464
یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
11
اکران «عصبانی نیستم!» پس از پنج سال

دیگر عصبانی نباشید!

فیلم سینمایی «عصبانی نیستم!» به کارگردانی آقای رضا درمیشیان پس از چند سال کش‌وقوس به اکران در آمد.

خبر

صبح نو

اکران «عصبانی نیستم!» پس از پنج سال

دیگر عصبانی نباشید!

فیلم سینمایی «عصبانی نیستم!» به کارگردانی آقای رضا درمیشیان پس از چند سال کش‌وقوس به اکران در آمد.

رضا درمیشیان پس از ساخت فیلم «بغض» برای دومین اثر سینمایی‌اش به سراغ «عصبانی نیستم» رفت. او در سال92 این فیلم را کلید زد و در جشنواره فجر همان سال به نمایش درآورد.

رضا رفیق فریدون!
درمیشیان فعالیت سینمایی خود را از سال ۱۳۷۴ به‌عنوان نویسنده، منتقد و روزنامه‌نگار سینمایی در نشریات تخصصی سینمایی آغاز کرد و در کنار آن به‌عنوان دبیر تحریریه انتشارات سینمایی چندین کتاب سینمایی گردآوری و چاپ کرد. به‌عنوان نویسنده فیلمنامه و دستیار کارگردان و برنامه‌ریز وارد عرصه سینمای حرفه‌ای شد و با کارگردانان مطرحی چون آقایان داریوش مهرجویی، علیرضا داودنژاد و فریدون جیرانی همکاری داشت. رضا درمیشیان چندین فیلم مستند و کوتاه داستانی ساخته که از میان آن‌ها می‌توان به مستند بلند جادوگر درباره علیرضا زرین‌دست (برنده جایزه بهترین مستند انجمن منتقدان)، مستند خانه خراب (برنده جایزه بهترین مستند به‌خاطر نگاه هوشمندانه به مسائل شهری از دومین جشنواره فیلم بم)، گریزه، کروات، پامنار، درخت آرزوها و… اشاره کرد. درمیشیان همچنین در کنار نگارش فیلمنامه، فعالیت حرفه‌ای خود در سینما را به‌عنوان مجری طرح و تهیه‌کننده ادامه داد و به‌عنوان تهیه‌کننده و مجری طرح در چندین فیلم از جمله فیلم‌های داریوش مهرجویی حضور داشته‌است. اما شاید همکاری او با هیچ فیلمسازی به اندازه تعاملش با فریدون جیرانی نباشد. وی تاکنون در چند فیلم از جمله «پارک وی»، «قصه پریا» و «من مادر هستم» به‌عنوان مشاور کارگردان درکنار جیرانی بوده است.

تهران تا برلین
«عصبانی نیستم» داستان «نوید» با نقش‌آفرینی آقای نوید محمدزاده، دانشجوی ستاره‌دار و اخراجی است که برای فراهم آوردن حداقل شرایط زندگی در رویارویی با بی‌اخلاقی‌های جامعه با خود تمرین می‌کند تا «عصبانی» نباشد و در تلاش است تا دختر مورد علاقه‌اش «ستاره» با بازی خانم باران کوثری را از دست ندهد. در نهایت فیلم به یک تراژدی منتهی می‌شود؛ اما این تراژدی در نسخه به نمایش درآمده در ایران وجود نداشت. درمیشیان البته نسخه کامل فیلمش را که شامل یک صحنه قتل و یک صحنه اعدام نیز می‌شود، به‌عنوان نماینده ایران در شصت‌‌و‌چهارمین دوره جشنواره «برلین» برد و نمایش داد که حواشی در ایران در پی داشت؛ هرچند عمده این حواشی رسانه‌ای نشد.

تلاش برای اکران
با وجود این‌که این فیلم سینمایی قرارداد خود را در شهریور۱۳۹۳ در گروه سینما آفریقا به ثبت رساند و قرار شد پس از اکران فیلم خواب‌زده‌ها به نمایش درآید، در مهرماه همان سال، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواستار صادرنشدن مجوز اکران این فیلم و هفت فیلم دیگر شد که از آن‌ها با عنوان «فیلم‌های مرتبط با فتنه» نام برده شده‌است. به‌گفته آقای احمد سالک: «برخی فیلم‌ها با اینکه مجوز فیلم‌نامه و تولید دریافت کرده‌اند، اما در هنگام ساخته‌شدن، به حاشیه رفته‌اند و نمایش آن‌ها به مصلحت نظام نیست.»
در آبان همان سال آقای علی جنتی، وزیر ارشاد وقت از اکران‌نشدن این فیلم تا زمان اعمال سانسورهای جدید خبر داد و اعلام کرد که وی شخصاً اقدام به مشاهده فیلم و میزان اعمال ممیزی بر آن می‌کند. این فیلم در آذرماه سال96 هم به اکران نزدیک شد که نهایتاً این مورد هم به سرانجام نرسید. قبل از آن هم در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال96، درمیشیان در صفحه شخصی‌اش پست‌هایی در حمایت از آقای روحانی منتشر کرده بود که نشان از مذاکره وی با تیم نزدیکان روحانی برای حمایت از او و در عوض رفع توقیف شدن فیلمش داشت.پس از عدم اکران این فیلم در آذرماه سال گذشته، درمیشیان تلاش مضاعفی برای اکران فیلمش انجام داد. پیرو این موضوع تعدادی از سینماگران طی اقدامی غیرمعمول، نامه‌ای به رییس‌جمهوری نوشته و از او تقاضای اکران این فیلم را کردند. در بخشی از این نامه کوتاه آمده است: «...از آنجا که بی‌اعتبار شدن پروانه نمایش و سانسورهای چند‌باره موجب به‌وجود آمدن فضای ناامنی در عرصه سینما و تضییع حقوق هنرمندان می‌شود، ما سینماگران خواهشمندیم دستور مساعد جهت نمایش عمومی عصبانی نیستم! صادر گردد.»
پس از عدم استقبال روحانی از درخواست سینماگران، درمیشیان این‌بار به‌طور شخصی پیگیر اکران فیلمش شد. این‌بار او از طریق نشست و تعامل با برخی از نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در پی نمایش عصبانی نیستم قرار گرفت.
چندین نشست و جلسه بین او، نمایندگان مجلس و مدیران مربوطه ثمره این پیگیری‌ها بود. نهایتاً در روزهای اخیر فیلم پربحث و نظر درمیشیان به اکران در سینماها در‌آمد تا حواشی این مساله تمام شود.

مستقل300میلیونی!
در نخستین نمایش این فیلم در پردیس سینمایی کوروش خانم‌ها و آقایان رضا درمیشیان، باران کوثری، نوید محمدزاده، رضا بهبودی، هایده صفی‌یاری، محمدرضا دلپاک، مهدی بدرلو، علی اظهری، میثاق زارع و وحید زاهدی حضور پیدا کردند. درمیشیان در این مراسم گفت: «من رضا درمیشیان هستم. یک فیلم‌ساز غیر وابسته، غیر سفارشی‌ساز و غیر خودی. افتخار می‌کنم که برای مردم فیلم می‌سازم و نه از جیب مردم. این فیلم را تقدیم می‌کنم به همه دانشجویان مظلوم سرزمینم.» درمیشیان که جملاتش آشکارا طعنه به جملات آقای ابراهیم حاتمی‌کیا در اختتامیه جشنواره فجر بود، سعی کرد با بیان این مسائل به‌طور غیر مستقیم یک دوقطبی جریانی ایجاد کند که به‌واسطه موج آن، فیلمش بیشتر دیده شود! هرچند این اتفاق آن‌طور که درمیشیان علاقه داشت رخ نداد و عکس‌العمل خاصی از طرف مقابل دیده نشد اما چند نکته درباره جملات وی قابل ذکر است. رضا درمیشیان در حالی خودش را فیلمساز مستقلی معرفی کرده که از جیب مردم پول نمی‌سازد که طبق گزارش رسمی چند ماه پیش، او هم برای فیلم‌هایش از فارابی مشارکت دریافت کرده و برای همین «عصبانی نیستم» حدود 300میلیون تومان تسهیلات مالی دریافت کرده است! جدای از این‌که آیا فیلمی که درمیشیان ساخته، همان نسخه‌ای بوده که برایش مجوز گرفته یا شورا را دور زده و جدای از این که درمیشیان درحالی مدعی غیروابسته بودن است که برای اکران فیلمش از لابی و جلسات خصوصی با سیاسیون چیزی کم نگذاشته، فیلم حاشیه‌دارش به روی پرده رفت. قطعاً اکران نشدن هیچ فیلمی به نفع کشور نیست. نه به لحاظ پولی که از بیت‌المال برایش هزینه شده و نه زحمات عوامل سازنده آن؛ اما آن‌چه مورد نیاز امروز سینمای کشور است، تعهد و عمل به نسخه‌ای از فیلمنامه است که برایش مجوز گرفته‌اند. رفتاری که از حواشی و جنجال‌های بی‌دلیل جلوگیری خواهد کرد. هرچند که زمان زیادی برای اکران این فیلم صرف شد اما به‌هرحال «عصبانی نیستم» با مجوز وزارت ارشاد جمهوری اسلامی ایران به نمایش درآمد. باید دید که عکس‌العمل سازندگان این فیلم نسبت به این اقدام مثبت حاکمیت چیست. در محافل گوناگون چه می‌گویند؟ تعامل مثبت می‌کنند یا با زبان طعنه و کنایه صحبت خواهند کرد؟ آیا اکران بی‌حاشیه «عصبانی نیستم» باعث اعتماد بیشتر حاکمیت به سینما خواهد شد؟ باید دید!

 

captcha
شماره‌های پیشین