463
شنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
13
ناصر چشم‌آذر آهنگساز مشهور کشورمان دار فانی را وداع گفت

باران عشق هنوز می‌بارد

آقای «ناصر چشم‌آذر» موسیقی‌دان مشهور کشورمان دار فانی را وداع گفت تا این هنرمند کاربلد، با آثارش دربین ایرانیان زنده بماند.

خبر

صبح نو

ناصر چشم‌آذر آهنگساز مشهور کشورمان دار فانی را وداع گفت

باران عشق هنوز می‌بارد

آقای «ناصر چشم‌آذر» موسیقی‌دان مشهور کشورمان دار فانی را وداع گفت تا این هنرمند کاربلد، با آثارش دربین ایرانیان زنده بماند.

ناصرچشم‌آذر موسیقی‌دان، آهنگساز و تنظیم‌کننده نامی کشورمان، آثار زیادی را منتشر کرده است. وی برای فیلم و سریال‌های متعددی موسیقی ساخته و همچنین با خوانندگان گوناگونی همکاری کرده است. مراسم تشییع پیکر ناصر چشم‌آذر آهنگساز، نوازنده و تنظیم‌کننده پیشکسوت، ساعت ۹:۳۰ روز یکشنبه (۱۶ اردیبهشت‌ماه) از مقابل تالار وحدت تهران برگزار می‌شود و پیکر او احتمالاً در قطعه هنرمندان بهشت زهرا ؟س؟ به خاک سپرده خواهد شد.

شروع کار حرفه‌ای
در ۱۲‌سالگی به‌همراه پدرش وارد ارکستر آذربایجانی رادیو ایران می‌شود. در ۱۳‌سالگی جایزه ویژه موسیقی را در مقطع دبیرستانی به‌خاطر نواختن آکاردئون دریافت نمود. در ۱۷‌سالگی رهبری کنسرت ترتیب داده شده در سفارت ایران در عراق را برعهده می‌گیرد. در ۲۰‌سالگی برای گذراندن دوره جاز به آمریکا مسافرت می‌کند. در سال ۱۳۵۷ به مدت پنج سال جهت تکمیل دوره موسیقی جاز و موسیقی فیلم به آمریکا مسافرت می‌کند. وی از پیشگامان سازهای الکترونیک در ایران است. «باران عشق» یکی از آثار معروف اوست. پس از بازگشت به ایران از سال ۱۳۶۳ و با ساخت موسیقی متن فیلم «تاراج» به کارگردانی آقای ایرج قادری فعالیت خود را در زمینه موسیقی فیلم
آغاز نمود.

آثار و جوایز
مرحوم چشم‌آذر آلبوم‌های گوناگونی تولید کرده است. آلبوم‌های چشم‌آذر عبارتند از: شکوفه‌های ایران، خواهران غریب، شب‌های تهران، باران شادی 1 و 2 و 3، طلوع عشق، باران عشق. همچنین موسیقی بخش‌های خبری سیما شامل اخبار شبکه یک، اخبار شبکه دو، اخبار 20:30، اخبار انتخابات ۹۲ و موسیقی ورود کاندیداهای ریاست‌جمهوری به استودیوی گفت‌وگوی ویژه خبری هم توسط وی ساخته شده است. ناصر چشم‌آذر غیر از آهنگ‌های بسیاری که برای خوانندگان ساخته و تنظیم کرده است، تولید موسیقی بسیاری از فیلم‌ها را نیز بر عهده داشته است. «‌گشت ارشاد»، «سوپر استار»، «زن دوم»، «قرنطینه»، «تله»، «گیس‌بریده»، «آتش‌بس»، «شمعی در باد»، «غزل»، «خواب و بیدار»، «ساقی»، «قارچ سمی»، «دختران انتظار»، «سارای»، «خواهران غریب»، «می‌خواهم زنده بمانم»، «دیگه چه خبر؟!» و «هامون» از جمله فیلم‌هایی‌هستند که موسیقی آن‌ها توسط چشم‌آذر آهنگسازی و تنظیم شده‌اند.
این هنرمند عرصه موسیقی کشورمان، در طول عمر حرفه‌ای‌اش جوایز گوناگونی را کسب کرده است. برنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن دوازدهمین جشنواره فیلم فجر برای «بلندی‌های صفر» و «چشم شیطان»، برنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر برای «قارچ سمی»، بهترین موسیقی فیلم هفتمین دوره جشن خانه سینما برای «قارچ سمی»، بهترین موسیقی فیلم جشنواره فیلم مالزی برای «خواهران غریب»، کاندیدای تندیس زرین بهترین موسیقی متن هشتمین دوره جشن خانه سینما برای «شمعی در باد»، کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر برای «هامون»، کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن چهاردهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای «خواهران غریب» و کاندیدای لوح زرین انتخاب ویژه سال سومین دوره منتخب سایت ایران آکتور برای «قارچ سمی» از جمله جوایز و افتخارات این موسیقی‌دان فقید است.

