463
شنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
8

خبر

اختلافات درون‌حزبی بر سر انتخاب شهردار بلای جان پایتخت 10 میلیون نفری شده است

سهم مردم از «امید» تقریباً هیچ!

لیستی که سال گذشته و با عنوان امید، پس از حاشیه‌های فراوان که یکی از آنها، ادعای دریافت مبالغ دو میلیارد تومانی از داوطلبان حضور در این فهرست برای کرسی‌های پارلمان شهر بود و بسته شد، این روزها مورد انتقاد بسیاری از اصلاح‌طلبان قرار گرفته است. این انتقاد بیشتر به عدم توانایی شورای شهر تهران در انتخاب یک شهردار کاربلد برای پایتخت برمی‌گردد که بعد از گذشت حدود یکسال از آغاز به کار پنجمین شورای شهر تهران هنوز مشخص نیست سکان اداره شهر در اختیار چه کسی قرار می‌گیرد؟ اما چرا در هفته‌های جاری میزان انتقاد به عملکرد اصلاح‌طلبان در شورای شهر تهران بالا گرفته است؟

صبح نو

اختلافات درون‌حزبی بر سر انتخاب شهردار بلای جان پایتخت 10 میلیون نفری شده است

سهم مردم از «امید» تقریباً هیچ!

لیستی که سال گذشته و با عنوان امید، پس از حاشیه‌های فراوان که یکی از آنها، ادعای دریافت مبالغ دو میلیارد تومانی از داوطلبان حضور در این فهرست برای کرسی‌های پارلمان شهر بود و بسته شد، این روزها مورد انتقاد بسیاری از اصلاح‌طلبان قرار گرفته است. این انتقاد بیشتر به عدم توانایی شورای شهر تهران در انتخاب یک شهردار کاربلد برای پایتخت برمی‌گردد که بعد از گذشت حدود یکسال از آغاز به کار پنجمین شورای شهر تهران هنوز مشخص نیست سکان اداره شهر در اختیار چه کسی قرار می‌گیرد؟ اما چرا در هفته‌های جاری میزان انتقاد به عملکرد اصلاح‌طلبان در شورای شهر تهران بالا گرفته است؟

