463
شنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
2

خبر

اتمام حجت ظریف با طرف غربی

امتیاز نمی‌دهیم

درحالی‌که کشورهای اروپایی در آخرین تلاش‌های خود برای حفظ توافق هسته‌ای برجام پیشنهاداتی به رییس‌جمهوری آمریکا ارائه می‌دهند، وزیر امور خارجه کشورمان در اتمام حجتی با طرف‌های غربی خود تاکید کرد که نه برجام را مورد مذاکره مجدد قرار می‌دهیم، نه چیزی بر آن می‌افزاییم.

صبح نو

اتمام حجت ظریف با طرف غربی

امتیاز نمی‌دهیم

درحالی‌که کشورهای اروپایی در آخرین تلاش‌های خود برای حفظ توافق هسته‌ای برجام پیشنهاداتی به رییس‌جمهوری آمریکا ارائه می‌دهند، وزیر امور خارجه کشورمان در اتمام حجتی با طرف‌های غربی خود تاکید کرد که نه برجام را مورد مذاکره مجدد قرار می‌دهیم، نه چیزی بر آن می‌افزاییم.

دکتر محمدجواد ظریف با انتشار یک ویدئو درباره برجام مجدداً تاکید کرد برای توافق هسته‌ای تنها یک راه وجود دارد و آن پایبندی کامل آمریکا به تعهداتش است نه امتیازدهی.
ظریف با انتشار یک ویدئو گفت که برجام، یک معاهده نبود که به امضا یا تأیید شدن از هر طرفی، نیاز داشته باشد، بلکه بعد از تأیید شدن در شورای امنیت سازمان ملل، برای همه الزام‌آور شد.
وی با بیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در
11 دفعه، تاکید کرد که ایران به تمام تعهداتش عمل کرده، افزود: «اما آمریکا به‌طور مداوم توافق را نقض کرد. مخصوصاً با مانع‌تراشی در برابر کسانی که می‌خواستند با ایران تجارت کنند.»
وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اینکه برخی دولت‌های اروپایی اخیراً برای راضی نگه‌داشتن «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا، امتیازهای بیشتری را از طرف ایران به او وعده داده‌اند، تاکید کرد: «این امتیازدهی‌ها، یک توافق جدید است که شامل مسائلی است که همه ما تصمیم گرفتیم از مذاکرات ما مستثنی شود، که شامل ظرفیت‌های دفاعی ایران و نفوذ منطقه‌ای آن بود.»
ظریف با بیان اینکه در هر دو موضوع، ایران باید شاکی و ناراضی باشد نه غرب، افزود: «ما قرن‌هاست که به کسی حمله نکرده‌ایم اما مورد تهاجم قرار گرفته‌ایم. آخرین آن توسط صدام حسین بود که از سوی آمریکا و متحدان منطقه‌ای حمایت می‌شد. غرب فعالانه مانع آن شد که ما حتی ابزارهای ابتدایی دفاعی خریداری کنیم.»
وی خطاب به اروپایی‌ها و آمریکا تاکید کرد: «بگذارید یک‌بار برای همیشه این مسأله را برای شما روشن کنم. ما نه امنیت خود را به خارج واگذار می‌کنیم و نه بر سر توافقی که با حسن‌نیت اجرا کرده‌ایم، مذاکره مجدد کرده یا چیزی بر آن می‌افزاییم.»
وی افزود: اگر بخواهم آن را با اصطلاحات معاملات املاک توضیح دهم، وقتی شما خانه ای می خرید و خانواده خود را به آنجا می برید یا اینکه خانه خود را تخریب می کنید تا به جای آن برج بسازید، نمی توانید دو سال بعد برگردید و دوباره درباره قیمت چانه بزنید.
وزیر خارجه کشورمان با اشاره به نزدیک شدن موعد تصمیم آمریکا برای تمدید تعلیق تحریم‌های ایران و عمل به تعهداتش ذیل برجام، گفت: «ایران در برابر تلاش‌های بی‌ثمر قلدرمآبانه با قدرت می‌ایستد. اما اگر آمریکا به نقض توافق ادامه دهد یا از آن خارج شود، ما نیز از حق خود برای واکنش نشان دادن استفاده می‌کنیم.»
ظریف با بیان اینکه به روش خود به خروج آمریکا از برجام واکنش نشان خواهیم داد، تصریح کرد: «سر و صدا کردن یا تهدید، برای آمریکا توافق جدیدی به ارمغان نمی‌آورد. مخصوصاً زمانی که آنها به توافقی که هم‌اکنون به‌دست آمده احترام نمی‌گذارند.»
وی با کارتونی خواندن ادعاهای آمریکا علیه ایران، افزود: «و تکرار مکررات دو دهه گذشته که توسط آژانس اتمی رسیدگی شده است، برای لغو توافق، کسی را فریب نمی‌دهد.»
وزیر خارجه ایران در پایان به آمریکا هشدار داد یا به تعهداتش ذیل برجام پایبند باشد یا اینکه تمام مسوولیت عواقب عمل نکردن به تعهدات، فقط و فقط بر عهده واشنگتن است.

