463
شنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
6
زمزمه‌های تکراری افزایش قیمت کالاهای اساسی در آستانه ماه مبارک رمضان دوباره به گوش می‌رسد

پرواز مرغ به سوی سکوی 9500 تومان

نقشه راه حمایت از تولید ملی چطور ترسیم می‌شود

خلاقیت ایرانی رمز موفقیت

کارگران، بخش مهم و جدانشدنی تولید هستند که نبود آنها باعث رکود خواهد شد، چرخ اقتصادی زمانی به‌درستی خواهد چرخید که حمایت از کالای ایرانی به صورت کامل از سوی مردم صورت گیرد، با این کار ضمن پاگرفتن تولید اشتغال افزایش می‌یابد. افزایش اشتغال و رونق بخش تولید یعنی رفاه بیشتر برای کارگرانی که آینده تولید در دستان آنها رقم می‌خورد.

صبح نو

نقشه راه حمایت از تولید ملی چطور ترسیم می‌شود

خلاقیت ایرانی رمز موفقیت

کارگران، بخش مهم و جدانشدنی تولید هستند که نبود آنها باعث رکود خواهد شد، چرخ اقتصادی زمانی به‌درستی خواهد چرخید که حمایت از کالای ایرانی به صورت کامل از سوی مردم صورت گیرد، با این کار ضمن پاگرفتن تولید اشتغال افزایش می‌یابد. افزایش اشتغال و رونق بخش تولید یعنی رفاه بیشتر برای کارگرانی که آینده تولید در دستان آنها رقم می‌خورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، اصلی‌ترین طراحی کنونی برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی را جنگ اقتصادی دانستند و با تأکید بر اینکه تنها راه مقابله با این جنگ، حمایت از کالای ایرانی و تکیه بر توانایی‌ها و ظرفیت‌های داخلی و چشم ندوختن به بیگانگان است، گفتند: وظیفه دولت و مسوولان، برطرف کردن مشکلات و موانع کارآفرینان و کارگران و افزایش ظرفیت تولید واحدهای تولیدی است و وظیفه مردم نیز تصمیم و عزم جدی برای خرید کالای ایرانی است.
ایشان در ادامه، نیروی انسانیِ بخشِ تولید به‌ویژه کارگران را ثروتی عظیم خواندند و افزودند: مهم‌ترین ویژگی نیروی کار در ایران، این است که هنر و اندیشه و انگیزه و خلاقیت او از سطح متوسط جهانی بالاتر است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به بازدید چند ساعته خود از نمایشگاه محصولات ایرانی در حسینیه امام خمینی؟ره؟، تأکید کردند: به‌رغم همه فشارها و تحریم‌ها و همه مشکلاتی که مستکبران ایجاد می‌کنند اما تولیدات داخلی که در این نمایشگاه عرضه شده بود، برجسته و ممتاز بود و باید در مقابل نیروی کار ایرانی سر تعظیم فرود آورد و به همین دلیل باید دست هنرمند کارگر ایرانی را که یکی از بهترین کارگران دنیاست، بوسید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از نتایج حمایت از کالای ایرانی را جلوگیری از تبعات اجتماعی، امنیتی و اخلاقی، ناشی از بیکاری دانستند و خاطرنشان کردند: حمایت از کالای ایرانی، یکی از بهترین و مؤثرترین شیوه‌های مقابله با طراحی اقتصادی دشمنان است زیرا آنان متوجه شده‌اند که در جنگ سخت و نظامی به نتیجه نخواهند رسید.

غرور ملی
آقای مجید ابهری، جامعه‌شناس و رفتارشناس درباره تأثیر حمایت از تولید داخلی در ترغیب عمومی برای خرید کالای ایرانی به روزنامه «صبح نو» می‌گوید: «حمایت از تولید ملی تعالی بخشیدن به غرور ملی است، یکی از ارکان رشد و تعالی هر جامعه حمایت از صنایع و اقتصاد آن جامعه نه در حرف و تعارف بلکه در عمل است.»
او ادامه می‌دهد: «سال‌هایی مقام معظم رهبری با عناوین اقتصادی تعیین کردند بیانگر اعتقاد معظم‌له به رشد و شکوفایی اقتصادی و صنعتی کشور است که متأسفانه نخبگان کمتر به آنها توجه کرده‌اند. حمایت از تولید داخلی علاوه بر پیشگیری از بیکاری و تعطیلی واحدهای تولیدی باعث افزایش اشتغال، کارآفرینی و در نتیجه کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شود.»
او معتقد است: «تولید ملی پرچم هویت ملی بوده و با استقلال صنعتی و اقتصادی می‌توان به استقلال سیاسی و فرهنگی رسید چراکه قدرت‌های سرمایه‌داری از طریق صدور صنعت مونتاژ و اقتصاد وابسته ضمن غارت منابع طبیعی و ذخایر خدادادی کشورها همواره این جوامع نیازمند و وابسته به خود نگاه می‌دارند.»