برای بررسی وضعیت فعلی اصلاح‌طلبان باید به اردیبهشت‌ماه امسال و اظهارات آقای غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی توجه کرد که در قالب یادداشتی در ارگان همین حزب، یعنی روزنامه «سازندگی» منتشر شد. وی در این یادداشت
 با اشاره به مخالفت اعضای شورای شهر تهران با شهردار شدن آقای محسن هاشمی که هم اکنون در جایگاه ریاست شورای شهر تهران قرار دارد چند نکته را مطرح کرده است.
اگرچه کرباسچی اعتقاد دارد که طبق قانون اعضای شورا مشخص‌کننده این مسأله هست که چه فردی برای شهرداری گزینه بهتری است، اما به این مسأله هم اشاره دارد که افراد دیگر که بیرون از شورا هستند می‌توانند درباره عملکرد و نمادی که از شورا در جامعه منعکس است، اظهارنظر کنند. کرباسچی در بخشی از یادداشت چهارم اردیبهشت‌ماه خود آورده است: «باید توجه کنیم در شرایطی که این همه مشکلات داخلی و خارجی برای کشور وجود دارد و مردم در زندگی شهری با انبوهی از مشکلات اداری و اجرایی و زیست‌محیطی و ترافیک و غیره مواجه هستند، یک‌سال قبل دل‌شان را به اصلاح‌طلبان خوش کردند و شورایی با رهنمود بزرگان اصلاحات تشکیل شده است. »
شهردار اسبق تهران به ناشناس بودن بسیاری از اعضای فعلی شورای شهر قبل از حضور در لیست اصلاح‌طلبان نیز اشاره کرده و آورده است: «خیلی از افرادی را که در شورای شهر عضو هستند اصولاً کسی نمی‌شناخت و حتی افراد سیاسی که سال‌ها در این کشور فعال هستند تا به حال اسامی برخی از این اعضا را نشنیده بودند اما برای حفظ وحدت اصلاح‌طلبان به این افراد رأی دادند. مردم نیز با امید و اعتماد به این اعضا رأی دادند اما این شورا که 25 درصد از عمر مفید خود یعنی یک سال از چهار سالش را گذرانده، هنوز نتوانسته شهردار مناسبی انتخاب کند تا مسائل شهر حل و فصل شود.»
بر اساس نگاه کرباسچی، این افتخار نیست که مجموعه شهرداری که باید به مردم خدمت کند، توسط اعضای شورای شهر تهران بین زمین و هوا معلق بماند یا احیاناً فردی انتخاب شود که توانایی شخصی لازم را برای مدیریت شهر و قدرت هماهنگی با دولت،‌ قوه قضائیه و دستگاه‌های مختلف نظام برای حل مشکلات شهر نداشته باشد.
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی همچنین با اشاره به تقسیم قدرت بین سلیقه‌های سیاسی در شورای شهر قبلی تهران به انتخاب شهردار اشاره کرد که در نهایت منجر به سامان‌یافتن کارها شد. وی در ادامه نتیجه گرفته که بروز چنین وضعیتی نه برای شورای شهر و نه برای احزاب و بزرگان جبهه اصلاحات افتخارآمیز نیست. شهردار تهران در سال‌های 68 تا 77 با اشاره به سوگندنامه اعضای شورای شهر که به اهتمام در مسیر رعایت صرفه و صلاح و پیشرفت امور شهر و شهردار تأکید کرده، پرسیده است: «این اهتمام است که بعد یک‌سال هنوز درباره چگونگی انتخاب شهردار وقت و بودجه را به‌هدر دهیم؟» نکاتی که کرباسچی به‌عنوان یکی از نظریه‌پردازان و چهره‌های شاخص جریان اصلاح‌طلب مطرح می‌کند همه از ناهماهنگی در جریان اصلاحات و اختلافات درونی در عرصه مدیریت شهری خبر می‌دهند.

تأثیر پول و قدرت در حوزه سیاست
غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در حالی به روند فعالیت پنجمین شورای شهر تهران و انتخاب شهردار از سوی 21 عضو آن انتقاد دارد که سال گذشته و پس از انتخابات پنجمین دوره شوراها مورد انتقاد برخی از داوطلبان حضور در لیست اصلاح‌طلبان برای ورود به شورای شهر قرار گرفت.
خانم فاطمه دانشور که یکی از اصلاح‌طلبان حاضر در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران بود از لیست 21 نفره مورد تأیید بزرگان اصلاحات کنار گذاشته شد. اما دلیل این برکناری از سوی وی عدم پرداخت دومیلیارد تومانی اعلام شد که باید از سوی اعضای داوطلب پرداخت می‌شد. دانشور اوایل خردادماه سال گذشته در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها با اشاره به نام کرباسچی و حقانی گفت: برای اینکه مرا در لیست امید در پنجمین دوره انتخابات شوراها قرار دهند تقاضای دو میلیارد تومان کردند و چون این پول را ندادم اسم مرا از لیست خط زدند. در همان زمان نیز روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد در کانال تلگرامی خود از یک منبع آگاه خبر داد که غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران پیشنهاددهنده دریافت دومیلیارد تومان از اعضای لیست امید بوده است.
دومیلیارد تومان مورد اشاره از سوی دانشور مربوط به لیست اصلی یا همان لیست امید می‌شد. اما اصلاح‌طلبان لیست‌های دیگری هم داشتند که گفته می‌شد قیمت حضور در این لیست‌ها برای هر نامزد 50 تا 100میلیون تومان آب می‌خورده است. طرح این مسائل در افکار عمومی موجب شد تا آقای محمدرضا عارف، رییس شورای عالی سیاست‌گذاران در گفت‌وگویی با یکی از رسانه‌ها از پیگیری این مسأله خبر داده و بگوید: «این مسأله هیچ ربطی به شورای عالی سیاست‌گذاری نداشته و پیگیری حقوقی می‌شود، ضمن این که ستاد تهران اعلام کرده بود تا ۱۰۰ میلیون تومان را به‌عنوان هزینه‌های تبلیغاتی بپردازند.» اگرچه این سخنان دانشور بازخورد گسترده‌ای از سوی اصلاح‌طلبان را به دنبال داشت اما حرف و حدیث‌هایی که وجود داشت مسأله دریافت پول در قبال ورود به لیست را تأیید می‌کرد. یکی از مهم‌ترین نشانه‌ها در این میان به سخنان خانم الهه کولایی، نماینده مردم تهران در مجلس ششم بازمی‌گردد که در انتخابات مجلس دهم در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌ها اعلام کرد: «به هر حال افرادی که از امکان مالی و ارتباطات خوبی برخوردارند و چنین امکاناتی برای آنها فراهم است، قطعاً نسبت به بقیه افراد شانس بیشتر و بهتری برای حضور در همه لیست‌های انتخاباتی دارند.» فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح‌طلب همچنین با اشاره به اهمیت پول و قدرت در عرصه سیاست گفته بود: «همیشه پول و قدرت در حوزه سیاست تأثیرگذار هستند. برخی کاندیداها از طریق رانت وارد لیست امید شدند و من این مسأله را تکذیب نمی‌کنم.» کولایی شاهد این مدعای خود را نیز توسعه‌یافته‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورها دانسته بود که در آنها نیز می‌توان شاهد تأثیرگذاری چنین عواملی در انتخابات و ورود نامزدها به فهرست‌های مختلف دید.
اما سال گذشته حرف و حدیث‌هایی هم درباره اصالت لیست اصلاح‌طلبان برای انتخابات مطرح شد چه آنکه به طور همزمان چند لیست از سوی اصلاح‌طلبان در برابر افکار عمومی قرار گرفته بود که هر یک ادعای اصالت نهایی و تأیید بزرگان را داشتند و حتی برخی اصلاح‌طلبان تصمیم به تحریم لیست منتشر شده گرفته بودند. همچنین برخی حمایت رییس دولت اصلاحات از لیستی خاص را مطرح می‌کردند که گروه دیگری از اصلاح‌طلبان آن را دروغ دانستند. حتی برخی شنیده‌ها از رایزنی یکی از اعضای قدیمی شورای شهر تهران با رییس دولت اصلاحات و تأیید لیست در قبال اعطای قبای ریاست بر پنجمین شورای شهر را خبر می‌دادند.

