462
سه شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» فیلم‌هایی با موضوع مهدویت را بررسی کرده است

غیبت موعود در سینمای ایران

مهدویت مفهومی استراتژیک است که در عمق باورهای شیعیان ریشه دارد و در حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است اما سینمای ایران چه سهمی در پرداخت به این موضوع دارد؟

بررسی اندیشه آخرالزمانی مهدوی در گفت‌وگو با سید مجید امامی

آغازگرایی شیعه در برابر پایان‌گرایی پست‌مدرن

تفکر درباره سرنوشت بشر یکی از دغدغه‌های همیشگی انسان‌ها بوده است. این تفکر در دوران مختلف تاریخی صورت‌های گوناگونی داشته است اما در دوران معاصر و در اندیشه متفکران مدرن و پست‌مدرن نیز به‌طور مستقیم و غیر مستقیم از مفاهیم هم‌، بسته با سرنوشت انسان و تاریخ سخن گفته شده است. در گفت‌وگو با دکتر سید مجید امامی، پژوهشگر مسائل تمدنی و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق ؟ع؟ نسبت اندیشه‌های آخرالزمانی تجدد و پساتجدد را با اندیشه موعودگرای شیعه مورد بحث قرار دادیم.

رهبر انقلاب خطاب به رییس جمهوری آمریکا:

بزنید، می‌خورید

رهبر انقلاب از نمایشگاه کالای ایرانی بازدید کردند

پیامی برای تولید

رهبر انقلاب به مدت دو ساعت و نیم از نمایشگاه کالای ایرانی در حسینیه امام خمینی؟ره؟ بازدید کردند. در این بازدید آقای علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز حضور داشت، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از ۷۷ غرفه تولیدات ایرانی در بخش‌های گوناگون ازجمله لوازم خانگی، نوشت‌افزار، پوشاک و منسوجات، مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی، لوازم آرایشی و بهداشتی، وسایل کودک، لوازم خودرو و وسایل صنعتی و ساختمانی دیدن کردند و از نزدیک در جریان ظرفیت‌ها و توانمندی‌های تولیدکنندگان، مسائل و دغدغه‌های آنان و نیز میزان استقبال مردم از کالاهای ایرانی قرار گرفتند.

یادداشتی بر فیلم مستند «زمستان یورت»

دیدبانی در وضعیّت غبارآلود

«زمستان یورت»، مستندی نیمه‌بلند است که به موضوع اجحاف سیستماتیک دستگاه‌های دولتی در حق کارگران معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر می‌پردازد. این مستند تولید شده در واحد مستند عمّار، به تهیه‌کنندگی آقای علی دهقان و کارگردانی آقای میلاد میرزاباقری است. یادداشت آرین طاهری

«صبح نو» در گفت‌وگو با نویسندگان بررسی کرد

ادبیات داستانی و غفلت از واقعیت جامعه کارگری

11اردیبهشت‌ماه در تقویم به روز کارگر نامیده شده است با این حال بررسی رمان‌ها و آثار داستانی کشورمان نشان می‌دهد، نویسندگان بسیار کم و عموماً گذرا به این مسأله پرداخته‌اند و عموماً اثری مستقل که بشود آن را در زمره ادبیات کارگری طبقه‌بندی کرد به انگشتان دست هم نمی‌رسد. در اقتراحی از پنج نویسنده دو سؤال پرسیدیم. اول این که چرا در آثار نویسندگان ما عموماً از قشر کارگر خبری نیست؟ و دیگر این که چرا ادبیاتی که تولید می‌شود نمی‌تواند واقعیت جامعه کارگری را نشان دهد؟این گزارش را بخوانید:

سرمقاله

مرحله‌ای جدید

صبح نو

سرمقاله

مرحله‌ای جدید

جمهوری اسلامی پنج سال قبل تصمیم گرفت با اجرای سیاست نرمش قهرمانانه، فرصتی را برای غرب و جریان غرب‌گرای داخلی فراهم آورد تا ادعاهایشان در زمینه حل مشکلات کشور از مسیر مذاکره و تعامل با بلوک نظام سلطه را به محک افکار عمومی بگذارد. امروز بعد از عبور یک دوره پرالتهاب و پرتکاپو، توافق برآمده درحال سپرده شدن به تاریخ است. از این نقطه به بعد می‌بایست روابط سیاسی ایران با کشورهای بدعهد اروپایی وارد فاز تازه‌ای شود. این مرحله جدید برآمده از تجربه شکست خورده‌ای‌است که طی آن بخش عمده‌ای از ارتباطات اقتصادی و زیربنایی کشور را وابسته به غرب کرده و بر حل مشکلات چندان اتکایی به توانمندی داخلی ندارد . تنزل از مقاومت و مقابله‌به‌مثل که اکنون در ادبیات غیررسمی برخی مقامات مرتبط بازتاب یافته،  اگر ما‌به‌ازای واقعی پیدا کند و ایران به جای سیاست قاطع خویش مبنی‌بر عدم گفت‌وگوی غیر دوجانبه با طرف‌های منطقه‌ای و اجازه ورود طرف‌های خارجی در مذاکرات را بدهد (تا بلکه از فشار آمریکا برای جلوگیری از اجرای برجام بدهد،) حتماً علاوه بر آنکه به‌حیثیت و اقتدار کشور ضربه خواهد زد، بعید است که بتواند مرهمی بر زخم عمیق این معاهده بگذارد. سیاست مصرح و اعلامی جمهوری اسلامی اکنون «بزنید، می‌خورید» است؛ این سیاست تضمین‌کننده امنیت ملی است و روی دیگر سکه «نرمش قهرمانانه» آن هم در موقعیتی که هژمونی نظام سلطه به دلیل اتخاذ مواضع غیرعقلانی و ضدهنجاری در حال فروپاشی است «و نشانه‌های آن را در منطقه می‌توان مشاهده کرد». فصل نرمش به پایان آمده و مقاومت را باید در همه ساحات اجرایی کرد.

captcha
شماره‌های پیشین