شعار زدگی ممنوع
ابهری می‌گوید: «ورود کالای قاچاق یا صدور مجوز برای کالاهایی که مشابه داخلی دارند بی‌اعتنایی به استقلال اقتصادی اقلامی نظیر کفن، سنگ پا، دسته بیل و ... که با ارزهای قابل توجه وارد کشور می‌شوند گویای این حقیقت هستند که عده‌ای از مدیران دولتی برای حفظ منافع خود قصد حمایت عملی از تولید داخلی را ندارند بلکه فقط در حد شعار و حرف و همایش در این زمینه حرکت می‌کنند و هیچ‌گونه تمایلی به خودکفایی واقعی ندارند.»
او اضافه می‌کند: «کارگران شریف باید با اطاعت از رهنمودهای اقتصادی رهبری همچون سربازان وفادار مدافع سنگرهای اقتصادی باشند، به عنوان مثال ایران و کره جنوبی هر دو همزمان باهم به ایجاد صنایع خودرو اقدام کردند الان صنایع خودرویی کره جنوبی کجاست و خودروسازی در ایران کجا. وفاداری به آرمان‌های ملی و اعتقاد به هویت فرهنگی و دینی و تعهد به استقلال سیاسی و اقتصادی باعث رشد و تعالی صنعتی در جامعه می‌شود و با بیکاری به عنوان ابرآسیب اجتماعی مقابله می‌کند.»

مدیران سیاسی همگام با مردم شوند
این رفتارشناس تأکید می‌کند: «متأسفانه سردرگمی در سیاست‌های تولید و اقتصاد، فقدان مدیریت متمرکز تراکم در برنامه‌ریزی و نظارت، عدم انسجام در بررسی کیفیت و قیمت‌گذاری موانع اصلی در خودکفایی صنعتی است. باید به عنوان جهاد اقتصادی ضمن حمایت از تولیدات داخلی اقدام ارشاد جامعه برای مصرف کالای داخلی کنیم. دولت مردان باید ابتدا از خود شروع کنند.»
او اضافه می‌کند: «تاگوهای رفتاری جامعه مانند دولت مردان و مدیران ارشد، ورزشکاران و سلبریتی‌ها باید با افتخار به مصرف تولیدات داخلی همت کنند و از طرفی باید تولید‌کننده داخلی از نظر کیفیت، دوام و قیمت کالایی قابل رقابت با بیگانگان تولید کنند تا دیگر کسی بهانه این موارد را در مصرف نگیرد.»
ابهری معتقداست: «رهنمودهای مقام معظم رهبری بهترین نقشه راه برای تنظیم سبک زندگی با معیارهای اسلامی و ایرانی است، تفکر خلاق و تولید خلاقانه باعث می‌شود تا خلاقیت به‌عنوان یک اصل در سبک زندگی فردی و اجتماعی نهادینه شده و نوآوری بتواند جامعه ما را توانمند رقابت با دیگران کند. تنها با خلاقیت می‌توان در بازارهای جهانی حضور داشت وگرنه درجا زدن هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.»
کارگران بزرگترین قشر نیروی کار کشور هستند که اگر فضای کافی برای بروز خلاقیت آنها فراهم شود می‌توانند اتفاقات خوبی را در تولید کشور رقم بزنند. اتکا به سرمایه‌های داخلی می‌توانند ضمن توانمندتر کردن کشور، از دراز شدن دست ایران در مقابل سایر کشورها بی‌نیاز کرده و اقتدار ملی را حفظ کند.

captcha
شماره‌های پیشین