دغدغه‌هایی که در شأن رأی مردم نیست
در حال حاضر هفت گزینه برای تصدی سمت شهرداری تهران از سوی شورای شهر انتخاب شده‌اند. البته همچنان جنگ قدرت بین احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب برای انتخاب شهردار و در نتیجه کسب قدرت بیشتر در جریان است. در همین ارتباط آقای بشیر (حجت) نظری، جوان‌ترین عضو پنجمین دوره شورای شهر تهران که سابقه دبیری دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی را نیز در کارنامه خود دارد روز گذشته در توئیتی تهدید به افشاگری کرد و نوشت: «اقدام خطرناکی خارج از شورا برای زدن به زیرمیز انتخاب شهردار تهران از میان هفت گزینه موجود در حال انجام است. باید بدانیم که خودخواهی و در نظر نداشتن منافع عموم مردم، در نهایت دامن همه را خواهد گرفت. اگر شهردار از میان هفت گزینه نهایی انتخاب نشود، پشت پرده را بی‌پرده خواهم گفت.» این اشاره حجت نظری به احتمال انتخاب آقای محسن هاشمی به سمت شهرداری تهران اشاره دارد که از سوی برخی جریانات مطرح می‌شود. این در حالی است که نام محسن هاشمی با فشار اعضای شورای شهر و اشاره مداوم به میثاق‌نامه امضا شده از فهرست نهایی هفت نامزد شهرداری تهران کنار گذاشته شد.
اما پاسخ به اظهارات این عضو جوان شورای شهر را باید در سخنان پیش‌تر غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها یافت. دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در این باره گفته است: «نمی‌دانم چه تحلیلی پشت سر بحث‌های سیاسی‌ای از این دست وجود دارد. برخی متصور هستند که چون تهران درگیر گرفتاری و مشکلات زیادی است و همچنین وضعیت بودجه و اقتصاد شهرداری به نحوی نیست که بتوانند تغییر و تحول اساسی در شهر ایجاد کنند، بهتر است با مطرح کردن چنین بحث‌های سیاسی، دعواها و مخالفت کردن با هر حرفی که در جایی گفته می‌شود، نظر افکار عمومی را جلب کنند. این افراد مسائلی مانند شفافیت، گذشته و آینده را مطرح می‌کنند تا از نظر افکار عمومی رأی‌شان را از دست ندهند؛ فکر می‌کنند اگر با کسی که در جایی گفته فردی برای شهرداری خوب است، مخالفت کنند، باعث می‌شود که در افکار عمومی رأی بالایی بگیرند. در حالی که مسأله افکار عمومی اتفاقاً این است که شهر تهران به درستی اداره شود. مسأله‌شان این است که گرفتاری ترافیک و حمل و نقل حل شود. دغدغه‌های امروز شورای شهر تهران در شأن یک شورای برآمده از رأی مردم نیست.»

تعهد به میثاق‌نامه و کارنامه چهار ساله
میثاق‌نامه‌ای که به شدت مورد توجه اعضای شورای شهر تهران است تفاهم‌نامه‌ای بین اعضای لیست اصلاح‌طلبانی است که به شوراهای شهرها راه یافته‌اند. آقای محمدرضا عارف، رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان تیرماه سال گذشته در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره این میثاق‌نامه گفته بود: «ما براساس تجربه‌ای که از شورای شهر اول داشتیم و هزینه زیادی هم پرداخت کردیم و نمی‌خواهیم آن مسیر دوباره تکرار شود،  میثاق‌نامه‌ای از کاندیداها گرفتیم. به همین دلیل از همه اعضای شورا در تمام کشور، میثاق‌نامه گرفتیم که برای هیچ پستی نباید از شورا انصراف دهند و خواهشمان این است که نه تنها در شورای شهر تهران بلکه در شورای کلانشهرهای دیگر هم به میثاق‌نامه و سیاست‌های کلی توجه شود.»
این در حالی است که غلامحسین کرباسچی دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی اعتقاد دارد برخی از اعضای شورای شهر و جریانات سیاسی به دلیل همین میثاق‌نامه با شهردار شدن محسن هاشمی مخالف هستند. وی در این باره نیز در یادداشت خود نوشت: «اولاً بنا بر گفته خود ایشان، آقای هاشمی این میثاق‌نامه را امضا نکرده است. مضاف بر این توجه کنیم در انتهای کار شورای پنجم مردم درباره میثاق‌نامه نمی‌پرسند که چه بوده و چه کسی رعایت کرده است. طبق قانون، اعضای شورای شهر قسم یاد کرده‌اند که جهت اداره صحیح شهر و منافع مردم با اهتمام کامل عمل کنند،‌ این قسم بالاتر از میثاق‌نامه است؛ هرچند آقای هاشمی این میثاق‌نامه را امضا نکرده و براساس ویژگی‌های فردی و جایگاه خانوادگی در لیست قرار گرفته است. کرباسچی همچنین خطاب به اعضای شورا یادآوری کرده است که دوره کاری چهار ساله‌ است که یکسال آن گذشته و اگر فردی مدیر و آشنا به مسائل شهرداری که توانایی هماهنگ کردن با سایر نهادها و دستگاه‌ها را دارد به‌عنوان شهردار انتخاب نشود،‌ همه این افراد در انجام وظایف خود شکست خورده‌اند.»

 

captcha
شماره‌های پیشین