در رقه
آخرین گزارش‌ها از شرق سوریه که روزهای سخت و پرالتهابی را می‌گذراند؛ نشان می‌دهد که نیروهای دموکراتیک کُرد با پشتیبانی جنگنده‌های ائتلاف غربی
( آمریکا و فرانسه) علیه عناصر تروریستی داعش در شرق رود فرات همچنان ادامه دارد و پس از درگیری‌های سنگین توانستند تروریست‌های داعش را عقب برانند و خود را به ورودی روستای «هجین» برسانند.
همچنین، از شهر رقه خبر می‌رسد، صدها تن از مردم با برگزاری تظاهرات، خواستار خروج فوری نظامیان آمریکایی از شهر شده‌اند؛ نیروهای دموکراتیک کُرد برای متفرق کردن جمعیت به سوی مردم یورش بردند.
گروه مقاومت مردمی رقه پیش‌تر نیروهای آمریکایی را در چند مرحله در رقه هدف قرار داد.
از سویی دیگر، از مرزهای مشترک استان حسکه و ترکیه خبر می‌رسد، کاروان جدید از نظامیان و تجهیزات ارتش ترکیه در نزدیکی منطقه «رأس العین» مستقر شده است؛ پیش‌تر یک کاروان نظامیان ارتش ترکیه در نزدیکی مرزهای استان حسکه اعزام شدند و نیروهای کُرد در این محور در حالت آماده‌باش کامل هستند. در این حملات 6 تن از سربازان ارتش ترکیه کشته و زخمی شدند.
نیروهای سوریه دموکراتیک یا ارتش دموکراتیک سوریه ائتلافی از نیروهای سیاسی و نظامی است که در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد. این گروه با هدف ایجاد خود مدیریتی و دموکراتیک و با حمایت‌های مالی و تسلیحاتی غرب و آموزش‌های نظامی پنتاگون با دیگرگروه‌های تروریستی در بخش شرقی فرات سوریه جنگید.

captcha
شماره‌های پیشین