موسیقی را درک نمی‌کنند
مرحوم ناصر چشم‌آذر در گفت‌وگویی که مدت‌ها پیش انجام داده بود، در پاسخ به این سؤال که چرا تهیه‌کننده‌ها به ناصر چشم‌آذر‌، با وجود آن که می‌دانند می‌تواند بزرگ‌ترین سالن‌ها را پر کند، برای برگزاری کنسرت اعتماد نمی‌کنند، گفته بود: «‌بگویم چرا؟ برای اینکه درک‌اش نمی‌کنند. آن‌ها می‌خواهند ایده‌های خودشان را پیاده ‌کنند اما من این‌طور نیستم. من با یک شرط فقط حاضرم با آنها کار کنم، به شرطی که تمام ایده‌هایی که دارم را پیاده کنند. ایده‌های من خیلی
گسترده است.»
چشم‌آذر در ادامه درباره کپی‌کاری در موسیقی گفت: «من می‌گویم اگر آدم می‌خواهد کاری را کپی کند، از بزرگان کپی کند؛ چون در تاریخ موسیقی ثابت شده که حتی بزرگان هم تحت‌تأثیر بزرگان پیش از خودشان بوده‌اند. بتهوون خیلی راحت تحت‌تأثیر هایدن، موتسارت و باخ بوده. وجه تمایزش هم استعداد و اعتماد به نفسی بود که داشت. خیلی از قطعات آهنگسازان بزرگ یک جاهایی شبیه آهنگسازان دیگر می‌شود. این اشکالی ندارد اما باید در نهایت دید که تفاوتش با قبل چیست و چه چیزی به آن اضافه کرده است. آن اضافه کردن حق و وظیفه اجتماعی، هنری و قدیسانه آن هنرمند است.
در هر رشته‌ای. اگر همه‌چیز کپی باشد که طبیعت هم می‌شود یک آدم کپی‌کار. یک آدم دزد. یک دزد همین کار را می‌کند. اموال مرا کپی می‌کند به نفع خودش. از من می‌دزدد، می‌شود مال او. این می‌شود دزدی.»

رفت ولی ماند
انسان‌های خوب حتی پس از مرگشان هم فراموش نمی‌شوند؛ عالم با علمش و هنرمند با آثار هنری‌اش. چشم‌آذر هم در انسانیت شهره بود و هم در هنرش. او سال‌ها قبل در سطوح بالا، موسیقی را فرا گرفت و در محضر اساتید به نامی مشق موسیقی کرد.
 او هم مانند بسیاری دیگر از هم‌نسلانش می‌توانست در شرایطی احتمالاً بهتر از آن چه انتخاب کرد، روزگار بگذراند و بدون دغدغه‌های مالی و... بنوازد اما انتخابش چیز دیگری بود. او به کشور بازگشت و برای چرخیدن چرخ موسیقی کشور تلاش کرد.
 آثار چشم‌آذر در فیلم‌ها و سریال‌ها ماندگار است و هروقت آن فیلم‌ها و سریال‌ها را ببینیم به یادش خواهیم افتاد. تا زمانی که موسیقی باشد، چشم‌آذر هم حضور دارد و فراموش نمی‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین