462
سه شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
2
رهبر انقلاب خطاب به رییس جمهوری آمریکا:

بزنید، می‌خورید

پورابراهیمی در گفت‌وگو با «صبح نو» از تعلل سیف در راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی انتقاد کرد

انتقال وظایف بانک‌مرکزی به وزارت ارتباطات

جلسات مشترک دولت و مجلس برای بررسی بازار نابسامان ارز همچنان ادامه دارد. البته این جلسات که در غیاب عالی‌ترین مقام بانکی برگزار می‌شود؛ باعث گلایه‌هایی از سوی نمایندگان شده است.

صبح نو

رهبر انقلاب خطاب به رییس جمهوری آمریکا:

بزنید، می‌خورید

در آستانه روز کار و کارگر، جمعی از کارگران سراسر کشور، صبح روز دوشنبه با حضور در حسینیه امام خمینی ؟ره؟  با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. بخشی از مهمترین محور بیانات رهبری در این دیدار بدین شرح است:
در مورد مسائل کارگری، نیروی انسانی یکی از بزرگ‌ترین ثروت‌های هر کشور است؛ یعنی وجودِ کارگر، طرّاح، مهندس، فعّالِ برای تولید در هر زمینه‌ای در کشور، ارزشش برای کشور به مراتب از منابع زیرزمینی و از طلا و از نفت و از الماس و مانند این‌ها بیشتر است.
تلاش کارگران ما یک تلاش فوق متعارف و متوسّط دنیاست از لحاظ ارزش‌آفرینی.  بنده این را در مورد بخش‌های مختلف، در مورد دانشجوها، در مورد محقّقین و پژوهشگران مکرّر گفته‌ام، بعد هم تحقیقاتی که گزارش می‌کنند، همه تأیید می‌کند این معنا را؛ در مورد کارگرها هم عقیده بنده این است. کارگر ایرانی یکی از بهترین کارگرهای دنیاست، یعنی دست هنرمند او و اندیشه و فکر و انگیزه‌ِ بالای او از متوسّط جهانی بالاتر است.
در دوران اختناق، در دوران ظلم پهلوی، قبل از آن هم در دوران غفلت و خواب دائمی قاجاری، به کار و کارگری و جامعه کارگری و تولید و مسائل ملّی توجّهی نمی‌شده است؛ البتّه در دوران قاجار به‌خاطر حماقت و عقب‌ماندگی ذهنی، در دوران پهلوی به‌خاطر خیانت. درعین‌حال در دوران انقلاب که نیروی کار و کارگر تحرّکی پیدا کرده و نشاط جدیدی پیدا کرده است.
دیروز اینجا یک نمایشگاه کوچکی از تولیدات داخلی درست کردند که بنده ببینم.من رفتم و چند ساعت مشغول دیدن این نمایشگاه بودم، کارهای شماها را دیدم. واقعاً باید دست هنرمند کارگر ایرانی را بوسید، باید دست شماها را بوسید!
این تولیدِ داخلیِ باارزش از لحاظ کیفیّت، با این‌همه گرفتاری‌ای که ما داریم، با این تحریم‌ها که جلوی مواد اولیه را می‌گیرند، جلوی ماشین پیشرفته را می‌گیرند، انواع و اقسام مشکلات را مستکبرین عالَم جلوی پای ما می‌گذارند؛ درعین‌حال وقتی انسان به محصول نگاه می‌کند، می‌بیند عجب برجستگی‌ای دارد!
خب حمایت از کالای ایرانی یعنی حمایت از این کارگر، یعنی حمایت از نیروی کار، یعنی حمایت از تولید! این حمایت، همه‌جانبه است؛ هم مردم باید حمایت کنند، هم دولت باید حمایت کند؛ همه باید حمایت کنند.
مشکل بیمه، مشکل کمبود امکانات، مشکل نقدینگی، مشکل موانع مالیاتی، مشکل از ناحیه بانک، مشکل از ناحیه وزارت اقتصاد، مشکل از جاهای مختلف؛ این مشکلات باید برطرف بشود، باید به‌طور جازم و کامل اقدام بشود برای رفع این مشکلات. وقتی مشکلات برطرف شد، وقتی کالای ایرانی مورد حمایت قرار گرفت، وقتی قدر کار کارگر ایرانی دانسته شد، آن‌وقت دیگر ما شاهد این نخواهیم بود که یک کارخانه‌ای بگوید «من با یک‌سوم ظرفیت دارم کار می‌کنم».
اینکه ما می‌گوییم «حمایت از کالای ایرانی»، یعنی کار آفریده بشود، کار به وجود بیاید؛ یعنی کارگر بیکار نداشته باشیم؛ یعنی جوان تحصیل‌کرده ما فقط به فکر پشتِ‌میزنشینی نباشد؛ بداند مطابق شأن خودش، در بخش‌های مختلف، می‌تواند کار بکند. اگر حمایت از کالای ایرانی شد، این پیش می‌آید. چرا یک عدّه‌ای اصرار دارند پولشان را بریزند در جیب کمپانی خارجی؟ این چه مرضی است که جنس خارجی باید مصرف بشود؟
دشمنان ما فهمیده‌اند و دانسته‌اند که در جنگ سخت نظامی طرْفی نخواهند بست. چند سال قبل از این، یک رییس‌جمهوری دیگر آمریکا -که آن هم مثل این بداخلاق و بی‌ربط‌گو و هجوگو بود- یک چیزهایی گفت علیه ما. بنده در سخنرانی همان چند سال پیش گفتم «آقاجان، دوران بزن‌دررو گذشته؛ بزنید، می‌خورید. می‌دانند این را؛ این را می‌دانند که اگر وارد درگیری و برخورد سخت و نظامی با ما بشوند، پای‌شان گیر می‌افتد. بله، به ما ضربه می‌زنند، اما خودشان ممکن است چند برابر ضربه بخورند؛ این را فهمیده‌اند.
راهی که پیدا کردند، جنگ اقتصادی و جنگ فرهنگی و مانند این‌هاست. حالا بحث فرهنگی به کنار، [اما] امروز آنچه مطرح است برای دشمنان ما، جنگ اقتصادی است. اتاق جنگ آمریکا علیه ما عبارت است از وزارت خزانه‌داری آمریکا که همان وزارت اقتصاد و دارایی‌شان است؛ آنجا اتاق جنگ با ماست.
خب راه مقابله با جنگ اقتصادی چیست؟ این است که ما در داخل به اقتصاد خودمان بپردازیم. وقتی اقتصاد ما متّکی بود، وابسته بود، مشکلات به وجود می‌آید.  یک راه آمریکایی‌ها برای مقابله با نظام آزادی‌خواهِ مستقلّ جمهوری اسلامی -که آنها با همین آزادی‌خواهی‌اش مخالفند، با همین مستقل بودنش مخالفند، می‌گویند زیر پرچم ما باشید، زیر چتر ما باشید، دستور ما را اطاعت کنید، طبق خواست ما سیاست‌گذاری کنید چون اسلحه ما بیشتر است، چون قدرت ما زیادتر است، [چون] پول ما افزون‌تر است؛ آنها این را می‌خواهند- همین کار اقتصادی است. آمریکایی‌ها می‌روند می‌نشینند پهلوی این سعودی‌ها که آنها را تحریک کنند علیه جمهوری اسلامی؛ خب شما که می‌خواهید تحریک کنید، چرا صهیونیست‌ها را که نوکر خودتان هستند -به یک معنا نوکرند، به یک معنا اربابند- تحریک نمی‌کنید؟ آن بدبخت‌ها -سعودی‌ها- را چرا تحریک می‌کنید؟ می‌گویند می‌خواهیم جنگ مسلمان با مسلمان راه بیفتد.
آنها اگر عقل داشته باشند، باید گول این دشمن را نخورند؛ اگر با جمهوری اسلامی سینه به سینه بشوند، قطعاً ضربه می‌خورند و شکست می‌خورند. آنها می‌خواهند هزینه مقابله با نظام جمهوری اسلامی و ملّت مقتدر ایران را خودشان متحمل نشوند و هزینه‌اش را به دوش این دولت‌های این‌جوری در منطقه بگذارند.

captcha
شماره‌های پیشین