463
شنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
12

نمایشگاه کتاب و بحران ارزی

نمایشگاه کتاب تهران در مصلی امام خمینی تا 22اردیبهشت ادامه دارد

چند روایت کوتاه از یک بازدید

سی‌ویکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران روز چهارشنبه 12‌اردیبهشت در تهران بازگشایی شد. این دوره از نمایشگاه یک ویژگی خاص دارد و آن‌هم بازگشت به مصلی امام خمینی (ره) بعد از دو دوره حضور در شهرآفتاب بود. در نمایشگاه امسال بیش از 500‌هزار کتاب توسط ناشران در بخش‌های مختلف ارائه شده است. در گزارش ذیل نگاهی گذرا به چند بخش نمایشگاه کتاب داریم.

صبح نو

نمایشگاه کتاب تهران در مصلی امام خمینی تا 22اردیبهشت ادامه دارد

چند روایت کوتاه از یک بازدید

سی‌ویکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران روز چهارشنبه 12‌اردیبهشت در تهران بازگشایی شد. این دوره از نمایشگاه یک ویژگی خاص دارد و آن‌هم بازگشت به مصلی امام خمینی (ره) بعد از دو دوره حضور در شهرآفتاب بود. در نمایشگاه امسال بیش از 500‌هزار کتاب توسط ناشران در بخش‌های مختلف ارائه شده است. در گزارش ذیل نگاهی گذرا به چند بخش نمایشگاه کتاب داریم.