بازتعریف نحوه همکاری ایران با آژانس
از سویی دیگر آقای حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلستان در گفت‌وگو با «کریستین امانپور»، خبرنگار و مجری شبکه خبری «سی‌ان‌ان» تاکید کرد که در صورت خروج آمریکا از برجام ایران ممکن است به بازتعریف نحوه همکاری خودش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بپردازد.
بعیدی‌نژاد همچنین در واکنش به پیشنهادات کشورهای اروپایی که خواستار گسترده کردن چارچوب برجام شده و بحث الحاق توافقات مکمل به این توافق را پیش کشیده‌اند، گفت: «واقعیت این است که مدالیته‌های پیشنهادشده کاملاً برای ما غیرقابل قبول است چون این شرط مطرح شده که اگر ما می‌خواهیم اجرای برجام را ادامه بدهیم بایستی بر سر موارد دیگری هم توافق شود که این کاملاً غیرقابل قبول است.»
یک هفته به موعد (22 اردیبهشت) تمدید تعلیق تحریم‌های ایران (ذیل برجام) توسط آمریکا باقی مانده اما ترامپ تهدید کرده که اگر «معایب توافق هسته‌ای ایران» برطرف نشود، تحریم‌ها را بازمی‌گرداند.
رفع سقف زمانی محدودیت غنی‌سازی ایران، محدود شدن برنامه موشکی ایران و دسترسی نامحدود و بی‌قید‌و‌شرط به اماکن نظامی ایران و مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران درخواست‌هایی است که ترامپ مطرح کرده و گفته در‌صورتی‌که این خواسته‌ها محقق نشود، در موعد بعدی تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران یعنی 12 می (22 اردیبهشت) از این توافق کناره‌گیری می‌کند.

بسته پیشنهادی اروپا
حال رویترز در کمتر از هفت‌روز مانده به ضرب‌الاجل ترامپ گزارش داده است که کشورهای اروپایی در آخرین تلاش‌های خود برای حفظ توافق هسته‌ای برجام بسته پیشنهادی خود را به رییس‌جمهوری آمریکا ارائه کرده‌اند.
6 منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفته‌اند «فرانسه، انگلیس و آلمان به‌دنبال توافق سیاسی جداگانه با کاخ سفید درباره اعمال فشارهای بیشتر علیه ایران هستند. یک دیپلمات ارشد اروپایی نیز گفت: «یک هفته فرصت داریم گفت‌وگو با آمریکایی‌ها را ادامه دهیم تا ببینیم می‌توانیم درباره برجام به توافق برسیم.»  این بسته پیشنهادی قرار است برنامه کشورهای اروپایی برای ادعای مهار برنامه موشکی ایران و نفوذ این کشور در منطقه، نحوه بازرسی بازرسان بین‌المللی از سایت‌های ایران و چگونگی پرداختن به بندهای زوال‌پذیر برجام را برای ترامپ تشریح کنند. درحالی‌که اختلافات اروپا با آمریکا بر سر برجام در حال کمرنگ شدن است؛ ایران، روسیه و چین که سه عضو غیراروپایی برجام هستند بارها تاکید کرده‌اند که در توافق سیاسی جدید مشارکتی نخواهند داشت. «هیثر ناوئرت»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز پنجشنبه درباره گفت‌وگوهای میان دیپلمات‌های کشورش با اروپایی‌ها درباره برجام گفت که اروپایی‌ها به «نگرانی‌های» این کشور درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ رسیدگی کرده‌اند.

نماینده جمهوری‌خواه: برجام برای مدت کوتاهی تمدید خواهد شد
حال یک روز پس از انتشار پیام ویدئویی ظریف
«مارک میدوز» نماینده کنگره آمریکا و نزدیک به «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری این کشور، گفت: «احتمالاً ترامپ در توافق هسته‌ای باقی می‌ماند زیرا نمی‌خواهد این مسأله به مانعی در مذاکرات با کره‌شمالی و چین تبدیل شود.»
میدوز، که معمولاً گفت‌وگوهای زیادی با ترامپ دارد، به وبگاه دیلی‌بیست گفت که رییس‌جمهوری آمریکا به احتمال زیاد در موعد تمدید تعلیق تحریم‌های ایران ذیل برجام، حداقل تا مدت کوتاهی از توافق هسته‌ای با ایران خارج نخواهد شد.
وی توضیح داد: «ضرورتاً نمی‌خواهم نتیجه‌ای پیش از موعد بگیرم که این ماه (از برجام) خارج می‌شویم. با توجه به صحبت‌هایی که با همکارانم در کنگره داشتم، دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، تاکید می‌کنم اینکه بگوییم در چند هفته پیش‌رو خارج می‌شویم، اشتباه است.»
این نماینده نزدیک به ترامپ افزود: «معتقدم (برجام) برای مدت کوتاهی تمدید خواهد شد زیرا می‌خواهیم بر سر یک توافق جدید دوباره مذاکره کنیم، حتی با اینکه طرف‌های توافق کنونی گفته‌اند مذاکره مجددی در کار نیست.»
میدوز با بیان اینکه ترامپ بیش از حد روی دیدار با «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی و جنگ تجاری با چین متمرکز شده، تاکید کرد «او نمی‌خواهد خروج از برجام، مانع مسیر مذاکراتش با این دو کشور شود.

captcha
شماره‌های پیشین