464
یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
3
کدخدایی: ایراد پالرمو فراتر از اشکال تایپی است

اشتباهی تایپی بهانه از بین بردن منافع ملی

عضویت ایران به کنوانسیون پالرمو در حالی از سوی نمایندگان مجلس تصویب شد که مخالفان فراوانی داشت اما این تمام ماجرا نبود، شورای نگهبان در بررسی‌های خود متوجه تفاوت فاحش و غیرقابل چشم پوشی لایحه ارسالی دولت بااصل این کنوانسیون شدند، موضوعی که به گفته معاون حقوقی رییس‌جمهوری این مشکل ناشی از غلط تایپی بوده و نباید موضوع را سیاسی کرد!

سؤال اصلی؛ ما می‌خواهیم چه کنیم؟

یوسفیان ملأ: «چک دلاری» به سپرده‌گذاران عرضه شود

افزایش چراغ خاموش دلار

صبح نو

سؤال اصلی؛ ما می‌خواهیم چه کنیم؟

۲۲اردیبهشت‌ماه نزدیک است و پرسش غالب در ذهن بسیاری این است که آمریکا چه خواهد کرد؟ بالاخره از برجام خارج می‌شود یا محملی برای ماندن پیدا می‌کند و با اجرای شوی تازه‌ای تلاش می‌کند ضمن حفظ هیمنه آمریکا و افزایش فشار بر ایران، خود را از منافع برجام محروم نسازد؟
بر فرض آمریکا در بهترین حالت (ازنگاه برخی)، از برجام خارج نشود؛ واقعاً چه اتفاق مثبتی برای ایران خواهد افتاد؟ آیا ادامه وضع موجود برای دولت و شخص رییس جمهوری مطلوب یا حتی قابل قبول است؟
مگر رکود نگران کننده ، تعطیلی مراکز تولیدی، بیکاری یا ترس از بیکاری فزاینده ، افزایش افسار گسیخته نرخ ارز و نابسامانی‌های متعدد دیگر، محصول همین دورانی نیست که آمریکا ظاهراً در برجام مانده است؟ آیا اندک احتمالی وجود دارد که آمریکا در رفتار خود تجدیدنظر کند؟
پاسخ همه این پرسش‌ها آنقدر روشن است که ما را از هر توضیحی بی‌نیاز می‌کند.
بنابراین، پرسش اصلی و به مراتب مهمتر از اینکه آمریکا چه خواهد کرد این است که ما می‌خواهیم چه کنیم؟
آیا قرار است همچنان وقت دولت و مردم را به حواشی (هر چند با گسترش زیاد) مانند دو قطبی‌سازی موافق و مخالف تلگرام صرف کنیم؟
آیا می‌خواهیم باز هم منتظر اراده دشمن برای سرمایه‌گذاری یا اجازه دادن برای سرمایه‌گذاری بمانیم؟
آیا مجدداً و به امید گرفتن امتیازاتی می‌خواهیم وارد مذاکره با اروپای امتحان پس داده بشویم آنهم درباره توان دفاعی کشور و یا نفوذ منطقه‌ای‌مان؟!
اگر چنین افکار و ایده‌هایی در سر دولتمردان می‌گذرد، باید با تأسف بگوییم این راه‌ها نیز به ناکجاآباد ختم خواهد شد و باز هم فرصت‌های گرانبهای کشور هدر خواهد رفت!
دولت و شخص رییس‌جمهوری بیش از دیگران باید بر مسائل اقتصادی کشور متمرکز شوند، هم به‌دلیل اینکه مطالبه اصلی مردم در شرایط فعلی مطالبات معیشتی و اقتصادی است و هم اینکه دشمن بر این نقطه تمرکز کرده است.
گره و راه‌حل آغازین این مسأله هم بر اساس نظر کارشناسان خروج از رکود و مقابله با بیکاری است و رکود و اشتغال بهبود نخواهد یافت مگر با به حرکت درآمدن چرخ تولید و این چرخ نیز با حمایت از کالای ایرانی است که خواهد چرخید!
بنابراین مردم و دولتمردان باید در حمایت از کالای ایرانی مصمم شوند و همه توان خود را بر این نقطه متمرکز نمایند.
برداشتن موانع از سر راه تولید کالای ایرانی، اقبال و تعصب ورزیدن نسبت به محصولات وطنی، پرهیز از هر نوع حاشیه‌سازی، تقویت اتحاد و همدلی، شناخت و به‌کارگیری ظرفیت‌های بی‌نظیر یا کم‌نظیر داخلی و قطع امید کامل از دشمن، راه‌های برون رفت از  شرایط کنونی و ساختن ایرانی بهتر و عزیزتر است.

  یادداشت
  مهدی فضائلی

 

captcha
شماره‌های پیشین