1-سالنی بی‌نام و نشان در ضلع شمالی مصلی. سالنی به‌نام نهادها و سازمان‌ها که با گشت‌وگذار بسیار و سوال زیاد از مسوولان مختلف نمایشگاه بالاخره پیدا می‌شود. سوت و کور و خلوت. تک‌و‌توک بازدیدکننده‌ای که سریع رد می‌شود و می‌شود حدس زد که مسیر را اشتباه آمده است. از سالن زیر چادر در چهارردیف و دو راهرو. غرفه‌های ابتدایی تقریباً پر است و تکمیل ولی هر چه به میانه سالن می‌رسی غرفه‌ها خالی و خالی‌تر شده است.
مشاور حقوقی قوه‌قضاییه، سازمان خدمات اداری، خانه مقاومت ایثار، مطالعات تروریسم، بیمه پارسارگاد، مرکز تحقیقات زنان، بنیاد بیماری‌های خاص،
 ستاد راهبردی توسعه علوم و فناوری و... اسامی برخی از غرفه‌های موجود است. بعضی تازه در حال چیدن وسایل هستند. هیچ کدام از غرفه‌ها کتیبه معرفی ندارند و اسامی غرفه‌ها به‌صورت دستی چسبانده شده است. در میانه سالن چند نفر جمع شدند و به مساله‌ای اعتراض دارند. از انتهای راهرو پارچه‌ای قرمز آویزان شده و راه عبور و مرور بسته شده است.
رضایی مدیر غرفه حامی دوراندیشان در این‌باره به خبرنگار «صبح‌نو» گفت: فعالیت ما در حوزه استارتاپ است. با هزار مساله به نمایشگاه کتاب آمدیم تا پرینتر سه بعدی خود را ارائه دهیم ولی مسوولان از همان روز نخست راه را مسدود کردند. بازدیدکننده چه طور باید بیاید با ما آشنا شود؟ اگر دیروز 10 نفر بازدیدکننده بود امروز یک نفر است. همه اینجا بی‌کار نشسته‌اند. مدیر سالن می‌گوید مشکل اینجا به من ربطی ندارد درحالی‌که دو میلیون تومان هزینه گرفته‌اند‌. سالن
سر در معرفی ندارد و غرفه‌ها هم کتیبه ندارد.
کاظمی دیگر غرفه داری که سرور هوشمند ارائه کرده است می‌گوید قرار بود بریم سالن رسانه‌های دیجیتال که گفتند شما مجوز نشر ندارید باید اینجا مستقر شوید. در‌حالی‌که آنجا متری 50هزار تومان بود ولی اینجا متری 200هزار تومان دادیم. سالن را در جایی گذاشتند که در معرض رفت و آمد نیست و امروز هم که یکی از ورودی‌ها را بستند.
2- امسال بخش کودک‌ونوجوان سه پاره است. بخشی در رواق شرقی و فضای مسقف مستقر شده‌اند. بخشی در چادر و وسط حیاط روبه‌روی شبستان و تعدادی هم در بالکن رواق شرقی مستقر هستند. کف سالن به دلیل نداشتن زیرسازی مناسب با چوب و موکت پوشانده شده و البته راه خروجی مناسب و البته اضطراری هم ندارد. تنها یک ورودی و خروجی برای بخشی که کودک‌ونوجوان درآن تردد می‌کنند. وضعیت سالن‌های زیر چادر حادتر است. مشکل اینجا گرماست در حالی که هنوز تهران روی گرما را به خود ندیده است چادر بخش کودک وسط حیاط از گرما تب کرده است. ناشران
زیر چادر معترض‌اند در‌حالی‌که هزینه غرفه فضای مسقف را پرداخته‌اند ولی در چادر مستقر شدند. اعتراضی که اعلام شده ولی نتیجه نداده است.
3- معمولاً وقتی پسوند بین‌المللی برای نمایشگاه کتاب به‌کار می‌بریم باید همه‌چیز در نهایت هماهنگی باشد اما بخش بین‌الملل نمایشگاه چند سال است دچار سکته شده و تقریباً روی خوشی را به خود نمی‌بیند. در نمایشگاه امسال ناشران بین‌الملل در طبقه منفی‌ یک  رواق شرقی مستقر شدند اما ظاهراً اتفاقات طوری رقم خورده است که نارضایتی را باید در چشمان آن‌ها جست‌وجو کرد.
یکی از اتفاقات جالب نمایشگاه امسال گشاده‌دستی بیش از حد مسوولان بخش بین‌الملل در ارائه متراژ غرفه به ناشران است. آن‌طور که فارس گزارش داده ظاهراً کاهش جدی متقاضیان بخش بین‌الملل نمایشگاه مسوولان امر را مجاب کرده تا به دیگر ناشران فضای اضافی بدهند و تفاوت قیمت را نیز توافقی محاسبه کنند.
به این مسأله اضافه کنید حضور کم‌رمق و البته سرد دیگر ناشران به نحوی که تا روز سوم نمایشگاه همچنان برخی غرفه‌ها خالی بود و برخی نیز تازه در حال چیدمان غرفه بودند و البته که بیشتر شرکت‌کنندگان بخش بین‌الملل بیشتر موزعان ایرانی کتاب‌های خارجی هستند و هنوز حضور مستقیم ناشران خارجی معتبر در نمایشگاه کتاب محسوس نیست که ظاهراً نتیجه تحریم علمی کشورمان در سطح جهانی است.
طبقه منفی یک رواق شرقی در حالی‌که آمادگی کامل نداشت میزبان ناشران بین‌الملل شد. هنوز دیوارها و کف سالن تکمیل نشده است و موکت‌های آبی و قرمز سالن به‌علاوه خنکی سالن محلی شده تا مردم خسته از نمایشگاه‌گردی به این فضا پناه بیاورند. به این مسائل اضافه کنید بحران ارزی که فعلاً گریبان‌گیر نمایشگاه کتاب شده است.
4- همان طور که پیش‌بینی می‌شد یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها برای بازگشت نمایشگاه کتاب به مصلی بحث ترافیک اطراف و البته تأمین پارکینگ در اطراف نمایشگاه کتاب بود. سردار رحیمی فرمانده پلیس راهنمایی تهران از همان ابتدا اعلام کرده بود که مخالف بازگشت نمایشگاه به مصلی بوده است. مسوولان نمایشگاه کتاب هم مکرر اعلام می‌کردند که پارکینگ تأمین نشده و مترو بهترین وسیله برای عزیمت به نمایشگاه کتاب است. با این حال طبق سنوات سالیان قبل زمین متعلق به ارتش در ضلع جنوبی خیابان بهشتی برای پارگینک عمومی در نظر گرفته شد ولی اعلام عمومی نشد. تا سه روز نخست به‌دلیل تعطیلی تهران مشکل حاد ترافیکی برای نمایشگاه ایجاد نشده و باید دید حضور نمایشگاه در مصلی امام چه تاثیری در ترافیک تهران در روزهای بازگشایی ادارات و مدارس دارد.

captcha
شماره‌های پیشین